LEYDSCHE COURANT. 1846. MAANDAG, 4 MEI. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 2 Mei. Ons is dezer dagen onder de oogen gekomen de beschrijving en afbeelding der Zwemschool en Badinrigting welke te Amsterdam aan het Westerdok is gebouwd, en gedurende dezen zomer voor het publiek zal zijn geopend. De gunstige voorstelling daarvan gegeven, heeft ons aangespoord om die inrigting zelve te gaan zien, hetgeen ons de overtuiging heeft gegeven dat daarvan veel goeds is te verwachten. Wij vernemen dan ook met genoegen dat de Burgerij van Amsterdam in deze onderneming veel belang begint te stellen, en de opening met ongeduld te gemoet ziet. Wenschelijk ware het voorzeker dat ook bier ter stede zulk eene inrigting konde tot stand komenen aan onze Jongelingschap de gelegenheid ware geopend om deze te lang verzuimde kunst op eene voegzame wijze te leeren beoefenengezwegen nog van de bevordering der gezondheid door het gebruik der baden aan te brengen. Ingezonden Gisteren kwam alhier van Vlissingen aanhet 3de bataillon van liet 8ste regement infanterie onder bevel van den Majoor Aneraaet, ten einde het 2dc bataillon van het 3dc regiment infanterie onder hevel van den Majoor Forrer te vervangenwelk bataillon eergisteren en gisteren derwaarts is vertrokken. Ook is gisteren morgen omstreeks 8 ure hier doorgetrokken eene batterij ligte Rijdende Artillerie, komende van Amersfoort en omstreeks 11 ure eene dergelijke batterij van 's Gravenhagebeide op weg ter onderlinge garnizoens verwisseling. Heden morgen om 11 ure zou bier een hevige brand hebben kunnen woeden, die reeds begonnen was in de werkplaats van den meubelmaker Ramakers op de Nieuwstraat bij de Hooglandsche kerkzoo niet de dadelijk toegesnelde brandspuiten den brand in zijn begin gebluscht hadden. Het werkhuis is alzoo slechts weinig beschadigd geworden. KATWIJK, 1 Mei. Ook aan onze stranden verheft zich thans, gelijk aan die van Scheveningen en Zandvoort een hoewel kleiner, echter niet minder bevallig Badhuis. Hetzij men het oog slaat op den uiterlijke vorm, hetzij men acht geeft op de inwendige bouworde en inrigting der Baden, het draagt in alles de blijken van eene gelukkige vereeniging van netheid en doelmatigheid, die niet slechts den smaak en zorg der ontwerpers eere aandoenmaar ook den aannemers en den oprigter van het werk de getuigenis geven van eene loffelijk vervulde taak. Opent dit alles voor den deelnemers het blijde vooruitzigt op een talrijk be zoek, zoo zoude nogtans eene geregelde Omnibus-Dienst tusschen Leyden en Katwijk daartoe voorzeker grootelijks bijdragen, waarom het te wenschen is, dat de Directie zich daarvoor eenige opoffering getroosten en alzóó zorg dragen zal, dat deze weldra tot stand kome. 'sGRAVENHAGE, 2 Mei. Z. M. heeft bij besluit bepaald, dat de beide bataillons Schutterij dezer residentie, thans ieder uit vijf compagnien bestaande, elk eene compagnie zullen worden verminderd de compagnie te Scheveningen alsmede de artil lerie-compagnie blijven daar en boven bestaan. Men wil dat deze vermindering voor het oogenblik van geen invloed zal zijn op het inkomen der personen welke bij de Schutterij bezoldigde betrek kingen bekleedenmaar dat evenwel uit dezen maatregel voor het vervolg besparingen van uitgaven kunnen worden te gemoet gezien. Bij een dezer dagen, door Z. M. genomen besluit is aan de Maatschappij tot inpoldering van den Dollardvooreerst concessie verleend tot indijking van het Zuidelijk gedeelte, bevattende 900 bunders van gemelden zeeboezem. HH. KK. HH. Prins en Prinses Frederik der Nederlanden met Kinderen en hofhouding zijn gisteren middag naar Hun buitenverblijf, het huis de Paauw, vertrokken; van daar zullen Zij dezen zomer-over Berlijn naar Hunne goederen in Silezie reizen en aldaar de aangekochte prachtige en uitgestrekte andgoederen bezoekenvroeger toebehoord hebbende aan Prins Puckler-Muskau. H. K. H. Mevr. de Prinses Albert van Pruissen heeft vóór haar vertrek prachtige geschenken van goudpaarlen en edelgesteenten uitgedeeld aan allendie slechts eenigzins de eer hebben gehad in eenige betrekking tot Hoogstdezelvegedurende Haar verblijf alhierte staan. Ook de armen vooral de huiszittende, zijn ruimschoots door H. K. H. bedeeld. Het fregat de Prins van Oranje, dat met den lsten dezer is