DENEMARKEN. KOPENHAGEN1G Julij. Den 13dc» dezer zijn Ilunne Maj. de Koning en Koningin van Zweden en Noorwegen benevens de oudste Prinsen hunne zonen onder onbeschrijfelijk gejuich des volks op eene Zwccdschc stoomboot hier aangekomen. Terstond na de aankomst dezer vorstelijke personen op de Amaliënburg, bezochten zij de Koningin-weduwe. In de Vrouwekerk, die door onze hooge gasten bezocht is, heeft de stiftsproost Tryde eenige woorden aan den Zweedschen vorst gc- rigt, die door hem beantwoord zijn. Op het slot, Bernstort heelt onze groote natuurkundige, Prof. Orsted, hunne Majesteiten met eene aanspraak begroet, waarop Koning Oscar mede in het Zweedsch geantwoord heelt. Geheel Ko, penbagen is in eenen staat van verrukking over eene sedert ecuwen zoo ongehoorde gebeurtenis als de tegenwoordige toenadering tusschcn de beide Koningen van het Noorden. ITALIË, ROME, 10 Julij. Vele voorbeelden worden bijgebragt van de matigheid en nederigheid van den nieuwen Paus; toen zijn kok 7 verschillende schotels op zijne tafel gezet haddeed de Paus hem roepen en zeide hemdat hij als Kardinaal nooit meer dan 3 schotels gehad had en hij bij deze gewoonte zou blijven. Hij beeft bijna al de uitgaven van zijn buis verminderdmen gaf vroeger maan delijks 36,000 scudi aan spijzen uit, en had dagelijks 50 f6 yleesch noudig, welke hoeveelheid tot op 5 f6 pey dag js verminderd. Wanneer de Paus in zijne tuinen wandelde, werd hem ijs aangeboden, hetwelk 60 sendi kostte; dit is geheel afgeschaft. De twee tuinen van den Paus kostten 60.000 scudi onderhoudhetwelk door den nieuwen Paus tot op 1000 scudi is vermin derd; 4000 scudi die jaarlijks werden uitgegeven tot de aankweeking van vreemde gewassen heeft hij op zijne begrooting doorgeschrapt en de helft der paarden uit de pauselijke stallen zijn verkocht. De oude President der brug gen en wegen is in zijne funcliën hersteld; bij was onder Grogorius XVI door den neef van een Kardinaal veryaogCR geworden. Dé kardinaal Gizzi is ju den laatsfen tijd, wed,er ^epr ziekelijk beginnen te wordenen de gezondheid van den Kardinaal Micara verkeert op nieuw in, Oenen hcdcnkclijkcn toestand. Onder de aan de bloedverwanten afgestane nalatenschap van den o.verleden Pa,us bevinden zich ook 11,000 flesselien bui ten,landsch,e wijnwelke pu te Borne ip het openhaar verkocht worden. Uit Palermo zijn 3,000 oranjeboomen naar St. Petersburg verzonden, om de zalen te versierenin welke, het bal pipesjt plapts hebbenbij gele genheid van het huwelijk van Prinses Olga met den Prins van Wurtemberg, PR17ISSEN. BERLIJN, 18 Julij. Een 21-jarige dienstknecht te Paculent bij Greifenhagcnheeft door een zeer vreemd ongeluk bet leven verloren. Hij plaagde een op zijn nest staan- den ooijevaar, door herhaalde malen met de hand naar hem te grijpen. De ooijevaar beet naar licrncn kwetste hem zoo het scheen geheel onbedui dend bet vel op den knokkel van den voorvinger. Reeds des anderen daags zwollen de arm en daarna ook de beenen van den gekwetste zeer sterk, en den 104$». volgde, ondanks de, misschien te laat aangewende, geneeskundige hulp, de dood. ENüELANE). LONDEN, 22 Julij. Onder de in de zitting van bet Huis der gemeente van Vrijdag II. toege stane Staats uitgaven wordt opgemerkt eene som van 100,000 voor liet lager onderwijs in Groot-Brittannië, cn van 85,000 voor hetzelfde doel in Ierland, fn 