BUITEINLAINDSCHE BE BI (2 TEN. J. Bosscha, Hoogleeraar in de Faculteit der Bespiegelende Wijsbegeerte en Letteren aan bet Athenaeum te Amsterdam. G. J. Verdam, Hoogleeraar in de Faculteit der Wis- cn Natuurkundige Wetenschappen te I.eyden. C. J. Matthes, Hoogleeraar in de Faculteit der Wis- en Natuurkundige Wetenschappen aan het Athenaeum te Deventer. J. W. Elink Sterk, Rector der Latijnschc Scholen te Arnhem. Th. VerwaijcnRector der Latijnsche Scholen te Breda. Z. M. heeft benoemd tot II. D. Kamerheer den Baron van Lynden, lslcn Luitenant bij het l8tc regiment zware dragonders, ter vervanging van den Baron Mackay. Volgens eenc missive van Z. Esc. den Minister van Finantiënaan de lleeren Gouverneurs der Provinciënbestaat het voornemen om het inwisse len van de Zeeuwschc Rijksdaalders, waarvan het omschrift ongeschonden is en die gerand zijn, zoo spoedig mogelijk te doen volgen, en alzoo het tijdelijk in omloop blijven daarvan kortstondig te maken. De StaatsraadDirecteur der Koninklijke Bibliotheek heeft ter kennis van het Publiek gebragt, dat, uit hoofde van herstellingen aan het gebouw, die Inrigting tot nadere kennisgeving zal gesloten zijn De Advokaat-Generaal de Keth heeftin de Zitting van den Hoogen Raad, van heden, geconcludeerd in de zaak van den Heer C. A. Tliieme, betrekkelijk de Arnhemsche Courant en gerequireerd tot verwerping van het beroep en tot bevestiging van het arrest van het Geldersche Hof. De uit spraak is bepaald op 17 Junij e. k. Op den 25sten Junij zal de Directeur der Artillerie- Stapel- en Con structie-Magazazijnen te Delft aanbesteden de levering van hout, steenkolen, koper, leder, en vclerhanden behoeften en gereedschappen ten behoeve van genoemd Magazijn. ROTTERDAM, 26 Mei. Blijkens het Programma van den wedstrijd der Koninklijke Nederlandsche Yachtclub, zal die wedstrijd den 10,len Junij op de rivier de Maas plaats heb ben. Het stedelijk bestuur heeft besloten eene toelage van twee duizend gulden te bestemmen tot de oprigting eener doelmatige tribune voor de ontvangst der vorstelijke bezoekers en verdere leden der Club, en den doelmatigst moge lijken grond daartoe aan den oever der rivier, tegen de westzijde van den Veerdam naar Katendrecht (Pontevcer) afgestaan. Men mag zich vlcijcn, dat die wedstrijd op den 10de" Junij, een betamelijk volksfeest en eenc doelmatige uitspanning zal opleveren. Van vele zijden wor den roei- en zeil vaartuigen gdrecd gemaakt en beproefd, en men meent te kunnen Verwachten, dat deze eerste wedstrijd niets te wenschen zal overlaten. Men vertrouwt, dat bij die gelegenheid het wenschelijke blijken zal, dat op dezelfde plaats, of eene meer nabij de stad gelegene, de grond worde afgestaan voor een duurzaam gehouw der Club, hetwelk onze schoone rivier zoude op luisteren, aan de stad een nieuw openbaar gebouw schenken en het bestaan der Club bestendigen. De Vorstelijke Voorzitter der Club neemt hare belangen zeer ter harte, en wil daarmede een bewijs geven van zijne genegenheid voor onze voortreffelijk gelegene stad, welke met alle regt, de tweede stad des Rijks mag heeten. AMSTERDAM, 27 Mei. Heden nacht is Z. M. met een extra-spoortrein en met klein gevolg uit 's Gravenhage hier aangekomen en dadelijk langs den Arnhemschen spoorweg met een extra-trein verder gereisdvan Arnhem vertrekt Z. M. met de stoomboot de Leeuw naar Dusseldorp en van daar naar Weimar. De fraai gebouwde stoomboot Willem II. vaart nu