met alle gebouwenter grootte van 4 vierkante werstenmet ecnc bijna on- merkbarc"beweging 60 vademen ver geschoven. De gebeele wijkende opper vlakte is met spleten doorsneden: heuvels stooten tegen heuvels; heeken ver anderen van looptuinenmolens en voorraad zijn vernield maar de inwo ners en het vee zijn gered, en zelfs de woningen zijn geborgen. Deze ongewoon langzaam voortgaande aardval neemt met ieder uur toe en wanneer dezelve niet door cene uitgebreide vlakte, die lager ligt, gestuit wordt, dan zal de val zijn verdelgenden loop nemen door het dorp Rogsuch. PORTUGAL. LISSABON, 20 Junij. De rust en orde keeren langzaam in liet land terug; de meeste junta's zijn reeds ontbonden en het nieuwe Ministerie neemt die maatregelen, welke dien stig zijn om den gang der zaken weder te herstellen. Den 16den kwam het hier tot een vrij ernstig gevecht tnsschen het volk en een regement infanterie van Oporto wederkeerendehetgeen, omdat bet daar zijn pügt had gedaan, zich den haat van het volk op den hals ge haald had. Door steenen geworpenmoesten de soldaten ten laatste gebruik van hunne wapenen makenten einde niet overmand te worden. Den 18den had eene bijeenkomst plaats gehad van de aandeelhouders der bank van Lissabon. De directeuren hebben mededeeling gedaan van den staat van zaken der instelling, waaruit blijkt dat er voor 2400 conto's aan bank noten in omloop zijn; in kas was: 450 conto's aan specie, 2100 conto's aan banknoten, 450 conto's aan goud, zilver en juweelen, schuld van het gou vernement 1500 conto's, van de tabaks-contractanten 400 conto's. Zij ga ven aan de vergadering kennis, dat zij hunne meeste pogingen aanwendden, om te Londen eene leening aan te gaan tot het verkrijgen van specie. Een comité was benoemd om deze opgaven naauwkeurig na te gaanover het algemeen hebben de aandeelhebbers hunne tevredenheid betuigd over de hun voorgelegde rekening. ITALIË. De Kardinaal Gizzi is niet tot Secretaris van Staat benoemd zoo als ge meld was, in plaats van den Kardinaal Lambruschiniden 18dcn was nog geene keus gedaan en niet waarschijnlijk is het dat Gizzi tot die betrekking zal geroepen worden, orndat zijne gezondheid zeer zwak is, en hij meer dan van het jaar op zijnen stoel moet doorbrengenhet algemeen gevoelen wil dat die post aan de Kardinaals Soglia of Falconieri zal opgedragen worden. PRIJISSEI. BERLIJN, 26 Junij. Z. K. II. Prins Waldemar is dezer dagen van zijne groote en belangrijke reis in Azië wedergekeerd; zoo als in der tijd gemeld is, had hij aan de beide veldslagen van de Engelschen met de Shiks deelgenomen. Z. K. H. Prins Frederik is ook hier wedergekeerd van zijn landgoed Muskau in Silezië. AKEN, 25 Junij. Gisteren namiddag heeft men een aanvang gemaakt in de hoofdkerk met de toebereidselen tot de tentoonstelling der reliqniën, welke den 10den Julij zal beginnen. Men heeft op de galerijen van deze kerk de behangsels uitge spreid, welke moeten dienen voor deze verlooning. Deze voorloopige werk zaamheid heeft plaats gehad onder het gebulder van het geschut en onder het gelui der klokken. HANOVEE. 