BUITEN LANDSCHE BEBIGTEN. J. W. van den BroekDirecteuren. Het kapitaal is bepaald op 5 millioen guldens, de aandeelen op ƒ1,000. De bedoeling is de oprigting van betere Suikerfabrijkenwaardoor de planters bij mindere kosten en arbeidmeerder en beter suiker zouden makenterwijl tevens het lot der Neger be vol king zou worden verbeterd en in het algemeen de welvaart der volkplanting zou worden bevorderd. Naar wij vernemen zijn aan de inrigting voor onderwijs inkoopbandelen nijverheid benoemd tot onderwijzers in de volgende talen, de Heeren: A. Beaufils de la Rancherage (van het Depart, du Loire) voor het Fransch. J. G. C. ZeitzOffenbach)Iloogduitsch. F. J. MillardBath)Engelsch. F. BiancardiFormo, Kerkel. Staat) >5 Italiaansch, II. A. LagerwallNyköping)Zweedsch. J. H. GöttscheKoppenhagen) Deensch. Het onderwijs zal in September eerstkomende een aanvaDg nemen. TEXEL, 28 Junij. Aan den Notaris Kikkert c. s., alhier, is krachtens Koninklijke beschikking, door den Staat verkocht eene oppervlakte van bijna 500 bunders buitengrond, gelegen aan de Zuid-Westkust van het eiland Texel, welke gronden van eene uitmuntende hoedanigheid schijnen te zijn. Er bestaat plan, om met de bedijking dier gronden in het voorjaar van 1847 een' aanvang te maken, zoodat daardoor op nieuw in de provincie Noord-Holland een gedeelte gronds aan de golven ontwoekerd en in vruchtbare landouwen herschapen zal worden. Met toestemming van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden, zal die pol der den naain dragen van Prins Hendrik-Polder. UTRECHT, 27 Junij. Het Provinciaal Utreclitsch Genootschap van Kunsten en Wetenschappen hield alhier, op den 25sten en 26stcn dezer maandzijne 73ste jaarlijksche bijeenkomst. Nadat hiertoe, uit onderscheidenene provinciën des rijks, een aanzienlijk getal der beschrevene leden was te zamen gekomen, werd ten 10 ure, de vergadering in het kerkgebouw der Remontstrantsche gemeente geo pendonder Voorzitterschap van den Heer J. K. Baron van Goltstein, die, na kortelijk in eene krachtige en sierlijke rede, de lotgevallen des Genool- schaps gedurende den laatsten jaarkring te hebben doorloopen, en daarbij ook bijzonderlijk te hebben stil gestaan bij den gewenschten uitslagwelken de gemaakte verandering tot betere regeling der werkzaamheden reeds aanvan kelijk heeft opgeleverdten slotte ook nog met een woord van vereerende herinnering de leden heeft herdacht, welke sinds de laatste jaarvergadering aan het Genootschap waren ontvallenen waaronder zich ook als lid van verdiensten, de Minister van Staat, Oud-Minister van Justitie, Mp. C. F. van Maanen bevond. Vervolgens werd aan den Heer Mr. J. Dirks, ter vergadering aanwezig, met eene korte toespraak, het eermetaal uitgereikt, hem, in de laatslvoor- gaande vergaderingvoor zijne met goud bekroonde Verhandeling over den Koophandel der Friezenvóór en gedurende de regering) van Karei den Grootetoegewezen. Gelijktijdig met deze uitreiking werd ook aan den Hoogleeraar bij de Utrechtsche HoogeschoolH. J. Roijaardsdoor wien de prijsstof, bij het bekroond geschrift behandeld was voorgesteld de zilveren medaille overhandigd, welke, in dusdanige gevallen, aan Heeren voorstelle ren wordt toegekend. Volgens het herigt daarbij door den Heer Voorzitter gegeven, mag men zich met het uitzigt vleijen van deze belangrijke verhan deling, welke reeds ter perse is gelegd, en over een nog duister gedeelte der vroegere handelsgeschiedenis een aanmerkelijk licht verspreidteerlang ver krijgbaar te zullen zien gesteld. Gelijke