Bij de droogte waren ook onderscheiden branden ontstaan, die geheele plan- taadjen verwoest hadden. In Britsch Guyana en Berbice bleef de invoer van koelies en landver huizers aanhouden. Die van Madera gekomen zijn, zullen den wijnbouw beproeven. PORTUGAL. LISSABON, 24 Junij. De Miguelüstische opstand ontwikkelde zich in de provincie Tras-os-Montes al meer en meer. De Minister van Oorlog had zijn ontslag ingediend omdat bij zich met zijnen ambtgenoot, den Graaf das Antas niet verstaan kon. De Raad der Ministers moest bijeen komen om te bepalenof de Minister van Oorlog zou worden vervangen of wel de Graaf das Antas afgezet. Er wordt eene menigte ambtenaren afgezet; de zamenscholingcn worden in de hoofdstad al gedurig talrijker en menigvuldiger. De Regering durft de gewapende magt niet gebruiken omdat deze zelf in de kaserne zich aan on geregeldheden heeft schuldig gemaakt; inmiddels wordt het teugellooze volk al meer en meer door oproerige bladen die in weerwil van het verbod der Koningin opentlijk op straat worden uitgevent, opgehitst. Volgens Madridsche bladen zou Engeland voornemens zijn Portngal zijne hulp aan te bieden. Ongelukkig het land daar het zoo verre mede gekomen is dat vreemde hulp wenschelijk wordt. ITALIË. ROME, 25 Junij. De Paus heeft een Staatsraad benoemd bestaande uit de Kardinalen Macchi als Voorzitter, LambruschiniBernettiMatteiAmat en Gizzi. Het gerucht loopt dat een besluit tot amnestie op uitgebreide schaal zou gereed liggen en eerstdaags worden afgekondigd. Voorts heerscht er veel blijdschap dat de Paus zich niet alleen zeer gunstig over de spoorwegen heeft uitgelaten maar een onderzoek heeft bevolen omtrent den weg met welken men het eerste een aanvang zou behooren te maken. Gisteren avond is de Aartsbisschop van Mechelen alhier aangekomen. Niet alleen te Bologna maar ook te FerraraRavennaForli en elders, worden adressen gereed gemaakt en vinden algemeen bijvalter verkrijging van verbeteringen in het bestuur. Het hoofddoel ishet verwerven der her stelling van de provinciale radenmet de regten daaraan door het Pauselijk bewind in 1831 toegekend en twee jaren daarna hun weder ontnomen. Die regten bestonden voornamelijk in de bevoegdheid der radenom den Paus de wenschen der provinciën omtrent het bestuur te doen toekomen. Het was de erkenning van het regt der leeken, hoe beperkt ook, van zich in de open bare zaken te mengen welke zaken sedert lang in den Kerkelijken Staat uit sluitend aan de geestelijken zijn toevertrouwd. Hoezeer alle pogingen tot op stand te verwerpen zijnzijn alle wettige pogingen tot verbetering van den toestand van Italië zeer goed te keuren. Een volk is zeer sterkwanneer het zich beperkt tot met kalmte uitgesprokene wenschen voor de vestiging van bewaarscholen, het aanleggen van ijzeren wegen en het niet langer tegengaan van wetenschappelijke congressen zakengeoorloofd en begunstigd in andere Staten van Italiëmaar in den Romeinschen Staat gestrengelijk verboden. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 Julij. Van de Gallisische grenzen wordt van 25 Junij geschreven, dat de Regering besloten had Gallicië in twee provinciën te verdeelen, zoodat het bestuur van bet westelijk deel te Tarnow, van het Oostelijk te Lemberg zou gevestigd worden. Men beschouwde dit als een gepast middel om den geregelden gang des bestuurs te verzekeren hetgeen tot nog toewegens de uitgestrektheid van het gebied niet mogelijk was geweest. PRUISSEN. BERLIJN, 4 Julij. Bij Kabinetsorder van 29 Junij zijn de beide te Bremen verschijnende dag bladen de Bremer Zeitung en de IVeser Zeitung tot op nader bevel in ge heel Pruissen verboden. Het Keulsclie Nieuwsblad zegtdat dit te minder te verwachten was op een tijdstip dat men zich met meerdere vrijheid van drukpers vleide, doch hoopt dat de aanstaande Landdag deswege klagten zal inleveren. Uit Posen meldt men dat den 27 en 28sten Junij dat daar weder eenige volksbeweging plaats gehad, die uiteen was gedreven en eenige gevangenemin gen ten gevolge had gehad. In den nacht van den 29st(!n was een deel der bezetting uitgerukt op tijdingen van oproerige bewegingen in den omtrek. HANOVER. 