SPANJE. MADRID, 2 Mei. Nadat liet hoofd van den opstand in GalicieSolis, en 11 hoofdofficieren doodgeschoten waren, is een besluit der Koningin bekendgemaakt, waarbij aan allen die aan den opstand hadden deelgenomen, kwijtschelding van straf is verleend, behalve aan de hoofden van denzei ven. De rust is nn ge heel hersteld. De slaat van beleg, waaraan verscheiden steden en landen onderworpen werden, zal nu weldra opgeheven worden. De Cortes zullen nu ook eerdaags bijeenkomen. De vroegere wet op de drukpers is wederom hersteld en eene jury van regters aangesteld, om over de misdrijven der drukpers te oordeelen, welke regters uit de regtbank van eersten aanleg zullen worden gekozen. ITALIË. ROME, 29 April. Ten gevolge der woelingen in ons land, zou de Pauselijke Regering besloten hebben om eene gewapende burgermagt zaam te stellen, en daarvoor reeds werkelijk toebereidselen maken. De Oostenrijksche krijgsmagt alhier zou ook tot bij de 80,000 man gebragt, en bovendien Milaan worden versterkt. De houding door de Fransche geestelijken bij de jongste voorvallen in Polen gehouden, die zoowel in opentlijk bekend gemaakte aanspraken als van den kansel, hunne zaak hadden voorgestaan en verdedigd, is hier grootelijks afgekeurd. De Paus heeft hierover zijne ontevredenheid ten hoogste doen blij ken en men meent dat hij zijn misnoegen aan de Fransche Bisschoppen in een rondgaanden brief zal kenbaar maken. PHÜISSEN. BERLIJN, 4 Mei. De Baron von Reden beeft alhier met goekeuring des Konings eene maat schappij gevestigd, ten oogmerk hebbende om eene naauwkeurige en uitge werkte beschrijving en staatshuishoudkundig overzigt van geheel Duitschland j uit te geven. De maatschappij zal zich ten dien einde in betrekking stellen i met verschillende personen op alle punten des lands, om van ieder de noodige plaatselijke berigten te bekomen. De Regering heeft hare ondersteuning en medewerking beloofd en de beroemde Baron von Humboldt het voorzitterschap dezer maatschappij aangenomendie reeds de voornaamste geleerden van Duitschland onder hare leden telt. KEULEN, 8 Mei. Gisteren mogten wij hier wederom een zeeschip zien aankomenregelregt van Stettin naar onze stad gestevend; het meet 53 lasten en gaat 71 voet diep De reis werd slechts als eene proefneming beschouwd en was zeer gelukkig, daar zij in 20 dagen gedaan is. Nu deze vaart zoo goed is uitgevallen, mo gen wij verwachten, dat er nog andere schepen voor zullen uitgerust worden. BEIJEKEN. MUNCHEN, 5 Mei. In de Zitting der Afgevaardigden zijn de vier bezwaarpunten wegens verkor ting der region van de Protestantschc kerk door bet Ministerie van Binnenl. Zaken ter tafel gebragt. Er is na vele beraadslagingen beslotendat de tw es eerste punten wegens verkorting van de regten van de Algemeene Synoden en bemoeilijkte oprigting van Protestantsche gemeenten door de nieuwste besluiten der Regering waren opgeheven daarentegen werd het derde bezwaarpunt (we gens bemoeilijking van de godsdienstoefening van verstrooid levende Protestan ten) met G7 tegen Clen het eerste gedeelte van het vierde bezwaarpunt (betrekkelijk den overgang van Godsdienst van minderjarigen) met 7G tegen 52 als gegrond erkend. Bij het tweede gedeelte van het vierde bezwaarpunt (onderwijs aan minderjarigen en weezen reeds in eene andere kerkleer bevestigd) deed zich het geval voor dat de stemmen staakten (65 tegen 65). De Voor zitter besliste dat ook dit bezwaarpunt als gegrond zou erkend