mededeeling vond plaats ten aanzien van eene, in de Latijnsche taal geschrevene Commentatio de hello punico primovan den Heer H. C. Mi- chaëlis, te Haarlem, welke reeds in de vergadering van het vorig jaar de eer was waardig gekeurd van in de acia literaria van het Genootschap opgeno men en aldus tot algemeene bekendheid gebragt te worden. Onder de punten die daarna werden behandeldwas ook het voorstel van den Heer van der Bank, Predikant bij de Waalsche gemeente te dezer stede, tot oprigting van een gedenkteeken der Unie van Utrechtwaarmede de voor steller ook bijzonderlijk bet aandenken zoude willen verbonden zien van Graaf Jan van Nassau, broeder van Willem I, als hoofdbewerker van dit merk waardig verbond, 'tgecn 2L eeuw den grondslag is geweest van het Neder- landsch staatsgebouw. Eene belangwekkende omstandigheid van deze bijeenkomst was de tegen woordigheid daarbij van eenen beroemden buitenlandschen geleerde, den Hoog leeraar in de Anatomie en Physiologic A. Rctzius uit Stokholmdoor wicn het buitenlandsch lidmaatschap des Genootschapshem te dier gelegenheid door den Voorzitter, onder de toejuiching der vergadering, aangeboden, dadelijk is aanvaard. Boven en behalve deze benoeming zijn tot nieuwe leden des Genootschaps voorgesteld en aangenomende Heeren Dr. H. D. Buys Ballot, Lector voor de faculteit der Wis- en Natuurkunde bij de Hoogeschool te Utrecht; D. D. Biichler, Secretaris der 4de klasse van het Kon. Ned. Instituut te Amsterdam; J. L. Calthen, Kapit. der artillerie, leeraar aan het Instit. voor de Marine, te Medemhlik; Dr. G. A. Cop, Hoogl. in de Natuurk. te DeventerB. van DiggelenIngenieur van den Waterstaat te Zwolle; Mr. J. van Doorninck, Prov. Archivarius, te Zwolle; B. H. Evers, Med. Doet., te Deventer; Jhr. Mr. B. J. Linteloo de Geer, Kantonregter te MaarsenJhr. Mr. W. T. Gevers Deynoot, Dijkgraaf van Schieland enz. te RotterdamDr. B. ter HaarPredikant te Amsterdam Mr. P. M. G. van Hees, algemeene Secret, der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, te Am sterdam; Dr. A. des Amorie van der Hoeven Jr., Predikant te Utrecht; J. H. Janssen, Leeraar aan 'sRijks Kweekschool voor militaire geneeskundi gen te Utrecht; Mr. S. J. van Lier, Advokaat te Utrecht; II. D. Millies, Predikant te Utrecht; J. Molcschott, Med. Chir. en Art. Obstr. Doctor te Utrecht; Mr. C. AV. Opzoomer, Hoogl. in de AVijsbegecrtc aan de Hoogeschool te Utrecht; ML I. II. van RoijenLid der Provinciale Staten van Overijssel, Advokaat te Zwolle; Mr. G. Schluiter, te Amersfoort; Dr. AV. A. C. Staring, Lid. der Prov. Staten van Gelderland te Logchemen Dr. E. B. Swalue, Predikant te Goes. De vergadering is gesloten met een vriendschappelijken maaltijd in het Hotel der Nederlanden. LEEUAVARDEN, 27 Junij. Heden had alhier de aanbesteding plaats van het bouwen van een nieuw Paleis van Justitie ten dienste van het prov. Geregtshof van Vriesland en de Arrond.-Regtb. te Leeuwarden. Nadat dezelve eerst in drie percelen geschied was, is het geheele werk in massa aangenomen door Posthumus, Timmerman alhier, voor eene som van ƒ174,500. Onder de voorwaarden behoort ook deze, dat geene andere dan Nederlandsche werklieden tot genoemden arbeid zullen mogen gebruikt wordentenzij in sommige gevallenals wanneer hiertoe vooraf de toestemming van den Heer Hoofd-Ingenieur van den water staat moet verkregen zijn. Te Terhorne heeft een persoon vele valsche 25-eent stukken uitgegeven, hij is te Oldeboom aangehouden en bij hem is in eenen zak een kistje gevon den dat vol was met