BUITEjNLAJNDSCHE BEKIGTEfl. CHIÜf A( ten zijnde tevens de groote zeesluis nagenoeg voltooidcn twee belangrijke diepten, waarover de dijken moeten worden gelegd, zonder cenige ongevallen gedigt. MAASSLUIS, 23 Junij. Gisteren is alhier de 2de jager aangekomen met 89* tonnen en heden te Vlaardingen de 3dcjager met 149t tonnen haring; de eerstgenoemde was den 15dcn 5 en de laatste den 17den dezer uit de vloot naar huis gezeild. De prijs van den haring is thans ƒ350 per ton. DEVENTER, 23 Junij. Heden nacht ontstond hier brand in het huis van den kleedermaker Pfijfer in de lange Bisschopsstraat, welke zoo spoedig toenam, dat het gcheele huis binnen één uur eene prooi der vlammen is geworden. Het huis was voor bijna 2000 beneden den koopprijs, en de koopmansgoederen en meubelen in het geheel niet verzekerd. De oorzaak van den brand is onbekend. The Friend of China deelt de volgende bijzonderheden mede aangaande de haven van Shanghai, in de provincie Kianguaneen der vijf havens, die in 1843 door de Engelsche havens geopend werden. Het ligt op den westelijken oever van Wong-Po (gele rivierJ. Woo-Sung cn Shanghai' zijn ongeveer 30 mijlen van elkander verwijderd de ingang van Woo-Sung wordtter oorzake van zekere zandbank, als gevaarlijk beschouwd. De reede van Woo-Sung is, hcewel goed, toch niet zoo veilig als Shanghai', de schepen kunnen ankeren op 3 a 400 ellen van het tolhuis en van de plaats waar de Heer Empson den 18deu November 1844, de grondslagen leide voor het eerste Europesche huis. Het water der rivier is zoet en derzclver oppervlakte is bedekt met duizende Chinesche jonken van hier of elders zoo als te NingpoShautingKevan- turg, TieutzinFokienFormosa, Kwantong, enz. Het klimaat is gezond van Junij tot September, rijst de thermometer van 105° tot 110° Fahrenheit, en wisselt des winters, van Dec. tot Maart af van 28° tot 32°. Shanghai'is waarschijnlijk de geschikste woonplaats van China, buiten Cliusan. De inwo ners zijn er over het algemeen zeer wellevend en houden zich voor het grootste gedeelte bezig met den landbouw, koophandel en katoenspinnerij. Wild groenten, vischgevogelte en zwijnen zijn er in overvloed; de bevolking wordt op 200,000 h 250,000 zielen geschat, waarvan de grootste helft buiten de stadsmuren verblijf houdt. Die muren vormen een onregelmatigen cirkel van 3 mijlen uitgestrektheid 30 voet hoogte en ruw gebouwd uit gebakken steenzij zijn omringd van eene gracht, die onder dezelve twee of drie malen door booggewelven cn midden door de stad loopt. Er zijn zes poortenvan bet vallen van den avond tot aan het aanbreken van den dag, moet een gering poortgeld worden betaald. Met bamboesrieten gewapende wachters door kruisen des nachts de stratendiefstal is er zeldzaammaar brand zeer gewoon. Over het algemeen zijn de straten zeer naauw, zoo als alle Chinesche straten. Er zijn er evenwel zeer breedein welke zich fraaije winkels bevin den vijftien a twintig bedienden zijn daar gedurig bezigom aan het land volk allerlei Chinesche eetwaren te bezorgen, daaronder ook begrepen honden, katten, ratten, enz.; het woord vaste prijzen prijkt daar met groote letters. Loochow is eene bemuurde stadongeveer 70 mijlen van Shanghai', met veel handel en welvaartde Chinezen spreken er zooveel vandat men die plaats als het Londen van het oostelijk gedeelte van China kan beschouwen Shanghai' kan men er den haven van noemen van hier zenden de handelaars de waren in 2 k 3 dagen naar Loochow, binnen kort zal de haven van Shan ghai' de aanzienlijkste stapelplaats zijn van den buitenlandschc handel in China. Reeds in 1756 werd zij geschikter geacht dan