LEYDSCHE COURANT- 1846. N°. 54 WOENSDAG, 6 MEI. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 5 Mei. In de Vergadering van den Stedelijken Raad is gisteren tot Lid der Provin ciale Staten van Zuid-IIolland verkozen de Hooggel. Heer Mr. H. Cock. Wij vernemen dat onlangs een brief van wege den Keizer van Japan, in bet Chineescb geschreven, bij ons Gouvernement ontvangen is, en dat onze Stadgenoot, de Heer Hoffmann, met de vertaling van dat stuk, door tusschen- komst van den Heer von Siebold is belast geworden. Het geeft eene aange name gewaarwording, dat onze hooge Regering thans niet bij de vreemdelingen behoeft te gaan vragen, wat het Gouvernement van Japan haar schrijft, en dat wij ten minste éénen man in ons midden bezitten, die met een bijzonde ren aanleg, en door stille en belanglooze studie, zich eene kennis van de Ja- pansche en Chinesche talen en Letterkunde verworven heeft, die hem gelijk stelt met de uitmuntendste mannen van dat vak in Europa. Zoo wij goed onderrigt zijn, komt den Heer von Siebold de eer toe, dat hij, door de milde mededeeling van zijne Oostersche handschriften, en door andere hulpmiddelen, de studiën van den Heer Hoffmann opgewekt en onder steund heeft. Wij weten, hoe ruim de blik van den Heer von Siebold is in zaken van Wetenschap en Letteren, en wij vertrouwen dus ook van hem, dat hij de gelegenheiddie zijne hooge plaatsing en het vertrouwen der Regering op zijne talenten hem aanbieden, zal gebruiken om den man, die te lang in zedige afzondering wegschuilt, aan te bevelen voor eenen werkkring, overeen komstig met zijne zeldzame geleerdheid, en met de achting, die men buiten ons Vaderland daaraan bewijst. Dat de geldsnoeijerij zich niet enkel tot 's Gravenhage bepaaldemaar zelf thans nog ten platte lande plaats had, blijkt nit het volgende voorval: In bet binnen dit Arrondissement gelegen dorp Aarlanderveenis het den Heer Burgemeester Mr. A. Jongkindt Coninckten gevolge van onvermoeide nasporingen geluktomtrent de misdaad van zekeren Frans RosbeekIluis- verwer van beroep, die bij hem sedert eenigen tijd van geldsnoeijerij verdacht werdzoodanige overtuiging te bekomendat hij 11. Zaturdag daarvan aan de Regterlijkc Magt alhier voldoende aanwijzing kon doen, welke zich dan ook onmiddelijk naar die plaats heeft begeven tot laat in den nacht het on derzoek voortgezet, en des Zondags weder heeft opgevat, den geldsnoeijer ge vankelijk beeft doen wegvoeren en het snoeisel en vijlselhetwelk in het naastgelegen hem toebehoorend huis onder de pannen was verborgenin beslag heeft genomen. Eere hebbe voorn. Burgemeesterzonder wiens lofwaardigen ijver die geld snoeijer zijn schandelijk bedrijf welligt nog lang had kunnen voortzetten, zon der dat het der regterlijke magt mogelijk ware geweest dien misdadiger op het spoor te komen. Z. M. heeft tot Ridder der Orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den Heer L. KalkovenBurgemeester en Secretaris van Oudshoorn en Gnep- hoek. Deze onderscheiding viel hem te beurtomdat bij gedurende eene reeks van 50 jaren die betrekking had waargenomen. 's GRAVENHAGE4 Mei. Z. M. heeft aan de Leeraren in de Scheikunde en in de Wis- en Natuur kunde aan de Koninklijke Academie te Delft, den Drs. Donnadieu en Bleek rode den titel van Hoogleeraar toegekend. Z. M. heelt tot de Staats-Commissie, belast met het onderzoek der kolo niale remises in goederen en geld, en het gebruik van die remises gemaakt, benoemd de Leden der Eerste Kamer, van Rappard en van der Hou ven van de Tweede Kamer, de Man en Boreelvan den Raad van State, Piepers en Kivits; en van de Rekenkamer, Gevers van Kethel en Spaland en van Idsinga; de waarnemende Secretaris-Generaal bij Koloniën Cornets de Groot zal de be trekking van Secretaris vervullen. De Minister van Finantiën beeft bekend gemaakt, dat volgens Zr. Ms. magtiging, na voorafgaande overbrenging in het munt-depót bij de Nederl. Bank, van de waarde in oude geldspeciën met de vereischte aanvulling, vol gens art. 4 der wet van den 18den December 1845, in de maand April is uitgegeven een bedrag van ƒ6,100,000 aan muntbiljeteenvolgens die wet daargesteld zijnde de uitgegevenc muntbiljetten van ƒ500, ƒ100, ƒ20, ƒ10 en ƒ5. In de zitting van de Tweede Kamer met gesloten deuren van