dergelijk valsch geld. (Prov. Fr. Cour.) Donderdag avond heeft tusscken 10 en 11 ure, te Lemmer een hevig onweder gewoedwaarbij de vuurtoren aanmerkelijk door den bliksem is be schadigd, zijnde de slutpalen verzet en de glazen bijna allen verbrijzeld. Uit meerdere oorden in de provincie verneemt men berigten van zware onweders en stortregens, zelfs zijn op sommige plaatsen hagelbuijen van ongewone zwaarte gevallen. Den 23sten dezer is in de nabijheid van Balk een koebeest door den blik sem doodgeslagen. GRONINGEN, 24 Junij. Den 27stcu Augustus zal hier de 3Jc algemeene vergadering gehouden wor den van het Nederlandsch onderwijzers genootschap, welke geopend zal wor den door den Voorzitter Prof. Hofstede de Groot, en waarin de Heer P. Burggraaf, van Leeuwarden, eene redevoering zal houden, voorafgegaan, afge wisseld en besloten door zangkorenuitgevoerd door de Groninger onderwij- zers-zangvereeniging. CHINA. HONG-KONG, 25 April. A'olgens de laatste tijdingen was het te Canton rustig. De bekendmakingen van den nieuwen bevelhebber dier plaats, waai bij de bevolking werd aange maand om de vreemdelingen die zich aldaar hebben gevestigd met wel willendheid te behandelen en hen als vrienden te beschouwenmet welke China door plegtig bezworen verdragen verbonden wasschenen eene goede uitwerking te hebben gedaan. Daarentegen had men te Hong-Kong het berigt ontvangen, dat in eene andere der voor den vreemden handel in China ge opende plaatsen, Tou-chou-fouhet gepeupel eenen aanval op de Engelsche factorij had gedaan. De daarin aanwezige Engelsehen waren mishandeld en het geld, dat zich in de factorij bevond, eene som van omstreeks 35,000 Nederlandsch bedragendewas weggeroofd. De oorzaak van dien oploop was onbekend, maar men vermoedde, dat de Europeanen door eene oi andere onvoorzigtigheid daartoe aanleiding hadden gegeven. ALGEBIE, De Fransche krijgsmagt alhier bestaat uit ruim 99,000 man en 18,000 paarden, behalve de 6587 man en 1061 paarden, die het Arabische contingent uit maken. Van deze landmagt behooren 435 man en 553 paarden tot den staf, 38.583 man en 6332 paarden tot de eerste divisie (in de provincie Algiers), 35,400 man en 7197 paarden tot de tweede divisie (in de provincie Oran), 20,290 man en 2782 paarden tot de derde divisie (in de provincie Constau- tine)op den weg naar Algerië bevinden zich 2256 man en 1111 paarden de dienst van het bestuur vordert 2126 man en 140 paarden. RUSLAND. PETERSBURG, 15 Junij. 7,. M. heeft bevolen, dat de contingent-belasting voor dit jaar niet zal be hoeven betaald te worden en heeft voorts kwijtschelding geschonken voor de achterstallige boeten aan boeren en grondeigenaren opgelegd, wegens het mis gewas in de beide laatste jaren en andere ongunstige omstandigheden. Men verwacht hier HH. MM. en de Grootvorstin Olga van hunne reis terug; den 28sten zou de Kroonprins van AVurtemberg aankomen en den 12dcn Julijden dag van het geboortefeest van de Keizerinzijn huwelijk met Vorstin Olga gevierd worden. Het blijft hier voortdurend koud en schraal. Men meldt uit Kutaisde hoofdstad der provincie Imeretie in Russisch Kaukaeië, dat tegen het einde van Maartin het dorp Dshwarisse eene plek van den grond in beweging geraakte, zoodat twee boerenwoningen op eene andere plaats moesten worden gezet. Den 11den April voelde men te midder nacht eene aardbeving, waarna eene aanzienlijke uilgestrektheid gronds zich in de rigting van Rion bewoog. Den 16den April was de helft van het dorp

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2