werd naar Rome te trekkenliet conclave te ontbinden en om voor altijd l aan de Pauselijke heerschappij een einde te maken. Ten gevolge van de vrees, die de Regering koesterde, was het Oostenrijksch leger met 10,000 man vermeerderd. BOLOGNA, 21 Junij. Een aantal aanzienlijke ingezetenen dezer stad hebben aan de congregatie der Kardinalen het volgend adres gerigt: «Doorluchtige Vorsten! De onderteekenden meenende cenen pligt te ver vullen en te gelijkertijd den wensch der geheele bevolking uit te drukken doen u met eerbied en vertrouwen de volgende wenschen kennen. Moge het u behagen die aan den nieuwen Paus voor te leggen, en met uwen hoogen invloed de beden te ondersteunen, die de bevolking nu reeds tot den H. Vader rigt. «De Pauselijke Regering, voorgelicht door den raad van de Gezanten der Groote Mogendheden, die in 1831 te Rome vereenigd waren, erkende de noodzakelijkheid om vele staatsinstellingen te wijzigen, en zoodanige verbete ringen in te voeren, waardoor de rust en bet geluk van deze provinciën her steld en op eene duurzame wijs verzekerd konden worden. «Sedert 15 jaren hebben de behoeften daaraan zich nog levendiger en nog meer algemeen doen gevoelen. De onophoudelijke opstanden die de rust des lands gestoord hebbenzijn er het bewijs van. En al keurt men de pogingen om opstand te verwekken en de geweldige middelen af, dan moet men ze toch beschouwen als een baarhlijkelijk bewijs van het euvel waaronder de maatschappij gebukt gaat. «Om dat kwaad wel te leeren kennen en een afdoend geneesmiddel daarte gen te vinden, is voorzeker de beste weg de provinciale raden bijeen te roe pen ten einde deze de publieke opinie waarachtig vertegenwoordigen en aan de Regering de behoeften en wenschen des volks kunnen doen kennen. Door dat middel, hetwelk voorheen door den Paus toegestaan en als uitvoerbaar j erkend iszou de publieke opinie een wettig en geregeld middel hebben om zich te verklaren, en wij zouden niet genoodzaakt zijn onze tocvlugt te nemen tot den stap, dien wij thans hebben moeten doen. «Wij bevelen dit middel aan het beleid en de regtvaardigheid van den nieuwen Paus aanen verwachten met vertrouwen van hem een regerings stelselgegrond op denkbeelden van verzoening en vooruitgang, waardoor in i oas land de rust en voorspoed kunnen hersteld worden, metal die zegenin gen welke de beschaafde volken genieten. «De Regering zal alsdan geene reden tot vrees hebben, en zich sterk ge- j voelende in de verkleefdheid van hare onderdanen de waardigheid en onaf hankelijkheid erlangen, die voor alle Vorsten, maar hijzonder voor het Op perhoofd der Christenheideen noodzakelijk vereischte zijn." OOSTENRIJK. WEENEN, 16 Junij. Bij gelegenheid der plegtige onthulling van het gedenkteeken van Keizer Frans Iin tegenwoordigheid van het gansche Hof en wel 8,000 aanschou- wersmet groote pracht gevierdheeft Vorst Metternich de volgeude rede uitgesprok n «Uwe Maj. heeft dezen dag voor de inwijding van het gedenkteeken uitge kozen, welke voor de late nawereld als een getuigenis van dankbare vereering des zoons en opvolgers voor den glorierijken vader en voorganger bestemd is. 22 jaren heeft de vereeuwigde Monarch den zwaren kamp voor regt en orde met de stormen van eenen tijd, gestreden, die als geen vroegere de maat schappij in hare grondvesten schudde. Vroom en geloovig, niet gebogen in tegenspoed en gematigd in geluk, heeft de hoog zalige Keizer door volhouden gezegepraald. Nadat het hemin verhond met andere volkendoor de dapperheid en trouw der