Canton, omdat daar dikwijls onlusten ontstaan en het minder gunstig is gelegen. Het ganghaar geld te Shanghai', voor den handel tusschen de Chinezen en de vreemdelingen, is de Spaansche dollar, berekend in gangbare sycee realen, in verhouding van 72 taels sycee voor 100 Spaansche dollars. Een dollar van Shanghai' (carolus) geldt 1080 a 1300 koperstukken (tseen), welke algemeen door geheel China tot allerlei betalingen gebruikt worden. Somtijds daalt dezelve tot 900 wan neer dit geld zeldzaam is. ZUID-AMERIHA. Eene hoos heeft de stad Granada gedeeltelijk in een puinhoop veranderd. Den 7den Mei kondigde een ontzettende wolk van rook cn stof de nadering van de hoos. Weldra was de stad ten prooi aan den vreesel ijk sten angst. De kerk der wederdoopers is in een puinhoop verkeerd, even als al de huizen, die in de rigting stonden, welke de hoos nam. Gebeele gezinnen zijn onder de puinhoopen bedolven en ook in de omstreken der stad heeft de hoos ver woestingen aangerigt. Men zegt dat het getal dooden 29 en dat der gewonden 20 isdoch men veronderstelt dat het getal slagtofFers veel grooter zal zijn. KAAP DE GOEDE HOOP. KAAPSTAD, 2 April. Uit Grahamstad hebben wij de volgende berigten: De Luit.-Gouverncnr heeft eene boodschap aan het Opperhoofd Krelie gezondenen naar het Amaponda Opperhoofd Fakn. Ecrstgemelde is verzocht zich rustig te houdendaar er geen oorlog met hem isterwijl laatstgemelde uitgenoodigd wordt zijne strij ders te monsteren, en eene vertooning in de achterhoede te makenom de aandacht der kwaadgezinde Kaffers van de kolonie af te trekken en hen te doen zien, dat er voor hen geene andere uitkomst is dan zich te onderwerpen. Dit heeft ouder de Kaffers veel ongerustheid veroorzaakt. De Afrikaansehe Boeren, zegt men, zullen in groote getalen optrekken ter bescherming van hun eigendomcn als hulptroepen van de Britsdie magt, om bevrijd te worden van die kwellende strooperijen, welke zij zoo lang verduurd hebben. De woning van den Heer Ilarley, in Grobbelaars- Kloot, die dezelve eenige dagen geleden verlaten had, om zijn huisgezin elders in veiligheid te brengen, is onderwijl door de Kaffers geplunderd en zijne meubelen vernield. De plaats leverde een tooneel op van de grootste verwoesting. Een koopman van Fort Beaufort herigtdat de Kaffers hun vee cn hunne vrouwen diep in het Kafïerland wegzendenen de kolonie willen intrekken zoodra de troepen de grenzen overgaan, en den oorlog verder in de koloniën drijven zullen dan zij immer gedaan hebben. Hij zegt, dat de Heer Stretch Engelsch agent, militaire hulp heeft verzocht om hem en zijne familie op reis naar de kolonie te beschermen. Een zesponder stak is naar Post Victoria verzonden en begeleid door een gedeelte van het 7de regement Dragonders. Het volk alhier wapent zich, de regering deelt geweren en krijgsbehoefte uit. De Wesleyaanschen Zendeling Green, met groole moeite nit het Kafferland gevlugt en te Fort I'eddie aangekomen, schrijft dat hij verscheidene benden Kaffers gewapend cn te paard heeft ontmoet. Een span ossen gezonden om hem te halen, werd weggevoerd en de drijver gewond; door hulp van eenige trouwe Kaffers ontkwam hij. Al zijn eigendom is op de statie achtergebleven, welke door gewapende lieden omsingeld was en geplunderd zoude zijn ware het niet dat het Opperhoofd Zeta tusschen heide kwam. Urnhala heeft den Heer Green sedert doen weten, dat zijn eigendom bewaard zal blijven, en hem verzocht terug te keeren. Al de Kaffers in dat gedeelte van het Kafferland hetwelk hij doorreisde, verkceren in groote opgewektheid. De Burgermagt van al de grensdistricten heeft order ontvangen om zich in