LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG24 JUNJJ. BfNNENLANDSCHE BEMGTEN. Do Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN23 Junij. De lieer Joannes Andreas Susanna is dezer dagen door den Raad der stad benoemd tot Lid van de Plaatselijke School-Commissiein plaats van het onlangs overleden Lid den Heer Coebergh. Wij vernemen, dat de hoofdlieden der nachtwacht Robert en Bolstier, zich tegen het gewezen vonnis der Arrondissemcnts-Regtbank in cassatie heb ben voorzien. Op Woensdag den 8s,cn Julij aanstaande, des middags ten 12 ure, zal, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland worden aanbesteed, de opbouw van een gesticht tot verpleging van 300 krankzinni gen voor dit gewestop een vrij terrein aan het Scheveningsche kanaal bui ten 'sGravenhage. Dc bestekken zullen op de gewone plaatsen ter lezing lig gen. Zullende een dag vóór en des morgens van de aanbesteding de noodige inlichtingen, aan het hotel des gouvernements van Zuid-Holland, door den Heer J. WarnsinckArchitect te Amsterdam gegeven worden terwijl gedu rende 8 dagen vóór de aanbesteding mede, des verlangd wordende, dc noo dige informatiën bij dien Heer in laatstgemeldc stad zullen te bekomen zijn. Bovendien zal aan de gegadigden gelegenheid worden gegeven, om, behalve exemplaren van het bestek, een stel stcendruk-teekeningen van het aan te besteden gebouw, aan het liötel des gouvernements, tegen betaling van 20 te verkrijgen. De Stoompost meldtdat de Regering het rantsoen sterken drank van tweemaal daags op dc oorlogsschepenop de helft zal verminderen en koffij in dc plaats geven. 'sGRAVENHAGE, 23 Junij. Men verneemt, dat dezer dagen door Z. M. is bepaald, dat een gedeelte van bet te Vlissingen vergaderde eskader zich naar Alexandrië zal begeven een tweede gedeelte naar de Vereenigdc Staten en des noods riaar Mexico zal steve nen en een derde naar Znid-Amerika en van daar naar Batavia, zij zouden gelijktijdig den lstcn Julij dc reede van Vlissingen verlaten. Z. K. 11. Prins Hendrik voert het bevel over het eerste eskader. Tegen November wordt H. D. in het vaderland terug verwacht. Z. M. zal met den Minister van Ma rine, de schepen voor hun vertrek in oogenschouw nemen. Z. H. E. de Bisschop Grooff heeft zich eenige dagen alhier opgehouden bij den 11. Ew. Heer Deken Siegfried. 7.. H. is thans weder vertrokken men zegt naar Luik, alwaar het zeshonderdjarig jubilé wordt gevierd. Eenige Katholijken van Holland hebben aldaar een prachtig vaandel overgebragt. Tot Leden der Algem. Commissie van Examinatoren voor de Israëlitische Godsdienst-Onderwijzers, mitsgaders tot het afnemen van de godgeleerde examina over dit jaar, die den 29stcn Junij aanstaande te Amsterdam zal bijeenkomen, zijn bij Ministeriële dispositie van den 9den dezer benoemd de volgende Hecren: D. Heilbron Cz., Med. Dr. te Amsterdam, Algem. Voorzitter; S. J. Mulder, Inspecteur voor de Godsdienstige Israëlitische Scholen, te Amsterdam, Algem. SecretarisJ. van J. FerraresOpper-Rabbijn der Ned. Porlug. Israël. Hoofd synagoge alhierB. S. BercnsleinRabbinaal Assessor der Ned. Israël. Hoofd synagoge te Amsterdam; L. B. Schaap, Rabbinaal-Adspirant, beroepen Opper- Rabbijn voor het Rabbinaal ressort binnen het Hertogdom Limburg, alhier; A. C. de Lara Jr., Hoofd-Onderwijzcr der Ned. Port. Israël. Armenschool te Amsterdam; N. W. Praag, Voorzitter der Godsd. Israël. School-Commissie te Middelburg Dr. M. H. Duparc, Corr. Lid der Hoofd-Commissie tot de Zaken der Israëlilen te Leeuwarden en Mr. J. E. GoudsmidLid en Secretaris der Godsdienstige Israël. School-Commissie te Leyden. Bij bovengemelde ministeriële dispositie is tevens bepaald, dat de Candida- ten, die mogten verlangen geëxamineerd te worden als Oefenaar, Leeraar of Rabbinaal-Adspirantnadat zij het wetenschappelijk examen bevorens zullen hebben afgelegd, mitsgaders de Studenten in de Israëlitische Godgeleerdheid, die bij de nationale militie dienstpligtig zijn, onder Voorzitting van den Heer D. Heilbron Cz., Med. Dr., vermeldbijgestaan als Secretaris door den Heer S. J. Mulder, het vereischt Godgeleerde examen zullen kunnen afleggen ten overstaan van den Wel-Eerw. Heeren: J. van J. Ferares, B. S. Berenstein, I. B. Schaaphierboven gemeldmet bijvoeging van