legers, onder 's Hemels bijstand, gelukt was de plaats te hernemen die aan Oostenrijk in de geschiedenis toekomt, trok de Keizer, nu 32 jaren geleden, den burgt zijns vaders binnen, en daar werd de vrede gesloten in welke de wereld zich sedert onafgebroken verheugt. «De Voorzienigheid schonk hem nog een reeks van jaren om de zegeningen des vredes te bevorderen, en getuige te te zijn van de welvaart die zijne zorg over al zijne onderdanen wenschte te verspreiden. In dezen burgt heeft hij tot zijn laatsten snik voor zijn volk gewaakt en gezorgden voor zijne liefde geen ander loon gekend of begeerd dan de liefde van zijn volk. In hare na bijheid heeft U. Maj. dan ook dit gedenkteeken bestemd. Een ander gedenk teeken van herinnering en onuitwischbare dankbaarheid heeft zich in het hart van zijne trouwe volken gevestigd. Het behagc U. Maj. de onthulling van het standbeeld te bevelen. God zegene den Keizer!" Z. JU. heeft hierop geantwoordDe regering van mijnen Vader is in de wereldgeschiedenis te diep ingeprent, dan dat hare nagedachtenis niet blijvend zou zijn. Wat ■bij voor het welzijn van alle onder zijnen schepter vereende vol ken, voor; de instandhouding der godsdienst, voor de handhaving van het regt, voor de bevordering der wetenschap en kunst en voor de opbeuring des handels en der nijverheid gedaan heeft, was waardig in metaal vereeuwigd te worden. Het was daarom behoefte voor mijn hart het feest van heden te verordenen. Ik hen overtuigd daardoor de wenschen van mijne getrouwe onderdanen te gemoet te zijn gekomen." Er is een deputatie, met den Graaf Adam Potozki aan het hoofd, uit Krakau alhier aangekomenom den Prins van Metternich eene nota of ver zoek chrift te overhandigen, waarin verzocht wordt het bezettingscorps, sterk 6,000 mante verminderenen de genoinene maatregelen te wijzigen. - In dc stad Durand in Hongarije zijn den 3(,en dezer ruim 100 huizen, de Evangelische kerk, het schoolgebouw enz, door een' brand vernield, waarin ook 7 menschen zijn omgekomen. TRIEST, 12 Junij. Dezer dagen is hier ternggekeerd de brik Airona, welke de langste vaart heeft gedaan, ooit door een Oostenrijksch schip ondernomen. Zij had namelijk den 14Jen September 1844 deze stad verlaten, was over Londen naar China gestevend en van daar over New-York teruggekeerd; en had op de geheele zee reis 39,900 zeemijlen afgelegd. PRUISSEN. BERLIJN, 19 Junij. BÜ een Staats-reglement zijn de voorwaarden bepaald ter toelating tot hoogc posten. Vooreerst moet het tweede examen in de regten afgelegd zijn dat den titel van Referendaris geeftvervolgens wordt er een examen afgeno men in de staatshuishoudkunde, administratie, finantiële wetenschappen enz. Bovendien zijn al de adspiranten onderworpen aan een bijzonder opzigt, zoowel in hun openbaar als bijzonder leven. Prinses Albert zal zich eerstdaags met hare kinderen uit Silezië naar hare villa Sommariva, aan het meer Como, begeven, om daar eenige maan den te blijven. De gezondheidstoestand van H. K. H. moet tegenwoordig zeer voldoende wezen. De inkomsten van het Duitsche tolverbond hebben in de 3 eerste maan den van dit jaar bijna 750,000 thl. meer opgeleverd dan in hetzelfde tijds verloop van het vorige. Uit bijna alle oorden van Dnitschland luiden de berigten omtrent de vooruitzigten op den oogst hij uitstek gunstig. Men verwacht eerdaags op den Main een Nederlandsch schipmet eene lading van 1,800 centenaars, dat eene regtstreeksche proefvaart van Amster dam naar Weenen ondernemen zalmogelijk geworden sedert het graven