in dienst gesteld en onder bevel staat van Z. K. H. Prins Hendrik, voert 60 stukken en is bemand met 485 koppen. Gisteren middag is ter gelegenheid van den naamdag van Z. M. den Koning der Franschen een luisterrijk diner gehouden bij den Baron de Bois le Comte, Fransch Minister aan het Nederl. Hof. Aan hetzelve waren tegenwoordig het geheele corps diplomatique, waaronder sommige Ministers met hunne Secreta- tarissen, voorts al de Ministers des Konings, de beide Voorzitters van de Staten-Generaalde Heer Burgemeester dezer residentiebenevens een aantal aanzienlijke genoodigden. Het Hotel is heden avond schitterend verlicht. Het gewijzigd ontwerp van wet, betreffende de haringvisscherij luidt aldus »Art. 1. Met tijdelijke wijziging van alinea 1 van art. 26 der wet van den 12den Maart 1818, kan voor de jaren 1846 en 1847 de aanvang der groote of zoutharing-visscherij veertien dagen worden vervroegden mitsdien vergund dat de netten voor het eerst worden uitgeworpen om in volle zee haring te visschen, in den avond van den 10den Junij, of van zoodanigen dag vóór den 24sten dier maand als door den Koning voor den aanvang der groote of zoutharing-visscherij in elk der opgemelde jaren zal worden bepaald. »Art. 2. Op de overtreding der door den Koning in voege voorschreven gemaakte bepaling worden de straffen bij art. 26 der wet van den 12den Maart 1818 vastgesteld, toepasselijk verklaard." In de Zitting van gisteren heeft de Voorzitter voorgesteld, om de beraad slaging daarover te doen plaats hebben na den afloop der discussie er het Wetboek van Strafregt. De Heer Hooft verlangt, dat dit ontwirp eerst in de afdeelingen onderzocht worde. Na eenige woordenwisseling, wordt, met 39 tegen 4 stemmen (de Hecren Hooft, Kniphorst, Sterling en v. Bleijs- wijk), overeenkomstig het voorstel van den Voorzitter besloten. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden zijn nog eenige wijzi gingen gebragt in de ontwerpen tot verhooging van eenige hoofdstukken der staatsbegrootingter zake van pensioenen, welke daarna, zonder beraadsla ging met algemeene stemmen zijn aangenomen. Daarna is aan de orde de beraadslaging over het wets-ontwerp betrekkelijk de schepenvarende onder Russische vlag. Op verlangen van Z. Exc. den Minister van Buitenl. zakenmaakt de Voorzitter van de bevoegdheid, hem bij de Grondwet gegeven, gebruik, om de beraadslagingen daarover te doen plaats hebben in eene Zitting met geslo ten deurenwaartoe onmiddelijk wordt overgegaan. AMSTERDAM, 1 Mei. Hunne Majesteiten hebben eergisteren avond den Grooten Schouwburg ander maal en H. M. de Koningin heeft nogmaals den Hortus Botanicus bezocht in den loop van den ochtend heeft H. M. zich begeven naar het Oudheden- Magazijn van den Heer Hart, in de Warmoesstraat. H. K. II. de Prinses van Oranje heeft de Schilderij van den Heer Dojer bezigtigd. Er is heden diner ten liove. Het Hof heeft gisteren avond ten derden male den Grooten Schouwburg bezocht, ter bijwoning der aldaar, op verlangen van Hunne Majesteiten, gege ven wordende voorstelling van het zich alhier bevindend Duitsch opera-gezel- schap. Z. M. de Koning is heden, met Z. K. II. den Prins van Oranje, de Rijks Werfde Fabrijk van de Heeren van Vlissingen en Dudok van Heel alwaar eene ijzeren boot te water werd gelaten, en voorts deFranscheRijschool gaan bezoeken. H. M. de Koningin heeft de Zoölogische Tuin bezocht. H. K. 11. de Prinses van Oranje is heden voormiddag een uitstapje naar Hoorn gaan doen. HH. KK. HH. de Prinsen hebben heden eene Schietpartij met den buks in het Collegie Zorgvliet bijgewoond. Heden middag is er wederom diner ten Hove. Woensdag avond 11. heeft alhier eene Vergadering plaats gehad van de leden van het Genootschap: Natura Artis Magistra, waarin verslag werd gedaan over het afgeloopen genootschapsjaar. Niettegenstaande de zeer groote uitga ven was er een batig slot van p. m. ƒ2,500. Aan de Vergadering werd voorts kennis gegeven, dat het Stedelijk Bestuur besloten had, om aan het genootschap kosteloos en in vrijen eigendom af te staan, de zoogenaamde houtwallen, aan wederzijden langs de gracht, tusschen de Fransche laan en het Entrepöt-Dok gelegen, welke vergrooting welkom is, oin de tegenwoordige beperktheid van plaats.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1