23 Junij. De Eerste Kamer heeft zich niet verccnigd mot het verlangen der Tweede, om de Regering te verzoeken, stappen bij de Bondsvergadering te doen, om de legers te verminderen. Voorleden jaar hadden de Kamers eene aanvrage der regering om eene leening uit te schrijven tot het bouwen van eenen schouwburg afgewezen, en de Koning had toen die leening zelf op de kas der civiele lijst uitgegeven thans heeft de Tweede Kamer eene Commissie benoemd, om te onderzoeken of de civiele lijst daartoe het regt had. EACELAliri). LONDEN, 27 Junij. Het ministerie Peel heeft ter zake van de wet tot bescherming van per sonen en goederen in Ierland, in het Lagerhuis den 25stcn dezer eene neder laag geleden, daar de tweede lezing dier wet met 292 tegen 219, en dus met eene meerderheid van 73 stemmen is verworpen. Den volgenden dag heeft Sir R. Peel zich naar Osbornehouse, op het eiland Wight, alwaar de Koningin zich thans bevindt, begeven, om zijn en zijner ambtgenooten ont slag aan te bieden. Men verwachtte dat de Koningin den 29stcn naar Londen zou komenom aldaar te blijven tot dat een nieuw ministerie tot stand zou gekomen zijn, doch meende dat Lord John Russell reeds vroeger de uitnoo- diging zou ontvangen om zich met de zamenstelling daarvan te belasten. De tegenwoordige ministers zouden nog eenige dagen in functie blijven, ten einde geene vertraging in den gang der regeringszaken te brengen. Het Huis der Lords heeft den 25sten tot de derde lezing van de graan wet alsmede van de nieuwe tariefwet besloten, en die beide wetten benevens een aantal anderen, hebben in de zitting van gisteren de Koninklijke be krachtiging eilangd. Hoogst opmerkelijk is hetgene er dezer dagen heeft plaats gehad in de groote loge der vrijmetselaars te Londen, voorgezeten door den Graaf van Zetland. Nadat de Secretaris, Lord Wroteslcy de notulen der vorige zitting had voor gelezen is Graaf Zetland opgestaanzeggende cene mededeeling van het grootst gewigt te doen te hebben. «Vernomen hebbende, zeidc de edele Graaf, dat de loge de Vriendschap te Berlijn geweigerd zou hebben leden onzer loge tot de werkzaamheden toe te laten, om de enkele reden, dat zij tot de Joodsche geloofsbelijdenis be hoorden, zoo heb ik aan den President van de loge te Berlijn geschreven, om hem te vragen, of de zaak juist was. Zijn antwoord is bevestigend geweest, met bijvoeging dat de Joden volstrektelijk uit alle vrijmetselaars-loges in Pruissen zijn uitgeslotendat die loges hun niet alleen niet veroorloofden de werkzaamheden bij te wonen maar dat zelfs daar waar een Israëlitisch vrijmetselaar er zich voordoet, men hem sommeert de loge dadelijk te verla ten, en dat men, zoo hij hieraan niet voldoet, de zitting opheft. «Deze uitsluiting van Joodsche vrijmetselaars is niet alleen ten hoogste on- regtvaardig, maar zij is ook nog bovendien strijdig met den geest, de wetten en de beginselen van het vrijmctselaarschap, hetwelk geen onderscheid tus- schen Godsdienstige meeningen maakt ik zou mitsdien vermeenen verregaand te kort te schieten in mijne pligten omtrent de loge, die mij de eer gedaan heeft mij aan haar hoofd te plaatsen, indien ik u niet voorstelde de volgende resoluliën te nemen, te weten: 1°. Dat de groote loge van Londen van nn af aan alle officiële betrekkin gen met de Pruissiscbe loges afbreekt. 2°. Dat zij haren tegenwoordiger bij de loge der Vriendschap te Berlijn terug roept. 3°. Dat zij de functiën welke de ridder Ilebeler (de Consul-Generaal van Pruissen te Londen) als vertegenwoordiger van de loge der Vriendschap bij haar uitoefent, als geëindigd beschouwt; en dat dit besluit dooi den eersten Secretaris aan den Heer Hebeler beteekend zal worden. »Die resolutiën zijn bij acclamatie gestemd geworden door al de tegenwoor dig zijnde Christen-ledende Joodsche leden hadden alle de zaal verlaten zoodra de grootmeester het woord genomen had, om over de zaak te spreken. Een der leden heeft gevraagd, of het niet voegzaam