buitejnlaJndsciie berigten. Er waren tegenwoordig Afgevaardigden van woge de Afdeelingen Alkmaar, Aj'nheinDelft, Gouda, 'sGravenliageGroningen, Haarlem, Heerenveen, Hoorn LeeuwardenRotterdam UtrechtZaandam Zulplien en Zwolle. In dezelve werd hulde bewezen aan de nagedachtenis van wijlen de Heeren II. Baron Col lot d'Escury van Heinenoord en Mr. L. Bousquet, in leven Buiten gewone Hoofdbestuurders des Genootschapsen van wijlen Misstr. Elisabeth Fry, Medelid van verdienste. Het verslag van de werkzaamheden des Genootschaps en den staat van het zelve, op den 31slcn December 1845, opgemaakt door den Heer W. H. Warn- sinck Bsz., eersten Secretaris, is in die Vergadering voorgedragen, vergezeld van eenige bijzonderheden nopens de geschiedenis van het gevangeniswezen in ons laud en in andere rijkeninzonderheid in verband staande met de meer en meer toenemende erkentenis van de voordeelendie het stelsel van afzon dering zoo als dit thans wordt verstaan cn begrepenter voorkoming en beteugeling van het misdrijf, aanbiedt en waarbij tevens de nietigheid en onwaarde van een onlangs, door zekeren Heer Appert, voor Duitschland, uitgedacht gevangenisstelsel, uit het werk van dien schrijver zelf, op de overtuigendste wijze, werden aangetoond. UTRECHT, 14 Mei. De Arrondissernents-Regtbank alhier heeft den llden dezer in hooger beroep uitspraak gedaan in de zaak van den Diakonie-schoolonderwijzer H. H. W., als zoodanig aangesteld zonder een vergelijkend examen te hebben afgelegd. Overeenkomstig de subsidiaire conclusie van het Openbaar Ministerie, is de geïntimeerde veroordeeld tot betaling eener geldboete, ten bedrage van/50 met de kosten. Naar men verneemt zullen er binnenkort bij de munt belangrijke her vormingen in het belang der schatkist plaats hebbenten aanzien der retri butie van den nieuw te benoemen Muntmeester en der Muntgezellcn. Door de Commissie tot de Julijlëesten is bepaald, dat de maskerade den 20sten Juriij zal plaats hebben; den vorigen dag zou een concert gegeven en den avond van den 20slen een vuurwerk afgestoken worden. ZWOLLE, 12 Mei. Men zegt dat door de R. K. geestelijkheid alhier een groot gebouw is aange kocht, bestemd voor een klooster der soeurs de charitéeene bewaarschool, en eene bijzondere lagere school. Dit gebouw was eene branderij en later een weeshuis. Er is ruimte genoeg in, om er al liet genoemde te vereenigen. GEERTRUIDENBERG14 Mei. Heden is alhier plegtig ontbloot het gedenktcekcnopgerigt voor den Vice- Admirnal Johan Arnold Zoutmangeboren in 1761 te Recuwijk bij Gouda en in 1812 overleden te 's Gravenhagc. Zijn lijk werd hierheen gevoerd en in de grootc kerk begraven. De onthulling geschiedde in tegenwoordigheid van den Gouverneur der priovincie, den Vice-Admiraal Lukas en verdere ge- noodigden. De Wel Eerw. Heer Glasius hieldals Voorzitter van de hier ge vestigde afdecling van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeeneene tref fende rede, waarin hij het leven en de daden van den Zeeheld schetste. Het gedenkteeken is van wit marmer, prijkt met het naamcijfer van Zoutman, en eene vermelding der behaalde overwinning op Doggersbank. ASSEN, 11 Mei. De Heer E. A. Smidt Sr. heeft op nieuw aangevangen de regtsvordering tegen deze stadter zake van onverschuldigd betaalde opcenten op de rijks belasting op de dranken. Hier te lande is eene vereeniging gevormd van personen uit den aanzien lijken en middelstandtot bevordering der verhuizing naar Noord-Amerika. Zij hield de eerste vergadering in bet begin van April te Arnhem de tweede in het begin van Mei te Amsterdamen heeft een reglement ontworpen. Zij zal gronden aaukoopen in de Vereenigde Staten cn daar alles voor de ont vangst der vei huizenden doen voorbereidenhen met raad en daad bijstaan en in de reiskosten der behoeftigen voorzien. De vereeniging kan zich niemand aantrekken dan die van een goed burgerlijk en godsdienstig leven is, en leven wil naar Gods geboden, wier naleving de vastheid uitmaakt eiker maatschap pij. Die ten koste der vereeniging worden overgevoerdblijven vrije burgers cn zijn niet lioven anderen bezwaard. Door de ruime deelneming, waardoor er reeds eene vrij aanzienlijke som ingeteekend is, kan de Commissie van be stuur de uilvoering van het plan aanvangen. Reeds in deze maand geschiedt de eerste verhuizing; zij zal bestaan uit lieden, die door bekwaamheid in landbouw of andere zaken kunnen vóórgaan en de moeijelijkheden voor ande ren bij hunne aankomst verminderen. Voortaan zal elke drie maanden eene bezending verhuizers afreizen. Velen uit den middelstand hebben zich aan de vereeniging geslotenomdat hunne zaken achteruitgingen, of omdat zij hun bedrijf door de groole concurrentie enz. niet meer stipt eerlijk konden uitoefenen, of omdat zij voor hunne kinderen geen eerlijk bedrijf vonden. De meesten echter zijn liedendie hun brood hier niet door arbeid konden verdienen. LEEUWARDEN, 12 Mei. Voor de derde maal in den tijd van eenige maanden is de vergunning ge vraagd tot inpoldering der Lauwerzee, en nu door den Heer van Starkcn- borgh Stachouwcr, een der eigenaars van het eiland Schiermonnikoogdaar door zouden 24,000 bunders grond aangewonnen worden. NIEUW-ZEELAND. 