gereedheid te houdenten einde op de eerste kennisgeving te veld te kunnen trekken. ALGERIE, CONSTANTINE, 4 Junij. De Generaal Randon, die eenen krijgstogt in de omstreken van Batna deed, hadom niet door zijne gekwetsten belemmerd te worden, deze, den gjsien Meionder het geleide van vertrouwde Arabieren, naar Guelma opge zonden. Nadat echter die bezending slechts ééne dagreis had volbragt, is zij zeer onverwacht door een drom Kabylen overvallenaan wie men had diets gemaakt, dat de Generaal Randon eene nederlaag geleden had. Deze hebben de geleiders verdreven en al de gekwetstenten getale van 25onder welke 3 officieren, vermoord. Reeds den 2dea Junij heeft de Generaal Randon, zonder zich door de vrees voor eenen algemeenen opstand te laten terug hou den daarover wraak genomenen de Kabylen verslagen. Zij hadden daarbij 200 dooden verlorenterwijl men hun 500 beladene kameelen 1500 ossen en 12000 schapen ontnomen had. SMYRNA. 30 Mei. Heden nacht is alhier een hevige brand uitgebarsten, ontstaan in een stapel brandhoutnabij den hazar van Arasta. Behalve 40 winkelswelke zijn omver gehaald, om den voortgang van den brand te stuiten, zijn 320 an dere benevens eene moskee aan den Kestèné-bazar grenzende en een khan genaamd Arap-khan, in den asch gelegd. De brand werd bij Bil-bazar gestuit. ITALIË. Het is ter gedachtenis van Pius VII, die insgelijks, terwijl hij Bisschop van Imola was, tot Paus werd verkozen, dat de Kardinaal Messaï-Ferrettiden naam van Pius IX heeft aangenomen. Op den ouderdom van twintig jaren zich te Rome bevindende, werd hij door eene gevaarlijke ziekte aangetast; hij smeekte de hulp der II. Maagd af en hersteld zijnde, besloot hij om uit dank baarheid zich aan den geestelijken stand toe te wijden. Als eenvoudig Priester wijdde hij zijnen tijd aan het bestuur van een klein hospitaal, dat door eenen armen metselaar was tot stand gebragt. Onder de Regering van Pius VII werd hij benoemd tot Raadsman van Mgr. MussiApostolisch Vicaris in Chili. Hij betoonde in deze zijne betrekking zoo veel standvastigheid tegenover de aanmatigingen van den President, dat bet Gouvernement van Chili den Vica ris en diens Raadsman dwong te vertrekken. Paus Leo XII benoemde Massai- Ferrettibij zijne terugkomsttot Prelaat en lot President van het groot Hospitaal van S'. Michaël. Dezen post bleef hij hekleeden tot in 1827in welk jaar hij tot Aartsbisschop van Spoleto werd benoemd. In 1832, werd hij benoemd tot Bisschop van Imola van daar zijn dubbele titel van Aarts bisschop-Bisschop van Iinola. Zijne benoeming lot deze laatste waardigheid had hij te danken aan zijne algemeen erkende groote bekwaamheden, dewijl dezelve tot bestuur van dat Bisdom bijzonder werden vereischt. Den 14den December 1840 werd hij tot Kardinaal verheven, doch hij bleef bestendig ver blijf honden in zijn Bisdom, waar hij zich nog den 10dcn Jnnij en alzoo zes dagen vóór zijne verheffing tot Paus, bevond. De roem zijner vroomheid en uitstekende talenten was in geheel Italië verspreid en als men hem voorbij zag gaan, zeidc men tot elkander: ziedaar den opvolger van Gregorius XVI. Het bedrag der staatsschulden, gedurende de regering van den overleden Paus gemaakt, beloopt eene som van 1516 mil. scudi. Men heeft daarbij zelfs de kerkelijke goederen moeten aantastenten minste met beslag laten beleggen. Vooral moeten de regimenten Zwitsers, die in de legatiën leggen, den staat veel geld kosten. Volgens een Duitsch blad zou vóór eenige dagen in de provinciën van den Romeinschcn Staat een beroep op het volk verspreid zijn, waarin het aangezet

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2