zou zijn, om, alvo rens de genomen besluiten ten uitvoer te leggen, nogmaals aan de Berlijner loge te schrijven, om te trachten de zaak in der minne te vinden. »Op deze vraag is door den grootmeester geantwoord, dat de zaak te ern stig wasdat de beleediging van den kant van de loge van Berlijn gekomen was en dal het te zeer beneden de waardigheid van de groote loge van Lon den zou zijn om te trachten het geschil in der minne bij te leggen. «Deze woorden zijn met algemeene toejuiching ontvangen en de vergadering is wijders tot de aan de orde van den dag gestelde werkzaamheden overgegaan." De Jury voor de lijkschouwing alhier, heelt het lijk onderzocht van eenen man, die gestorven was ten gevolge der waterkuur. De overledene, die zich in de badinrigting van Dr. Ellis begeven hadwas aldaar na eenige dagen bezweken. De gezworenen beslisten dat de man ten gevolge der on geschikte behandeling in de badinrigting het leven verloren haden spraken eenstemmig de beschuldiging tegen D". Ellis uit; welke laatste, dien ten gevolge, voor het crimineel geregtshof, als van moord aangeklaagd, zal te regt staan. De beroemde scheikundige Marsch is hier in den ouderdom van 57 jaren overleden. In een der volkrijkste doch armste wijken der hoofdstad, die van Cler- kenwelle, heeft een hevige brand gewoed waardoor behalve verscheiden ge vulde magazijnen20 woonhuizen in de asch zijn gelegd. Men heeft eene drijvende, geheel van ijzer en in de fabriek van de Heeren Reid en Comp. vervaardigde kerk te water gelaten. Zij is van onde ren plat, de zijde van den achtersteven is geheel vierkant, de voorsteven heeft den gewonen vorm. Hare geheele lengte bedraagt 23 ellen 70 dui men; de breedte 7 ellen. In het midden vau de kerk bevindt zich de predikstoel deftig met fluweel bekleed. De hoogte der zaal bedraagt 5 ellen 20 duimen, en in het midden van het dak bevinden zich drie koepelvor mige vensters, bestemd om het inwendig gedeelte der kerk te verlich ten. Van elke zijde der middendeur zijn de ingangen der galerijen ge plaatst, welke door 8 sterke ijzeren kolommen geschraagd worden. Een gelijk gelal kolommen draagt het dak des gebouws. Eene ruimte van 6 ellen lang en 2 ellen 50 duimen hreed is achter den predikstoel vrijgelaten geworden, om tot eene sakristy te worden ingerigt. Voor de ingangsdeuren is op het dek eene ruimte van ongeveer 2 ellenten einde de geloovigen niet dadelijk bij het aan boord komen, de kerk behoeven binnen te treden. Men kent nog niet de bestemmingsplaats dezer kerkwelke gemakkelijk 700 personen zal kunnen bevatten. Op de markt was den 26sten dezer de prijs der Wol onveranderd voor de volgende veilingen, welke op 3 Julij zijn bepaald, zijn reeds 15,000 bn. koloniale AVol aangekondigd. Met Indigo was het stilmen is druk bezig met het inspecteren van de te veilen partijen, welke thans reeds tot 13,470 kn. zijn opgeklommen, en welke grootendeels uit goede en mooije qualiteiten bestaan. lieden waren 300 eer. Guatimala in veiling welke alle zijn verkocht, de ordinaire soorten tot volle marktsprijzendoch de hetere 1 a 2 d. lager. Cochenille. Doordien de markt deze week ruimer was voorzienzijn de prijzen 1 a 2 d. terug gegaan. Vreemde Kaas met weinig kooplust doch niet lager te bekomen Gouda 36 a 48 s.Edam 38 a 54 s.Kanter 23 a 24 s. De verandering in het weder veroorzaakte betere vraag voor Hollandsche Boter en hoewel de aanvoe ren vrij beduidend warenzijn de beste soorten 4 a 6 s. en de mindere

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3