BUITENLANDSCHE BERÏGTEN. KAAP DE GOEDE HOOP. 12 Maart. Het voor Natal benoemd Bestuur is reeds in volle werking. Ofschoon de onrust onder de Grensboercn ecnigermate bedaard wasrekenden zij cellier op gcene bestendig voortdurende kalmte. Velen hunner spraken van bet land te verlatenof plaatsen op te zoeken ver van de Kaffergrenzen gelegen. De Kaffers toch bleven hunne roovcrijen van paarden en runderen op eene stoutmoedige wijze voortzetten en niet altijd gelukte het dit geroofde op het spoor te komen en te hernemen. De Boeren uit verschillende districten hadden dan ook weder eene bijeenkomst te Fort Beaufort gehouden en een vertoog aan den Luiteuant-GouVerne ur opgezondenwaarinop krachtigen maar waardigen toon, tegen het zoo lang onverholpen laten hunner vroeger ingediende bezwaren wordt geprotesteerd. »VVij verlangen te weten (zeggen zij onder anderen) om welke reden bet Gouvernement werkeloos blijft Waarom op smeekschriften geen acht gegeven wordt? Waarom de voorwaarden van bet tractaat, zoo dikwerf geschondenniet worden gehandhaafd? En waarom den Kaffers toegelaten wordt het in hunne magt te hebben deze grenzen tot een tooncel van verwarring en bloedstorting te maken, zoodra zij zulks goed vinden Verder wordt de overtuiging geuit dat de Kalferoppcrhoofden bun volk zoodanig aangezet hebben om wapenen te bekomendat zij thans niet in staat zijn lien in toom te houden. Als een onmiddelijk vereischte tot vrede wordt in dit vertoog de onmiddellijke verdrijving der Kall'ers uit het afgestaan grondgebied beschouwd. Zij behoorden, wordt gezegd, binnen de grenzen van hun eigen grondgebied beperkt te worden, en bet afgestaan grond gebied bewoond door MoLtentottcninlandschc vreemdelingen en anderen zoo als het blijken mogt raadzaamst te wezen. In een bcrigt van de grenzen schrijft men: De schrik en verwarring welke, sedert de bedreigde uitbarsting der Kalfcrs publiek bekend werd, door het gehcelc land hebben gekeerseht, zijn allcrbeklagenswaardig geweest. Ge- hccle buurten zijn verlaten, en de inwoners, na hunne huizen gesloten te hebben, zijn met hunne buisgezinnen gevlugl. Het land wemelt van ver dwaalde ossen schapen en bokkenwelke door derzeivcr eigenaren niet kon den worden voortgedreven, ten gevolge van r'.e zware hitte. De meeste boeren in Oliphanlshoek hebben hunne plaatsen verlaten, om in de nabijheid van de Gaintoosrivier eene schuilplaats te zoeken. De omstreken van de Zondags rivier, nabij de drift, was ecnige dagen geleden opgepropt inct menschcn die met hunne kudden wegtrokken. Een nader bcrigt te Grahamstad zegt, dat de Luitenant-Gouverneur de ingezetenen beeft doen verzekeren, dat er geenc reden van ongerustheid be slaat dewijl de opperhoofden der Kaffersbevreesd voor de toebereidselen der Engelscben, bun verlangen hebben te kennen gegeven, om vrede en rust onder bun volk te handhaven, ALGEKIE, De tabakslvouw is sedert 3 jaren in dit landschap zeer toegenomen vooral door dat de Kegering zorg draagt dat de verbouwers den tabak tot goede prij zen kunnen afzetten. In 1843 bedroeg de opbrengst nog slechts 800 ft,1en voorleden jaar reeds 100,000welke dit jaar zeker zal verdubbeld worden. De prijzen verschillen naar de hoedanigheid, van 130 tot 90 fr. SARDINIË, TURIN, 2 Mei. Bij besluit van beden heeft de Koning vele inkomende regten verminderd, welk besluit door den handel als een wczcntlijke weldaad is ontvangen. Ook beeft de Koning al sedert lang ingezien dat geweld en staalkundige verbitte ring hunnen tijd hadden gehad, en op den weg van gematigdheid aanmerkelijke schreden gedaan. De boekeensuur is veel vrijgeviger, het opperbeleid over het onderwijs is toevertrouwd aan bekwame, uitstekende mannen doch tevens