ken voor de aanzienlijke som van ƒ439,000 aanbesteed, om die te vollooijen in dit en het volgende jaar. De droogmaking van het Graftermeer ter grootte van 200 bunders is bijna volbragt. Voorts is concessie verleend tot bedijking van het aangeslibde Nieuwland aan de oostzijde van AVieringen. Al de werken zijn aanbesteed, en zoo ver gevorderd dat de in te dijken grondgeheel van de zee afgesloten is. Den 15den Jannarij 1847 moet al het overige werk voltooid zijn. Gelijk de overige zeegrondenzoo is ook deze van zeer goede hoedanigheid. In den laatsten tijd zijn nog verschillende aanvragen voor nieuwe bedijkingen of inpolderingen gedaan. JVat eindelijk het Haarlemmermeer betreftzoo vermeent men op het welslagen van de Leeghwater te kunnen wijzen. De weg tusschen Alkmaar en lloorn is voor ƒ33,400 aangenomen. De eenige inrigting voor hooger onderwijs in dit gewest, het Athenaeum Illustrc in de Hoofdstadblijft aau haar belangrijk doel beantwoorden. Het afsterven van den Hoogleeraar in de Godgeleerdheid en Kerkelijke Geschie denis G. J. Rooijens, heeft het Athenaeum van een van deszelfs voorname sieraden beroofd. Bovendien is aan genoemde instelling nog ontvallen de Hoogleeraar in de Medicijnen en Kruidkunde, de Heer 11. W. de Vriese, die naar de Leydsche Hoogeschool is beroepen. In zijne plaats is benoemd de Heer Miquel, terwijl de Heer Moll tot opvolger van den Heer Rooijens is verkozen. Voor het Lager Onderwijs bestaan er in Noord-Holland 280 openbare scholen, 36 bijzondere van de eerste en 199 van de tweede klasse, te zamen 515. In dezelve zijn in het afgeloopen schooljaar geleld 50,835 leerlingen, van welke 23,169 meisjes en 27,666 jongens. Onder dit getal zijn niet begrepen de kleine kinder- en bewaarscholen. In onderscheidene steden heeft zich de behoefte doen kennen aan vermeer dering van localiteit, om kinderen van minvermogende onders geregeld onder wijs te kunnen geven. Zoo heeft het bestuur der stad Haarlem een zeer groot perceel aangekocht, geschikt om tot een Armenschool voor duizend kinderen te worden ingerigt. Tot voorziening in de behoeften aan nieuwe schoolgebouwen cn onderwijzers- woningen, alsmede tot verbeteringen herstelling van bestaande, zijn subsidiën verleend te zamen meer dan ƒ14,000 bedragende. Men is van voornemen te Amsterdam eene inrigting tot stand te brengen voor onderwijs in koophandel cn nijverheid. Voorzeker moet het geven van geregeld onderwijs in die wetenschappen, welke op handel en nijverheid be trekking hebben, worden beschouwd als een geschikt middel om die takken van ons volksbestaan te bevorderen. Bereids zijn de gelden bijcengebragt, benoodigd tot aankoop van boekenwerktuigen enz., en zal deze inrigting eerlang worden opengesteld; terwijl het, door zoo vele geleerde en hoog geachte ingezetenen der hoofdstad aan den dag gelegd voornemenom zich zonder remunerate te belasten, met het geven van onderwijs in de belang rijkste leervakkenzal te weeg brengendat het aanleeren dier kundigheden ■weinig kostbaar zal zijn. Volgens het daarvan uitgegeven programma zal de inrigting drie afdeelingen worden gesplist, als: 1°. school voor den koophan del 2°. de school voor de nijverheid en 3". het algemeen onderwijs in die wetenschappenwelke op den handel cn de overige bedrijven van nuttige toepassing zijn. De Volkszangschool in de Hoofdstad door de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen opgerigt, om op de beschaving en veredeling des