BUITENLAJNDSCHE BERIGTEN. Voorls, dat de Muntbiljetten zijn gedrukt op papier waarin gevonden wordt bet watermerk Rijks Munt dat zij zijn van ƒ500 ƒ100, ƒ20, ƒ10 en 5 ieder; dat dezelve voorzien zijn van den naamstempel van den Minister van Finantien dat de registratie bij het agentschap van het Ministerie van Finantien te Amsterdam en bij de Nederlandsche Bank bevestigd is door eene geschrevene handteekening bij iedere dier instellingen dat elke soort der Muntbiljetten met onderscheiden kleur in inkt is ge drukt te weten met gele die van ƒ500 met blaauwe die van ƒ100 met groene die van ƒ20 met paarse die van ƒ10; met roode die van 5 behoudens echter dat sommige woorden en cijfergetallen in zwarten inkt zijn gedrukt, en dat elke soort een doorloopend nummer draagt. Naar rnen verneemt zijn dezer dagen door de Raadkamer van de Arron- dissements-Regtbank alhierachttien personen naar den Heer Procureur hij het Prov. Gercgtshof in Zuid-Holland verzonden, ter zake van de ernstige on geregeldheden die in de maand September van het vorige jaar, zoowel in deze stad als te Delfthebben plaats gehad. Tot de verzonden personen behooren E. MeeterP. A. de Haas, van Gorkum, Dumée en van Mingelen, Schrijvers en Uitgevers van de Ooijevaars en andere blaadjes. Men verneemt, dat eerdaags in eene der zalen van het gebouw der Tee- ken-akademie alhier, eene tentoonstelling zal geopend worden van eenige zeer kostbare voorwerpen van beeldhouw- en schilderkunst, bestaande, onder an deren, nit eene marmeren groep, voorstellende Mars en Venus, door den ver maarde Canova, en uit zeer fraaije schilderstukken van HolbeinClaude I.or- rainLeonardo da ViriciTitiaan, Guido ReniRubens, van Dijk, en an dere beroemde schilders. - Heden in den vroegen morgen is II. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje, vergezeld van Hoogstderzelver kinderen van hier naar Rotterdam ver trokken, zich naar het Loo begevende. Z. K. II. de Kroonprins is kort daarop insgelijks derwaarts vertrokkende reis over Amsterdam nemende. Z. K. H. Prins Frederik heeft voor de hulpbehoevende ingezetenen van Beusichem ƒ100 gegeven. Deze gemeente heeft niet alleen veel geleden door het mislukken van den aardappelen oogst, maar ook door zwaren hagelslag, cn voor de derdemaal binnen één jaar door het onderloopen van den koorn- waard. ROTTERDAM, 18 Mei. Men verneemt dat op de nominatie, die aan den Minister van Binnenland- sche Zaken ad interim zal worden voorgedragen, of welligt reeds voorgedragen is, om daaruit de keuze van een Lector in de Botanie, bij de alhier geves tigde Clinische Schoolte doengebragt zijn de Wel-Ed. Zeer Gel. Heeren N. H. van Charante en A. A. T. Kisten de Heer A. F. van der Vliet. DORDRECHT, 17 Mei. Tot Rector der Latijnsche scholen alhier is benoemd de Baron van Höe- vellPracceptor aan het Gymnasium te Groningen. DEN HELDER, 15 Mei. Gisteren is te 's Gravenhagc aanbesteedhet maken van een gebouw ten dienste van liet loodswezen alhier; het is voor 44,600 aangenomen door de Gebroeders Janzen aan het Nieuwe Diep. Er bestond sedert lang behoefte aan zulk een gebouw. UTRECHT, 17 Mei. Men verneemt, dat de Akademischc feesten in Junij te geven zullen zijn als volgt: Zondag, 14 Junij: Aiondpredikatie in den Domkerk door prof. Bouman. Maandag, 15 Junij: Optogt van den Academischen Senaat, van HH. pro fessoren en studenten met hunne banieren, tot het aanhooren der Oratie van den rector magnificusprof. Vreede. Dingsdag, 16 Junij: Studenten-Concert in de Zoölogische Sociëteit. Woensdag, 17 Junij: Maskerade. (Intogt van PhilipsII binnen Utrecht 1549). Donderdag, 18 en Vrijdag, 19 Junij: Reünies. Zaturdag, 20 Junij: Vauxhal cn Vuurwerk. Bij de Maskerade zullen zijn twee Ilarmoniegezclschappen, een van de schut terij en het andere uit Amsterdam. Men wil wetendat de rol van Maria van Hongarije cn die van hare Staats dame, zullen vervuld worden door twee paardrijdsters. Het drietal door den Reglhank alhier opgemaakt, ter vervulling van den post van Regter-Plaatsvervanger, bevat als Candidaten de Heeren Mrs. J. VV. RoemerS. J. van Lier en N. F. van nootcn. ZWOLLE, 15 Mei. Wij vernemen dat er dagelijks bovenlanders afkomenom hunnen arbeid tegen den prijs, dien zij vroeger gewoon waren, en dus*zonder eenige verhoo ging, in de veenen te hervatten. Dien ten gevolge hebben wij het verdriet van Nederlandershijzonder uit de omstreken van Amersfoort en Nijkerkdie zich in de hoop van aan de Deöemsvaart werk te zullen vindenderwaarts hegeven hadden, mistroostig door onze stad huiswaarts te zien keeren. De Hanoverschc arbeiders schijnen dus voornamelijk bedoeld te hebben oin eene aanzienlijke vermeerdering hunner verdiensten te hekomen, en zich, nu zulks mislukt is, met het vroegere loon te zullen