BUiTEjNLAJNDSCHE BE RIG TEN. «lom Limburg, en zijn op die lijst gebragt de Hn. M™. H. H. Gcrardts, Pre9, der Arr.-Reglb. te Maastricht, J. L. M. Le Clercq, Pres. der Arn.Regtb. te Roermonde en P. L. de Lom van Berg, Notaris en Burgemeester te Venlo, alle drie Ridders der Orde van den Ned. Leeuw. Voorts is in deze vergadering mc- dedeeling gedaan van een Kon. Besluit, waarbij H. D. goedkeuring wordt ge weigerdaan eene in het vorige jaar door de steden genomen besluit, om voortaan de processen-verbaal der zitting aan den drukker van het alhier uit komende dagblad mede te deelen. MAF OE GOEDE MOOI». GRAHAMSTAD, 28 April. Omtrent den hngchelijken toestand aan de grenzen der Kaapsche volkplan ting, deelt het dagblad dier stad mede, dat liet geheele land van Kafferland tot aan de Boschjesmans-rivier in handen der Kaffers is, die het straffeloos verwoesten. De Regering heeft, zegt het berigt, de kunde en sterkte der Kaffers te gering geacht. IVij zochten den oorlog in hun land te voeren, en de grenzen zijn oven zeer gehavend alsof zij den oorlog hadden begonnen. Zij zijn dapper en vechten wanhopig. Wij zijn omsingeld door Kaffers. Zij voeren het vee bij duizenden van de grenzen en hunne voetstappen zijn ge kenmerkt door slagting en verwoesting. Zij doen wat zij willen en slagen overal, en de militaire posten zijn te zwak, om aan de ingezetenen in hunne buurt eenige bescherming te verleenen. Er is op eenige der posten gebrek aan leeftogt. De vijand snijdt ons alle gemeenschap met de andere districten af. Wij verkceren in eenen staat van beleg en verwachten alle nachten aan gevallen te worden. Z. Exc. is geheel onbewust van dezen toestand van zaken, de vijand is voor ons te sterk en de grenzen zijn zonder bescher ming gelaten. ALGERIE, ALGIERS, 30 Junij. Abd-el-Kader heeft een schuilplaats gezocht te Figuig, eene oasis in het Marokkaansche gedeelte van de woestijn van Sahara. Te Sour-Ghorelanom streeks 30 uren ten zuiden van de stad Algiers, aan gene zijde van den zoo- genaamden kleinen Atlas, hebben de Franschen een nieuwen versterkten post gevestigd. Aan dien wachtpost, waarbij men, daar hij mede tot rustpunt der rondtrekkende colonnes strekken moet, ook magazijnen van levensmid delen en krijgebehoeften zal aanleggenis de naam van Aumale gegeven. Men vleide zich dat door den tijd rondom dit punt eene stad zou ontstaan. Als een gunstig teeken van den inwendigen toestand des lands wordt aange voerd, dat de uit het binnenland van Afrika komende karavanen zich, als zij rustdag houdenbij voorkeur in de nabijheid der Fransche wachtposten ne- derslaan in dc overtuiging van daar meer veiligheid te vindendan wanneer zij in de Arabische tentdorpen verblijven. GRIEKENLAND. De dagelijks herhaalde aardbevingen in de provincie Mcsscnie, hebben daar grootc verwoestingen aangerigt. Gedurende de aanwezigheid van I1H. MM. werd het vlek Mikromani geheel verwoest, een dag later 3 dorpen. In de stad Nisa stortten vele huizen In; Kalamalta heeft eveneens veel geleden, benevens de streek van Thonriawelker dorpen bijna allen vernield zijn. De aarde spleet op vele plaatsen en ilit deze kolken vloeit voortdurend met gc- druisch rookendheet water. Op de bebouwde landen zijn de verwoestingen nog veel verschrikkelijker. De angst in de provincie is buitengewoon groot de menscben snellen van de eene plaats naar dc andere en overal onder hen dreunt de bodem en spelt dood en verderf. Evenwel zijn er nog niet zoo vele mcnschenlevens verlorenals men naar de ontzettende uitgestrektheid van het ongeluk zoude oordcclen. De Regering heeft maatregelen genomen om hulp te verschaffen; bijzondere personen hebben besloten, zich vrijwillig naar de plaats des ongeluks te begeven, om door hunne tegenwoordigheid de zedelijke kracht des volks te versterken. Te Athene is gelegenheid openge steld om tot leniging der ellende voor eene groolere of kleinere som in te teekenen. ITALIË. ROME, 27 Junij. De Paus heeft tot zijnen bijzondcren Secretaris benoemd zijnen vrocgeren leermeester, den Abt Graziosi. De Paus heeft in een gehoor het Commandeurs kruis van de St. Grcgo- rius-orde aan Professor BettiSecretaris der Akademie van St. Luca, schrijver van het bekende werk l'Ilalia lllustre vereerden gaat voort met gehoor te verleenen. Allendie tot dusverre de eer hadden van hem te naderen roemen, behalve zijne innemende vriendelijkheid, zijn doorzigt en zijne ge makkelijkheid in den omgang. Welke verwachtingen zijne verkiezing in de provinciën heeft doen ontslaan, toonen onder anderen de tijdingen uit Bo logna, alwaar in den avond van den dag, waarop de tijding daarvan ontvangen was. de geheele stad door de ingezetenen uit eigen beweging verlicht is ge worden hetgeen aldaar nog nooit ter eere van een der vorige Pausen geschied was. In Sinigaglia, zijne geboortestad, werd niet alleen de stad verlicht, maar er vormde zich eene vereeniging om een metalen standbeeld te zijner eere op te rigtcn, en eene oude waterleiding om de stad van goed water te voorzienwederom te herstellenen ter zijner eere Acqua Pia te