van het Lodewijks-Kanaal in Beijeren. Het denkbeeld tot dit kanaal, ter verbinding van den Rhijn en Main met den Donauwas reeds bij Karei den Groote die in de achtste eeuw leefde, opgerezen; maar kon toen, en nog vele eeuwen later bij de geringe hulpmiddelen van de nog zoo weinig ontwikkelde, maar tot zulk eene onderneming onmisbare wetenschappelijke kennis, onmogelijk voortgang hebben. De thans regerende Koning van Beijeren, Lodewijk, vatte het voornemen weder op, In 1834 werd bet bestek opgemaakt, men raamde de kosten op ruim acht millioen florijnen dat ze naderhand het dubbele be droegen gebeurt bij dergelijke ondernemingen bij de onmogelijkheid om alles vooruit te zien wel meer. De eerste aanleg van het eigentlijke kanaal dat hooger op bij Bamberg een aanvang neemt, hegon in 1836 bij Neuremberg. Het loopt tot Kellheimwaar het zich in den Donau uitstort. Het is ruim 23 Duitsche mijlen, (ongeveer 50 uren lang) en heeft op die lengte 91 dub bele sluizen. Er zijn trekpaden met ooftboomen beplant, en een paard kan bij gunstigen wind tot 2,000 centenaars trekken. Het kanaal zelf is bo ven 54 voet breedonder 34 en 5 voet diepdoch kan door uitdiepen op 7 voet worden gebragt. De gansche aanleg heeft negen jaren geduurd en hoewel er bij zulk eene geweldige onderneming menige misgreep werd ge maakten veel dat bij het bestek ligt scheen, in de praktijk bijkans onuit- voerlijke hinderpalen ontmoette, is toch het geheelnu voleindigd, een volks- gedenkteeken, welks zegenrijke gevolgen niet zullen achterblijven. De Baron van Gagerndeken der staatslieden, reeds 84 jaren oud, houdt zich thans op zijne landgoederen van Hornau bezig met het schrijven van den voortgang der beschaving in Europa, sedert het begin der 17de eeuw tot op onze dagen. In de Britsch-Nassausche ijzersmelterij te Hachenbergheeft den 17ien dezer eene vreeselijke ontploffing plaats gehadwaardoor groote verwoesting aan huizen en gebouwen is te weeg gebragt, doch alle werklieden ongewond zijn gebleven. De ijzeren stukken der werktuigen van eene groote zwaarte zijn meer dan 400 voet in de hoogte geslingerd en op eenen afstand van 60 voelen nedergevallen. De schade wordt op meer dan 50,000 thl. berekend. De Augsburger Allgemeine Zeilung berigtdat de Badensche Regering, ten gevolge van den voortdurend in Mannheim heerschenden onrustigen geest, 4 stukken geschut uit Karlsruhe derwaarts gezonden heeft, en dat 2 rege- menten gereed worden gehouden, om des noods insgelijks naar die stad te kunnen trekkenten einde de rust te helpen handhaven. BEIJEREN. MUNCHEN, 19 Junij. Door de Heeren J. Scblolthauer en Fachs alhier, is dezer dagen eene nieuwe manier van muurschilderen uitgevonden, welke alle voordeelen van het fresco schilderen bezit en alle gebreken daarvan volkomen mistzij hebben die uit vinding stereochromie (het schilderen met vaste kleuren,) genoemd. Zes groote muurschilderijen uit de wereldgeschiedenis voor het nieuwe Museum te Berlijn, zullen op die wijze vervaardigd worden. SCHWEINFURT, 17 Junij. Heden arriveerde hier het kanaalschip Moenaniatoebehoorendc aan den schipper H. Seelig, met eene lading van 1600 centenaars suiker. Deze lading gaat onmiddelijk van Rotterdam naar Pesth, en is de eerste, die door het kanaal in het binnenste van Oostenrijk wordt aangevoerddat tot nu toe de suiker alleen uit Triest bekwam. Op zulk eene wijze wordt het denkbeeld eener verbinding van de Noord-Zee met de Zwarte Zee meer en meer ver wezenlijkt.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3