LEYDSCHE COURANT. N°. 61. VRIJDAG, 22 MEI. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f IS in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BHVIVEINLAINDSCHE BERiGTEN. Intrekking der Geschondene Munten. Bij besluit van den 25sten April 11. heeft Z. SI. bepaald, dat met den 28stcn dezer de geschondene of ongerande Zeeutvsche Ilijhsdanlders buiten koers zullen worden gesteld, en van den 19llen tot en met den 28sten dezer, alsmede den 29sten en 30»ten dezer maand kunnen verwisseld worden bij de Nederland- solic Bank en bij de Agenten van 's Rijks Schatkist, tegen andere koers hebbende munten of tegen munlbilletten. Onder deze in wisseling zijn echter niet begrepen die Zeeuwsche Rijksdaalders wier omschrift ongeschonden is en die gerand zijn." [i\Ien zal voorts wel ter deeg mogen nazien of de randen eclit zijn, dan wel om reeds gcsnociden munt, nagemaakt. De ouderwelsche geldsnoeijers tocli waren nog niet zoo onbeschaamd als hunne opvolgers; zij snoeiden tot zeer digt op, bier en daar tot in bet randschrift en veilden dan een nieuwen rand er om. In zoo verre nu geen letter geraakt is, is het somwijlen zoo twijfelachtig, of do rand eclit is of bijgeveild, dat de beslissing tot mocijelijkhcden aanleiding kan geven.] LEYDEiY20 Mei. De landman is bij ons te lande nog zoo ver niet in zijn bedrijf gevor derd (of 't moest wezen bij uitzondering) dat hij gebruik maakt van bet zout. De belasting maakt ook bij ons het zout te duur om er aan te kun nen denken, het voeder van het vee er mede te verbeteren. En echter zijn de voordeelen zoo groot, dat in Frankrijk, waar het zout door de wet van 17 December 1814 toch ook met 30 centimes het N. pd. is belast, bet ge bruik bij den veehouder algemeen is. Een Duitsch spreekwoord zegt: een pond zout maakt tien pond vet; en voorname landhuishoudkundigen zijn van mee ning dat het Duitsche spreekwoord in eene menigte gevallen beneden de waar heid blijft. Wanneer men daarbij bet groot aantal stuks vee, dat door het gebruik van zout van den dood gered, van ziekten hersteld, tot vet worden geschikt gemaakt, en de groote menigte van voedingsmiddelen, welke er door verbeterd worden, in aanmerking neemt, zoo mogen de voordeelen veel hooger gesteld worden, dan bet Duitsche spreekwoord zulks doet. In drie pond gezouten hooi zit evenveel kracht, als in vier pond ongezouten. - Deze overwegingen hebben het Fransche Gouvernement genoopt om het zout ten dienste van den landbouw vooreen deel van de schreeuwende belasting te ont heffen, en behalve dat een Koninklijk besluit zulks werkelijk gedaan heeft, zijn er thans twee voorstellen hij de Kamers ingekomeneen van den Heer Demesmay, om den accijns op het zout vast te stellen op 10 centimes het Ned. pond; en een van den Minister van financiën, dat het zout ten dienste van het vee met 5 centimes het N. p. wil belasten, doch het zout ten dienste van den inensch met 30 centimes wil belast laten. Het zout van het vee moet, ten koste der belanghebbenden, vermengd worden of met 10 kannen water en 80 p. zemelenof met 20 liters water4 p. lijnmeel eri 40 p. ze melenop de 10 N. p. De Heer Demesmay heeft in eene brochure aange toond dat zulks onuitvoerbaar is om verschillende redenen, b. v. omdat er in gansch Frankrijk zooveel zemelen niet zijnals er ter vermenging zouden noo- dig wezen; omdat juist in de zemelen en het lijnmeel liet zout het minste noodig is, dat integendeel dienen moet om minder vaste voedingsmiddelen hartig te maken, als die niet meer geheel friscli zijn, waterachtige plan ten, aardappelen, bedorven of niet, het afval der groenten die in het huis houden gebruikt worden al hetwelk met zout gekruidals voedsel veel in waarde wint. Dagbl. Overijssel. Ons vroeger berigt wegens de onthulling van het gedenkteeken voor den Admiraal Zoutman, in de Groote Kerk te Gecrtruidcnbcrgden lidcn dezer, uit een onzer dagbladen, volgens een berigt uit Breda, overgenomen, bevatte eenige onnaauwkeurighedenwelke wij thans door het volgend meer juiste verslag kunnen verbeteren Den 14(len