liUITEJNLAiNDSCHE BEK! ETEN. door hem werd betoogd dal de mogelijkheid bestond om door liet oprigtcn van genootschappen doeltreffend te werken tot vermindering van het kwaad, ook in ons Vaderland. Ten tweede sprak hij over het doel en nut dier genoot schappen dat dergelijke genootschappen geene vereenigingen waren van perso nen, die zich vroeger aan sterken drank te buiten gingen, of die zich zeiven niet sterk genoeg gevoelden omzonder zich te verhindenaan den drank te genstand te bicden, maar om allengs de verkeerde gewoonte tot dagelijkscli gebruik van sterken drank uit te roeijen. Dat de medewerking en vooral het voorbeeld van allen en een iegelijk, die het bestaan van maatschappelijke orde en het welzijn hunner medemensehen ter harte nemen, daartoe noodza kelijk was. Dat alleen door dit voorbeeld der welgezinden zoodanige uitroeijing der ge woonte tot gebruik van sterken drank konde geschieden, alzoo daardoor in elk Huisgezin langzamerhand het gebruik zoude worden uitgesloten en op die wijze de zonen niet reeds van hunne kindschheid af van hunne Vaders de verkeerde gewoonte tot dagelijkseh gebruik zouden leeren. Ten slotte werden allen tot medewerking en deelneming aangespoordwerd door hem in liet bijzonder betoogd de noodzakelijkheid om bij openbare inrig- tingen en vooral op spoorwegen, stooinbooten en andere middelen van vervoer het gebruik van den genever en andere sterke dranken af te schaffen, omdat daar niet alleen gevaarlijk waren de volslagenc dronkaarts, maar even zoo de personen, die door gebruik van sterken drank hun verstand en denkvermogen benevelden, waardoor zij geheel en al ongeschikt waren om, bij het altijd aanwezig gevaar bij die inrigtingen, zoodanig te handelen, als behoorde, en waardoor dikwerf het leven van vele honderden hunner medemenschcn werd in de waagschaal gesteld. Dadelijk na den atloop sloten zich vele als leden aan tevens werd na den afloop der vergadering, door iemand ƒ100 als eene gift in de kas aangeboden tot dekking van het beslaande te kort. UTRECHT, 11 Mei. Naar wij vernemen, zullen de onkosten voor de aanstaande maskerade van 1111. Studenten benoodigd stellig ruim ƒ10,000 bedragen. Noch alhier, noch in andere plaatsen, heeft in de laatste jat en een dergelijk feest plaats gehad, welks pracht met den aanslaanden optogt zal kunnen evenaren, liet is te verwachten, dat een groote toevloed vreemdelingen dit feest zal bijwonen. Ook zegt men dat van wege het bestuur van den Rijn Spoorweg dien dag de gelegenheid zal worden daargesteld, om des nachts na de maskerade, naar Amsterdam en Arnhem, en tusscheriligende plaatsen te vertrekken, ten einde diegenen welke geen nachtverblijf alhier houden willen, zich na den optogt weder huiswaarts kunnen begeven. 's HERTOGENBOSCH9 Mei. Gisteren had er in de gemeente Udenhout een dubbel ongeluk plaats. De weduwe van II....... aan zenuwtoevallen en verstandsverbijstering lijdende, was in den namiddag aan hare kinderen die anders altijd hare schreden bewaak ten, ontsnapt en werd vermist; haar zoon en dochters die haar overal zochten vonden haar eindelijk in een zoogenaamden brandkuil tegen het water wor stelende; de zoon door kinderliefde gedreven, sprong onmiddelijk op haar toe ten einde haar te redden; reeds had hij zijnen dierbaren last bereikt en gegre pen toen de grond onder hem wegzonken met den uitroepzoo moet ik dan ook nog mijn leven laten verdronken zij beiden eer er op het angstge- schrei der dochters hulp kon opdagen. YEREEMGDE STATEN. NEtV-YORK., 19 April. Men kan den oorlog met Mexico beschouwen als uitgebarsten, daar niet alleen de President van dien Staal, Paredes, op nieuw tegen de inlijving van Texas in de Vcreenigde Stalen geprotesteerd heeft, maar ook de Gezant dier Staten te Mexico gedwongen is geworden zijne passen te vragen en naar Nieuw- Orloans terug te keeren. Do troepen der Staten zijn daarom uit Texas zuide lijker voortgerukt, en hadden reeds met de Mexicaansche troepen schermutse lingen gehad, waarna de standaard der republiek op de oevers van de Piio Grande geplant is. Daar stond eene afdeeling van 3 a 4,000 Mexicanen, ech ter zonder orde noch tucht, zoodat zij weldra zouden verstrooid en de stad Melamoras door de troepen der Vcreenigde Staten zou bezet worden. De inwendige toestand van Mexico was zeer bedroevend. Paredes had reeds alle vertrouwen verloren, en zoo men wil, waren er aan den velbannen Santa Anna voorslagen gedaanom van de Ilavanah weder te keerenwelke hij reeds aangenomen had. Zoo men meende te weten zou Paredes de bemid deling van Frankrijk en Engeland in den twist met de Vcreenigde Staten in geroepen en hunne bescherming hebben gevraagd. Elisabeth Petermann, van Rochester, graafschap Tultan, heeft het volgend berigt in den New-iork Herald doen plaatsen: Petermann, mijn waarde en welbeminde wederhelft, heeft zonder genoegzame beweegredenen en zonder aanzetting van mijnen kant, mijn bed en mijne tafel in de maand Augustus 11. verlaten. Daardoor heeft hij mijne uitgaven veel minder gemaakt. Dat de hemel er hem voor beloone! Maar dewijl ik niet gaarne de