PRUISSEN. BERLIJN, 30 Mei. De commissie tier verccniging tot tien opbouw van den Kenlscbcn Dom, Leeft bekend gemaakt, dat sedert 1842, de som van 447,726 thl. ontvangen was; hieronder waren 200,000 tbl. die de Koning van Pruissen uit de Staats middelen had bijgedragen. Het grootste deel dier som was reeds voor den aanboaw besteed, alleen aan de voltooijing van het noorderportaal, 90.000 tbl. In den Elsas zijn in de laatste dagen de levensmiddelen aanmerkelijk in prijs gedaaldomdat men de hoop voedt op eencn overvloedigen oogst. BEIJEKEX. AUGSBURG, 26 Mei. lieden is het tusschcn het hoofdstation alhier en Obernhausen gelegen deel van onzen spoorwegdie de residentie-stad Munchen met deze plaats en Do- naawerth verbinden moet, geopend geworden. Deze spoorweg moet de noor delijke streken van Duitschland met Lindau en met het meer van Constantz in verband brengen. IIAHOTEffi. De Hoogescliool te Göttingen telt thans 649 studenten, onder welke 199 vreemdelingen; van deze studeren 142 in de Godgeleerdheid, 194 in de Regtsgeleerdheid en 210 in de Geneeskunde. K JE FR-HE Si SEN. 25 Mei. De Minister van Binnenlandsche Zaken beeft den leeraar Schell uit Fulda, die van het Roomsche tot het Duitsche Katholicismus is overgegaan, van zijnen post ontzetonder voorgevendat hij door zijnen overgang door de Regering niet meer als in bare dienst staande kan erkend worden. Daar evenwel volgens de Keur-Ilessische wet geen dienaar van den Staat zijne be trekking zonder vonnis kan verliezen, zal de Heer Schell zijne zaak in regten vervolgen. Hij heeft dezer dagen een geschrift uitgegeven, ten titel dragende: Beginselen van het Duitscli Katholicismuswaarin hij op w einige bladzij den met bijzondere duidelijkheid kracht en warmte de grondbeginselen van dat geloof bloot legt. EIGELAKffl. LONDEN, 1 Junij. Alhier is aangekomen Miralai llamctbuitengewoon Gezant van den Bey van Tunishij zal 6 weken hier vertoeven en heeft aanzienlijke geschenken voor de Koningin overgebragtonder welke twee fraaije Arabische paarden uitmunten. Nadat Prins Bodewijk Napoleon zijne vlugt uil Ham naar Brussel vol- bragt had heeft hij zich te Ostende ingescheept en is Woensdag hier aange komen. De arraen-belasting hier te lande heeft in 1845 opgebragt ruim 80,000,000. Alhier heeft men volgens de plannen van den Ingenieur Bruneidrie monster-locomotieven vervaardigd, welker kracht alles van dien aard in Frank rijk en Engeland overtreft. Zij dragen de namen van Great-Westernthe Queen en the Premier. De Great-Westerndie men den reus der locomitiven noemt, heeft tot middellijn der bewegende raderen 2.42 clde ketel heeft er een van 4.80 el. Zij weegt 36,000 pondde tender zonder water of colics10,000 pond. Deze machine heeft een convooi getrokken, ter zwaarte van 156,000 pond. The Premier overtreft haar echter in kracht, dewijl zij een convooi beeft gesleeptdat op 406,000 ponden zwaarte werd geschat. Ook te Wcenen worden geweldige locomotiven vervaardigd in de werkplaats voor de Gloggnitzer-ijzerbaan is er thans eene vervaardigd, die met den tender en het water te zamen 410 centenaren weegt, en wier lengte ruim 24 voet bedraagt. De middellijn van den cylinder is 17 duim cn de hoogte der wie len vier en een half voet, (deze maat komt nagenoeg overeen met onze Rhijn- landsche voeten.) De handel-maalschappij en kamer van koophandel van Manchester, heeft aan den eersten minister eene memorie ingediendom hem te verzoeken het aanbod aan te nemen van den sultan van Borneo, om aan Engeland het eiland Laboan zonder eenige schadevergoeding af te staan. Dit eilandwordt in deze memorie gezegd, zoude voor ons van zeer veel gewigt zijn, als toevlugts- havendewijl er zeer vele steenkolen werden gevonden. Het kon tot station dienen of depot van de linie van stoombooten, welke tusschen Singapore, Ceylon, Hongkong en de verschillende havens van China is daargesteld. Oak is dit eiland gunstig gelegen tegenover de monding der rivier Borneo en tegenover eene streek landswelke de sultan op het vaste land aan den heer Brooke heeft afgestaanom er verscheidene etablissementen op te rigten. De Standard deelt ecnen brief van Gibraltar mede, de bijzonderheden bevattende van een gevecht, hetwelk heeft plaats gehad tusschen de Engelsche brik Fantöme en Barharyscbe zeeroovers. Deze laatstcn hadden de koopvaardij- brik Rutli buit gemaakt en naar de kust in de nabijheid van Tetuan gevoerd; de manschap bad zich in de sloepen gered en was te Gibraltar aangekomen. Bij bet vernemen van deze zeerooverij vertrok de brik Fantöme van daar naar Trcforcas, waar de zeerovers de brik op strand hadden gezet, ten einde de rijke lading te plunderen. Een gedeelte der manschap landde met liet doel om zich weder in het bezit van het vaartuig en van de lading te stellen en had cenen heuigen strijd togen de Mooren die op bet strand waren zamen- gevloeid. Een groot aantal der laatstcn werd gedoodvooral ook door het schrootvuur van de Fantöme; een groot gedeelte der rijke lading werd hero verd doch een der