noemen. Reeds den eersten dag werd tot dat einde voor 80,000 scudi (ruim f 200,000) ingeteekend. De buitengewone regtbanken in de provinciën zijn opgehevenen de geregtelijke vervolgingen ter zake van politieke overtredingen geschorst. De Commissie der Regering van zes Kardinalenhet niet eens hebbende kunnen worden omtrent de amnestie of de hervormingen in het beheer, is om zoo te zeggen ontbonden. De leden van het behoud zijn tot algemeen ge noegen afgetrokken. De Kardinalen Gizzi en Amat hebben gezegevierddaar de Paus zich met hun gevoelen heeft vereenigd. Gisteren heeft de Paus het verlof geteekend voor den Hoogleeraar Oriosi Minister van openbaar onderwijs onder het revolutionair bewind van 1831, om naar Rome terug te keeren. Eenige Romagnolen die laatstleden Maandag bij wijze van voorzorg waren gevat, zijn op last van den Paus, die het ge drag der policie-beambten heeft afgekeurdterstond in vrijheid gesteld. PRIJI§§EN. BERLIJN, 5 Julij. HH. MAI. de Koning, de Koning van Saksen, benevens Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zijn den 4^en Junij van het eiland Rugen op het slot Sanssoucie te Potsdam weder aangekomen. In de afgeloopen maand werden uit Dantzig 3,410 last tarwe en 109 last rogge zeewaarts uitgevoerd, waarvan 1,560 last tarwe naar Engeland en Schotland, en 1,435 last naar Nederland. ENGELAND, LONDEN, 8 Julij. Volgens de door de dagbladen medegedeelde opgavenhebben de rijks in komsten van het jaar, hetwelk eindigt met 5 Julij 1846, in vergelijking van dat hetwelk eindigt 5 Julij 1845, 1,011,773 minder bedragen. De invoerregten hebben in genoemd jaar 2,118,513 minder bedragen. Daar entegen is de vooruitgang der inkomsten van de brievenposlcrijen opmerkelijk; zijnde in genoemd jaar 115,000 meer dan in het vorige. De laatste vergadering van de Ligue heeft te Manchester plaats gehad onder Voorzitterschap van den Heer Wilson. De Heer Cobden heeft bij die gelegenheid eene redevoering gehouden, welke met de luidste toejuichingen is ontvangen. Hij zegt daarin, dat de werkzaamheden der Ligue tijdelijk zijn opgeheven, en dat dezelve des noods dadelijk door den raad weder kunnen hervat worden om de vrijheid van den koophandel te verdedigen. Dat zulk eene opheffing thans gebillijkt wordt, door de overwinning, welke de Ligue behaald heeft, en dus de groote kosten, welke zij zich gedurende 3 jaren heeft getroost, aan de welvaart van der. Staat op te offeren, en welke ten minste 12,000 per week beliepen, geheel nutteloos worden. In 2jaar, zegt hij zullen de belastingen op de granen door eene formele acte worden afgeschaft. De spreker eindigde aldus: Laat ons scheiden als goede vrien den als ware broeders, als wezcntlijke eedgenooten, om ons later op den dag des gevaars, indien het noodig is te hercenigen Indien ons ligchaam ver gaat, zal onze geest blijven leven en zal alle volken der aarde winnen, omdat het een geest is van regtvaardigheid en waarheid. Nadat de vergadering onder de kreten van Leve de Koningin! w.as uiteen gegaan, heeft ten 3 ure op het stadhuis eene zitting plaats gehad, om eene inteekening te openen voor den Heer Cobden. De maire zat daarbij voor. De Heer Greg stelde voorden lieer Cobden als een blijk van dankbaarheid ten minste 100,000 pond 1,200,000) aan te bicden. De Heeren Philippe en Comp. toekenden dadelijk voor ƒ12,000 en de Heer Brook voor ƒ6,000. Ook heeft aldaar eene Commissie der burgerij aan het stedelijk bestuur verzochtdat de dagelijksche werkzaamheden gedurende eenen dag mogten worden geschorstter eere van de aanneming der graenwet. Te Rochdale zullen dc fabrijkanten Dingsdag de werkzaamheden in hunne fabrieken staken. Die dag zal een feestdag zijnen de werklieden zullen geld ontvangen, als of zij hadden gearbeid.In andere fabrieksteden geeft men insgelijks zijne vreugde te kennen over de aanneming der graan wet de naam van Sir R. Peel is thans in geheel Engeland zeer populair. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Julij. De tijding is alhier aangebragt, dat de Hova's te Madagascar op de Fransche en Engelsche onderdanen eene verschrikkelijke slagting gepleegd hebbenna hen de uitgezochtste pijnigingen te hebben doen ondergaan. Na de slagting hielden zij een gastmaal, gedurende hetwelk zij in hunne dronkenschap nog de wreedste daden bedreven. Te Havre heeft Zondag een hevige storm uit het westen gewoedwaar door onderscheiden schepen schipbreuken op de kust hebben geleden, waar onder 7 visschersschuiten. In Spanje zijn de bataillons provinciale militie ontbonden; een maatre gel van zuinigheid, welke 60 millioenen realen (ruim 7 inillioen Ned.) zal uitwinnen. BELGIE. BRUSSEL, 8 Julij. Gisteren heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken eene mededeeling gedaan ten opzigte van het verdrag met de Nederlanden. De Minister liet zich aldus uit: De Regering had gehoopt, heden het verdrag tusschen de Nederlanden en België aan het onderzoek der Kamer te kunnen onderwerpen; die mededeeling kan echter heden geen plaats hebben.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3