PORTUGAL. LISSABON, 10 Junij. Bijna alle rcvolutionnaire junta's hebben zich aan de Regering onderwor pen. Het ministerie Palmella handelt met gematigdheid en vastheid. Som tuigen echter twijfelen, of dit kabinet bij de bijeenkomst der nieuwe Cortes, in September aanstaande, zal kunnen blijven bestaan. De opstand was nog in geenen deele gedempt. De opstandelingen, ten getale van 6,000 manwaren tegen de hoofdstad in aantogtonder aanvoering van den beruchten Mantoneen der hoofden van den opstand in 1838 in het arsenaal. Als voorwaarde tot onderwerping cischen de opstandelingendat al de officieren der zee- en landmagt, die thans in dienst zijn, worden ont slagen en dat die welke in 1842 hun ontslag hebben bekomenin hnnne plaats worden aangesteld. De garde is tegen de opstandelingen in aantogt. ITALIË. ROME, 9 Junij. Het door Gregorius XVI nagelaten privaat-eigendom in beschikbare fondsen, bijna 200,000, zal volgens testamentaire beschikking, door den verkoop der talrijke en kostbare geschenken, welke hij onder zijne langdurige regering van vorstelijke personen ontvangen heeft, vermeerderd en uit dit gezamentlijk bedrag al de tot godsdienstige instellingen bestemde legaten bestreden worden. Zijne aanzienlijke bibliotheek zal in drie deelen verdeeld worden, waarvan bet eene gedeelte aan de Universiteit, het tweede de propaganda en het derde bet S'. Gregorius-klooster zal toevallen. Aan al de Kardinalen was een naamloos geschrift gezonden, waarin zij hevig bedreigd werdenzoo zij langer doof bleven voor de eischen der onder danen betrekkelijk noodzakelijke hervormingen in het inwendig beheer. Uit Venetië schrijft men dat in de laatste dagen van Mei op het gan- sclic schiereiland gewoed hebbende siroccostorin ook in die stad vreeselijke ver woesting heeft aangerigt, en daar inet denzelven ook eene geweldige hageljagt gepaard ging, waaronder sleenen waren ter grootte van een ei, hebben de graanvelden niet weinig geleden. De met boomen bezette wandelplaatsen ver- toonen het beeld der vernieling, de grond is overdekt met gebroken takken en gedoodc vogels. Uit alle plaatsen van Italië worden de bedroevendste bc- rigten ontvangen nopens de geduchte uitwerking van dezen zelfs bij ons zeld- zamen storm; zoo meldt men uit Milaandat het bosch bij Monza derwijze is verwoest, dat het niet meer is te herkennen; meer dan 4000 boomen werden deels uit den grond geruktdeels gebroken. De schade wordt op 200,000 lire geschat (de lire is bijna 50 cents Ncd.) Op sommige punten van Calabrië herhalen zich bestendig aardschokken die echter nog geenc schade veroorzaakt hebben. FLORENCE, 29 Mei. Een man houdt op sterfelijk te zijn als hij, gelijk zijn doodherigt in de Flotentijnsche Courant zegt, de klagt van gansch Italië met zich in het graf neemt. Den 17Jen Mei namelijk stierf de ridder Francesco Inghirami geboren te Volterra in 1772. In 1785 ging hij als Maltheser ridder naar Malta. Een tijd lang was hij Napolitaansch adelborst en begeleidde den Koning op zijne zeereizen. In Toscane teruggekeerd, rigtte hij een polygraphisch instituut op, cn gaf vele werken uit, waaronder die ter opheldering van de Etruscisciie gedenkteekencn enz., en over het schilderwerk op de aarden va zen enz. die hem een onsterfelijken naam verzekerden. Hij stond in brief wisseling met de geleerdste oudheidkenners van Europa en was lid der voor naamste instellingen van dien aard. Behalve dat was hij bekwaam landschap