3 Julij. Den lslen dezer heeft het Comité voor den aanleg van spoorwegen door Z. M. benoemdbekend gemaaktdat hoewel de doelmatigheid der ontwor pen spoorwegen van Embden naar Munster en van Lingen naar Osnabruck moest erkend worden, die aanleg evenwel voor als nog niet kan ondernomen wordenomdat de geldelijke omstandigheden dit niet toelaten en het niet zeker is dat zij naar Pruissen en Nederland zullen voortgezet worden. SAKSEN. LEIPZIG, 4 Julij. Nadat de Iloogcschool alhier den 21stcn Junij, den 200jarigen geboortedag van Leibnitz plcgtig had gevierd, werd den lsteB dezer, den dag, waarop hij volgens de Gregoriaansche tijdrekening in 1G4C geboren werd, de onlangs gestichte Koninklijke Saksische Maatschappij van Wetenschappen plegtig in gewijd. Te Maintz was de tarwe en rogge den 3deD wederom in prijs dalende en de aanvoeren namen nog toe. De gunstigste berigten omtrent de oogst komen uit geheel Duitschlandzoodat men nog sterker daling voorziet. ENGELAND. LONDEN, 6 Julij. De Staatsinkomsten gedurende het quartaal eindigende 5 Julij, hebben be- loopen 13,198.733 hetgeen 575,599 meer is dan in hetzelfde quartaal in 1843. De nieuwe graanwet is, na door het Parlement aangenomen en door de Koningin bekrachtigd te zijn, 11. Zaturdag in werking gekomen. Dien ten gevolge zijn reeds aanzienlijke partijen in entrépöt liggende granen tot consumtie afgeleverd, en znlks tegen betaling der volgende inkomende regten waarachter wij de regten plaatsen die daarvan onder de werking der oude wet zouden moeten zijn betaald Tarwe 4 schellingen per quarter, in plaats van 18 schellingen. Gerst 3 scb. 6 den. 9 Haver 1 6 5 Erwten 2 schellingen 8 schell. 9 den. Boonen 2 7 6 Meel 2 sch. 5 den. i> 10 2 De hoeveelheid, die zich den 5den Junij jl. in dit rijk in entrepot bevond, bedroeg Tarwe 1,500,000 quartres. Gerst 110,500 Haver 180,000 Boonen 68,000 Erwten 30,000 Meel 1,300,000 centenaars. De prijs van de tarwe en andere graansoorten is uit hoofde van dezen in voer en van het uitzigt op eenen overvloedigen oogst hier te lande, voor het oogenblik aanmerkelijk gedaald, maar men is algemeen van oordeel, dat de prijzen door de vermeerdering van comsumtie, die men verwacht, binnen kort weder zullen stijgen. Over 't algemeen verwacht men van het thans ingevoerde zeer matige schaalregtdat 1°. Februarij tot een onbeteekenend vast regt zal afdalenheilzame gevolgen voor de nijverheid en algemeene welvaart van dit rijk. Als een bewijs van de vermindering der dronkenschap hier te lande voert men aan, dat daar de policie alle dronke lieden des Zaturdags en Zon dags nachts op straat oppakt, hun getal in 1844 in de wacht te Bowstrect 755 personen beliep, doch in 1845 slechts 311. Sedert eenigen tijd laat de Regering de vestingwerken op Malta zeer versterken. Een dagblad van Malta beweert, dat men zich eerlang aan het werk zal begeven, om de rots te doen springen, welke zich tusschen de groote haven en het quarantainehuis bevindt, om op die wijze het fort Saint- Elmo aftezonderen. Dit fort zoude vervolgens door een ophaalbrug met het eiland worden verbonden, en de stad onneembaar zijn. De-ijzeren pijpen, welke het water naar de stad la Valette moeten leidenzijn zeer verre gevor derd en hebben gemeenschap met de groote waterbekkens van het fort Saint- Elmo. Er zal genoegzame ruimte zijn voor 4,000 personen, zoodat de Engel- schen in geval van nood, altijd eenen vei'ijen terugtogt zullen hebben. Er zal een onderaardsche gang worden gemaakt, om het fort van levensmiddelen te voorzien en aan hen, die het eiland zoude willen verlaten daartoe gelegen heid te geven. FRANKRIJK. PARIJS, 7 Julij. Gisteren is bij een Koninklijk bevelschrift te Neuilly geteekend, de Kamer van Afgevaardigden ontbonden. De Kiescollegien zijn tegen den lslen Augustus bijeengeroepenen de beide Kamers tegen den 17den. De Minister van Oorlog heeft bevolen dat het galvaniseren van ijzer tot deszeifs behoud strekkende, zal toegepast worden op twee schepen, waarvan het eene een brik is, op dit oogenblik te Nantes in aanbouw. Eergisteren is de hitte tot 29° Reaumur (97° Fahr.) geklommen. Des avonds is eensklaps een hevige wind ontstaan. Men zegt, dat Prins Lodewijk Napoleon, die zich nog steeds te Londen bevindt, stellig tijding heeft ontvangen, dat hij niet naar Florence bij zijn vader mag gaan. Dit besluit is, zoo als gezegd wordt, genomen op aandrijven van Oostenrijk, dat wegens zijne vreesachtige politiek de tegenwoordigheid van den Prins in Italië ducht, Uit eene statistieke opgaaf van de ongelukken die in de laatste 5 jaren op de spoorwegen in Frankrijk, Engeland, Duitschland en België zijn voor gevallen, blijkt, dat aan het reizen op de spoorwegen veel minder gevaar verbonden is dan aan iedere wijze van vervoer. Te Eerlijn b. v., komen jaarlijks 40 a 50 menschen door het water om het leven; het geheele getal dergenen, die in Duitschland op de spoorwegen zijn omgekomen is 4. Te Londen verliezen jaarlijks 200 a 300 menschen het leven met rijdenterwijl op de gezamentlijke spoorwegen van geheel Europa zoo veel niet zijn omgeko men. De ongunstigste verhouding van de ongelukken op al de spoorwegen in de 4 genoemde rijkenis van 1 gewonde of omgekomene op 494,000 pas sagiersen de gunstigste van 1 op 8,889,000 passagiers. En toch zijn er

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3