NIJMEGEN, 14 April. Wij hebben liet genoegen onzen lezers de heugelijke tijding mede te declen, dat het Z. M. onzen geëerbiedigden Koning behaagd heeft, hij besluit van den ll«Jcn dezer, de overeenkomst te bekrachtigentusschen IIH. EE. de Ministers van Iiinnenlandsche Zaken en van Financiën, en Heeren Concessionarissen aan gegaan, betrekkelijk den aanleg en de exploitatie van onzen Spoorweg. ZWOLLE, 9 April. De besmettelijke longziekte heeft zich dezer dagen op meerdere plaatsen in deze omstreken geopenbaard. Voor eenige dagen brak de ziekte uit onder El burg, op een stal, waar, in het afgeloopen najaar, vee uit Noord-Holland is aangevoerd. Op den 7dcn dezer werd in de gemeente Steenwijkerwoldop een stal waar ongeveer 30 stuks vee aanwezig is, een rund afgemaakt, dat bij lijkopening liet vermoeden der ziekte bevestigde, terwijl men geen weg heeft kunnen nagaan, hoe die daar zou kunnen zijn gebragt. Oj) dicnzelfden dag is in de gemeente Zwollerkerspel een rund gestorven dat bij opening bevonden is aan de besmettelijke longziekte te hebben gele denzijnde op dien stal nog 37 stuks vee aanwezig en in de schuur 5. De stal, waar vroeger de ziekte in die buurt heerschte, is thans meer dan vier weken van dezelve verschoond gebleven, en geeft hoop, dat zij aldaar heeft uitgewoed; 4 stuks vee zijn aldaar gestorven en G afgemaakt, terwijl er nog 18 gedeeltelijk verschoond, gedeeltelijk hersteld zijn overgebleven, en in de schuur naast het huis, waar het jonge vee zich bevond, zich nog nimmer cenig spoor der ziekte heeft vertoond. Op cenen stal te Blankenham, zijn thans 21 stuks afgemaakt, en schijnt de ziekte iets te bedarenterwijl op een andere stalonder IJsselmuiden in de vorige weck nog 1 is afgemaakt. Ook is de longziekte onder het rundvee te Wasperveengemeente Havelte, ontstaanen daaraan bereids 1 overleden en nog 3 of 4 anderen daardoor aangetast. Van wege het provinciaal bestuur is last gegeven om den geheclcn veesta pel, waarover de ziekte is uitgebroken, onverwijld af te maken. GRONINGEN, 13 April. Zaturdag middag omstreeks 12 ure, heeft een loodgietersknecht alhier ge tracht zich te verdrinken. Hij is echter nog hij tijds gered. Ilct schijnt dat misbruik van sterken drankzoo menigwerf de oorzaak van armoede en wanhoopdezen vroeger als een ijverig en bekwaam werkman bekendaan leiding gegeven heeft tot zijne roekelooze daad. MIDDELBURG, 10 April. Men verneemt, dat de op gisteren plaats gehad hebbende aanbesteding van het aanleggen van vijf nieuwe wegen in het 4lIc en 5(lc district dezer provincie, en het bestraten van vier derzeive met klinkermoppen, door Heereri Gedepu teerde Staten is goedgekeurd en dat dien ten gevolge de Heer C. Breugem te Soetermeer, aannemer is gewordenvan den aanleg en de bestrating van den weg tusschen Breskens en Groedc, voor ƒ24,200; van Schoondijke naarljzen- dijke, voor ƒ61,600; van Oostburg naar Zuidzande, voor ƒ35,600. En de Heer J. J. van Uyealhiervan den aanleg van den weg van IJzendijke tot de hofstede van J. Kaasvoor ƒ6,900en van den aanleg en de bestrating van den weg van Walzoorden naar Hulstvoor ƒ62,300. BUI TEN LAN DSCHE BERIGTEN. OOST-IDT DIE. In onze vorige deelden wij uit een Fransch blad een berigt mede dat zeker Pruissisch officierdie eene verbetering in de wijze van het geschut te rigten had gebragthet