maatregelen tot stand gebragt. Men geloofde, dat dit Kabinet het vertrouwen der natie bezitten zou en op eenen langeren duur kon rekenen dan een der voorgaande. PORTUGAL. LISSABON, 1 April. De Kamer der Afgevaardigden heeft eindelijk de wet op bet Regentschap aangenomen, die Koning Ferdinand bij overlijden der Koningin de volle Koninklijke raagt verleent. De bedelaars alhier zijn onder het beheer der policie gebragt. Gisteren zijn al de bedelaars door haar opgepakt en hunne namen aangeteekendom degenen die wezentlijk ongelukkig zijn, te ondersteunen. ITALIË. NAPELS, 4 April. Eergisteren is bier een Koninklijk besluit afgekondigdwaarbij aan een Napelschcn Ingenieur en twee Engelschen wordt toegestaan om volgens daar van met de Regering aangegane overeenkomsteen spoorweg te leggen van Napels naar Barletta, met verlenging naar Brindisi en Otrantedaar Oos- tenrijksche en Napolitaansche stoombooten die Aneona aandoenin 40 k 50 uren van Barletta naar Triest varenzal de gansche reis van Napels naar Triest in 50 a 54 uren kunnen worden afgelegd. Is dan ook de spoorweg van Triest naar Weenen gereeddan wordt een reis uit het noorden van Duitschland naar Napels een pleiziertogtje, voor bepaalden prijs en met groot gemak. OOSTENRIJK. PRAAG, 4 April. De werken voor den spoorweg van bier naar Dresden worden met groote inspanning voortgezet. Alleen op het einde van hier naar Kralust zijn meer dan 6,000 werklieden bezig om de baan gereed te maken. Een groot gedeelte van de voorstad Karolincntbal is bedekt met groote stukken graniet voor een weg die boven 3 straten, en 2 armen van de Moldau moet loopen. Reeds zijn er vele heiblokken gesteld en twee stoomwerktuigen werken dag en nacht de een oin het water uit de rivier te puttende ander om kalk te mengen. Op de andere oever van den Moldau zijn 20 groote werven met magazijnen opgerigt om verder den weg naar Rostick te vervolgen. Al die toestel en de onafgebrokene bedrijvigheid voor die werken leveren hier een ongewoon en indrukwekkend schouwspel op. Te Triest was den 9,len dezer weder een schip van Bombay met eene rijke lading aangekomen, welke slechts 150 reis had. Dit was binnen weinige weken de derde regtstreeks uit Indië te Triest aangebragtc lading. PRUISSEN. BERLIJN, 16 April. Eergisteren avond is hier om 11 ure overleden II. K. H. Prinses Anna MariaGemalin van Prins Willem van Pruissengeboren Prinses van Hessen in den ouderdom van 60 jaren. De naaste leden harer familie waren om haar sterfbed vereenigduitgenomen baar zoon Prins Waid emir, die den Engelschen veldtogt in Oost-Indië medemaakt. Genoemde Vorstin was den 13den October 1785 geboren en den 12den Januarij 1804 gehuwd. In de jaren van zware beproeving voor Pruissen, namelijk tnsschcn 1806 en 1813, onderscheidde zij zich als eene vrouwdie door voorbeeld en bemoedigende toespraakde hoop op herstel schraagde en den moed der natie verlevendigde. Tot het eind hares levens kenmerkte zij zich door weldadigheid en vele huiselijke deugden. FRANKRIJK. Door het niet aankomen der Fransche bladen van den 16 dezer, die wij in plaats van Zaturdag, eerst Zondag ontvingen, zijn wij buiten staat ge weest om de thans algemeen bekenden aanslag tegen het leven van den Ko ning der Franschen in ons vorig nommer mede te deelenwaarom wij hier ten dienste onzer lezers die nog niet met de bijzonderheden bekend zijn een kort verslag van dit voorval laten volgen. PARIJS, 15 April. Heden, omstreeks zes ure, op bet oogenblik dat de Koning van een toertje terug kwam en het park van Fontainebleau doorreedis een man op eencn muur geklommen en heeft hij op Z. M. geschoten. De Voorzienigheid beeft nogmaals de dagen des Konings behoed. De Koningin, Mevrouw de Prinses Adelaide, Mevrouw de] Hertogin van Nemours, de Prins en Prinses van Salerne waren mede in bet rijtuig des Konings gezeten. Niemand is getroffen geworden maar drie kogels hebben de franje van den char-a-hancs doorsneden. Een prop tnsschen den Koning en de Koningin nedergevallen, is door de Koningin opgenomen. De moordenaar is onverwijld gevat geworden; hij is genaamd Lecomte, bij is een gewezen Boschopziener-Generaal van het bosch van Fontainebleau. Hij stond op drie voet afstands van het spoor, waar langs het rijtuig kwammet den rug tegen de buitenzijde van den ringmuur geleundtot het begaan van het feit was hij geklommen op een hoop takkebosschendie hij zelf bijeen had gegaard. Zoodra 'net schot vernomen was, is een der personen van het gevolg naar den munr gereden en heeft van zijn paard af den muur beklommenom den moordenaar te gaan najagen. Hierop is er eene worsteling tusschen hen begonnen. De moordenaar is daarbij overweldigd en eerst twintig minuten later zijn de soldaten van de wacht aan den buitenmuur verschenen om zich meester van hem te maken. Hij genoot jaarlijksch een traktement van 6000 franken. Hij is een uit muntend schutter en een man van een woest en buitengewoon opvliegend karakter. HÜ was bij de administratie geplaatst geworden op aanbeveling van den Koning