tevreden stellen. LEEUWARDEN, 16 Mei. Men verneemt dat het Stedelijk Bestuur alhier is gemagtigd om eene uit breiding aan de Latijnsche Scholen te dezer stede te geven en derzelver bena ming te veranderen in dat van Stedelijk Gymnasiumop welk Gymnasinm onderwijs zal gegeven wordenniet alleen in de Grieksche en Latijnsche talen én derzelver letteren, maar daarenboven in de Nederduitsche, Fransche, Hoogduitsche en, zoo mogelijk, in de Engelsche talen, terwijl tevens in de reken-stel- en meetkundealgemeene- en vaderlandsche geschiedenisoude en nieuwe aardrijkskunde, de Grieksche en Romeinschc fabelleer en antiqui teiten zal worden onderwezen. ASSEN, 14 Mei. Op de stads houtveilingen is dit jaar geen jenever meer uitgedeeld. De koopers waren niet te min zoo mogelijk nog williger dan vroeger. De ijver, waarmede het Stedelijk Bestuur in deze de aanbeveling der Hooge Regering opgevolgd heeft, geeft grond om te hopen, dat hetzelve ook verder doelmatige pogingen tot wering van het misbruik van sterken drank zal ondersteunen. Wat de stads kas hierdoor mogt verliezen aan opcenten op de dranken, zal zij terugvinden bij het geslacht en gemaal: want het is zeker, dat het over- tollig gebruik van sterken drank grootendeels geschiedt ten koste der voeding. 's HERTOGENBOSCH15 Mei. In de omstreken van deze stad lieten zich voor eenigen tijd verontrustende teekenen aan het koren ontdekken. Maar nu staat het koren weder zoo schoondat velen verklaren het nimmer zoo goed gezien te hebben. Men schrijft de vorige vreesverwekkende teekenen aan den hagel en het koude, ruwe weder toe. -In het gehucht Olland onder St. Oedenrode, heeft een groote brand gewoed, die twee groote boerderijen en een paar andere woningen, met eenig vee heeft vernield. VEREEMGBE STATEN. NEW-YORK, 30 April. De beraadslagingen over het Oregon-vraagstuk zijn thans in de Kamers geëindigd. Nadat de Senaat in het besluit tot opzegging van de bestaande overeenkomst omtrent het met Engeland gemeenschapplijk bezetten van het landschap Oregon, eene verandering had gemaakt, namelijk dat de verdere onderhandelingen met Engeland op eene vredelievende wijze zouden plaats hebbenheeft zich ook het Huis der Vertegenwoordigers daarmede vereenigd en de uitvoerende magt het daarna bekrachtigd. Aan den Gezant der Staten te Londen was reeds bevel gegeven, om de gemelde overeenkomst op te zeg gen maar ook het voorstel te doenom de onderhandelingen weder op te vatten. RUSLAND. Daar de Pruissische Regering geweigerd heeftcenen der hoofden van den Poolschen opstandDombrowskiaan Rusland uit te leverenomdat hij een Pruissisch onderdaan iszoo heeft de Russische Regering aan alle Pruissen van Poolsche nationaliteit de vergunning ontnomen, om op de goederen, die zij in Rusland bezitten, te verblijven, zoo zij geen Russische onderdanen worden. ITALIË. ROME, 5 Mei. De Regering zet het onderzoek ten aanzien van de nog geenzins gestilde be wegingen in de Rornagna met den meesten ijver voort. Er waren weder 4 Augustijner monniken gevangen genomenals verdacht van deelneming aan de Poolsche onlusten. Het Pauselijke Hof heeft bij het Toskaansche aangedrongen op de uitle veringen van verscheidene Romeinendie naar Toscane de wijk hadden geno- rnsn. De Groothertog, zich de verontwaardiging herinnerende, welke de uitle veringen van Renzi te weeg hragtcn den moed niet bezittende, om aan de eischen van den Paus wederstand te biedendie door Oostenrijk ondersteund worden, heeft deze staatkundige vlugtelingen het bevel doen toekomen, Tos cane te verlaten ten einde niet verpligt te zijnhen aan de pauselijke over heden over te leveren. Velen dier uitgewekenen zijn toen naar Marseille gegaan. De Censuur wordt thans hier met de meeste gestrengheid gehandhaafd. Het vrijzinnigste is de censuur in Florence, maar daarentegen is zij in Napels en Sicilië uiterst gestreng. De Duitsche kunstenaars, schilders, beeldhouwers, enz., hebben gisteren het 'feest van Cervaro gevierd. In tien vroegen morgen trokken zij, in ver schillende kleedingente voette paard of op ezels naar de verzamelplaats de bouwvallen van Torré de Schiavi, alwaar ook de President van het feest, de Heer Werner, op een' rijk versierden triomfwagen, door 4 fraaije stieren ge trokken, met zijne adjudanten verscheen. Na den maaltijd hadden wedrennen plaats. Afgevaardigden uit verscheidene landen hragten hunne hulde aan deze vergadering. Het is niet overdreven, als inen zegt dat meer dan 10,000 menschcn dit feest bijwoonden. Het getal van rijtuigen was zoo groot, dat in de stad geen rijtuig meer te hekomen was. De Italianen bewonderden vooral de gezangen der Duitsche kunstenaars, en derzelver onderlinge eensge zindheid en vrolijkheid.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2