LEYDSCHE COURANT. N°. 88 VRIJDAG24 JULIJ. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN23 Julij. Volgens de jaarlijksche verslagen wegens den toestand der verschillende provinciën die in de laatste vergaderingen der Provinciale Staten zijn uit- gebragt, hedroeg de bevolking van het Koningrijk op 1 Jannarij 1846, ver geleken met die op 1 Januarij 1845 1845, 1846, In de provincie Noord-Braband 386,561 390,368 zielen, Gelderland 363,135 366,468 Zuid-tlolland 553,356 558,837 Noord-Holland 463.916 468,737 5. Zeeland 155,149 157,062 Utrecht 151,663 153,083 241,551 245,266 Overijssel 209,339 211,279 Groningen 187,146 189,714 79,110 80,978 het hertogdom Limburg 196,644 197.956 te zamen 2,987,570 3,019,748 zielen. Bevolking op 1 Januarij 1845 2,987,570 De bevolking was dus op 1 Januarij 1846 ver meerderd met32,178 De vermeerdering van bevolking bedroeg, volgens dezelfde verslagen der Provinciale Staten, in het jaar 1844 30,135 zielen. Het Programma der AVedloopen en Harddraverijenwelke zullen plaats hebben op Maandag 3 Augustus e. k., op de Renbaan te Scheveningen be helst hoofdzakelijk het volgende: N®. 1. Prijs door de stad 'sGravenhage gegeven. Wedren, ƒ500 gevoegd bij de inleg-geldenvoor paarden geboren op het vaste land, in 1843. N°. 2. Premiën door de Sociëteit aangeboden. Twee premiënelk van ƒ75, voor de schoonste inlandsche paarden, geboren in 1844, en getrokken uit hengsten der Koninklijke Stoeterij van Borculo, of uit andere volbloed- hengsten. N°. 3. Prijs door de Sociëteit aangeboden. Wedren. Een prijs van ƒ500 voor Inlandsche paardenvan allen ouderdomgetrokken uit hengsten der Kon. Stoeterij van Borculo, of uit andere volbloed-hengsten. N°. 4. Pot of Poule. Een prijs in zilverwerk, van ƒ500 a ƒ600, gegeven door Z. K. H. Prins Frcderik. Harddraverij. Voor Inlandsche paarden, van allen ouderdom. N°. 5. Pot of Poule. Wedren. Inzet ƒ100 p. p. Voor paarden van alle landen en alle rassen. N®. 6. Prijs door de Provincie Zuid-Holland gegeven. Wedren, ƒ600, voor Inlandsche paardengeboren in 1842of lateren getrokken uit de hengsten der Kon. Stoeterij van Borculo, of uit andere volbloed-hengsten. N®. 7. Prijs door Z. M. den Koning gegeven. Wedren, ƒ1,200, voor paarden van alle rassen, landen en ouderdom. N®. 8. Prijs door een lid der Sociëteit gegeven. AVedren. ƒ500 voor drie jarige halfbloed paarden, geboren en opgevoed op het vaste land. 'sGRAVENHAGE, 21 Julij. Men verneemt dat het de begeerte der Algemeene Rekenkamer is, dat voortaan op alle declaratiën wegens schuldvorderingen ten laste van het Rijk, onverschillig tot welk departement van algemeen bestuur of andere autoriteit ieder in bet bijzonder behoort, en wat ook het onderwerp dier vorderingen moge zijnsteeds eene slotverklaring wordt gesteldten blijke voor de Alge meene Rekenkamer, dat die vorderingen zijn deugdelijk en onvergolden. De Ned. Stoornpost zegt, thans de verzekering te kunnen geven dat het daarstellen eener haven te Scheveningen bij voortduring in ernstige en werkdadige overweging wordt genomenen dat de Ingenieur van den water staat P. Koek, zich thans onledig houdt met bet doen der noodige opnemin gen en peilingen, om een uitgewerkt ontwerp over deze belangrijke onder-' neming voor te bereiden en de vereisehte bestekken te maken. ROTTERDAM, 22 Julij. Heden avond zijn alhier per stoomboot van Antwerpen aangekomen Soliman- Pacha en de Heer Horace Vernet. Na eenige oogenblikken in het Grand Hotel des Pays-Bas vertoefd te hebbenzijn beide naar 's Gravenhage vertrokken. AMSTERDAM, 21 Julij. Eergisteren