toczigt had gehad over de artillerie der Sikhs in de laatste gevechten. De Augsb. Zeitung spreekt dit tegenen zegt dat de bedoelde Officier, Sehlimbach geheeten, wel verre van bij de Sikhs in dienst te zijnna zijne terugkomst uit Egypte krankzinnig is geworden en te Siegburg in een krankzinnigen-gesticht wordt verpleegd. VEREENIGDE STATEN. De Republiek Texas heeft thans als afzonderlijke Staat opgehouden te bestaan. Den IS"16" Februarij is zij in de Vercenigde Staten opgenomen; bij welke ge legenheid de toenmalige President Jones zijnen post nedergelegd en die aan den nieuw benoemden Gouverneur Henderson heeft opgedragen. De nieuwe Kamers zijn den volgenden dag bijeengekomen. De Drukkerij van den Ilr J. Dickson te Boston bevat 32 persenwaarvan er tien door stoom en zes door water worden bew ogen. Aan stereotype platen of vaste drukvormen, die bewaard blijven, is er in bet vorige jaar bijna 25,000 Ncd. ffi letterspecie gebruikt, en de drukkerij heeft zes millioen vellen druks opgeleverd. Het gebouw heeft honderd ramen en er branden 's avonds 200 gazvlammen. TUttRYE. CONSTANTINOPEL24 Maart. Door den Divan is een manifest in de Turksche, Grieksche en Armenische talen uitgevaardigd, hetwelk in alle moskeen en kerken van het gebeele Otto- mannische Rijk afgekondigd moest worden, en waarbij de bepalingen van den bekenden firman van Gulhane, tot afschaffing van velerhande misbruiken cn knevelarijen in herinnering worden gebragtmet bijvoeging dat het de ernstige wil des Sultans is dat dezelve stiplclijk nageleefd worden. SPANJE. MADRID, 7 April. De Cortes, die onder het laatste Ministerie onbepaald verdaagd waren en wier ontbinding men toen te gemoet zagzijn thans weder tegen den 24s,en bijeengeroepen. -De wet tegen de drukpers is door het nieuwe Ministerie dadelijk opgeheven. De Infant Don Henriqaes was weder teruggeroepen en onderscheiden hooge burgerlijke en militaire ambtenaren, die als vrienden van Narvaez bekend waren zijn afgezet. Men meende dat er eene algemccne amnestie zou worden afgekondigd. Te Lugo in Galicië was de vaan des opstands opgestokendoch tegen het Ministerie Narvaez, welke echter nu dat Ministerie gevallen is, van zelf zal opbonden. OOSTENRIJK. WEENEN, 4 April. De broeder van den Prins Adam Czartoryski, wiens goederen op bevel der Regering verbeurd verklaard zijn, omdat hij zich, hoewel te Parijs wonende, in den laatsten opstand van Krakau en Gallicië gemengd hadheeft bij de be voegde magt geprotesteerd tegen dezen maatregeldaar die goederen niet aan zijnen broeder, maar aan diens echtgenoot behooren en bet burgerlijk wetboek van Oostenrijk geen gemeenschap van goederen tusschen echtgenooten kent. HONGARÏE. Den 13den Maart heeft men aan de Borszoer-engpas bij den grooten Szamos, een ontzettend natuurverschijnsel waargenomen daar de Mormcntzelbergdie bij den aldaar 300 schreden breeden vloed, met eene hoogte van 1800 voet schuins opstijgt, zich onverwachts vaneen scheidde cn in den vloed stortte. De bedding werd geheel gevuldcn het water cenen uitweg zoekende over stelpte het gehad Szamos-dal. PRUISSEN. BERLIJN, 8 April. De Koning heeft bevolen aan den Opperpresident van Silezie om dadelijk de vervolgingen te doen ophoudenwelke voor het Crimineel Gcrcgts-IIof van Breslan begonnen waren tegen Ronge, ten gevolge van eenige