dezer, bestemd voor de onthulling van het gedenkteekenbe gaven zich de genoodigden, onder welke twee kleinzonen des Admiraals, met den Gouverneurden Vice-Admiraal Lucas en den Gencraal-Majoor Voet aan het hoofd, ten 12 ure in statigen optogt naar de Groote Kerkwelke voor deze plcgtigheid met trofeen versierd was. De Wel-Eerw. Heer Ds. Gla- sius, Voorzitter der Commissie, hield toen eene treffende rede, waarin Zijn Wel-Eerw. bet leun en de daden van den zeeheld schetste. Hierop had de onthulling van het gedenkteeken plaats, bij welke gelegenheid, zoowel als bij het intreden en verlaten der kerk, door een orehest het Wilhelmus-lied werd aangeheven. Het gedenkteeken is van wit marmer, in een' eenvoudigen doch edelen stijl. Op de voorzijde ziet men een' lauwerkrans, waarin met vergulde letteren de woorden DOGGERSBANK, 5 Aug. 1781. JOIIAN ARNOLD ZOUTMAN, Luitenant-Admiraal van Holland en West-Vriesland geb. 10 Mei 1724, overl. 7 Mei 1793. Na den afloop dier plcgtigheid had er een cullation plaats, waarbij door ds. Glasius een toast aan Z. M. den Koning werd ingesteld, welke door den Heer Gouverneur beantwoord werd. Een bal in een der lands gebouwen be sloot dezen fecstelijken dag. Zoutman werd op de thans gesloopte buitenplaats Kantwijk, later Doclrust, onder Recuwijk, bij Gouda, geboren en overleed te 's Gravcnhage, in bijna zeventigjarigen ouderdom. Zijn lijk werd te Geertruidcnberg in dc Groote Kerk in den familiegrafkelder bijgezet. 'sGRAVENHAGE, 19 Mei. Z. M. heeft benoemd tot Substituut-Griffier bij de Arrondissemenls-Rcgtbank te Gorinchem Mr. Pb. de Jong, Advocaat aldaar, en tot Begter-Plaatsvervan- ger bij die te Heerenveen, Mr. M. van Heioma, thans Plaatsvervangend Kan- tonregter aldaar. ROTTERDAM, 19 Mei. De Curatoren vaD het Erasmiaansch Gymnasium alhier hebben hen, die bevoegd, bekwaam en genegen zijn den post te bekleeden van Eersten Leeraar der Fransche taal en der Nieuwe Geschiedenis, op een tractement van ƒ1,500, uitgenoodigd om zich vóór den 20stcn Junij aan te melden. De Haringvloot in dit jaar zal zijn zamengesteld uit de volgende schepen: Van Vlaardingen 69 van Maassluis 14 van Enkhuizen 7van de Rijp 7 van Amsterdam 7; van Zwartewaal 6; van Middelharnis 4; van Delftshaven 1 en van Dordrecht 1, te zamen 116. Van de 7 jagers, zijn de eersteen vijf laatsten naar Vlaardingen en is de tweede naar Maassluis bestemd zullende als eerste jager eene stoomboot worden gebezigd. Ilet is streelend voor een Nederlander, te zien hoe de werken der Ne- dcrlandschc Kunstenaars nog steeds buitenslands op prijs gesteld worden. Kunst verkoopingen in de laatste jaren gehouden, leverden doorgaans dit ver schijnsel op. Een merkwaardig geval van dezen aard had dezer dagen te Londen plaats. Den 13den Mei zijn aldaar eenige schilderijen van Hollandsche meesters openbaar verkocht. De opbrengst beliep bijna 20,000 Eene schil derij van Karei du Jardin werd betaald met 1,300 de opstanding van Lazarus door Rembrandt met 1,100 een stuk van Albert Cuyp met 1,200 en vijf stukken van A. van der Velde, F. van Mieris, A. van Ostade en van der Ileydenieder met 900 tot 970 AMSTERDAM, 18 Mei. Volgens een brief van Kapt. van Hallin dato Mosambique (op dc Z. O. kust van Afrika) December 1845, wordt berigtdat hij ten gevolge van zee- evenementen, genoodzaakt was geworden op zijne reis van Mosambique naar Zanzibar, in dato 10 November 1845, in de Rio Fernaö Vclotot behoud van schip en lading aldaar bet anker te laten vallen; dat hij, op deze rivier rustig voor anker liggende, onverwachts een scherp schot op het onder zijn bestuur staande Hollandsche schoonerschipgenaamd Mercurius werd gelost, hetwelk van een Portugescben oorlogskotter afkwam, wiens Commandant, zonder redenen te geven bet schip in beslag nam de Hollandsche vlag naar beneden liet balen en bet schip naar Mosambique opbragt. Men verneemtdat de vercischtc stappen zullen gedaan wordenom voor deze wedcrregtclijke behandeling de noodigc vergoeding te erlangen. [Zeepost.)

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1