LEYDSCHE COURANT MAANDAG, 18 MEI. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar} de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN16 Mei. Bij besluit des Konings van den 9Jen dezer is bepaald, dat te rekenen van den lsteB Junij aanstaande, het verleenen van vergunningen voor postwagens en stooinbootenwaai van de diensten zich binnen ééne provincie bepalen met al wat met die vergunningen in verband staataan de Gedeputeerde Staten dier provincie zal worden overgelatenen overigens worden gehandeld overeenkomstig de grondslagen bij de besluiten van 24 November 1829 en 17 November 1845 vastgesteld, en onder bepaling, dat redenen tot weigering, ter goedkeuring aan bet Departement van Binnenlandsche Zaken moeten wor den onderworpen. Z. M. heeft goedgekeurd de verkiezingen van de Heeren P. J. Veth Hoogleeraar aan het Athenaeum lllustre te Amsterdam; C. Leemans, Directeur van het Archaeologisch Museum te Leyden, en Jhr. Mr. J. de Bosch Kcmpcr, Advocaat-Generaal hij het Provinciaal Geregtshof in Noord-Holland te Am sterdam, tot Leden der Derde Klasse van het Koninklijk-Nederlandsehe Instituut. Een werktuigkundige heeft, naar men verzekert, een middel uitgevonden om alle schepen, zelfs de grootste voor zinken te vrijwaren; de naam van den uitvinder is Trepier en hij heeft in FrankrijkEngeland en België brevetten van uitvinding aangevraagd. De toestelwelke aan de vaartuigen moet wor den aangebragtis niet zeer kostbaar. Indien het zich bevestigtwat men nopens de doelmatigheid van deze uilvinding verzekert, dan behoeft men zelfs in een zeegevecht niet voor het zinken van een schip te vreezen, dewijl het schip wel door het inloopen van water een el meerderen diepgang kan krijgen, doch, boe ook doorboord, nimmer kan zinken. 's GRAVENI1AGE15 Mei. Men verneemt dat HII. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje zich in liet begin der volgende week naar het Loo zullen begeven. De Minister van Finantien in ervaring gekomen zijnde, dat er bij vele belanghebbenden onzekerheid bestaat ten aanzien van hetgeen er in acht te nemen isom met het meeste voordeel gebruik te maken van de zoogenaamde Overland-post, ter verzending van brieven en nieuwspapieren uit dit Rijk naar de Nederlandsche Oost-Indische koloniën; Acht het niet ondienstigmits deze ter algemcene kennis te brengenten einde een ieder, die bij de zaak belang heeft, zich daarnaar kunne regelen: L°. Dat de brieven en nieuwspapieren voor bovengemelde postdagelijks op alle de postkantoren des Rijks ter verzending worden aangenomen; 2°. Dathoewel de bedoelde post tweemalen in elke maand uit Europa naar de Indienbepaaldelijk naar de Engelsche bezittingenvertrekt, echter slechts de tweede of laatste gelegenheid in iedere maand het meest te benut tigen is voor eene spoedige briefwisseling met de Nederlandsche koloniënver mits die post de éénigc is, welke tot in de nabijheid dezer laatste bezittingen doorlooptdat is tot aan Singapoera, vanwaar de brieven regelmatigom streeks den tijd der aankomst, namens het Bestnur van Ncderlandsch Indië, door een der Rijks-stoomschepen worden afgehaald. De brieven die met de Overland-post van de eerste helft der maand vertrekken, blijven onder weg liggen om de tweede post in te wachten 3°. Dat, hoezeer men de verzending der brieven voor de bedoelde post door tusschenkomst van 's Rijks postkantorenop verschillende wijzen (ook des verkiezende, over Engeland) kan bewerkstelligen, het echter de weg uit Nederlandregtstreeks over Parijs en Marseilleop Alexandrie iswelke voor het tegenwoordige althans de voorkeur verdient, en waarvan alzoo het gebruik bij uitsluiting van andere wijzen van verzending, aan de ingezetenen van dit Rijk aan te raden is 4°. Dat vermits de post, waarop het hier bijzonder aankomt, uit Londen vertrekt op den 24sten, te Parijs doorrijdt op den 25sten, en te Marseille inge scheept wordt op den 28sten van elke maand, terwijl de brieven uit Neder land door die post te Parijs worden opgenomen, het des noods voldoende is, de verzending uit dit Rijk zoo vroeg te bewerkstelligen dat de brieven den 25"<n te Parijs kunnen aankomen. De allerlaatste dag van vertrek uit Am sterdam 's GravenhageRotterdam Utrecht enz.is alzoo op den 23stenen van de plaatsen die meer noordelijk, of op eenigen