den Ileer D. Lopes Cardoso, Rabbinaal Assessor te Amsterdam, als vierde lid der Godgeleerde examinatoren. ROTTERDAM, 22 Junij. De Maatschappij toe oprigting van bewaarscholen alhier, welke thans drie jaren bestaan heeft, hield den 17den dezer hare algemeenc vergadering. Uit het verslag is gebleken dat op dc school in de Breedstraat ongeveer 200 kin deren zich bevinden. Het vooruitzigt bestaat nu, dat in de volgende maand met de bevolking eener tweede bewaarschool zal kunnen begonnen worden, naardien het bestuur zich eene voorkomende gelegenheid ten nutte heeft gemaakt, door den aan koop van een ruim erf. Daardoor zal de Maatschappij zelve ookbij toene ming van het getal harer ledenin staat zijn aan haar plan te voldoenbe treffende de plaatsing der door de leden aangewezen kinderen. De Maatschappij mag zich bij voortduring verheugen over haar van vele zijden te beurt vallende aanmoediging en medewerking. Zoo betoonde de stedelijke regering weder hare belangstelling, door eene toelage van ƒ1000 over het jaar 1845, terwijl van een onbekende in dit jaar eene gift van 100 is ontvangen. Moge de Maatschappijdie door hare werking de zegenrijkste gevolgen voor onze stad belooft, het getal harer leden aanzienlijk zien toenemen, opdat zij in staat gesteld worde eene gewensehte uitbreiding aan haren werkkring te geven. Wie het toekomstig heil der Maatschappij ernstig wilwerke daartoe mededoor deze en alle andere inrigtingenwaar de eerste zaden van het goede in de jeugdige harten gestrooid worden, naar vermogen te onder steunen. De nieuw benoemde Lectoren aan de alhier gevestigde Clinische School hebben hun onderwijs geopend met eene openbare lesin de gehoorzaal van het Theatrum Anatomicum. Dc Wel-Ed. Zeer Gel. Heer C. II. van der Looy, Lector in de Verloskunde, sprak over de mensehlievendheidals de eerste verpligting voor den verloskundige, en de VVcl-Ed. Zeer Gel. Heer N. H. van Charante, Lector in de Kruidkunde enz., over het denkbeeld van levenskracht. Dc gehoorzaal was door een talrijk publiek bezet. Gisteren avond omstreeks 8 ure ontstond er brand in den watermolen nabij de tlillcsluiseen half uur van Katendrecht gelegenin korten tijd was de geheele molen afgebrand. Ook wordt berigt van een' zwaren brand te 's Heerenbergweinige uren van Nijmegen nabij de Pruissisehe grenzen waardoor 17 huizen en 5 of 6 schuren in de asch zijn gelegd en de meeste meubelen en bezittingen eene prooi der vlammen zijn geworden, Indien wij wel onderrigt zijn, dan zal de korvet Nehalennia en mis schien nog eenige andere oorlogsvaartuigen naar de l'lata-rivier gezonden wor den, om daar voor de Nederlandsche belangen te waken. (1Y. Roti. C.) UTRECHT, 20 Junij. De viering van het 210-jarig bestaan dezer Hoogeschool is gisteren avond geëindigd met een groot feest in de tuinen van de Zoölogische Sociëteit, welke smaakvol verlicht waren. De zalen wareneven als dc tuinenbezet met eene ontelbare schare, die van wege de HU. Studenten daartoe waren genoo- digd. De muziek begon om 7 ure en duurde bij afwisseling tot laat in den nacht voorttoen het feest in eene danspartij veranderde. Het vuurwerk was bij uitstek fraai, vooral de tempel van Minerva en andere met toepasselijke opschriften voorziene stukken. LEEUWARDEN, 19 Junij. Heden heeft aan het Gouvernementshuis alhier plaats gehadde aanbeste ding van het leggen eens grooten dams ter afsluiting van de geul de Balg bij Ameland, welke geul dit eiland, sints lang, van de binnenzijde ondermijnt, en een zeer aanzienlijk gedeelte van deszeils beste weilanden van tijd tot tijd heeft afgescheurd waardoor de reeds hekrompene bestaanmiddelen van den eilander, op eene treurige wijze allerbelangrijkst zijn ingekort. De aanbeste ding is geschied voor de som van ƒ122,500 aan den Heer Jan Brandsina aan de Lemmer. MAASTRICHT18 Junij. De voornaamste handelaars en winkeliers alhier ter stede hebben ten einde het groot aantal Belgische centime-stukken, welke zoo uit Holland als uit Belgie in grootc hoeveelheid aangebragt werden te werenzich onderling verbonden om dezelve niet hoogcr dan 50 stuks tegen 46 centen te ontvan gen, cn naar die berekening een tarief daargcstcld hetwelk algemeen opge volgd wordt.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1