LEYDSCHE COURANT N8. 68. MAANDAG, 8 JUNIJ. BTJVNE1N LANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN6 Junij. In de vergadering der ridderschap van Zuid-Holland, gehouden op Dings- dag den 2dcn dezer, zijn tot leden der Provinciale Staten van dat gewest ge kozen Jhr. J. Mockin plaats van den overleden Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, en Jhr. A. Baron Mackay, in plaats van Jhr. E. van der Dassen, aan wien, op zijn verzoek, en onder dankbetuiging voor de bewezenc dien sten, eervol ontslag was verleend, zoo voor deze betrekking als voor die van Secretaris der Ridderschap, waartoe vervolgens gekozen is geworden Jhr. F. A. Graaf van Limburg Stirumterwijl eindelijk de aftredende President, Graaf van der Duyn van Maasdamweder als zoodanig is herkozen. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaakt, dat volgens Zr. Ms. magtigingna voorafgaande overbrenging in het munt-depöt bij de Nederl. bank, van de waarde in oude geldspeciën met de vereischte aanvulling, in de jongst afgeloopene maand Mei is uitgegeven een bedrag van 4,600,000 aan muntbiljetten, zijnde de uitgegevene muntbiljetten van 100, ƒ20, 10 en ƒ5. Al de middelenwelke voorgesteld zijn tegen het uitvloeijen van gom uit boomenwier vruchten een' steen hebbenzijn voor de kerseboomen zon der eenige uitwerking bevonden. Het toeval heeft, zegt mende zwarte zeep (saTon noir) aangewezenals een zoowel spoedig als onfeilbaar middel. Men legt er eene laag van op den bast van den boom en daarover eene band. 'Joumde la Dage.) 's GRAVENHAGE6 Junij. Z. M. de Koning is den 29sten Mei jl. in volmaakte gezondheid te Weimar aangekomen. Men verzekert ons op het oogenblik dat het Handels-tractaat met België getcckend is. Men wil weten dat Jhr. Mr. J. A. Ridder van der Heim van Duivendijke, Staatsraad Gouverneur der Prov. Zuid-Holland na de sluiting van de Ver gadering der Provinciale Statenbepaaldelijk zal benoemd worden tot Mi nister van Binnenl. Zaken, en dat Jhr. J. C. R. van Hoorn van Burghlid van den Raad van Stateden Gouverneur in deze betrekking zal vervangen. De vooruitgang van de kunst op glas te schilderen zal zeker niemand ontkennen en ieder zal aan onzen verdienstelijken stadgenoot, den Heer Ilupschalle regt doen wedervaren. Het kofüjhuis van den Heer Vetter, op het Bleijenburg, waaraan geene kosten worden gespaard, heeft, wat de sierlijkheid der zaal betreftveel aan 'genoemden Heer te danken. Het ge bouw zal binnen kort geheel gereed zijn. -Ofschoon na de muntwet van het jaar 1816 geschonden Nederlandsche munt ongangbaar isziet men niet zelden onderscheiden stukken in min of meer gealtereerdcn staat. Zoo heeft men nog dezer dagen te Rotterdam onder meerdere tien gulden stukkenéén ontvangen dat gesnoeid was en waarvan de rand met de letters was weggeslepen. Op den kant van het muntstuk had men eenige krassen gemaaktdie het randschrift moesten verbeelden. Daar het tien gulden stuk, zoo als van zelf spreekt, kleiner was dan de andere, waarmede het gelijktijdig werd ontvangen, liep het da delijk in het oog, maar wanneer een dusdanig stuk afzonderlijk werd aan geboden zou het waarschijnlijk aan de aandacht ontsnappen en als gaaf worden aangenomendaar alleen deskundigen den verminkten toestand kun nen bespeuren. Het is derhalve voor een ieder van groot belangbij de ontvangst van deze of van andere soorten van Nederlandsche munt wel toe te zien dat dezelve ongeschonden is. ROTTERDAM, 5 Junij. Naauwelijks zijn de muntbiljetten uitgegeven of de specie begint reeds op geld te doen. Van Zierikzee schrijft men ons, dat daar 5 pCt. betaald wordt bij verwisseling van muntbiljetten tegen specie. Hier ter stede nemen de Kassiers geen agio op de specie voor muntbiljetten, ten einde dit papier niet te drukkenmaar weigeren desniettemin muntbilletten tegen specie te verwisselen. Bij particulieren betaalt men voor guldens 1 pCt., en voor stuk ken van ƒ2.50, 2 pCt. N. R. C. Het volgend berigtons nameloos toegezonden, geven wij als zoodanig, zourler voor de juistheid daarvan te kunnen