zinsneden tegen het Roomseh-Kalholicismusin eene brochure, welke hij heeft uitgegeven ten gunste van de Duitsch-Katholijkc ceredienst, waarvan hij de stichter is. Deze maatregel, welke van groote godsdienstige verdraagzaamheid getuigt, beeft hier eenen gunstigen indruk gemaakt. De som welke Prins Frcderik der Nederlanden voor de Heerlijkheid Moskau gegeven heeft, wordt opgegeven te zijn 2,000,000 thl. zoodat de vorige bezitter bij dezen verkoop 300,000 thl. zou gewonnen hebben. ENGELAND, LONDEN, 13 April. Eene finantiële krisis schijnt op bet punt uit te breken. Het huis Carnc cn Felo, te Liverpool, is fallict geraakt met een tekort van 1,000,000. De toestand van Ierland wordt door de Engclsche dagbladen als zeer treurig voorgesteld. De ellende was ten top gerezen, cn de bezendingen maïs, door de Regering gedaan, waren op verre na niet toereikend om in de be- hoctte te voorzien. Daar de groote landeigenaars nog zeer hardvochtig zijn jegens de kleine pachters, zoo schijnt een burgeroorlog onvermijdelijk. De boeren hebben op onderscheidene plaatsen gedreigdomindien hun toe stand niet verbetert, het vee van de geestelijken en grondeigenaars te zullen slagten. Tc Cork zijn 28,000 schepels maïs en 6 a 8,000 vaten meel van New- York aangekomenvoor rekening der Regering. Er zijn er ook aanzienlijke Jalingen te LimmcrickNeurry, Belfast en Dublin aangekomen. De Maïs wordt reeds in de voornaamste steden van het zuiden cn westen van Ierland verkocht, De aandeelhouders in den Hollandschen Rhijn-Spoorweg, hebben gisteren eene vergadering gehouden in den London Tavernonder praesidium van den Directeur, den Heer Chaplin. De President verklaarde, dat er 25,000 be spaard waren in de kosten van overdragt van den spoorweg, welke sedert 1 September jl. in hunne handen was overgegaan. Er kon niet meer dan 1 sh. 6 p. per 1000 van het kapitaal jaarlijks als belasting worden gehe ven. Rentegevende aandeelen zijn, tot een bedrag van ƒ500,000 tot onder pand gegeven, in plaats van geld, zoo als eerst was voorgesteld. Op sommige gedeelten zijn dubbele sporen aangelegd geworden, terwijl de aansluiting van den Hollandschen Rhijn- met den Pruisischen Spoorweg tot een gunstig resul taat was gebragt tusschen de twee Regeringentusschen welke deze zaak op den diplomatieken weg is gesloten geworden, Een derde van de leening groot ƒ9,000,000 is tot billijke prijzen afgelost. Verder werd kennisgegeven, dat in de eerste algemccne vergadering een dividend zou uitbetaald worden van 2 sh. 6 sh. per aandeelcn dat het derde fuurnissement bepaald was op 1 per aandeel. De Ileer Locke, Ingenieur, zeide, dal de spoorweg op een spoor gelegd was, wijder dan in Pruissen en Duitschland was aangenomen maar dat dit zonder eene aanzienlijke opoffering kon worden veranderd. Wijders be- rigtte de President, dat in dit eerste jaar na de opening der linie naar Arnhem de maatschappij stellig rekenen kan op eene opbrengt van ƒ600,000 hetgeen omstreeks 4 pCt. op het bestede kapitaal zal bedragen. Daarop scheidde de vergadering, na eenparig haren dank te hebben betuigd aan de Directeuren en Administrateuren in Amsterdam. Er werden echter geene formele Inslui ten voorgesteldtengevolge van de afwezigheid der Hoofddirecteuren die zich in Holland bevinden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3