LEYDSCHE COURANT. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNEjN LANDSCHE BERiGTEN. LEYDEN20 Junij. Eergisteren morgen ten 10 ure is Z. M. onze Koning langs deze stadper extra-spoortreinvan H. D. uitstap naar het Loonaar 's Gravenhage terug gekeerd. Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden heeft op zijn verjaardag van Z. M. den Koning ten geschenke ontvangen het prachtig gebouw aan hel einde van het Voorhout, toebehoord hebbende aan wijlen Zijne Exc. den Heer Verstolk van Soelen. AMSTERDAM, 19 Junij. Wij hebben het verlies te betreuren van den Heer Mr. J. B. Zweerts, Rid der der Orde van den Nederlandschen Leeuw, Officier van Justitie in het arrondissement Amsterdam hij stierf den 13(len dezer op 60-jarigen ouder dom. Gedurende een tijdvak van 27 jaren werkzaam als ambtenaar van het Openhaar Ministerie, was hij thans de oudste in dienstjaren van dit Regter- ijk collegieterwijl hij sedert 1836, als hoofd van het Parket, de veelvul dige werkzaamheden, aan zijne betrekking verbonden, met naauwgezetten ijver bestuurde. De gewone vergadering van den raad der Nederl. Handelmaatschappij is den 16dcn dezer hier geopend en heden gesloten. Uit de opgaaf der hande lingen van genoemd ligchaam, gedurende het verloopene jaar, door den Pre sident in zijne aanspraak medegedeeld, blijkt, dat in 1845 voor omstreeks ƒ51,625,000 aan verschillende producten verkocht is, 't welk 6,760,000 meer is dan de opbrengst in 1844. Aan koffij is verkocht voor nagenoeg 25 raillioenen guldens; aan suiker 16,670.000; thee 865,000; tin ƒ2,181,000; indigo 4,424,000; cochenille ƒ119,200; specerijen ƒ2,140,000; enz. De uitzendingen hebben bedragen omstreeks 9,288,000, waaronder 3,326,000 aan witte en ruwe katoen; ƒ141,000 aan gedrukte katoenen; ƒ175,000 aan geweven goederen; ƒ161,000 aan koffijzakken145,000 aan polemietenenz. De bevrachte scheepsruimte heeft beloopen 77,346 lasten dat is 6000 meer dan in het vorige jaar. Aan de gezamentlijkc reederijen is ƒ10,721,000 voor retour-vrachten betaald; aan assurantie-pre- miën omstreeks ƒ790,000. Uit deze opgaven blijkt op nieuw, dat het ge noemde belangrijke handelsligchaam bij voortduring de belangen van onzen handel, scheepvaart en nijverheid krachtig bevordert. Boven de vaste rente is cene uitdceling van ƒ65 per 1000, voor de op naam staande aandeelen bepaald. UTRECHT, 17 Junij. Door het schoonc weder uitgelokt, waren heden ontelbare menschcn van alle plaatsen herwaarts gestroomd. De optogt was luisterrijk te noemen daar de kleederdragt der Prinsen en Edelen uitmuntend was, en ons een denkbeeld van den smaak en tooi van dien tijd kon geven. De Heer Morriën heeft de eer van het vervaardigen van de prachtige kleederen en de fraaije tuigen der paarden. De beschrijving van de kleederdragt der onderscheidene personadjenzou eenc brochure kunnen beslaan wij zullen dus slechts enkele noemen. Philips IIgekleed in zwart satijnwaarover een satijnen mantel versierd met goud en edelgesteenten, lederen laarzen met satijnen kappen, gouden borduursels en franjes. Op 't hoofd een hoed met vederenomzet met edel gesteenteneen gouden halsketen van het Gulden Vliesgouden degen en sporen. Het paard omhangen met rood fluweelwaarop de wapens, gouden borduursels, kwasten en sieraden prijken. Op den kop van het paard een rijke vederbos. Willem van Oranje, gehuld in wit en geel satijn met goud, waarover een blaanw fluweelen overkleed, met gouden borduursels en wit bont; gecle laar zen. Degen met het wapen van Nassau. Blaauwc baret met witte veren. Het paard bekleed met wit en goud waarop de wapens van het huis. Alva geheel in kuras, geel lederen laarzen met gouden hoorden en gouden sporen, fluweelen hoed met veren en kleuren van het huis, omhangen met een halsketen van het Gulden Vlies. Het paard bedekt met een wit kleed waaraan zilveren franjes en waarop het wapen van Toledo prijkt. Maximiliaan van Bourgondiëgeheel geharnastgezeten op een paard en gedekt door een hoed met gele en roode veren. Zijn helm met veren van dezelfde kleur werdeven als zijne handschoenendoor de pages gedragen. Zijn paard bedekt door een rood scharlaken paardenkleed, waarop