van Pallandt vergezeld was en naar de voor H. D. bestemde zitplaats werd geleid. Bij den tweeden ren werd de prijs van ƒ400, van wege deze stad, insgelijks behaald door een paard van de Velzer-Societeiteen driejarigen hengst. Na 1 ecne vrij lange panze werd de Heeren-Wedren voortgezet. In de panze namen de vorstelijke personen deel aan een dejeuner, II. D. door de stad aangeboden, en de menigte, die men op 4 a 5000 personen begrootte men rekent het getal rijtuigen op 4 4 500 verliet het terrein, 's Avonds hadden zich onze j aanzienlijkste ingezetenen tot een collation en bal vercenigd in het hotel Bel- levue, op een' der heuvelen buiten de stad, en de Vorstelijke personen als gasten genoodigd, die ten 1 ure het bal verlieten. H. K. H. de Prinses, lig- telijk ongesteld geworden is onmiddelijk naar het Loo teruggekeerd. H. D. Gemaal nam zijnen intrek in het Bad-hötcl het Zwijnshoofdterwijl Prins Alexander ten huize van den Heer Graaf van Ranzow logeerde. Om ook aan de overige ingezetenen cenen genoegelijken avond te verschaffen, liet de regering, op een stuk weiland, aan de overzijde van den Rijn ecnig vuur werk afstekendat van de bekende wandeling Onder-langs en Boven-over ge zien eene heerlijke uitwerking deed. MIDDELBURG, 12 Julij. In deze provincie was de slaat van de bevolking, in het afgeloopen jaar, 7,561 zielen aanwinst door geboorten en aangekomenenen 5,648 zielen ver lies door overlijden en vertrokkenen, alzoo een verschil in aanwinst van 1,913 zielen, hetwelk het cijfer der bevolking, in verhouding tot dat laatst medegedeelde, den l8ten Januarij 1846, beeft gebragt op 157,062 zie len, te weten: 46,369 in de steden en 110,693 ten platten lande. In j het jaar 1845 hebben 6,847 geboorten plaats gehad, zijnde 592 meer dan in 1844, dc sterfgevallen beliepen 4,421, zijnde 631 minder dan in 1844. j Er zijn 1,365 huwelijken aangegaan en 6 echtscheidingen uitgesproken. 'sHERTOGENBOSCII, 12 Julij. Uit het verslag nopens den staat van dit gewest blijkt, dat de bevolking der provincie op den l8'en Januarij 1845 bestond uit 386,561 zielen waar van 75,782 in de steden en 310,779 ten platten lande. Gedurende genoemd jaar beliep het getal der geboorten 11,884, zijnde 41 meer dan in 1844 dat der overledenen 8,165, zijnde 6 meer dan in 1844; er zijn 2,353 huwe lijken geslotenzijnde 23 minder dan in 1844. WASPIK, 12 Julij. Heden heeft zich een spierwitte hond, van middelbare grootte, met ban- i gende ooren en langen staart, komende vermoedelijk van de kanten van Raamsdonk, alhier vertoond, die in zijne drift alle kenmerken van dolheid j opleverde eenige personen zijn aangevallen en menigvuldige honden gebeten; deze laatste zijn onmiddelijk in het water geworpen. De plaatselijke Regering beeft dienzelfden dag de vereisehte bekendmakingen doen uitgaanom de bonden vast te leggen en aan de autoriteiten hiervan kennis gegeven. MAASTRICHT, 13 Julij. De opening der Provinciale Staten onzer provincie, welke den 7dea dezer heeft plaats gehadheeft zich gekenmerkt door het volgend merkwaardige incident. Men zal zich herinneren, dat in het afgeloopen jaar twee leden der Staten elk afzonderlijkeen voorstel hadden gedaanstrekkende om aan de beraadslagingen en besluiten dier Staten eene meerdere of mindere male van publiciteit te geven. Na verscheiden woordenwisselingen ten dien aanzien had men eindelijk beslotendat de processen-verbaal der zittingen zouden worden openbaar gemaakt. Dit was een schijn van publiciteit, waarmede men zich te vrede steldein