officieren van de brik is gedood en zeven anderen gewond. In Ierland is het gebruik van maïs thans algemeen, welke het volk zelfs boven de aardappelen verkiest; de koopliedendie deze zeer duur hadden gehouden, op hoop van goeden afzet in het voorjaar, worden zeer te leur gesteld en zijn thans genoodzaakt die tegen matigen prijs te verkoopen. FRANKRIJK. PARIJS, 2 Junij. De Regering zal maatregelen nemendat de Indische Overland-post zijnen gewonen weg weder over Marseille en niet over Triest neme. Daartoe zullen de tarieven verminderd en de quarantaine te Marseille op 6 dagen bepaald worden; men zal ook niet meer te Malta aanleggen; zoodat de reis van Alexan dria naar Marseille in 7 of 8 dagen zou kunnen geschieden. De groote papierfabriek van den Heer Lanteigne te Gouyis Zondag door een' geweldigen brand vernieldde schade wordt op 400,000 fr. begroot. Te Duinkerken hebben den 27sten vrij ernstig onlusten onder het werk volk plaats gehadwelke door militaire magt is moeten gedempt worden den 29sten waren de werkzaamheden hervat. BELGIË. BRUSSEL, 2 Junij. De Regering dezer stad heeft 10,000 fr. toegestaan voor de te vieren feesten bij gelegenheid van de opening van den spoorweg van Parijs naar hier, welke op den 14dcn of 15dcn is vastgesteld. Te Rijssel zal aan het nieuwe station een maaltijd van 8.000 personen plaats hebben. In het Belgisch gedeelte van Luxemburg hebben twee zware branden gewoed; de een heeft te Habrival, den 28sten Mei, 13 huizen, de ander te Fouches den 29stcn, 17 huizen in de asch gelegd. Maandag 11. was er op de wekelijksche veemarkt te Antwerpen meer vee en tot lager prijzen aangevoerddan in de laatste weken. Sedert vele maanden was er in Belgie gebrek aan vet vee. Het gold per pond 5 stuivers. Uit Thielt in Vlaanderen wordt gemeld, dat de aardappelen goed groeijen en een' voordeeligen oogst beloven tarwe en koolzaad staan over heerlijk; de rogge, die minder schoon stond, verbetert dagelijks. UITTREKSEL van dei VERSLAG omtrent den staat der Leyd- sche Spaarbankuitgebragt door de Commissie benoemd tot opneming der Rekening over het Boekjaar 1845, in de Ver gadering van het Leydsche Departement der Maatschappij tot Kul van 't Algemeenden 14den Mei 1846. De Commissie door uwe Vergadering met den vereerenden taak belast om den staat der door dit Departement opgerigte Spaarbank over het jaar 1845 op te nemen, heeft zich op uitnoodiging van hare BestuUrderen op Woensdag den 13den Mei jl.van dezen zoo aangenaraen pligt gekweten. Bij vernieuwing bleek het ook haar, hoezeer het gewigt dier zoo nuttige inrigting, en de onvermoeide ijver van Commissarissenen Penningmeester, nooit genoeg naar waarde kunnen geschat wordenen hoezeer het Departe ment trolsch mag zijn op dit gedeelte van haren werkkring, hetwelk met zooveel naanwkeurigheid en zorg bestuurddoor haren toenemenden bloei en sehoone uilkomsten het tot eere verstrekt. In weerwil dan ook van bet uitgebreide en veelomvattende der administra tie hetwelk uit den aard der zaak zelve voortvloeit, was het haar bij eenige inlichting gemakkelijk zich een duidelijk denkbeeld te vormen, van al hetgeen de werkzaamheden betrof. Zij aarzelt dan ook niet u de overtuiging te gevendat alles zich in eene volmaakte orde bevondgelijk zij zich evenzeer verzekerd heeft van het aan wezen der bij de inrigting behoorende fondsen. Het is haar uit den opgemaakten staat gebleken dat in het jaar 1845 de inleg met de gekapitaliseerde renten heeft bedragen 137.157.92 dat de terugbetaalde gelden hebben beloopcn 122,597,42en de geheele schuld der bank op het einde des jaars 1845 bedroeg de hoogst aanzienlijke som van 531,628.55jzijnde ƒ14,560.50 meer dan in het jaar 1844. Het getal der boekjes was tot 4,387 geklommen en overtrof dus dat van het vorige jaar met 240uit welke vermeerdering in vergelijking met het toegenomen kapitaal blijkt, dat de bank meer cn meer aan zijne eigenlijke bestemming beantwoordt, door tot eene bewaarplaats te strekken voor den spaarpenning der minvermogenden. Het getal deelhebbers is echter nog veel aanzienlijker dan dat der boekjes, aangezien er vele daarvan op naam van inrigtingen be staan, waarop dus onderscheidene personen aanspraak maken. Verder bleek het uwe Commissie dat de waarde der effecten en voorhan den zijnde gelden ruimschoots de bovengenoemde schuld dekken en de gun stigste uitzigtcn opent voor het voortdurend bestaan en den bloei der bank. Zij heeft dan ook volstrekt niet geaarzeld ingevolge de bepalingen uwer wet, de haar voorgelegde cn door haar opgenomen Rekening goed te keuren, en Bcstuurdercn namens het Departement van de door hen gehoudene admi nistratie over het afgeloopen jaar te ontlasten. Zij vermeende tevens in uwen geest te handelen, door hun den welmeencndsten dank toe te brengen voor hunne veelvuldige moeite en zorg, cn uwe Spaarbank ook voor het ver volg daaraan aan te bevelen. Voor deugdelijk uiltreksel II. R. be BREUK, Secretaris tam hel Departement.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3