NOTIFICATIE. II E ft IJ li. In Gallicië hebben de soldaten door eenen krijgslist der boeren eenig ver lies geleden. Deze hadden namelijk diepe grachten gegraven en die met struik gewas en eene dunne laag aarde overdekt toen zij nu in een gevecht met de soldaten gewikkeldveinsden te vlugtenen de soldaten hen achtervolg den, stortten de meesten hunner inj die grachten en werden door de hoeren afgemaakt. Zij hebben de stoutheid, om zelfs tot de steden door te dringen en voorraad te eischcn. PRUIS SEN. AKEN, 14 April. Eergisteren hadden wij een onrustigen avond; de ongeregeldheden begonnen om 9 ure en duurden tot middernacht voort. Het volk had het op de bak kers voorzien, namelijk op die, welke reeds in Februarij opentlijk in de dag bladen verklaard haddendat zij de gewoonte, om met Paschen een Posch- wcck (een wittebrood) te geven, willen afschaffen. Dit gebruik bestaat langer dan 150 jarenen ofschoon honderd en dertien hakkers zich tot de af schaffing verbonden hadden verwekte dit veel tegenstand bij de bevolking. Ook de politie kwam tusschen beide, en trachtte de bakkers te bewegen, om zich bij dit gebruik te houden. Van de honderd en dertien bakkers gingen dan ook 14 van het verhond af; deze werden door de policie opentlijk bekend gemaakt, en gezegd, dat tegen de 99 overige de wetten zouden worden toe gepast. Zoo stonden de zaken gisteren morgen. Tegen den middag zag inen gchcele troepen fabriekarbeiders door de straten loopen, onder het geschreeuw van Poschweck! PosohwcckDaarbij had ieder hunner een zoogenaamd Posch weck in de band welke zij van hunne fabriekhceren hadden ontvangen die hen daarmede poogde tevreden te stellen. Met dit brood bleven zij voor de bakkers staan en bedreigden hen. Des avonds werd de optogt herhaald en door honderde nieuwsgierigen gevolgd. Men ging nu tot ongeregeldheden over en wierp bij de bakkers de glazen in. De policie was te zwak om deze baldadigheden te verhinderen; de militairen werden opgeroepen en deze hadden tot middernacht werk om het volk van de straten te verdrijven. Achttien personen zijn gevat. Heden morgen is aan de hoeken van de straten eene bekendmaking van de policie aangeplakt, waarbij wordt gezegd, dat den bakkers op hooger bevel geboden is, de gewone Poschweck beden af te geven. Het berigt gewaagt niet van de dankbaarheid der bakkers aan de Rege ring, voor dezen haren boven allen lofverheven maatregel, waardoor zij nu bevrijd werden van het ten geschenke geven van hun eigendomop den on- redelijkcn cisch van een woest gemeen om dit te doen op zulk een hoogst regt\aardig en wijs hevel van hooger hand. Eene tweede bekendmaking gebiedt den herbergiers en kofiljhuishouders om 10 ure te sluiten, en worden alle zamenscholingcn op de straat na dien tijd verboden. Uit Rogasen wordt van den 3slcn dezer gemeld Gisteren avond omstreeks 9 ure barstte er brand uit in de woning van eenen Pool; onder de toesnellenden bemerkte men vele Polen, die echter wcr- keloozc toeschouwers bleven en bet eigendom van hunnen landgenoot gerust lieten verbranden. Ten 2 ure des nachts werden de inwoners op nieuw ver schrikt, doch niet door het geroep, brand!, maar bet veel verschrikkelijker: revolutie! En werkelijk waren op een plein honderde menschcnmecren- deels Polen van hier en uit de omstreken, met zcissenmestvorken en brand- haken gewapendzaamgcschooldeen herbergier scheen hun aanvoerder te zijn, en op zijn geschreeuw: sla Joden en Duitschers dood! volgden de ergste gewelddadigheden van de zijde der oproerige bende; velen, voorname lijk Joden werden gevaarlijkanderen minder zwaar gewond. Het gelukte echter aan de Joodsehe en Christen burgers den troep uiteen te drijven; 6 l'olcn werden in hechtenis genomen. SAKSEN. DRESDEN, 10 April. De Duitsch-Katholijkc gemeente alhier heeft thans vergunning bekomen tot het houlcn van openbare godsdienstoefening, en is hun daartoe de zooge noemde Bohecmsche kerk toegestaanzij inogen echter nog geene klokken luiden. Er waren weder twee Katholijkc geestelijken uit Fulda en Saaimunster tot de Duitsch-Katholijken overgegaan en te Frankfort plegtig ingezegend. HANOVER. AURICH, 9 April. De uit Oost-Friesland in 1845 zeewaarts uitgevoerde boter bedroeg in 1845, 43,040 vaatjes van 53 pond of 2,228,120 pond. Daarvan gingen naar Engeland 25,200 vaatjes, naar Hamburg 9230 vaatjes, naar Riemen 5830 vaatjes en naar andere plaatsen 1780 vaatjes. Het belangrijkste artikel van uitvoer uit deze provincie is bet vee. Men kan denzelven door elkander per jaar op omstreeks 2500 paarden, 1800 stuks vet rundvee en 3600 stuks mager rundvee begrootcn. FRANKRIJK. PARIJS, 15 April. De Kamer der Afgevaardigden beraadslaagt thans over de aanvraag van een buitengewoon erediet, groot 90,000,000 fr.tot uitbreiding van de zeemagt. De Regering beeft die som reeds 10 millioen