1844 bedroeg deze post voor Groot-Brittannië slechts 30,000 en in 1845 75,000 De Minister J. Russell heeft verklaarddat het nieuwe bewind de zaak van het onderwijs zeer ernstig ter harte zal nemen. FRANKRIJK. PAKIJS, 21 Julij. Men beeft berigten uit Algiers tot den 12',cn Julij, die eene breedvoe rige beschrijving inededeelen van de plegtige intrede in die stad van den nieuwen Bisschop, den Heer Pavy» Die geestelijke beeft zich, na zijne ont scheping, in statigen optogt, gevolgd door de geestelijkheid van zijn bisdom en de verschillende geestelijke vereenigingen aldaar, waaronder men de te Staoucli gevestigde Trappisten opmerkte, tusschen de rijen der troepen en ge wapende burgers, die langs de straten geschaard stonden, onder eenen grooten toevloed van menschen, naar de R. K. hoofdkerk begeven. ORLEANS, 19 Julij. Gisteren, Zaturdag, omstreeks negen ure in den avond, kort na liet heen gaan der arbeiders, die aan liet ophoogen van den Spoorweg van Vierzon werkenis, er eene zakking in den opgeboogden dijk ontstaan. De grond is weggezonken en beeft eene leegte verwekt, die den vorm beeft van eenen om gekeerden kegel. De oorzaak schijnt gezocht te moeten worden in het bestaan eener holte, die den last van den dijk niet heeft kunnen dragen. De inzak king is van eepe sterke ontploffing vergezeld gegaan. DUINKERKEN, 19 Julij. Een groot aantal Duitschc landverhuizers, bevinden zich in deze stad en hebben geene middelen otn hunne reis voort te zetten. De Eransche Regering heeft een, schip ter hunner beschikking gesteld, hetwelk hen naar Algerie zal overbrengen. Eene inschrijving is in de stad geopend ten behoeve der ongclukkigendie men met deernis in geliecle troepen, bestaande uit mannen, vrouwen cn kin deren door de stad ziet ronddwalen en de algemeene weldadigheid inroepen. REL, IE. ANTWERPEN, 21 Julij. De Precurseur deelt het volgende artikel mede, van de vergelijkende mngt der vijf groote Europescbe natiën: Wanneer men eenige der cijfers te zamen neemt, die door de Hecren Adriaan on Eugenius Balbiten opzigte van de vijf grooote natiën van Europa worden opgegeven, in een werk van vergelijkende statistiekonlangs te Milaan uitgegeven kan men zich eenig algemeen denkbeeld van derzelver betrekke lijke magt vormen. De bevolking dier vijf natiën, die wij naar gelang van derzelver betrekke lijk getal inwoners zullen rangschikken, was in 1844: Inwoners. Vierk. Mijlen, Inwoners. In Engeland van 28 millioen op 99,550 of 308 per mijl. Frankrijk 34,7 154,000 o 225 Oostenrijk 37.5 194,000 192 Pruissen 15.5 80,450 181 Rusland 56,5 1,535,000 000 37 Dat is te zeggen dat de Britsolie grond op de vierkante mijl negen of tien malen zoo veel inwoners hevat als de Russische, nagenoeg een derde meer dan de Fransche en omtrent liet dubbel van dat in Oostenrijk en in Pruissen. Op omstreeks datzelfde tijdstip werden de openbare inkomsten cn de schul den dier vijf mogendheden vertegenwoordigd door de volgende cijters, in franken. Inkomsten in 1840. Schulden in 1842. Engeland 1,585 millioen 20,345 millioen. Frankrijk 987 3,900 Oostenrijk 522 1,700 Pruissen 208 645 Rusland 434 1,575 De schuld van Engeland beloopt derhalve dertien maal deszelfs inkomen die van Frankrijk viermaaldie van Oostenrijk cn vai> Pruissen, iets meer dan driemaal, en die van Rusland nagenoeg viermaal. Wil men nu de magt der vijf