afwachting van beterdoch in de oogen des ministers was dit reeds te veel. Er werd aan de vergadering een Koninklijk besluit medegedeeldhetwelk tot dus verre geheim was gehouden en waarbij het besluit der Staten, op grond van art. 147 der grondwet, werd vernie tigd. De vergadering heeft dit besluit in stilzwijgen ontvangen verscheiden Afgevaardigdendie in de beraadslagingen der Staten meer openhartigheid wcnschten te zien, waren over deze handeling verontwaardigd doch niet een vroeg naar de wetten, welke het besluit der Staten zoude hebben geschon den of naar het algemeen belang waarmede zoude strijdenvereisehte vol strekt doer de grondwet gevorderd, om op grond van bovengemeld artikel der grondwet, besluiten der Provinciale Staten te vernietigen. Bij zulke maatre gelen moet men sterk rekenen op de gedweeheid van ecne provinciale verga dering. Zal zij zwak genoeg zijn zich er aan te onderwerpen De vergade ring heeft zich vervolgens in sectiën verdeeld en heelt dc Presidenten en Vicc- Presidenten derzelve benoemd. Den volgenden dag waren de Staten in sectiën vergaderd om het budget van het inwendig bestuur te onderzoekendit budget bevat al dc uitga ven der administratie en wordt nimmer in de bijzonderheden bekend ge maakt. Men vraagt zich te vergeefs waarom de Staten dit budget niet even zeer als het provinciale, rond laten deelen. Dien dag werd er bij den Gou verneur gedineerd en den volgenden zou er algemeenc vergadering zijnwat daar gebeurd is weet men niet. [N. Rott. C.) Eergisteren zijn in het gehucht Strass, gemeente Iverkraede, 6 huizen door de vlammen verteerd. Men heeft het aan de tijdige hulp en den krachtdadigen bijstand van alle ingezetenen te danken, dat de brand gestuit werd, op het oogenblik, dat dezelve dreigde om tot de fabriek van den Heer Vorage over te gaan, als wanneer dc schade nog veel aanzienlijker I ware geworden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. AVE ST-INDIE. PARAMARIBO, 23 Mei. Wij vernemen dat met het schip Antonie en Eugenic het berigt is aange- bragt, dat het Z. M. den Koning heeft behaagd, den Heer G. S. de Veer, Gouvernements-Secretaris dezer Koloniemet verlof naar Nederland te doen vertrekken, ten einde aan het hoofd der afdeeling: West-Indische zaken, bij het Ministerie van Koloniën te worden geplaatst. In deze, voor den Heer dc Veer, zoo vcreerende betrekking, vertrouwen wij, dat Z. Ed. al zijne be kwaamheid en helangstelling in de Kolonie zal vereenigenom naar zijn ver mogen voor het welzijn dezer volkplanting te arbeiden. ITALIË. ROME, 6 Julij. Heden morgen zagen wij Z. II. den Paus Pius IX te voet, slechts door twee prelaten en eenige Zwitsers vergezeld, naar de kerk gaan. Sedert Ganganelli, Clemens XIV, zijn de vijf op hem volgende Pausen, nooit anders dan in een rijtuig in het openbaar verschenen. Het kan niet missen of de populariteit van den Paus, die in alles ecne groote eenvoudigheid in acht neemt, moet daardoor winnen. Op den terugtogt werd hij met luid gejuich door de me nigte begroet. Algemeenen bijval vindt het ook dat de Paus in het paleis veel noodelooze uitgaven, die uit de staatskas bestreden werden, en met name dc weelde in keuken en kelderbesnoeid en een en ander tot het noodzake lijkste beperkt heeft. Gisteren avond heeft de staats-cominissie der zes Kardinalen [waarvan dc ontbinding door de Fransche bladen voorbarig gemeld is] eene bijeenkomst gehoudenwaarin haar van wege den Paos de volgende vragen ter beantwoor ding voorgelegd werden: hoe en in welken vorm eene