geregeld tusschen deze stad en de Lemmer en doet de reis in 5 ure. In dadelijke gemeenschap op deze zeeboot vaart eene zeer nette kanaal stoomboot naar Stroobos, van waar de passagiers met eene welingerigte ijzeren bargc naar Groningen wor den vervoerd. Het is mogelijk om de reis langs deze nieuwe en aangenaam afwisselende dienst over eene korte stille zeeen meerendccls tusschen de groene wallen zeer vlug, meestal in 17 uren tijds, af te leggen. Gisteren achtermiddag is een pakkist, inhoudende 10,000 doosjes zoo genaamde lucifers, onder het in den kelder werken, op den O. Z. Voorburg wal bij de Lombardsbrug, in brand geraakt. Zulks gelukkig in tijds ontdekt zijnde, heeft men het grootst gedeelte van den inhoud der kist in het water geworpen en daardoor het vuur gebluscht. GRONINGEN, 25 Mei. Onlangs vermeldden wij een werkje van Francois Gucnonover de uitwen dige kenteekenen, om te bepalen welke de hoeveelheid, de duur en de hoe danigheid der melk-opbrengt bij de koeijen zijn zal. Thans ligt de Holland- sclie vertaling daarvan voor onsen achten wij eene herhaalde vermelding over het daarin belangrijk stelsel, voor eiken opmerkzamen en nadenkenden veehouder niet onnut. Francois Guenon was de zoon eens tuinmans, en hoedde, als 14-jarige knaap, zijns vaders eenige koe. Het toeval bragt hem op het denkbeeldom uit den vorm der koeijen hare mclkgeving te ontdekken, en, na 8 jaren onder zoek en vergelijken, bragtcn zijne waarnemingen hem tot eene bepaalde uitkomst. In 1828 deelde hij die waarnemingen mede aan de Akadeinie te Bordeaux. In 1837 onderzocht de landbouwkundige Commissie van Bor deaux, of het stelsel van Guenon met de werkelijkheid strookte, en aarzelde niet om het voor onfeilbaar te honden. In 1838 deed Gucron proeven voor de Landbouwkundige Commissie van Aurillac; deze verklaarde, dat het stel sel, na onderzoek van 25 jaren, gevestigd was. Toen maakte Guenon zijne waarnemingen door den druk bekend. In het werkje, onder bovenstaanden titel, verdeelt Guenon de koeijen in 8 klassen, en elke klasse weder in 8 orden, geeft op hoeveel melk de koeijen van iedere klasse en iedere orde geven, cn de kenteekenen om dit zeker te ontdekken. Deze 64 soorten van koeijen vindt men in even zoo vele afbeel dingen (die tevens voor hel oog de kenteekenen van de hoeveelheid mclkge ving, den duur cn de hoedanigheid daarvan, door figuren duidelijk maken), achter het werkje gevoegd. De figuren van een laatste achttal veraanschou welijken de bastaardsoorten in elke klasse gevonden. Een bevoegd onderzoeker van Gucnon's stelselwiens oordeel op eigen on dervinding rustheelt ons verzekerddat de opgegevene kenteekenen onbe- driegelijk zijnen dit werkje dus voor eiken landbouwer onmisbaar is. CHINA. In een' brief van eenen zendeling vindt men de volgende wijze van regts- oefening vermeld: Op eene reis welke wij naar Tchang-Tchéan deden, eene stad die een zeer uitgebreiden handel met de Philippijnsche eilanden drijft, zagen wij op de markt eene groote menigte menschen cn hoorden luide angst- kreeten. Op onze vraag, wat daar voorviel, verhaalde men ons, dat een koopman voor eene aanzienlijke som bankroet was, hetgeen in China zeldzaam isen nog zeldzamer dat iemand gelijk deze handelaareen frauduleus ban kroet slaat. De man was door het criminecle geregtshof onder voorzitterschap van een groot manderijn, veroordeeld om de handen te verliezen; deze werden hem afgekapt; al zijne schuldeischers