volks te werken, heeft ruim 300 leerlingen. Het bestuur heeft met 26 hunner, welke de school verlaten hebben, eene proeve genomen, om het genoten onderwijs voor het verder leven der kinderen vruchtbaar te maken en heeft tot dat einde eene volkszang-vereeniging opgerigt, waarop iederen Zondagavond de zangkunst verder zal beoefend worden. Van de zijde der Hooge Regering wordt zulks met belangstelling ondersteund. Omtrent den bouw van een nieuw Huis van Arrest en Justitie te Amster dam, kunnen wij melden, dat de aannemer der grondwerken aan zijne ver- pligtingen behoorlijk heeft voldaan. De opbouw van het huis zelve is onlangs voor de som van ƒ184,000 aanbesteed. Bij toenemende bevolking en het niet in gelijke mate vermeerderen der bron nen van bestaan kan van het armwezen geen gunstig tafereel worden voor gesteld. Zoo geeft Haarlem op, dat het aantal bedeelden op 31 December 1845 bedroeg 5431 personen zijnde 493 meer dan in 1844, cn 2,000 meer dan in 1835, terwijl in 1825, aldaar 2377 personen werden bedeeld. Daar nu de bevolking te dier stede bedroeg: op 1 Januarij 1825, 19,618 personen; op 1 Januarij 1835, 22,437 personen, en op 1 Januarij 1845, 25,381 per sonen dan blijkt het, datterwijl de bevolking van 1825 tot 1845 met een aantal van 5,736 is toegenomendaarentegen in 1845 het getal van 3,054 personen meer dan in 1825 is bedeeld geworden, zoodat men tot het bedroevend resultaat komt, dat die toegenomene bevolking voor ruim de helft uit bedeelden bestaat. Dit is te meer opmerkelijk [natuurlijk omdat na 1830, drie groote fabrijken in Haarlem zijn opgerigt, waarin omstreeks 1,000 meest arme mcnschen arbeid vinden. Aan de Diaconie der Nederd. Herv. Gemeenfe te Amsterdam is aan verschil lende legaten gemaakt ongeveer ƒ70,000, aan de Luthersche ruim 20,000, aan de R. Kathol, ƒ6,000 en een Huis. Naar men verneemt zal het Staats-examen tot toelating op de Hooge school dit jaar den 3den der volgende maand te Arnhem eenen aanvang nemen260 jongelieden zouden zich reeds daartoe hebben aangemeld. {N. R. C.) O D B x> 's GRAVEN» AGE, 11 Julij. Z. M. de Koning is heden morgen ten 9 ure van Iloogstdeszelfs reis naar Vriesland in deze residentie teruggekeerd. Dat de Staten der Provincie Zuid-Holland voor hunne provincie al de aftredende leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen heb ben, is reeds door ons gemeld; wij laten thans nog de uitkomsten der stem opnemingen volgen I. Jhp. Mp. D. T. Gevers van Endegeestmet 60 st. van de 78 en wel bij de lstc st. II. Mr. G. W. Verwey-Mejan55 III. Mr. L. C. Luzac, 62 IV. E. P de Monchy58 V. S. A. Anemaet Pz.48 VI. Mp. J. C. Faber van Riemsdijk, 44 3de tegen den Hoogleeraar Thorbeeke, die 30 slemmen had bekomen, terwijl er 4 blanco-biljetten in de bus waren. AMSTERDAM, 10 Julij. In de Vergadering der Provinciale Staten van Noord-Holland, is lot Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen de Ileer Mp. J. Corver Hooft en in plaats van den Heer Mp. C. A. den Tex, die verzocht had niet weder in aanmerking te komende Heer Claude Daniël Crommelin. Deze voor die benoeming bedankt hebbende, is verkozen de Heer David Borski, Lid van de Kamer van Koophandel alhier. GRONINGEN, 7 Julij. In de Vergadering der Provinciale Staten van dit gewest is in plaats van Mp. B. Wichers, tot Lid van de Tweede Kamer benoemd, de fleer Mr. C. M. Nap, Lid van de Kamer van Koophandel alhier, en is weder ingekozen Jhp. Mr. J. E. van Panhuys. Heden avond