zeer vijandig tegen de Jesuiten die tot hiertoe inderdaad dc eenige meesters van het onderwijs waren; en verdienstelijke mannen die Piemont in ruime male bezit, beijveren zich nu hun Vaderland van dienst te zijn. De abt Gio- bertigroot wijsgeer en godgeleerdeis begonnen met een staat- en zedekundig werk over Italië, en heeft vooral Koning Karei Albert aangespoord om op den weg van vooruitgang en nationaliteit voort te streven. Vervolgens gaf de beroemde letterkundige Graaf Cesar Balbo een werk uit getiteld: »de uitzig- ten van Italië" waarin hij Italie's onafhankelijkheid voorstaat, en nogtans zeer wel bij het Hof gezien is. Die wijze van handelen des Konings kan niet anders dan weldadig werken ter wijze en vreedzame hervorming. De Koning die zich een vriend van waren vooruitgang toontmoet ook een grooten ze- delijkcn invloed op gansch Italië oelènen. Hij weet dat de openbare meening de Koningin der wereld is en dat niets aan de strenge onpartijdigheid harer oordcclen ontsnapt, en de goedkeuring van gansch Europa kan hem niet ont gaan als hij zich gunstig gestemd toont voor alle nuttige hervormingen en de krachten des volks tot de vruchtbare werken van den arbeiden den vrede weet te leiden. PRUISSEIV. In den Duitsclien handel is sedert eenigen tijd een merkwaardig artikel gebragthet is eene soort van wolvervaardigd uit de naaldvormige bladen der dennen en pijnbooinen. In Silezië is er een fabriek van opgerigf. De Heer Friedlander van Breslau is er de uitvinder van. Deze uitvinding kan tot groot nut zijn voor de arme bewoners van berg- en boschacbtigc streken. De bla den worden eerst geweekt en dan bewerkt tot fijn linnen, eene soort van wol of ook tot papier; ook geven zij een zeer goede olie tot geringen prijs, en het overschot kan dan als brandstof dienen die vrij veel hitte geeft. LUXEMBURG. 17 Mei. Er wordt uit dit Groothertogdom nog bij voortduring geklaagd over de aanmatiging der geestelijkheid. Als daadzaken worden bijgebragtdat een zeker Heer Boclidie eene uitgebreide fabriek heeft en algemeen geacht werd, in den ban was gedaan omdat hij een mandement had doen drukken van den Apostolischen Vicaris, om te doen blijken, hoezeer dit stuk grondstellin gen bevatte, die strijdig waren met de wetten des lands en den geest des tijds. Aan anderen waren dc sacramenten onthouden kerkelijke huwelijks inzegening ontzegd omdat zij tot de orde der vrijmetselaars behoordenof als peet-vaders waren personen geweigerd, die vóór Paschen het Avondmaal niet hadden gevierd; zelfs waren sterfbedden door onbetamelijke tooneelen ontwijd, 'f'ol vóór weinige jaren had Luxemburg de volmaaktste rust genoten in zaken van godsdienst. FRANKRIJK. Tc Fontainebleau beeft dezer dagen een knaap van 12 jaren een jongetje van 5 jaren, bij ongeluk, het regter oog doorschoten, met een pijl die een ijzeren punt had, zoo diep, dat zelfs de hersens waren aangedaan. Hij is met verlies van zijn oog behouden gebleven. De regtbank heeft den vader verwezen tot het zetten van GOO francs in de spaarbanken tegen dit vonnis, als niet voldoende, een hooger beroep gedaan zijnde, is er bij een volgend nog 200 francs bijgevoegd. In hel Journal des Debals las men onlangs het volgende: In ecnige onzer havens en wat nog meer de oplettendheid verdient, in som mige fabrijksteden zoo als Reims en l.yonis eene opmerkelijke beweging ontstaan ter gunste van den vrijen handel. Zoo heeft de huishoudelijke Maat schappij onder het voorzitterschap van den Heer Dunoyer een adres gezonden aan de redenaars der Engelsche vereeniging tegen de korenwetten. Te Bordeaux heelt zich eene Commissie vereenigd met den Maire aan het hoofd, wier doel is om de denkbeelden omtrent de ware