instaan Men zegt dat de Israëliten in Nederland eene Collecte doen zullen, ten be hoeve van hunne geloofsgenootcn in Rusland, die, blijkens berigt in Rolt. Cour. van 30 Mei 11., naar Palestina verhuizenen reeds worden onderling gelden daarvoor ingezameld. Rott. Cour. LEEUWARDEN, 2 Junij. Men verneemt, dat het stellig het voornemen is van Z. M. onzen geëerbie- digden Koning, om in den loop van de maand Julij of Augustus, onze stad met een bezoek te vereeren. Omtrent de aardappelen luiden de berigten vrij gunstig; het schijnt dat de ziekte zich niet zoo snel en algemeen verspreidt, als men in den eer sten opslag vreesdemet het graan gaat het naar wensch. GRONINGEN, 4 Junij. Het schijnt, dat het tegenwoordige fraaije weder op de rogge gunstig werkt. Steller dezes althans zag in de laatste dagendat de roest (Uredo rubigo) op de rogge in eenige velden verminderde. Ook zag hij eene tarwesoort, waar roest op de bladen aanwezig geweestmaar weder verdwenen was. Men over- drijve dus de bezorgdheid niet, maar hope veeleer, dat, zoo al de roest eenige verminderiug in den oogst der rogge te weeg brengt, dit echter, voor zoo ver men althans tot nn toe zien kanniet van groot gewigt zal wezen. Men denke er ook dit jaar om, dat stroo, met roest besmet, door velen als veevoeder schadelijk wordt gerekend. •s HERTOGENBOSCH, 4 Junij. Te Eerselin deze provincie, groeit een winterkool of zoogenaamde sloor die een omtrek heeft van 8 Ned. ellen en 4 palmen; de hoofdstam bevat een omtrek van 1 palm en 9 duim, heeft 36 takken, waaronder er zijn die ieder weder 22 takken hebben, nog weder van andere takken voorzien. De onderste zijn de meest vrnchtdragendeen zoo doorgaans vervolgens naar de hoogte. De drie laagste takken bevatten nagenoeg elk even veel peulen, de drie gemelde te zamen 5,844, en de geheele plant bij raming meer dan 20,000. CHIN A. Met de laatste berigten uit Bombay tot 1 Meiwordt uit dit land gemeld dat de Keizer vreezende voor gebrek aan levensmiddelen in de hoofdstad en hare omstreken, wenschtdat zijne Ministers alles zullen aanwenden, om zulk een ramp te voorkomen. De administratie van inkomsten heeft over dit onderwerp het volgende rapport uitgebragt: »Wij vreezen, datdeuitnoodiging aan de handelaarsom rijst over Teen-tsin in te voerente laat zal komen en voor de tegenwoordige omstandigheden ontoereikend zal bevonden worden. De rijstschattingbedragende ruim 4,500,000 pondis in dit saisoen ten gevolge van het mislukken van den oogst een milliocn te kort gekomen. Hierbij moet worden gevoegd, het geheel bedrag voor 1840 opgebragt. Van 1841 tot nu beloopen de te korten 2,300,000 pond. Dit alles moet worden vergoed en verdere bijdragen zullen beschouwd worden als vaderlandslievende giften." De Keizer heeft zijne goedkeuring aan dit plan gehecht. De oorzaak van het gebrek is de mislukking van de oogst in de omstreken van Peking, in welke districten de pachters geene toereikende boeveelheid graan hebben kunnen inzamelenom in de behoeften hunner huisgezinnen te voorzien. Wanneer men in aanmerking neemt, dat de Mantchoos en Mogols in dienst der tegenwoordige dynastie, voorzien worden uit de rijks-magazijnen en dat de geringe klasse der omliggende streek over het algemeen voor haar bestaan afhankelijk is van het hof, dan zal men wel beseffen, dat indien er geen genoegzame voorraad is, de ellende in zulk een overbevolkte hoofdstad buiten gemeen groot zal zijn. OOjST-INDIE. Uit de tijdingen tot het laatst van April met den Landpost aangebragtont- leenen wij het volgende Eenige Chinesche praauwen hadden eene landing gedaan in het district Moeka Koening, en waren, nadat de opvarenden zich schuldig hadden gemaakt aan plundering en brandstichting, naar Singapoer teruggekeerd. Een twin tigtal Chinezen van dat district, verdacht van medepligtigheid aan die wan bedrijven, waren almede naar Singapoer gevlugtalwaar zij voorgaven door de strenge politie-maatregelen op Riouw tot die verwijdering genoodzaakt te zijn geworden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1