verantwoorde lijkheid op mij laad, noch van de schulden, welke hij onmisbaar maken zal, noch van het afgrijselijk gedrag, waartoe hem zijn karakter zal vervoeren zoo lang onze scheiding duurt, zoo berigt ik alle meisjes van het graafschap, jonge en oude, alsook de logementhouders, restaurateurs enz., om noch te rekenen op zijn hart noch op zijne beurs. Door dit berigt over te nemen, zullen de dagbladen regt erlangen op de dankbaarheid van eene vrouw, die zich nimmer te veel over hare gelukkige verlossing zal kunnen verheugen. IJ SLAK». REIKIJAVIK, 12 Maart. Den 9Jcn dezer heeft er eene lievige uitbarsting van de Ilekla plaats gehad. De vlammen braken uit drie verschillende kraters, en bereikten eene hoogte van 2,400 vademen. De opgehoopte lava vormde hoogc bergen en de vulkaan braakte puimslccncn uit tot op ccnen afstand van mijl. Men heeft er ge vonden wier zwaarte 480 Ncd. ffi bedroeg. Ten gevolge dier uitbarsting zijn groote sneeuw- en ijsbergen aan de zijde van de tlckla opgehooptgesmol ten en hebben de wateren van de rivier Rangea doen wassen, die aan den voet van dien berg loopt. De wateren dezer rivier werden door de lava- stroomen zoo verhitdat men icderen dag doode en volkomen gekookte fo rellen vond. TI1RRYE. CONSTANTINOPEL22 April. Bij een besluit van de Porte moeten alle hier in de Franschc taal in liet licht verschijnende dagbladen, aan eene censuur onderworpen worden. In Rumelie zijn weder onlusten tusschen de Turken en Katholijke Chris tenen uitgebroken, welke de afzending van troepen daarheen hebben noodza kelijk gemaakt. Uit Damascus had men berigt, dat de Katholijke Melehiten in Syrië veel van de Turken te lijden hadden, en de I'aeha het Turksch graauw tegen de Christenen beschermde. [De Melehiten zijn eene afzonderlijke secte van de Grieksclle kerk wier Pa triarch te Damascus woont. Zij heeten Melehiten, dat is Koningsgczinden omdat zij de bepalingen hebben aangenomen van het Concilie van Chalcedon in 451 door Keizer Marcianus hijeen geroepen]. CYPRUS. De Heer Mas Latrie heeft den 18''''° April aan den Minister van het Ouder wijs, den lieer Salvandy, uit Marseille een voorloopig berigt gezonden van zijne wetenschappelijke zending naar dit in de oude geschiedenis zoo beroemde eiland in de Middellandsche zeedat voorheen 9 Koningrijken hevatteen na beurtelings onder verschillende heerschappijen te hebben gestaanin 1571 door de Turken werd bezet, ouder wier bestuur het al meer en meer in het droevigste verval is geraakt. Het eiland is merkwaardig om zijne oudheden. De voornoemde reiziger heeft vooral naar dezulke gezocht die betrekking hebben op Frankrijk, ten tijde der kruistogtentoen de kruisvaarder Guy de Lusignan het eiland in 1193 tot een koningrijk verhief, hetwelk onder 16 Koningen en 2 Koningin nen, tot het jaar 1489 bestond. De reiziger heeft het gansche eiland doorkruist, en meldt dat men gecne stad of dorp van eenige beteekenis vindt, waar niet een kerk, een klooster, een slot of een grafsteen van oude Fransche ridders met de wapens en afbeel dingen in hun kostuum wordt gevonden. De van de Franken aehtergclatene gothische gebouwenwelke deels een krijgskundige deels een godsdienstige bestemming haddenzijn zeer talrijk. Schoon vroeger tijd dan de middeleeu wen, niet tot zijn doel behoorde, heeft hij toch met hulp van den lieer Ce- rutli, Consul van Sardinië, Griekschc opschriften verzameld, en in Üalihet oude Idalium, opgravingen bewerkstelligd, die vele oude koppen en beeld jes hebben opgeleverd. Te Larnac, het oude Citium, de vaderstad van den wijsgeer Zeno, is een groote basaltsteen ontdekt van 7 voet boog, 2J. voet breed en een voet dik, met beitelschrift en met eene goed bewerkte bechltenis van een Vorst of Priester met een scepter in de hand. Hij durft de oorsprong er van niet beslissen, maar is genegen om het voor een overblijfsel der Assyrischc heerschappij op Cyprus te houden (500 jaren voor onze tijdrekening). De eigenaars die cr eerst tot 3,000 daalders voor vroegenzijn tot 1,500 francs afgedaald voor welke som het nu te bekomen is. RUSL AXö. PETERSBURG, 29 April. Z. M. heeft bepaalddat de straf van de knoetvolgens de oude wet bepaalddoor die van geeseling zal vervangen worden de wet komt met den fsten Jiei j„ werking. Eenige Kaukasischc stammen hadden zich onderworpenen zelfs een gezantschap hierheen gezonden om den Keizer te begroeten. Deze voorbeelden werkten goed op de andere stammen. DENEMARKEN KOPENHAGEN, 30 April. De Regering heeft gisteren berigt ontvangen uit Malacca, van den lld«n Maart, van dc wetenschappelijke uitrusting met het fregat de Galathea naar de onlangs onder Deensch bestuur gekomene Nicobar-eilandcngelegen tus schen Ceilon en Sumatra, gezonden. Die berigten zijndat deze eilanden alle geschiktheid bezitten om met zeer gunstigen uitslag tot volkplantingen te worden aangelegd; dat men cr onder anderen zeer rijke steenkolen-mijnen heeft ontdekt, die met weinig kosten konden worden bewerkt; en bij dc ge durig aanwassende stoomvaart ongetwijfeld ruimen aftrek zouden hebben.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2