KENNISGEVING SC SS UTTER IJ. TURIN, 2 Mei. Bij een Koninklijk bevelschriftdat thans openbaar is gemaaktzal het lager onderwijs hervormd worden. Men beschouwt dit als eene nederlaag voor de ultra-Katholijke partij welke sedert jaren niets verzuimd hadom zich bij uitsluiting van het onderwijs meester te maken. VENET1E, 9 Mei. Gisteren is alhier de Keizerin van Rusland aangekomen. De Oostenrijksche krijgsmagt in Lombardije wordt bij voortduring ver sterkt, wegens de aanhoudende spanning in de noordelijke provinciën van den Kerkelijken Staat. SICILIË. PALERMO, 1 Mei. In het naburige Monreale zijn onlangs bij een herstelling aan de beide gra ven van Willem den Booze, Koning van Siciliën, overleden in 1166 en zijnen opvolger Willem den Goede, overleden in 1189, de kisten geopend en met alle kerkplegtigheden weer bijgezet. Het lijk van den eerste bevestigde het spreekwoord dat onkruid niet vergaat, de booze had zich voortreffelijk gehou den. Na de grafmis heeft de Aartsbisschop van Monreale een feestmaal gege ven waarop honderd personen waren genoodigdonder welke de voornaamste grooten van Palermo. PRUISSEN. BERLIJN, 15 Mei. In de gezamentlijke provinciën van den Pruissiscben Staat, zal eene nieuwe school orde worden ingevoerd waarbij onder anderen het traclement der on derwijzers geregeld en den slecht bezoldigden meerder inkomen wordt toege legd. De Koning heeft ondertusschcn 45,000 th. toegestaanen wel om hen te bezoldigen die minder dan 100 thl. toelage hebben. M. zal die som zoo lang geven, als die nieuwe schoolorde nog niet is ingevoerd. BEIJEREI. MUNCHEN, 7 Mei. De Tweede Kamer der Slenden heeft met overgroote meerderheid eergisteren het voorstel aangenomen, waarbij de uitzonderingswetten worden ingetrokken, aan welke de Israëliten nog in ons land onderworpen zijn. ENGELAND. LONDEN, 16 Mei. De grootc beslissing omtrent de korenwetten is in den afgeloopen nacht door het Lagerhuis genomen met 327 stemmen namelijk tegen 229en dus met eene meerderheid van 98 stemmen is tot de derde lezing besloten geworden. In het Hoogerhuis heeft de Bisschop van Exeter zich op nieuw verklaard tegen het wetsontwerp wegens de gelijkstelling der Godsdienstige gezindheden, en voorgesteld om de behandeling 3 maanden uit te stellen. Hij zeidehet met zijnen eed aan de Koningin gedaan niet te kunnen overeenbrengen, dat hij voor eenen maatregel zou stemmen, die het gevaar zou doen geboren wor den dat het opperbestuur in kerkelijke zaken van Engeland op den Paus zou overgaan. Er is beslotenom eerst die artikelen te behandelenwelke geen tegenspraak zouden ondervindendaar Lord Brougham te kennen gaf, dat hij later een amendement zou voorslaanstrekkende om te bepalendat geen Pauselijke bul binnen het rijk zon mogen afgekondigd worden dan nadat daartoe de toestemming der Regering was gegeven. Zoo men wilzou de Regering van het plan afzien om Hong-Kong voortdurend te bezetten, wegens de ongezondheid van de plaats; want meer dan de helft der soldaten die er zijn heengezondenzijn na weinige maanden gestorven. In de vergadering der houders van actiën van de Oost-Ind. Compagnie is beslotenom aan de Lords Hardinge en Gough die den laatsten oorlog in Lahore gevoerd hebbeneen jaargeld van 5,000 en 2,000 te verleenen. In 1845 zijn 14,300,000 bustcls zout uitgevoerd, van welke 1,188,820 naar Nederland. Er staan thans 100 oorlogschepen op stapel, onder welke 35 fregatten en stoomvaartuigen, 10 linieschepen van 80 en 84, 6 van 90, 6 van 110 en een van 120 stukken. De veilingen in Wol zijn eergisteren begonnener heerschte een goede kooplust en men besteedde ten volle de vorige veilingsprijzenterwijl het grootste gedeelte der aangeboden 1370 balen koopers vond. Deze veilingen zullen omtrent 10 dagen duren en circa 16,000 balen zullen worden aange boden. Met alle soorten van Indigo was het stil en er had naauwelijks eeni- gen omgang plaats. Cochenille was goed gevraagd en bedong hooge prijzen. Daar er veel Ilollandsche Boter aan de markt was en de houders genegen waren tot verkoopen, zijn de prijzen op nieuw 2 a 4 sh. teruggegaan, en hoewel er veel is omgegaan, blijft de markt een teruggaand aanzien behou den; men noteert heden: beste Vrieschc 88 a 90 s., mindere soort 80 a 84 s., beste Hollandsche 82 a 84 s.mindere soort 70 a 80 s., beste Groninger 82 a 84 s.mindere soort 78 a 80. Voor vreemde Kaas was iets meer vraag voor uitvoerdoch er is weinig in omgegaan Edammer 40 a 53 s.. Gouda 42 a 48 s., en Kanter 24 a 25 s. Eene deputatie van de Iorsche klnb heelf aan den Afgevaardigde O'Brien in zijne gevangenis een adres van gelukwensching en deelneming aan geboden. De berigten uit Ierland melden, dat er overvloed was van levensmid delen en die tevens goedkoop warenvele arbeiders werden aangesteld bij openbare werken. