UTRECHT12 Mei. Den 8,len werd liet honderdjarig beslaan der Hernhutterscbe gemeente te Zeist op eene plegtige en indrukwekkende wijze gevierd. Van alle lijden des lauds waren belangstellende vrienden derwaarts samengevloeidzoodat het ruime Godshuis ten naauwernood de menigte kon bevatten. Bij deze gelegen heid was er diner bij oen Heer Burgemeester van Bernwaaraan ook de Heer Gouverneur, als Lid van bet Collegia van Toevoorzigt, deel nam. HARDERWIJK., 11 Mei. 7,. M. heelt uit bet vroeger vermeld viertal Candidaten tot vervulling der Rcetorsplaats aan het Nassausch-Veluwsche Gymnasium alhier, benoemd Dr. F. G. B. van Bleeck van Rijsewijkthans Reetor te Enkhuizen. ZWOLLE, 11 Mei. Het vroeger aangekondigd denkbeeld om naar bet voorbeeld van andere landen, eene vergadering van vaderlandscbe landhuishoudkundigen ter dezer stede te houdenzal reeds in de maand Junij eerstkomende alhier verwezent- lijkt worden. De directie der Overijsselsche Vereeniging tot ontwikkeling van provinciale welvaart, heeft ten dien einde eene circulaire aan de voornaamste landhuishoudkundigengeologen en beoefenaren der statistiek in ons vaderland uitgevaardigd. BUITENLAJN DSCHE BER1GTEW. ILfiERIE, ALGIERS, 3 Mei. Het gerucht dat de Maarschalk Bugeaud eerstdaags naar Frankrijk zou te- rugkecren bevestigt zich niet. Integendeel vertrekt de Maarschalk den 5den dezer aan het hoofd van 12 bataillons om het landschap Ouarenscnis ten onder te brengen. Men herinnert zich dat Abd-el-Kader laatstelijk door bergpassen van dat landschap in de provincie Algiers is doorgedrongen. Sedert heeft men de Kahylen, die zich op de bijna ontoegankelijke toppen van dat ge bergte verschanst hebbenniet kunnen verdrijven. De Hertog van Aumale, die onlangs eene wel geslaagde expeditie naar dien kant heeft bestuurdheeft zich tot de meer toegankelijke afhelling van het gebergte bepaald. De Maar schalk is thans voornemensom dat werk te voltooijen, en inderdaad kan men niet dulden dat dit gewest voortdurend in opstand blijve, hetwelk even als Kabylië zeer nabij het middelpunt van onze bezittingen ligt, en dus een hinderpaal zou opleveren tegen de verdere ontwikkeling van onze kolonisatie. Voor het oogenhlik heeft men afgezien van alle onderneming tegen de Deira van Abd-el-Kader in Marocco. Men verzekert dat de Keizer op nieuw aan Bou-Hamcdi, die aan het hoofd daarvan staat, heeft doen bevelen om zijn grondgebied te verlatenen zelfs eene krijgsmagt afgezonden heeft om aan hel bevel nadruk bij te zetten. Het zal spoedig moeten blijken wat daar van zij. Abd-el-Kadcr is weder in Kabylië teruggekeerd en bevindt zich in de na bijheid van het Jurjura-gebergte. Zijne tegenwoordigheid aldaar en de ont vangst die hij bij de bevolking vindt, zullen welligt in de plannen van den Maarschalk eenige verandering te brengen. Door den Colonel de Géraudon was eenen strooptogt bij Saïda gedaan, welke met groote hinderpalen en gevaren vergezeld ging, wegens de menigte sneeuw die gevallen was en nog viel, en de buitengewone koude. Bij dien togt kwa men 2 paarden, 20 ossen en 10 ezels om, en de lammeren, die men had buit gemaaktbleven bevroren op den grond liggen. Het gerucht liep door Arabische tijdingen bevestigd, dat Abd-el-Kader in een der gevechten door een sabelhouw in de dij was gewond. TUNIS. De Bey heeft een Regthank van Koophandel opgerigtbestaande uit 5 reg- ters, voor 3 jaren te licnoemen en 50 der aanzienlijkste kooplieden der hoofdstad. Wanneer in eene zaak moet beslist wordentussehen een Euro peaan en een Tunees, dan wordt bij de 5 regters, een zesde gevoegd, gekozen uit die natiewaartoe de Europeaan behoort. Deze wordt gekozen uit eene lijst van 12 Candidaten, aan te bieden door de Consuls, die te Tunis de Eu- ropesche natiën vertegenwoordigen. NOORWEGEN. CHRISTIANIA30 April. Nooit is de uitvoer van ijs uit ons land aanzienlijker geweest, dan dit jaar. Er zijn 27 ladingen uitgevoerd, namelijk 11 naar de Vcreenigde Staten, 6 naar Londen5 naar Berwick 3 naar Lissabon en 2 naar Napels. PRUISSEN. BERLIJN, 9 Mei. II. K. H. de Prinses Albert van Pruissen heeft hier eenige dagen bij de Koninklijke familie doorgebragt en heden hare reis naar het slot Camenz in Silezië voortgezet. De Christelijk-Kalholijke gemeente te Posen is sedert den vorigen herfst van 200 tot 600 leden aangegroeid. Haar Leeraar Czerski heeft uit Engeland eene geldelijke ondersteuning ontvangen. SPA, 8 Mei. Het badsaizoen alhier zal dit jaar den 10den dezer maand geopend en den 15den November gesloten worden. Alles kondigt aan dat deze badplaats nog meer dan vorige jaren bezocht zal worden reeds hebben vele aanzienlijke familiën van hare aanstaande komst berigt