schilder en plaatsnijder. Nog onlangs voltooide hij zijne geschiedenis van Toscane in 16 deelen, waarin hij veel heeft aangevuld wat zijne voorgangers oversloegen. Nog overleed elders op den 7<len Junij namelijk tc Triëst een oudheid kundige van grooten naam, Graaf Bcnedictus Giovanelli. Hij heeft de vrucht ccncr veertigjarige studie cn liefde tot de wetenschappenzijne rijke biblio theek cn kostbare verzameling van oudheden en penningen aan de stad Triest vermaakt. Nog berigt men uit Munchen van den ll'lcn Jnnij, het overlijden van den geleerden Kanunnik Spaeth, die almede door zijne schriften eene Europe- sehe vermaardheid heeft bekomen. Hij had op zijne langdurige reizen in Grie kenland en Italië eene rijke verzameling oudheden bijéénvergaderd, die hij met zijne uitgestrekte boekerij aan verscheidene openbare inrigtingen heeft vermaakt. PRUISSEN. BERLIJN, 15 Junij. De Regering neemt voorbereidende maatregelen om in de hoogcscholcn ge- wigtige veranderingen te makenzoo zou onder anderen al het middenecuw- sche, dat voor den tegenwoordigen tijd niet meer geschikt is, uit dezelve ver bannen worden. De onderhandelingen tusschen onze Regering en de Deensche betreffende den Sondtolhebben dien uitslag gehaddat eene vermindering van regten zal geheven worden op de katoenbrandewijn cn ongeraffineerde suiker; men had gehoopt dat die vermindering van regten grooter zou geweest zijn en zich verder uitgebreid hebben. Eene poging om eene verzoening te bewerkstelligen tusschen Prins Albert cn zijne gemalin, is vruchteloos afgeloopcn. Uit alle oorden van Duitschland komen berigten in van de vermindering der graanprijzenten gevolge van de verbeterde uitzigten op den oogst. Uit Coburg wordt van den 13,,cn dezer gemeld, dat op onze graanmarkt de tarwe 2 en het ander graan ƒ1 per mud gedaald zijn. Bij het vooruit- zigt op een' goeden oogst kan eene verdere daling niet uitblijven. WEZEL16 Junij. Den 21s,en Maart 11. werd de 17jarige dochter van den Heer Medling, geacht Koopman alhier, door een dollen hond zeer ligt in het linkerbeen gebeten. De wond die niet meer dan een speldeschrap scheen genas spoedig en men dacht er niet meer aan, toen eensklaps op den lste" dezer, dus eerst na 10 weken, Mej. Medling de verschijnselen van watervrees kreeg. Op het oogenblik dat ieder haar verliet, had haar oude vader den moed om haar te naderen maar werd terstond door zijne dochter gebeten die cenige minuten daarna onder hevige stuiptrekkingen stierf. De wond van den vader is dade lijk gebrand; doch men is nog verre van gerust te zijn. Dergelijke vreeselijke gevallen zijn helaas niet zeldzaamen terwijl het tot hiertoe niet gelukt is een onfeilbaar geneesmiddel tegen den dollehoudsbect te vinden, ware het voorzeker wcnschelijk dat aan de buitensporige menigte hondendie in vele steden omzwerven en waarvan vele naauwlijks het noodig onderhoud ontvan gen, door wettelijke verordeningen paal en perk mogt worden gesteld. ENGELAND. LONDEN, 20 Junij. In 1814 bezat het Britsche rijk slechts ééne stoomboot. Gedurende de 30 daarop gevolgde jaren is het getal Britsche stoombooteu tot bijna 1000 aangegroeid die thans alle zeeën der wereld bevaren. De berigten uit West-Indië melden, dat in sommige streken de droogte nog bleef aanhouden en schadelijk op den oogst werken; er was wel regen ge vallen doch niet genoegzaam om in de dringende behoefte der landbouwers te voorzien; alleen op Demerarij had het