en van den Heer Rumigny. Sommigen zeggen, dat hij uit hoofde van wangedrag was ontslagen. Anderen verzekeren, dat hij niet te vrede met eene gratificatie, die hem in de maand Januarij was toegereikt geworden, zelfziju ontslag bad ingezonden, met bijvoeging dat bij zich zou weten te wreken. De Heer Montalivct bezette de plaats op welke de Koning gewoonlijk zit. Het is op hem dat de prop is nedergekomen. De bedaardheid des Konings beeft zich geen oogenblik verloochend, en aan de besluiteloosheid van allen heeft hij een einde gemaakt, met te zeggen: dMaar wij gingen naar hit kas teel rijdt voort." De Ministers zijn in raad vergaderd geweest en zijn hunne hulde gaan brengen aan Z. M.die met hen naar Parijs zal terugkeeren. Bij het openen der zitting van de Kamer der Afgevaardigden van beden beeft de Heer Sanzetals voorzitterde volgende aanspraak gedaan De Kamer heeft met droevige en pijnlijke ontroering het berigt ontvangen van den, gisteren, op den persoon des Konings beproefden aanslag. De gc- beele natie zal, op het vernemen daarvan, te midden van den diepsten vrede, een algemeen gevoelen ondervinden van afgrijzen van het teil, en van diepe erkentenis jegens de Voorzienigheiddie niet aflaat over ons te wakenen wier arm nogmaals dagenzoo dierbaar aan Frankrijkheeft behoed. Onder zoodanige omstandigheden gevoelen de groote magten van den staat behoefte, om de bandeu, die haar aan den Koning verbinden, nogmaals naauwer toe te knoopen de Kamergetrouwe tolk van het land is nimmer in dien pligt te kort geschoten. Zoo de Koning zich op dit oogenblik te Parijs bevondzou de Kamer zich haastenzich in haar geheel tot hem te begeveneven als zij dit bij soortgelijke omstandigheden heeft gedaan. Z. M. wordt morgen te Parijs terug verwacht en ik ben verzekerddat ik de tolk van de wenschen der Kamer ben, als ik haar voorstel, zich morgen naar de Tuilcriën te begeven, op het uur, hetwelk ik bij het openen der Zitting in staat zal zijn op te geven. Deze aanspraak met ontroerde stem gedaanis dikwerf door teekenen van goedkeuring afgebroken en door de kreeten: Leve de Koning! gevolgd geworden. Lecomte is een ongehuwd man van eene hooge gestalte, 48 jaren oud, van een beperkt verstand en verachtelijken naam. Ik heb mij te veel ge haast, heeft bij op een toon van bitteren spijt, gezegd. Ter naauwernood kon men toen hij naar de gevangenis werd gevoerdzijn leven beveiligen. Bij zijn eerste verhoor dat wel twee uren heeft geduurd, heeft hij bij herhaling beleden dat hij wel degelijk plan bad gehad den Koning te doodenen onder zijne papieren moeten verscheidene brieven zijn gevonden met bedreigingen; waarvan twee aan den Koningeen aan den Graaf de Montalivet en een aan den Bosch-Bewaarder. De Koning heeft 's avonds verscheidene brieven aan de Ministers geschreven. Er is in de Kapel van het Kasteel van Fontainebleau de lofzang te Deum wij loven U o Godgezongenen 's avonds had er eene algemeene verlich ting plaats. Men verzekertdat de Minister van Binnenlandsche zaken gisteren twee telegraphische depeches van Grenoble en Lyon had ontvangen, meldende dat aan onderscheiden ambtenaren aldaar naamlooze brieven gerigt waren, waar door zij kennis hadden bekomendal men den 16den op den Koning schieten zou. Dit is reeds de achtste aanslag sedert 1830 op het leven des Konings. 19 April. Bij Koninklijk bevelschrift is de Kamer der Pairs dadelijk bijeengeroe pen, om als Geregtshof de zaak wegens den aanslag op 's Konings leven te behandelen. De leden dier Kamer hebben zich zoowel als die der tweede naar de Tuilerien begeven, om den Koning hunne gelukwenschingen aan te bieden. Het Journal des Délats vermeldt uitvoerig de talrijke blijken van deelnemingdie de Koning en bet Koninklijk gezin heeft ondervonden. Sidi- Ben-Ayad buitengewoon gezant van den Bey van Tunis te Parijs beeft uit blijdsohap over het behoud des Konings aan den Pastoor der Magdalenakerk 10,000 fres voor de armen gezonden. De Kamer van Afgevaardigden heeft het buitengewoon crediet van 93,000,000 fr. voor de uitbreiding der zeemagt met algemeene stem aange nomen. De Grootvorst Constantyn is na te Toulon zich eenige dagen opgehouden en het merkwaardige bezigtigd te hebbenweder met zijn smaldeel in zee gestoken. Er zal wederom een nieuwe spoorweg worden aangelegd om bet noorden met bet oosten te verhindente beginnen bij Duinkerken over RijsselDoor nik, Kamerik, St. Quentin en Reims tot op den weg van hier naar Straats burg, welken de eerste op de hoogte van Chalon of Nancy zou snijden, en waarlangs men den afstand van 600 Ned. mijlen die Duinkerken van Straats burg scheidt, in weinige uren zou afleggen. Te Marseille is een stuk hout waarmede de klepel van den grooten klok wordt vastgezet, toen de klok zou geluid worden onder de menigte die op den tweeden Paaschdag wandelde, neergestort en heeft een kind van vier jaren in het gezigt van de moeder bijna het hoofd verbrijzeldzoodat bet in een' hopeloozen toestand verkeert.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3