afstand van de groote postwegen zijn gelegennaar evenredigheid vroeger. Doch daar het altijd mogelijk isdat de posten onder weg door een onvoorzien toeval worden op gehoudenzal men, om van de tijdige aankomst te Parijs in ieder geval zeker te zijnwel doen met zijne brieven ten minste één dag vroeger dan hierboven is aangeduiden alzoo in de opgenoemde steden liefst niet later dan op den 22stenter post te bezorgen 5'. Dat de brieven regtstreeks, en dus zonder insluiting, naar dc Neder landsche koloniën kunnen worden geadresseerddoch overigens de verlangde wijze van verzending op het adres genoegzaam duidelijk moet zijn aangewe zen bij voorbeelddoor de woordenOverland via Marseilleom misvat tingen voor te komenalles onverminderd bet in acht nemen der bepalingen omtrent de frankering 6°. Dat namelijk de brieven onderworpen zijn aan eene gedwongene fran- kcring, ten bedrage van het port, hetwelk voor de overbrenging van de plaats der verzending tot aan het punt der uitlevering aan de Indische post te Alexandrie, in Egypte verschuldigd is; omtrent de hoegrootheid van welk port, in elk voorkomend geval, ten postkantore van vertrek inlichtingen te bekomen zijn; 7°. Dat de nieuwspapieren van hier met dezelfde gelegenheid kunnen wor den verzonden mits ingepakt onder opene reepen papieren dus niet geheel gesloten zijndetegen betaling van een frankecrgeldhetwelk op alle post kantoren van het Rijk 10 cents per vel bedraagt 8°. Dat, ofschoon de overtogt van de Overland-post uit de Indiën herwaarts aan te veel wisselvalligheden onderhevig is, dan dat er een bepaald tijdstip voor de aankomst der brievenuit de koloniën naar dit Rijk bestemd zoude kunnen worden opgegeven, echter de maatregelen in dier voege genomen zijn, dat dc brieven onmiddellijk na derzelver aankomst te Marseille, met den meesten spoed en langs den kortsten weg, naar de plaats der bestemming worden opgezonden terwijl de dienst buiten Europa thans zoodanig schijnt te zijn georganiseerddat men (indien er geene onvoorziene beletselen in den weg zijn gekomen) de brieven der aankomende Overland-post, kort vóór of omstreeks het tijdstip van het vertrek der afgaande post, dat is, tegen "den 22sten van elke maand te gemoet zien magkunnende echter hieromtrent uit den aard der zaakgeene stellige verzekering gegeven worden, Onder dagteekening van den 5den dezer, wordt uit SU Petersburg ge meld, dat, ten gevolge van eene op aandrang der Nederlandsche Regering genomene nadere Russisch-Keizerlijke beschikking, de verhooging van 50 ten honderd, op de inkomende regten, vastgesteld bij de ukase van 1845, niet zal worden toegepast op de koopwaren, welke tot op den Julij dezes jaarsin Nederlandsche schepenook van eene andere dan Nederlandsche haven komende, in de havens van het keizerrijk worden aangebragt. Van deze beschikking is onverwijld kennis gegeven aan al de in Russische havens gevestigde Nederlandsche Consuls, mitsgaders aan de Nederlandsche Gezanten bij de boven van Berlijn en Hannover. De stedelijke Raad heeft tot lid der Commissie van Geneeskundig Toe- verzigt benoemdden lieer T. D. Vrijdag Zijnen. De Gouverneur van Luxemburg, Prins von Hessc, heeft op zijn verzoek zijn eervol ontslag uit die betrekking gekregen. ROTTERDAM, 15 Mei. De eerste Dnitsche landverhuizers, die vóór ruim 20 jaren door deze stad kwamen, waren lieden die niets bezaten, en den overtogt naar Amerika koch ten door verpanding van hunnen handenarbeid. In het oogvallend is sedert die landverhuizing, tegen alle hindernissen in, toegenomen en tot de gegoede klasse uitgebreid. In de laatste 4 maanden zijn circa 10,000 reizigers naar Amerika hier aangekomen, die meer dan ƒ500,000 voor hunnen overtogt te betalen hebben, en zeker aan have en geld bovendien meer dan ƒ1,000,000 medevoeren. Een half dozijn Oost-Indievaardersdie tijdelijk stil liggen, vertrekken dezer dagen met landverhuizers van hier naar Amerika. De land verhuizing brengt niet weinig voordeel aan de havens, waarover zij zich rigt. AMSTERDAM, 16 Mei. Op den lJdcn dezer werd hier ter stede gehouden de Twintigste algemeene Vergadering van het Ncderlandsch GenootschapTot zedelijke verbetering der gevangenenonder voorzitting van den Heer Mr. J. J, Uytwcrf Sterling.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1