is te Vlaardingen gearriveerd de eerste Haringbuis, aanbrengende 41 ton, en gisteren is alhier eene Buis voor de stad gekomen met 87 ton. De berigten omtrent de vangst luiden zeer ongunstig. De prijs van den vollen is 65,. en die van de maatjes 70. Laatstleden Zaturdag is de Hoog-Eerw. Heer Grooff, bij Z. M. den Ko ning ten gehoore ontvangen. HAARLEM, 21 Junij. Heden ten 9 ure werd alhier de 69ste Algemeene Vergadering van de Neder- landschc Maatschappij tot Bevordering der Nijverheid geopendonder voorzit ting van den Heer Dr. van Bemmelen. De bloeijende staat der Maatschappij is ook uit het vermeerderde aantal harer leden geblekenmen heeft slechts ééne bekrooning kunnen toekennen, en wel aan den schrijver van het inge zonden antwoord op de vraag nopens het bemesten van landen met Hout- of Turfkoolwaarvan de schrijver is gebleken te zijn de Heer Cornelis Reinders, op Groot-Zeewijk, in den Noordpolder, provincie Groningen. Ten 4 ure werd de vergadering geslotenom heden avond ten 7 ure voortgezel te worden als wanneer de herziening der wetten zal worden tot stand gebragt. Tot Rector der Latijnsche Scholen te Enkhuizen is beroepen de AVel-Ed. Zeer Gel. Heer Dr. H. G'. Michaëlis. LEEUAVARDEN, 20 Julij. Heden voormiddag ten 10 ure is Z. AI. de Koning met gevolg hier ander maal van Harlingen aangekomen, en afgestapt aan het paleis, "waar Hoogstde- zelve door de provinciale, stedelijke en militaire autoriteiten werd ontvangen en verwelkomd waarna Z. M. zich bij herhaling aan het publiek vertoonde en met toejuichingen begroet werd. Z. AL zal heden den schouwburg met een bezoek vereeren, om morgen zich naar Groningen te begeven, AVocns- dag over Bolsward een gedeelte onzer zeedijken in oogenschouw nemen, en door Gaasterland naar dc Lemmer vertrekken, ten einde aldaar per stoomboot naar Kampen over te steken. Op den laatstgenoemden togt zou Z. AI., zoo men wil, tevens te AVijckel de prachtige graftombe van Alenno Baron van Coeboorn gaan bezigtigen cn daardoor hulde bewijzen aan dien grooten Ne- derlandschen vestingbouwer, die in de nabijheid dezer stad geboren werd. GRONINGEN, 20 Julij. Z. AI. de Koning wordt morgen voormiddag, tusschen 10 en 11 ure, van Leeuwarden alhier verwacht. Z. AI. zal kort na Hoogstdeszelfs aankomst ge hoor verleenen in het gebouw van het Provinciaal gcregtshof. Des namid dags zal aan II. D. van stadswege in hel Raadhuis een dtjeuner worden aan geboden, terwijl wij vernemen, dat Z. AL nog dien namiddag deze stad wederom zal verlaten en naar Leeuwarden terugkeeren. RUSLAND. PETERSBURG, 7 Julij. Z. AI. de Keizer heeft het volgende manifest uitgevaardigd »Onze veelbeminde dochter, de Grootvorstin Olga Nikolajewna, zal met onze goedkeuring cn met die van onze veelgeliefde gemalinde Keizerin Alexandra Feodorowna, de inspraak van haar eigen hart volgende, met den Kroonprins van AVurtembergKarei Frederik Alexander, in hel huwelijk tre den. Onder inroeping van den Goddelijken zegen voor dit aan ons dierbare paar, hebben wij deszelfs plegtige verloving naar de gebruiken van onze regt- zinnige kerk op den 7(Icn dezer voltrokken. Terwijl wij dit ter algemeene kennis brengen, koesteren wij het vertrouwen, dat onze getrouwe onderdanen in hunne onveranderlijke verkleefdheid aan ons en ons geheele buis in volle mate de in deze gewigtige ure ons vaderlijke hart vervullende gevoelens van vreugde en van heilige hoop zullen deelenwaarmede wij het lot dezer ver loofden aan de Goddelijke Voorzienigheid aanbevelen."

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1