woiden. De drie bezwaarpunten zullen, in zoo verre de Kamer der Rijksraden ze goedkeurt, bij den Koning worden ingediend. HESSEN-D ARMSTADT De gegoede inwoners van het aanzienlijk dorp Groszimmern welke bijna een derde der bevolking uitmaken, hebben besloten zich van hunne armen in eens te ontdoen. Zij hebben daartoe eene som van 40,000 bijeen gebragt, om daarvoor hunne arme medeburgers naar Amerika te zenden, hetgeen de Regering zal bevorderen. MAINZ5 Mei. Nadat heden namiddag, reeds tegen 4 ure, een zwaar onweder, juist boven onze stad was losgebarsten, ontlastte zich ten 6 ure eene tweede bui, met zulk een geweld, dat wij ons iets dergelijks niet konden herinneren, zoodat het een ware wolkbreuk geleek. Het water stroomde door de straten der stad tot zulk eene hoogte, dat men gemakkelijk met schuiten in dezelve zou heb ben kunnen varen; op de oppervlakte van het water, dreef de hagel als groote erwten, in zulk eene hoeveelheid, dat inen meende een met ijs overdekten stroom voor zich te zien. Overal waar deze verschrikkelijke bui gevallen is, is de geheelc oogst vernietigd en de hoop der landlieden op een voordeelig jaar de bodem ingeslagen. Voor en na het onweer was de dampkring zwoel en deze toestand duurt nog voort en laat nog andere buijen van dien aard ver wachten. ENGELAND. LONDEN, 9 Mei. De Minister Peel heeft van den Koning der Franschen een eigenhandigen brief ontvangen, waarin hij hem dank zegt voor den feestdronk, door hem onlangs op eenen maaltijd uitgebrngt, naar aanleiding zijner jongste redding uit levensgevaar. De man, die gevat is, als Sir Robert Peel naar het leven willende staan, is bevonden een klecdermakersknecht te zijn, die na voor de Regtbank te zijn gebragt, wederom onder borgstelling is losgelaten. Hij was beschon ken, toen hij gevat werd en verklaarde berouw te hebben, en den eersten Minister te eerbiedigen en hoog te achten en had geene andere wapenen bij zich dan eenige naalden. De poging van een lid van het Lagerhuis om de eerste lezing van de wet tot afschaffing der oude wetten tegen de Roomsch-Kalholijken6 maanden uit te stellen, is met 110 tegen 67 stemmen verworpen. De bevolking van Londen, met inbegrip der voorsteden, bedraagt thans 2,100,000 zielen. Bij gelegenheid van den 145sten verjaardag der vereeniging tot versprei ding van het Evangelie, heeft de Lord-Mayor een' prachtig gastmaal gegeven, waarop de Aartsbisschop van Londen en 15 andere Bisschoppen met hunne dames tegenwoordig waren. De circulaire voor de maand Mei van de voornaamste huizen te Birming ham, handelende in metalen, houdt in dat er geen vermindering plaats heeft en ook waarschijnlijk niet plaats zal hebben op den thans vastgestelden prijs. Op de laatste bijeenkomst, welke in die stad heeft plaats gehad, geloofde men algemeen, dat eene vermindering zoude plaats hebben voor het einde van het quartaal; dien tengevolge zijn aanzienlijke bestellingen ingetrokken. Sedert hebben de prijzen zich goed staande gehouden en vertoont zich veel levendig heid in den handel; en indien er in het staatkundige of in den handel niets bijzonders voorvalt, gelooft men niet, dat er in de twee nu volgende maanden eene daling zal plaats hebben. De berigten uit Ierland, nopens den staat van den graan- en aardappc- lenbouw luiden zeer gunstig. De Straits-Times van 19 December zegt met leedwezen vernomen te hebben, dat de snoode handelingen van kinderdiefstal en slavenhandel op zulk eenen uitgebreiden voet