mogendheden berekenen naar het cijfer van derzelver troepen, zoo bevindt men: In Groot-Brittannië, in vredestijd 410,000 manin oorlogstijd 720,000 man. Frankrijk, 363,000 600,000 Oostenrijk 424,000 671,000 Pruissen, 131,000 429,000 Rusland, x> 1,003,000 Het grootst gedeelde der openbare inkomsten wordt derhalve verslonden door die twee millioen soldaten, die op de minst mogelijk voortbrengende wijze verbruiken. Intlien derhalve de vijf groote mogendheden van Europa zich verstondenom hare legermagten voor d'e helft of drie vierden te verminde ren zou dit een onschatbaar voordeel aanbrengen. De vijf mogendheden zullen zich ongetwijfeld niet omtrent dit punt verstaan; zij zullen zich allengs van een groot beginsel doordringendit beginsel is dat van den vrijen han del hetwelk de redenen en de kansen tot oorlogniet alleen onder de vijf groote mogendheden, maar ook onder alle beschaafde natiën der wereld, merkelijk zal verminderen. PUBLICATIE. Vervolg en Slot van het Reglement op de Dijk- en Polderbesturen in de Provincie Zuid-Holland. (Zie het nommer van 11. Vrijdag.,) Art. 12. Alle Reglementen moeten door de Gedeputeerde Staten aan den Koning ter goedkeuring aangebeden worden. De Gedeputeerde Staten zullen de Collegiën van Besturen, begrepen in de eerste kategorie (art. 2), hooren omtrent de Reglementen van d'e Collegiën der Waterschappen, begrepen in d.e tweede kategorie (art. 2), alvorens dezelve- aan de Koninklijke goedkeuring te onderwerpen. Art. 13. De bijeenroeping der Ingelanden kan. alleen plaats hebben door het Bestuur van het Waterschap. In Waterschappen waar geene Hoofd-Ingelanden bestaan zal d'e bijeenroe ping door. het Bestuur moeten geschieden, wanneer Ingelanden, Eigenaren van een derde- der bundertalen van, het Waterschap, daartoe schriftelijk en met opgave der redenen aan het Bestuur aanvrage-doen, en waar Hoofdingelanden bestaanwanneer de meerderheid van dezelve dit verlangt. Art. 14. De oproeping van Ingelanden geschiedt bij openbare afkondiging en aanplakking op de gebruikelijke wijze in al de Gemeenten binnen welke liet Waterschap gelegen is, ten minste 10 dagen voor dfe bijeenkomst, ten ware in spoed vereiscliende gevalleneene bijeenrueping binnen korteren ter mijn onvermijdelijk mogt zijn. Art. 15. De stemming van Ingelanden, als uitgaande van het eigendoms- regt, geschiedt bundersgewijze en niet hij hoofde. Het aantal bunders; voor eene stem te gelden alsmede de verhouding van het aantal uit te brengen stemmen tot liet aantal bundertalen aan een eigenaar of aan eene vereeniging van eigenaars behoorende en de wijze van stemming zoo openlijk als bij beslotene brieljes, wordt voor elk Waterschap, bij deszelfs Reglement bepaald. Art. 16. Het geldelijk beheer van elk Waterschap, berust bij deszelfs Be stuur en wordt gevoerd volgens de bepalingen in elk Reglement te maken. Art. 17. Over elk jaar, gerekend van 1° Jan narij tot 31 December, wordt afzonderlijk rekening gehouden en gedaan op de tijdstippen, bij de Reglemen ten te bepalen aan de Gecombineerde Vergadering, bij art. 9 bedoeld, of waar geen Iloofd-Ingelanden bestaan, aan bet Eestuur en Ingelanden of Gecommit teerden uit dezelve, welke daartoe door het Bestour van liet Waterschap zul len worden bijeengeroepen; zullende de rekening, na voorafgaande bekendma-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2