woonden de strafoefening hij. RUSLAND. Omtrent den toestand van de Evangelische bewoners der Russische Oostzce- provinciëu, vooral in Lijfland, wordt het volgende medegedeeld: Tot dus verre werden de namen van hendie tot de Grieksehe kerk wilden overgaandoor den Pope opgeschreven, en in verhouding traden slechts weinigen over. Thans echter gaan duizende Lettische boeren naar het avondmaal volgens Grieksch gebruik en bezegelen daardoor onherroepelijk hunnen overgang. Men kan evenwel niet aannemen, dat allen dezen stap uit overtuiging doeu, daar onder het volk de bedreiging is verspreid, dat, wie niet tot het avondmaal gaan zou, 60 slagen en meer andere harde straffen zou te wachten hebben. De laatste berigten uit den Kaukasus luiden niet voordeclig, daar het opperhoofd der bergvolken, Schamyl, bij voortduring den heiligen oorlog liet prediken cn aan het hoofd van eene belangrijke magt stond. Ook liep het geruchtdat de cholera in het Russische leger was uitgebroken en vele slagt offere maakte. POLEN. WARSCHAU, 18 Mei. Gisteren is Z. M. de Keizer alhier uit Petersburg aangekomen en aan het paleis Lazicnki afgestaptde Vorst-Stedehouder wachtte Z. M. aldaar op. In het gevolg van den Keizer is de Graaf Orloff, Generaal-Adjudant. ITALIË. ROME, 15 Mei. Eene maatschappij van rijke ingezetenen alhier, heeft bij de regering een plan ingediend, volgens hetwelk zij zich verbinden willen, om den Tiber van Ponte Felice tot aan den mond der rivierdoor de graving van een kanaal en uitbaggering, ook voor grootere schepen bevaarbaar te maken. Zij wil hij Finmicino eene haven aanleggen en eene dienst van stoombootcn tusschen Livorno en Napels daarstellen zoodat men uit Rome, zonder Civita Vccchia aan te doen, in beide havens komen kan. Den 13del1 is hier overleden de Heer van der Steen de Jehay gcvol- magtigd Minister van België bij ons Hof en dat van Toskanen. OOSTENRIJK. TRENTE, 19 Mei. II. M. de Keizerin van Rusland heeft heden hare reis weder voortgezet, nadat het water gevallen en de gemeenschap hersteld was. Zij is over Brixen naar Saltsburg vertrokken, waar reeds de Koning en Koningin van Wurtcm- berg zijn aangekomenof II. M. te bezoeken. PRUINNEN. BERLIJN, 23 Mei. Het Regeringshlad meldt thans, dat de Koning, ingevolge de bestaande overeenkomst met Engeland geroepen om in plaats van den overleden Bisschop Alexander, een Evangelischen Bisschop te Jeruzalem tc benoemen, die waar digheid opgedragen heeft aan den Heer Gobatvoormalig zendelingtegen woordig Directeur van het Protestantsche Collegie op Malta. De Heer Gobat, geboren van Duitsche ouders in het kanton Bernheeft zijne opleiding geno ten in het Zendclings-gesticht te Bazel en te Parijs onder Sylvestre de Sacy de Oostersche talen beoefend. Van 1825 tot 1840 beeft bij in Egypte, Syrië en vooral in Abyssinië, als zendeling groote diensten aan de zaak van het Christendom bewezenen wordt uit hoofde van zijne grondige bekendheid met de Oostersche omstandighedenals uitnemend geschikt voor de vervulling der hem opgedragen waardigheid beschouwd. Het gemeld blad voegt er bijdat tegenwoordig de meeste moeijelijkheden waarmede de Bisschop Alexander te strijden heeft gehaduit den weg geruimd zijn. De bouw der kerk op den berg Sion wordt op dit oogenblik onbelemmerd voortgezet; de voorbereidselen tot stichting van het gastgebouw, van de school enz. zijn gemaakt, de plaat-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2