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Mei. De Prins Czartoryski zou, volgens een legitimistisch blad, eene leening van 100,000,000 fr. gesloten hebbenonder den naam vanleening der Poolsche kastegen 5 pCt. Parijsche en Londensche bankiershuizenvele legi timisten en Israëliten hadden aan die leening deel genomen. Het koolzaad staat in de noordelijke streken bijzonder gunstigmen wacht 40 mudden per bunder; indien hel weder voor den groei en het rijpen der plant zoo gunstig blijft. In het Journal du Havre van den IS116" is het volgend berigt ge plaatst: Een Nederlandsch schip, bestemd van Hamburg naar Yera-Cruz, is den 19<Ien Maart, in volle vlam, te St. .Jan de Porto Rieo binnengeloopen. Het schijnt, dat de brand zoo plotseling en hevig is uitgebarsten, dat alle pogin gen van den kapitein, om denzelven meester te worden, vruchteloos zijn ge weest. Hij en zijne manschap hebben hun levensbehoud alleen te danken gehad aan de nabijheid van het land. Door de ijverige hulp van de plaatse lijke overheid en de inwoners van Porto Rico is een gedeelte der ladingge red dat echter bij den verkoop veel minder dan bet waard washeeft op- gebragt. In het blad Le Dunkerquois leest men, dat de aardappelenoogst in die streken zeer veel belooft en dat dezelve, volgens het gevoelen van deskundige landbouwers, nimmer zoo overvloedig zal zijn geweest. Men merkt op dat de aardappelen, welke van vreemde poters komen, veel weliger tieren dan die van poters uit de omstreken. Berigten uit Algiers tot den 10,ieu melden dat Ab-del-Kader weder op Marokkaansch grondgebied was geweken. De Maarschalk Bugeaud was den 8sten te Milianah aangekomen. Men verspreidde, dat hij zijn ontslag had ge vraagd doch dit hem geweigerd was. REL CrIE. ANTWERPEN, 17 Mei. Alhier is eene maatschappij tot stand gekomen, ter bescherming en ver voering der Duitsche landverhuizersdie uit onze voornaamste reeders en kooplieden bestaat, en tot hoofddoel heeft het lot der passagiers te verbeteren, die zich naar de overzeesche landen begeven, hen te beschermen, en de reis met zulke geringe kosten als mogelijk iste doen geschieden. Te dien einde zal zij zich belastenmet hunne vervoering uit de eene of andere Rhijn- sche haven tot de plaats hunner bestemmingwaartoe zij de doelmatigste schepen zou doen uitrusten; met hunne huisvesting, waartoe zij een geschikt locaal in deze stad zal doen gereed makeri; met hun onderhoud, zoo te Antwerpen als gedurende den overtogtmet de uitwisseling der vreemde munten welke zij met zich voeren, en met het verzenden huuncr gelden naar de landen hunner bestemming. Wordt het menschlievend doelhetwelk de maatschappij zich heeft voorgesteld, bereikt, dan zal onze haven zich met deze nieuwe instelling mogen geluk wenschen. LUIK, 17 Mei. In de volgende maand zal alhier het jubilé worden gevierd, ter herdenking dat Robert de Forote, Bisschop van Luikvóór 6 eeuwen, den Sacramentsdag heeft ingesteld. Er zullen bij het begin en einde van het feestdat den lldcn Junij beginnen en 10 dagen duren zal, processiën plaats hebben, en onder de hooge geestelijken, die in de Fransche, Vlaamschc en Hoogduitsche talen predikatiën zullen houdenwordt ook de Bisschop van Curium ge noemd. STAD§ BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende de Wet van den llden April 1827, brengen bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat, ter voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal wor den gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de vcrpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1812 tot 1820 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezetwaaronder ook zijn begrepen de militairen die sedert de laatste inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dat Rijk en binnen deze Stad sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waaronder verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegdhetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaannaar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig wordt aangemerkt, zullen worden in geschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunne ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1821zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1846; en het tiende of dat der geborenen in 1811 van het vorige jaar zal komen te vervallen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3