29 December. De berigtcn van deze dagteckening melden, dat de vredesonderhandelingen algebroken cn de vijandelijkheden met de inboorlingen wederom begonnen wa ren. Men meende, dat de aanstaande strijd langdurig en bloedig zou wezen, daar zich onder de inlanders meer cn meer een vijandige geest vertoonde cn hunne magt sterk aangroeide. De Engelschen durfden zich niet verder wagen, dan hun gesehut droeg. MEXICO. 8 April. Den 5llen heeft de Regering, om zijn leger tot 8.000 man te kunnen bren gen en de verdere oorlogsbenoodigdlieden gereed te makentot eene lecning besloten van 4,650,000 tegen 5 pCt. aflosbaar in 93 jaren. De opbrengst van den tabak is daarvoor gehypothekeerden al de inkomsten van den Staat voor betaling van de rente. De obligatien zullen te konden uitgegeven wor den en de rente met 1° Julij ingaan. Met het overschot van genoemd kapitaal zal een gedeelte der hinnenlandsche schuld worden algelost. Berigten van Vera-Cruz tot 3 April melden, dat dien dag de republi- keinsclie partijen en die van Santa Anna zich gczamentlijk tegen het bestuur van Paredes verklaard hadden. RUSLAND. PETERSBURG, 2 Mei. Z. M. de Keizer heeft den Staatsraad F. G. W. Struve, Directeur van hit observatorium op den heuvel Pulkowa nabij deze stad, om zijne veidicnsten als geleerde te hclooncnbenoemd tot Ridder der eerste klasse (Grootkruis) van de orde van St. Anna. ITALIË. FLORENCE, 6 Mei. H. M. de Keizerin van Rusland is van hier gisteren vertrokkenzich over Bologna naar Venctic begevende, waar zij door den Aartshertog van Oostcmijk Johan zal ontvangen worden. ZWITSERLAND. Onlangs is in het Kanton Bazel een man overledenwiens nagelaten af stammelingen wel met die van de aartsvaders uit liet Oude Verbond kunnen vergeleken worden. Hij stierf in 95-jarigen ouderdom, cn liet 10 kinderen, 47 kleinkinderen, 107 achter-kleinkinderen cn 25 achter-achter-kleinkiiidcrcn na te zamen 189 personen. PRITISSEN. BERLIJN, 12 Mei. De beslissing nopens het vraagstuk van de scheepvaartregten op den Rhijn, welke men binnen kort te gemoet zagschijnt nog niet plaats te zullen heb- licn, oindat de Pruissische Regering gccnc inwilligingen aan Frankrijk cn Nederland zou willen doen, die echter andere Rhijnoever-staten gaarne zouden verlecncn. De buitengewone bijeenkomst der centrale Commissie te Menlz, die den 5de0 dezer moest plaats hebben, is daarom tot de helft van Augustus uitgesteld. Hier zien thans het licht de 3 eerste deelen van de nieuwe uitgave der werken van Frederik den Grootc, op last van den Koning. Het is dit jaar juist eene eeuw geledendat Frederik de geschiedenis van zijnen tijd vol tooide, en zijne Gedenkschriften van Brandenburg begon te schrijven. De Heer Hencke te Driessen, die op den 8s,en December van het verledcnc jaar, door zijne beschouwing van den hemel, geleid is tot de ontdekking der planeet Astraca, heeft van Z. M. den Koning van Denemarken eene Gou den Medaille ter belooning ontvangen. Z. M. de Koning van Pruissen heeft den lieer Hencke insgelijks eene Gouden Medaille geschonkenen daaren boven de Ridderorde van den Piooden Adelaaren voor zijn leven eene jaar- lijksche toelage van 300 Pruissische Thalers. ENGELAND. LONDEN, 13 Mei. Gisteren heeft Prins Albert den eersten steen gelegd voor eene kerk der zee lieden van de Hoofdstadwelke bij de dokken zal gebouwd worden. De Lords der Admiraliteit, die Bisschop van Londen, de Loid-Mayor en anderen waren er bij tegenwoordig. Maandag zijn de beraadslagingen begonnenwelke de derde lezing van de graanwet zouden voorafgaan. Men meent, dat het den 14dcn tot eene stemming zal komen. FRANKRIJK. PARIJS, 14 Mei. De Pairs hebben de wet betrekkelijk het verdrag met België, met 108 tegen 72 stemmen aangenomen, en die omtrent de heffing van belasting op de inlandsche suiker met 95 tegen 12 stemmen. Het berigt, dat Abd-el-Kader zou gewond zijn, is bezijde de waarheid; hij houdt zich nog altijd in het veld, en laatstelijk was zijne magt weder met 800 ruiters vermeerderd. Den 7den was de Gouverneur uit Algiers vertrok ken om het bevel op zich te nemen over de troependie in Ouarensenis moeten rukken.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2