amnestie zou kunnen worden verleend; door welke middelen de staatsschuld verminderd en afgelost zou kunnen worden of de vreemde troepen niet zouden kunnen worden ont slagen, en of het verkieslijk zij een dan wel twee Staats-Secretarissen te be noemen. De Paus gaat voort met aan vele bijzondere personen zonder de gewone plegtigheden gehoor te verleenenen zelfs des avonds ontvangt hij vele ambtenaren om hen over in te voeren verbeteringen te raadplegen. Volgens geruchten zouden de Romeinsche geleerden dit jaar de vroeger te vergeefs ge vraagde vergunning erlangen, om het congres van Italiaansche geleerden te mogen bezoeken, en zou zelfs dat congres uitgenoodigd worden om in het aanstaande jaar alhier te vergaderen. llet is zeker, dat Pius IX eene amnestie wenscht te verleenen, en zulks aan verscheiden Kardinalenwaaronder MicaraGizzi en Altieribeloofd heeft. Jegens den Kardinaal Micara, die wegens zijne vrijzinnige denkwijze algemeen bemind is, legt de Paus eene bijzondere achting aan den dag. Daar die Kar dinaal nog altijd ongesteld is, brengt de Paus hem dikwerf des avonds een bezoek en houdt lange gesprekken met hem. De Kardinaal, hoewel zelf een Kapucvner monnik, moet den Paus in zijn voornemen versterken, om de geestelijkheid en vooral de geestelijke orden aan eene afdoende hervorming te onderwerpen. Volgens de jongste door Gregorius XVI bevolen telling beliep het getal der bevolking van den kerkdijken Staat 2,732.436 zielen. NAPELS, 30 Junij. De Vesuvius is in de laatste drie weken meer dan ooit in beweging; groote massa's lava stroomen met ijselijk gedruisch uit den krater ën de vlammen worden als door een verborgen blaasbalg boog in de lucht gevoerd. Buiten dien klaagt men over de langdurige hitte, en bidt reeds om regen. Op het eiland Sicilië moet, ten gevolge van de aanhoudende droogte, de graanoogst zeer karig uitvallenen zou aldaar reeds ecne aanmerkelijke prijsverhooging plaats gehad hebben, wanneer niet nog een aanzienlijke voor raad van hel vorige jaar voorhanden geweest ware. Men is te Palermo door de tijding gunstig verrast geworden, dat de Koningin van Pruissen, het voorbeeld van hare schoonzuster, de Keizerin van Rusland, volgende, het voornemen heeft om den aanstaanden winter in die stad door te brengen. Reeds moeten aldaar de noodige bevelen uit Berlijn zijn ontvangen. OOSTENRIJK. WEENEN, 6 Julij. Sedert eenige maanden verhaalden de Duitschc bladen en volgens deze vele vreemdedat zekere Stanilas von B.Hongaarsch Edelman in de papieren zijner familie een aantal hoogst belangrijke stukken gevonden had betrelfende het Koninklijk Huis van Orleans; dat hij ze aan den Koning der Franschcn had gezonden en dat deze en de Prinsen hem ter bclooning van zulk ecne ge- wigtige dienst in hunne bescherming genomen, hem een jaargeld toegestaan en groote sommen en kostbaarheden hadden geschonken. Daar niemand dit tegensprak en de edelman de orde van het Legioen van Eer droeg en groote weelde ten toon spreidde, geloofde men aan zijne lortuin en ontving hein als een gunsteling van de Fransche Koninklijke familie. Maar onlangs kwam hij alhier in een koffijhuisin kostuum van een Hongaarsch edelman met eene prachtige Turksche sabel op zijdedie hij zich beroemde van den Prins de Joinville te hebben gekregen. Terwijl men die sabel bekeek treedt een bejaard man voor en verklaart, dat hij wapensmid is te Presburg en die sabel aldaar aan een jong Hongaar had verkochtdie zich Mullenlz

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2