den 2(lcn dezer moet eerst langdurig gesproken zijn over de vraag, of de beraadslagin gen over het eerste onderstaande ontwerp in geheim comitté zouden plaats hebben. Onderscheidene leden hebben daarover het woord gevoerd en er is toe besloten. De Ministers van Buitenl. Zaken en van Finantiën moeten het ont werp hebben verdedigd en toegelicht, hetgeen vervolgens is aangenomen met 44 tegen 6 stemmen. Het eenig artikel van dit ontwerp luidt als volgt: »De schepen onder Russische vlag, welke de havens van het Koningrijk der Nederlanden inko men of uitvarenworden, met de dagteekening van de afkondiging dezer wet ten opzigte van de goederen, welke zij invoeren of uitvoeren, in het genot gesteld van al de voordeelenwelke aan de meestbegnnstigde vreemde Natiën reeds zijn of nader zullen worden toekekend." Ten half vier ure zijn in het openbaar de beraadslagingen gehouden over het ontwerp van wet tot regeling van de kosten der Lands Drukkerij, over 1841 tot en met 1847. De Heeren Faber van Riemsdijk en Kniphorst hebben het ontwerp bestreden. De Minister van Binnenl. Zaken ad interim heeft het toegelicht en ver dedigd. Het ontwerp is aangenomen met 37 tegen 11 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren: Kniphorst, de Man, van Ilcloma, Duymaer van TwistCost JordensFaber van RiemsdijkLuzacde Kem- penaer, Jongsmavan Leeuwen en Modderman. Daarna wordt de zitting opgeheven tot Maandag. In de zitting van de Tweede Kamer van heden, heeft de Centrale Af- deeling haar verslag uitgebragt over het ontwerp van wet tot uitvoering van werken aan de Dedemsvaarten daarna beraadslaagd over de ontwerpen van wet tot wijziging van bet eerste boek van het wetboek van strafregt. De Minister van Justitie was het eerst aan het woord en toonde aan, dat aan de Regering bij de Grondwet de verpligting is opgelegd, om ook een wetboek van lijfsttaffelijke regtspleging in te voeren. Hij trad in een onder zoek wat aanleiding tot de voordragt van het aangeboden stelsel gegeven heeft. Dit was voornamelijk omdat zoo als onze gevangenissen tegenwoordig be staan, zij eigenlijk eene soort van fabiieken zijn, en de gevangenen heter ge voed en gekleed worden dan een gewoon ambachtsman. Doch een gevangen man moet steeds als een gevangene beschouwd wordenen gevoel van smart hebhen. Bovendien zijn de gevangenen steeds bij elkanderer worden onder hen plannen voor toekomstige misdaden gevormdde laatste vonk van schaamte wordt uitgedoofd het wordt onmogelijk eenig zaad van deugd eu godsdienst in hen te planten. De afzonderlijke opsluiting is dus aan te raden. De Minister toont verder aan, dat alle lijfstraffen afgeschaft zullen worden, behalve de doodstraf, welke echter zeer spaarzaam zal worden toegepast. De levenslange gevangenis is behouden. Het geldt hier echter den recidivistdie tweemaal de straf naast den dood heeft verdiend. Hierna hebben de Heeren Uytwerf Sterling, de Man, Gevers, van Maancn en Anemaet nog het woord gevoerdwaarna de zitting tot morgen is op geheven. 5 Mei. Heden zijn de beraadslagingen hervat over het eerste boek van het Wetboek van Strafregt. De Heer Thinners Verhoeven heeft de ontwerpen verdedigd welke zijn bestreden door de Heeren van Rosenthal, SchooneveldStorm, den Tex, van Dam van Isselt, Verwey-Mejanvan Panhuys, van Goltstein en de Kempenaer. Bij het sluiten dezes is de laatste spreker aan het woord. Heden beeft de Hooge Raad uitspraak gedaan in de zaak van K. van Hulst, te Kampen, uitgever van de Kiitiek der Troonrede ens., tegen een incidenteel arrest van bet Hof in Overijssel. De Raad, dit arrest beschou wende als een gewijsde van instructie, waartegen geen hooger beroep noch voorziening in cassatie ontvankelijk is dan te gelijk niet het eindvonnis, heeft den requirant in cassatie niet-ontvankelijk verklaard en hem veroordeeld in de kosten. AMSTERDAM, 4 Mei. Z. M. heeft goedgekeurd de verkiezing van Ds. B. ter Haar, Theol. Doet., tot Lid der Tweede Klasse van het Koninklijk-Nederlandsch Instituut. HH. MM. en de verdere zich alhier bevindende leden der Koninklijke fa milie, vereerden de voorstelling van Zaturdag avond in den Franschen Schouw burg met 11. D. tegenwoordigheid. Dien dag hebben HH. KK. fill, de

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1