gegeven. Talrijke feesten, als tooneelvoorstellingenbals, concerten, muzijk-optogten door dc bergen, op- togten te paard en groote wedloopen zullen Jiet aangename van deze bekoor lijke plaats nog verhoógen. HANOVER. De Eerste Kamer der Stenden heeft met groote meerderheid besloten dc ha zardspelen in het land af te schaffen. Het is niet twijfelachtig of ook de Tweede Kamer zal tot dit prijzenswaardig besluit medewerken en den Koning dc uilvoering er van verzocht worden. REIJEREN. In het Frankentlial heeft zich eene Duilsch-Kalholijkc gemeente gevormd welke dc tweede is in ons Koningrijk. FRANKRIJK, PARIJS, 12 Mei. De Ami de la Religion, een Katholijk blad, bevat het volgende: Pater Ainhroziowien het collegie der Propaganda in heirekking van verzor ger der missiën in China uitgezonden heeft, heeft zich te Napels met 5 andere missionarissen ingescheeptonder welke drie Jesuiten uit de familie van Massa. Een andere broeder van deze bevindt zich reeds in China en een 5Je studeert thans te Napels met het doel om dezelfde loopbaan te volgen. Thans zijn er 19 Jesuiten in de provincie Nanking werkzaam. Hun ijver vertoont zich niet minder in Engeland volgens echte herigten, welke ons geworden zijn, zijn in 1843, 97 Protestanten, door hen onderwezen en geleid en in 1844, 173 tot het geloof hunner vaderen teruggekeerd. Een dagblad bevat het berigt, dat Mejufvrouw Heldewier, dochter van den voormaligen Nederlandschcn Gezant te Turin, die, zoo als bekend was, hare ouders verlaten en zich in een klooster had begeven, zou thans met toestemming van hare ouders een Sardinisch edelman huwen. De Koning van Sardinië zou haar onderscheiden malen in het klooster bezocht hebben. REEGIE. BRUSSEL, 11 Mei. Op het advies der Kamers van Koophandel, welke zich allen er tegen moeten verklaard hebben, dat de wet op den vrijen invoer van eetwaren den Ist1'" Junij wierd ingetrokken, zal naar alle waarschijnlijkheid de Rege ring deze wet, ten minste die op de tarwe en rogge, voortdurend laten be staan. STABS BERIGT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN. Gezien de requeste aan HU. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, presen- teerd door de Wed. A. I'armentier, Fabriekante in Wollen Saijet Garen Wollen Dekens en Zeemlederwonende alluer, daarbij verzoekende om in de Iluizinge, Wijk VII, n°. 604, eene Stoommachine van middelbare diukking van zes Paardenkracht, te mogen daarstellen. Gelet op het Koninklijk besluit van den 31slen Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige Fabrijken en Trafijken. Brengen bij deze ter kennis van alle daarbij belanghebbendendat tot het hooren der Eigenaars en Bewoners van de naastbij gelegene en belendende Pan den ten opzigte der Informatiën de Commotio et Incommododoor de Com missie van Fabricage zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer Stad, op Dingsdag den 19llen Mei aanstaande, des middags ten twaalf ure; zullende de belanghebbenden vcrpligt zijn, hunne bezwaren tegen opgemeld verzoek op dien tijd bij genoemde Commissie in te brengen terwijl bij ver zuim daarvan zij gehouden zullen worden, tegen de inwilliging van hetzelve zich niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Legden14 Mei 1846. DU R1EU. Ter ordonnantie- van dezelve, v. PUTTKAMMF.R. KENNISGEVING- SCHUTTERIJ'. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEY DEN, gezien hebbende de Wet van den ll<len April 1827, brengen bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dal, ter voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal wor den gemaakt inet de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1812 tot 1820 ingesloten, welke zich bier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert dc laatste inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigdalsmede de zich in dat Rijk en binnen deze Stad sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waaronder verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aau den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerkin eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig wordt aangemerkt, zullen worden in geschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunne ouderdom behooren; terwijl de geborenen in het jaar 1821, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten het eerste van den jare 1846 en het tiende of dat der geborenen in 1811 van het vorige jaar zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitge zonderd al vermeende bij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Maandag den igden NlCicn op den ls,cn Junij daaraanvolgende finaal zullen worden ge sloten.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2