is alhier het berigt ontvangendat Z. M. de Koning onze slad niet met een bezoek zal vereeren, zoo als men zich gevleid had, dat eerstdaags gebeuren zoude. LEEUWARDEN, 8 Julij. Na aan boord van Z. M. Stoomjagt te Harlingen nachtverblijf gehouden te hebben, is Z. M. van Harlingen binnen deze stad, omstreeks half negen ure aangekomen. Onder het gelui der klokken reed Z. M. in eene reis-caleche met 4 paar den bespannen, voorafgegaan en gevolgd door II. D. Adjudanten, langs de Nieuwestad en de Sb Jacobsstraat naar het paleisen werd door den Staats raad Gouverneur dezer provinciede Burgemeester cn Wethoudersde Com mandant van de schutterij en militaire autoriteiten verwelkomd. Hierna ver toonde Z. M. zich voor het raam cn werd door eene talrijke menigte met groot gejuich ontvangen en hartelijk begroet. Van alle publieke gebouwenen uit de huizen der meeste ingezetenen wapperden eene menigte vlaggen. 's Middags deed Z. AI. een wandeling door de stad en bezigtigde eenige kerken. Z. AI. werd overal met de meest ondubbelzinnige bewijzen van har telijke toegenegenheid begroet. Ten 5 ure, bragt het korps Aluzijkantcn der Stedelijke Schutterij, aan Z. AI. eene serenade op het plein van het Paleis. Naar men verneemt zal Z. AI. morgen het Noordelijk gedeelte der provincie bezoeken, daarna is er ten 6 ure diner ten Hove, terwijl 's avonds door het Harmonie-Gezelschap Euphonia eene serenade aan Z. AI. zal gehragt worden. Vrijdag, zal Z. AL 'smorgens ten 9 ure, de onderscheidene autoriteiten ge hoor verleenenen ten lip ure de schutterij en het garnizoen inspecteren. Het Stedelijk Bestuur zal Z. AI. dienzelfden morgen ten 1 ure een dejeuner aanbieden, hetwelk in de Stads Prinsen-Tuin zal worden gehouden, waartoe onderscheidene ingezetenen ter bijwoning zullen worden uitgenoodigd. 's HERTOGENBOSCH8 Julij. Gisteren heeft de eerste vergadering der Provinciale Stalen alhier plaats ge had; allen zijn tegenwoordig met uitzondering van Jhp. Bowier doorziekte verhinderd, en de Heer Verschoor die heden verwacht werd. De eerste zitting duurde van 10 tot 3 ure. Onder de menigvuldige stukken ter vergadering ingekomenzijn een dertigtal requestenhoudende bezwaren tegen het nieuw ingevoerd wordende algemeen polder-reglement, hetwelk veel bestrijders schijnt te ontmoeten. Een der onderwerpen der beraadslaging, en wel buiten twijfel het gewigtigstezal uitmaken het sedert zoo lang gcwenscht uitwaterings kanaal, waarvan het plan reeds in 1811 bestond, voor een jaar geleden op het punt was te zullen tot stand komen, en nu na tallooze moeijelijkheden, weder kans heeft te zullen gelukken, doormiddel van voorbedoeld reglement. Hetzelve moet strekken om de Alaas van Grave af met de Oude Alaas te vereen igen, aan de provincie eene geregelde afwatering te bezorgen, en, in tijd van nood, hier in enkele dagenalles te kunnen onder water zetten. (IV. R. C.) De Provinciale Staten van dit gewest hebben als leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal herkozen, de Heeren Alp. R. P. Romme en Jhp. Alr. J. O. de Jong van Beek cn Donk. MAASTRICHT, 7 Julij. De Prov. Staten van dit gewest hebben de Heer AIP. Comeli, als Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, herkozen. Vervolgens is zamengcsteld de lijst van drie Candidalcn voor de, door het overlijden van den Heer Haencn opengevallen betrekking van Raadsheer in het Prov. Gcregtshof in het Hertog-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2