op de nabij Singapore gelegen eilanden gedreven wor den dat alleen waakzaamheid en eene goede krachtsontwikkeling in slaat ziju zullen, om de nadeelen te kecren, welke uit eenen toenemenden handel in menschenlcvens voortvloeijen. Ongeveer eene maand geleden, zijn verscheiden booten van Bali en Timor te Lingcn aangekomen met een aantal kinderen, welke bestemd waren om slaven te worden. In iedere boot bevonden er zich van 30 tot 40. Ilct was in eenen droevigen toestand dat de kinderen aan land gebragt werden; sommigen leden aan de kinderpokken, anderen aan huidziekten. Tevens kwam eene boot te Lingen van Padang met een groot aantal slaven, welk vaartuig ongelukkiglijk niet gezien is door het Britsche stoomschip Diana, toen hetzelve zich naar laatstgenoemde plaats bee-af oin personen terug te vorderen, van welke het bekend was, dat zij daar gebragt waren om verkocht te worden. FRANKRIJK. PARIJS, 10 Mei. Vrijdag heeft men van de kaai van Orsay een duikel-vaartuig van nieuwe vinding van stapel doen loopen het is van plaatijzer vervaardigd de ge daante is nagenoeg die van eenen rcgelmatigcn cylinderde zwaarte be draagt omstreeks 50,000 ffibet heeft eene lengte van tien en eene door snede van vier ellen. Dit vaartuig is zoodanig gebouwd, dat het zoowel onder als boven water kan zeilen met alle mogelijke gemak zonder van buiten eenige hulp te ontvangen. Het heeft aan de achtersteven een schroefspil door middel van welken een man, die binnen in geplaatst is, het vaartuig in alle rigtingen kan bewegen. Behalve dat, is het van een roer voorzien; aan beide zijden van de schroefspil zijn twee beweegbare zwaarden in de gedaante van vinnen bestemd om de dalende of klimmende beweging te bevorderen. Het gewigt, dat vcreischt wordt om de daling te bewerkstelligen bedraagt na genoeg 36,000 ffi. Deze ballast bestaat uit ijzer of lood, zand en water. Het water wordt in en uit het vaartuig geleid door pers- en zuigpompen. Dit vaartuig moet bestuurd worden door 8 mannen en kan vier uren ondir water blijven. Men perst de lucht in eenen bak zamen tot eenen graad ge- cvenredigd aan de diepte tot welke men het vaartuig wil doen zinken. Voor het overige is het van toestellen voorzien, waardoor de mannen, die het vaar tuig besturen, door eene opening, welke onder de kiel is aangebragt, buiten het schip kunnen gaan om te arbeiden. Het licht dringt binnen door ronde dakvenstertjes, voorzien van dikke geslepen glazen gelijk aan die, welke men op bet verdek der groote schepen aantreft. Dit vaartuig zal, na op de Seine eenige proefnemingen te hebben gedaan, naar Brest zeilen, waar het zal gebezigd worden bij de werken, die men on dernomen heeft om het schip le llepublicain, dat voor vijftig jaren in die haven zonkop te balen. LEY DEN, 12 Mei. Onder het afdrukken dezer ontvangen wij nog het volgende berigt uit 's G raven h age Heden is voor den Iloogen Raad de zaak behandeld van den Heer C. A. Thiemebij het Hof in Gelderlandwegens ecu in de Arnhemsche Courant geplaatst artikel over de Troonrede, veroordeeld tot twee jaren gevangenis. De Raadsheer de Grevc heeft een zeer uitvoerig en belangrijk verslag uitge- bragt. De Heer Mr. D. Donker Curstius trad als verdediger van den requirant op en heeft getracht te betoogen, dat het Hof in Gelderland in twee opzigten de wet van Junij 1830 heeft geschonden. Ilct Openbaar Ministerie zal den 27sten dezer conclusie nemen.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3