overvloedig geregend en waren <lc sedert eenige maanden geschorste suikerfabrijken wederom aan den gang ge gaan. Jamaica, Barbados cn Trinidad hadden het meest geleden. Het eiland Terrc Neuvc aan den ingang der golf S'. Laurent, in Noor delijk Amerika gelegen, begint zich langzamerhand meer hoven de oppervlakte der zee tc verheffen. Alen vreest, dat dit natuurverschijnsel oorzaak zal zijn, dat de beste havens aldaar met der tijd onbruikbaar zullen worden. FRANKRIJK. PARIJS, 21 Junij. Het feest der inwijding van den Noorder-spoorwcg is afgeloopen. Al de uilgenoo ligden zijn weder hier teruggekeerd; de laatste trein, waarmede ook de Prinsen aankwamen, is aan het Noorder-station ten 9j ure des avonds aangekomen. Des nachts zijn 3,000 personen van hier naar Rijssel vervoord gewordenzoodat men in dien eenen nacht meer dan 8,000 personen ver voerde van hier tot Brussel gerekend. Alle diensten zijn met eene bewonde renswaardige geregeldheid gedaan. Een geleerde, reeds meer dan een halve eeuw door zijne volijverige stu diën en nuttige werken over de aardrijkskunde en door zijne vertalingen der werken van Alexander von Humboldt bekend, de Heer Eyriés, lid van het InstituutPresident honorair van de Sociëlë de Géographielid van de meeste Fransche en vreemde geleerde genootschappenis in den ouderdom van 80 jaren, te Grosville-L'Eure hij Havre, overleden. De Heer Eyries, dige tevens een uitstekend boekenkenner was, had eene der beste boekerijen verzameld. Volgens berigten uit Algerië had de Colonel Renaud in den Djebel Cas- sel, eene belangrijke razzia ten uitvoer gebragt en 12000 schapen, 400 ossen, 70 kameelcn, 18 paarden en een aanzienlijke hoeveelheid wapenen buit ge maakt. Alen weet niet hoe groot het aantal dooden is, doch dit moet aan zienlijk wezendewijl het gevecht hardnekkig was. De Colonel zettena deze overwinning, zijnen togt voort, tot onderwerping van andere stammen. In het departement Calvados is over de stad Falaise Zondag den li"16" dezer een hevig onweder losgebarstende bliksem heeft 8 huizen beschadigd cn een negende geheel omver geworpen10 menschen hebben daarbij het leven verloren. De Bey van Tunis heeft alhier een huis gekocht, om eene school te vestigen, waarin jonge Tunezen zullen geplaatst worden, om eene beschaafde opvoeding te ontvangen. De Regering heeft berigt ontvangen van de benoeming van den nieuwen Paus. Het is de Kardinaal Jan Alaria Fcrrettigeboren den 13Jcn Alei 1792 te Sinigaglia in den kerkelijken staat. Hij was Aartsbisschop van Imola, was Kardinaal in petto (bij voorraad) benoemd in 1839 cn werd het werke lijk in 1840. Hij was Kardinaal bij de orde der Priesters. Het conclave heeft slechts twee dagen geduurd, van den 14den tot den 16dcn dezer. De onrust in den kerkelijken staat heeftmeent menveel bijgedragen om de keuze tc bespoedigen. De nieuwe Paus zal den naam van Pius IX aannemen. Hij is slechls 54 jaren, een der jongste die ooit benoemd zijn. Hij gaat door voor een man van een' gematigden cn verzoenenden geest en zijne benoeming is in het alge meen welgevallig. BELGIE. ANTWERPEN, 20 Junij. Het zou wonder geweest zijn, indien de eerste zitting van het Liberaal Con gres, waarbij alles zoo kalin en statig is toegegaan, de goedkeuring der mi nisteriële bladen bekomen had. Schimpsmaad- en spotreden niets was gespaard geweest, om de hecren, welke door hunne medeburgers belast waren,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3