zijn wapen. Albertus van Egmond, geheel geharnast; met een witten mantel overdekt, waarop het wapen van zijn huis en de Ridderl. Duitsche orde prijkt. Zijn paard behangen met een met purper en goud opgelegd kleed. Op den helm stond een prachtige vederbos, bestaande uit gele en roode pluimen. Georgius van EgmondBisschop van Utrechtin plegtgewaadgaande on der een hemel, gedragen door 4 koorknapen. Een kanten koorkleed, omhan gen met rood fluweelen mantel met gouden rand en franjes, omzet met twee rijen paarlen, waarover goudlakensche kraag, op het hoofd een mijter met paarlen omzet en een Bisschopsstaf in de hand. De plegtige optogt trok geregeld om half 6 ure van het Munsterkerkhof, wordende geopend door een detachement ruiterij met een trompetter. Hier op volgden een korps muziekanten, de Utrechtsche schutterij van dien tijd, aangevoerd door Hendrik van Eemskerk, een Banierdrager van Holland, Max. van Bourgondiënvele Edelen onder welke ook Nederlandscheen Maria van Oostenrijk, in eene koets. Utrechtsche ingezetenen te paard, Georgius, Bisschop van Utrecht, gaande onder een hemel, gedragen door 4 koorknapen; Kanunnikenenz. Philips IIgevolgd van Spaansche edelen geestelijken en verder gevolg waarhij de Hertogen van Savoyc en van Albade Prins van Oranje, de Graven van Hoorn en Egmond, de Heeren van Brederode, de Eannoyenz. Met een corps muzikanten en een detachement ruiterij werd deze trein geslotendie eerst bij dag de voornaamste stralen doortoog. Na in de zaal van den schouwburg eenigen tijd vertoefd te hebben, had de optogt vervolgens bij fakkellicht plaats. Om een uur des nachts werd de trein voor de Studcnten-Societeit ontbonden. Niettegenstaande de straten soms niet te doorkomen waren door de van alle kanten toegestroomde menigte, is alles in de beste orde afgeloopen. Van vele buizen waren vlaggen uitgestoken en des avonds fraai verlichtwaaronder het hotel van den Heer Staatsraad Gouver neur uitmuntte. GRONINGEN, 18 Junij. Den 16llcn dezer overleed, in den ouderdom van bijna 72 jaren na eenc kortstondige ziekte, de Hooggeleerde Heer Stratingh, Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw en sedert een paar jaren rustend Hoogleeraar in de Geneeskundige Faculteit aan de Hoogeschool alhier. Hij begon zijne openlijke loopbaan bij de Hoogeschool alhier als Medicus Academicus in het jaar 1804, werd in 1813 Suppléant van den Hoogleeraar Thomassen a Thuessinkin 1814 buitengewoon en in 1815 gewoon Hooglceraar in de Geneeskunde, en bekleedde deze gewigtige bediening met roem tot aan zijn' 70-jarigen ouderdom. Ongeveer 25 jaren was hij eerst Lid, vervolgens Secretaris en eindelijk Pre sident van de Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in deze provincie, was in 1828 lid der Staats-Commissie tot Herziening der Genees kundige Wetten, van die in 1831 wegens de Cholera-ziekte gehouden, en lid van verdienste van het Groninger Genootschap ter bevordering der Natuur kundige Wetenschappen. Hij was voor vele zaken en personen en met name ook voor zijne naaste betrekkingen, door raad en daad, tot veel nut en steun, doch mogtna zoo vele jaren arbeidszelf slechts maar kort de welverdiends rust daarvan genietenvoor dat hij in de eeuwige rust overging. BUITE1NLAJNDSCHE BERIGTEN. ITALIË. ROME, 5 Junij. Gregorius XVI heeft, gedurende zijne Pauselijke waardigheid 40 nieuwe bisdommenin verschillende werelddeelenopgerigten bovendien 4 Aposto lische Vicariaten in Engeland. Van de 800 Bisschoppen, die thans, in on derscheidene landende kerk helpen regerenzijn niet minder dan 500 door hem aangesteld. Een Fransch ministerieel blad zegtdat het in den tegenwoordigen tijd in welken de Pausen alleen nog eene geestelijke magt in andere landen uitoe fenen voor Frankrijkuit een politiek oogpunt beschouwd tamelijk onver schillig is wie tot opvolger van Gregorius XVI wordt verheven. Het wenscht echter, in het belang der wereld, en voor haren geestelijken vrede, dat de keus op een verlicht man vallen moge, die zijnen tijd begrijpt en eenige kennis van de instellingen en behoeften der constitutionele landen heeft; ter-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1