verminderd, en nog vindt zij in de Kamer grooten tegenstand, omdat de oppositie meent, dat de gel den voor de marine altijd slecht besteed zijn, meest aan bezoldigingen; het geen nog gebleken was bij den oorlog met Marokko, toen niets voorhanden was. Anderen meenen dat het te veel gewaagd zou zijnom de zeemagt bijna geheel uit stoomschepen te doen bestaanomdat het nog niet door de ondervinding gebleken wasof deze wel beter waren dan de gewone zeilsche pen. De Regering heeft met het aangevraagde erediet ten doel 25 linie schepen op den Oceaan, 20 in de Middellandsche zee te vereenigen, en daar enboven nog fregatten en stoomvaartuigen tot andere diensten gereed te maken. Het getal der Pruissische deserteurs, dat jaarlijks te Mctz aankomt om in vreemde legers dienst te nemen, werd gewoonlijk op 500 geschat. In de laatste jaren echter is het aanzienlijk vermeerderd minder echter komen er uit de provinciën van bet oude Pruissendoch meer uit Pozen en deze zijn doorgaans geboren Polen. De Fransche bladen van den 16lle" dezer zijn heden niet aangekomen. BEL, GIF. GENT, 16 April. De rust was hier gisteren weder volkomen hersteld en men ontwaarde geene sporen van gisting meer. Hiertoe had veel bijgedragen dat de fabriekanten aan hunne werklieden hadden bekend gemaakt, dat zij hun voortdurend werk zouden verschaffendoch degenendie aan ongeregeldheden deel namen dadelijk zouden wegzenden. STA»3 BERICTEN. BURGEMEESTERS en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den Goen Januarij jl.Provinciaalblad N°. 3) betreffende den Herijk der Maten en Gcwigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-JJker alhier, van den 23stc" dezer maandgeven mits dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennentot bet doen Herijken van al de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gcwigtenbenevens de bij de Inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21stcn December 1822, Staatsblad N°. 54) moeten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezor ging der gemelde Maten en Gewigtenwel schoon gemaakt en gezuiverd aan het Lokaal van den Ijk, in de Schoolsteeg aan de Latijnschc School. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk V, op den 21stcn April, VI, 22sleD, 23stcD, 24sten en 27stel1 April, VII, 28sUn, 29slcn, 30stcn April en 1 Mei, VIII, 4acn, 5<len cn 6llcn Mei, En waarschuwen Burgemeester cn AVethouders voornoemdallen cn een' iegelijk wicn hel aangaat, met herinnering tevens aan art. 2 van Z. M. besluit, in dato 30 Maart 1827, Staatsbln°. 13) om op bovengemelde dagen, (na welke de Arrondissements-fjker zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie van 11. Ed. Gr. Achtb. de fill. Gcdep. Staten van Z.-Hollandin dato 18 Ja nuarij 1822, tot uitoefening van den Herijk der Buitengemeenten van het Arrondissement moet begeven, cn alzoo builen de mogelijkheid is, om gcrcc- dclijk aan bet verlangen der verzuimdhebbenden te voldoen zich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptclijk te gedragen ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van 11. Ed. Gr. Achtb. de 1111. Gedep. Staten van Z.-Hol land, in dato 22 Novcmb. 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. AVorderide de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd aan de Notificatie van 11. Ed. Gr. Achtb. Gedep. Staten van Z.-Holland in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkplegtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, Fabrikeurs en Ambachtslieden, die, in hun nen handel of hun bedrijf, eenigc maten of gewigten gebruiken, en de Apo thekers of Medicijnberciders in bet bijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit van 21 October 1819, Staatsbln°. 52) bepalende hunne gehoudenheid tot bet bezit van een vol stel gcwigten, en medeverpligling tot den jaarlijkscben Herijk van hetzelve, alsmede aan het Koninklijk Besluit van 5 Febr. 1826, n°. 153, volgens hetwelk de, hij dcrzelver eersten Ijk gestempelde, greingc- wigtenzonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien cn onderzocht. En wordt wijders, door deze, ter kennis van de belang hebbenden gebragt, dat tot jaarlctter, gedurende 1846. voor den ijk der maten cn gewigten bepaald is de letter 25- Aldus gedaan bij 1111. Burgemeester en AVethouders der Stad Leydenden 23sten Maart 1846. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Stad LEYDEN brengen bij deze ter kennis van het algemeen, dat ingevolge de bepalingen, voorkomende in Art. 10 en 11 der AVet van den 18tlcn December 1845, Staatsblad N°. 90) geene der nieuwe thans in omloop komende en reeds bestaande Ncderlandsche Muntspeciën in 's Rijks Schatkist aangenomen w ordenwanneer dezelve ccnig- zins gealtereerd, cn alzoo vervalscht, verminkt, besnoeid of uiterlijk geselion-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3