belangen van den handel en der Franschc nijverheid op te helderen. Men mag zich over die blijken ter gunste vau den vrijen handel gelukwenschen. Sedert eenige jaren toch wordt Frank rijk door denkbeelden van beschermende wetten overstroomd, en men heeftop het vaandel van het verbodstelsel genoeg verleidelijke opschriften gezet om het publ iek te verleiden, vooral door het opschrift van, arbeid voor het volk. Ilet was geen eigenbelang, niet om op het gemakkelijk oorkussen van het verbodstelsel te kunnen insluimeren, dat men hooge regten vorderde, och neen; het was u t de zuiverste vaderlandsliefde dat men der staatsmaglen de handhaving, de verzwaring der buitensporige regten opdroeg, die zich oplosten in cenen zvvaren last voor den verbruiker, dat is voor iedereen. De voorregten hadden den schijn van belangloosheid, den alleenhandel die van zelfopoffering aangenomen. Zoodra eene meerdere volmaking zich bij een naburig volk ergens in ont dekt moeten wij trachten er ons ook meester van te makenal is het met opoffering; want die zal vrucht dragen. Maar zoo ging men niet te werk. Die volmaking, eene wezentlijke weldaad voor alle volken zonder onderscheid, werd als een aigemccnc ramp uitgekreten. Men moest er zich tegen beveiligen en vroeg verhooging van inkomend regt. Zoodra een nieuwe zeer goedkoope grondstof op eene markt verscheendan, in plaats er zich in het belang van de verbruikers, en dat is immers ieder een, over te verheugen, betreurde men die verschijning als die van de Cholera, en zocht ze door hooge regten te weren. Maar het ergste, het verderfelijkste wat de vrienden van bet vcrbodstelsel hebben te weeg gebragt, het feit dat genoegzaam zou zijn om die uitsluitende en eigenbatigc leer door ieder te doen veroordcelcn die zijn land lief heeft is de betreurenswaardige uitslag die op aandrijven van de zoogenaamde verde digers van den volksarbeid op hun dreigend bevel, aan de onderhandelingen werd gegeven ter vcreenigiug van den Belgischen en Franschen handel. Op hunnen cisch is de voorslag van België versmaad, verworpen. Er zijn nog men- schen die er zich op beroemen dat zij dit ongeluk zoo als zij het noemen van ons hebben geweerd; want België zeggen zij, zou er geweldig bij hebben ge wonnen. Ja, zonder twijfel, maar wat doet er dat toe, als Frankrijk er niet bij verloor; wanneer het integendeel er bij won wat het vurig wenschtcde vergrooting van zijn handelsgebied. De volstrekte afzondering der volken het voorwerp dier pogingen van dc verbodsmanncnis in strijd met onzen leeftijd. Regeert de vrede in Europa of woedt er de oorlog? Moet men den vrede of den oorlog aanmoedigen? Is de duidelijkste waarschijnlijkheid voor den oorlog of voor den vrede? Wat is een vrede, waarbij de handel, die bestemd is om alle volken te verecnigcn, aan duizenderlei kwellingen en oponthoud is onderworpen Als de Regeringen dc handhaving en bevestiging van den vrede willen en behooren te willen, dan werken zij tegen hun doelals ze op iederen grens onmatige tarieven stellen als een vreemd overblijfsel van vijandschap. Als een ruil van volken opcntlijk eene schatting wordt gcheeten die aan den vreemdeling wordt be taald in plaats van bij den waren naam te worden genoemdeene handeling die voor beide partijen voordeelig is, wat doet men dan anders dan ter zake van den handeldie denkbeelden van vijandschap en onverzoenbaren naijver opwekken, van welke men met zoo veel reden de staalkundige gevolgen vreest? Men heel t duizende malen aan de voorstanders der verbodswettender hooge regten gezegd, dat deze al de genen die er in betrokken zijn, benadeelden ja zelfs hen welke zij moesten beschermen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2