LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG, 17 APRIL. BINiNEJNLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f IS in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 16 April. Willem Marks, oud 73 jaren, behoorende tot de Lutbersche, en Anna Bonte, oad 77 jaren, behoorende tot de Roomsch-Katholijke Kerk, denken eerstdaags bunnen gouden bruiloft te beleven, zijnde bun huwelijk voltrokken op den 23sten April 1796. Eene merkwaardige bijzonderheid is het, dat de man op den 4d™ Februarij 1787 in dienst trad in de laken-fabriek van de Heeren van Ileukcloindie onder de firma van F. van Lelyveld Wz. en Comp. •wordt gedrevenen bij dezelve onafgebroken is werkzaam geweest tot heden dus gedurende een tijdvak van 59 jarenen nog even goed zijn werk doet als in vroegcren leeftijd terwijl ook de vrouw nog ijverig bare huiselijke bezigheden verrigt. Hun huwelijk is met geen kinderen gezegend. Ingezonden Het Hof zal zich aanstaanden Maandag uit de Residentie naar Amster dam begevenom er 8 dagen door te brengen. De Raad der Kon. Nederl. Yacht-Club heeft bekend gemaakt, dat de wedstrijden voor dit jaar zijn bepaald: te Rotterdam, op Woensdag den 10den Junij 1846, en te Amsterdam, op Donderdag den 10<lcn September daaraan volgende. Daarbij worden voor beide steden uitgeloofd de navolgende Prijzen voor vaartuigenin Nederland gebouwd en door Nederlanders bemand. Van Z. M. den KoningBeschermheerEen prijs van ƒ600 voor zeilvaar- tuigen met dek, niet minder dan vijf ton melende en niet langer op de lastlijn dan vijftien Ned. ellen, als: 600 voor de eerst aankomende, en bet bedrag der gezamcntlijke inleggelden voor de tweede aankomende. Inleg ƒ20 voor ieder vaartuig. Van Z. K. H. de Prins van Oranje: Een gouden medaille voor den Bouw meester van het in Nederland best gebouwde roei- of zeil-vaartuighetwelk ten wedstrijd zal mededingen. Van de Koninklijke Nederlandsche Yacht-Club: Voor Roei-vaartuigena. voor zes-riems gieken een prijs van 300, te verdeelen: ƒ240 voor de eerst aanko mende ƒ60 voor de tweede aankomendeb. voor vier riems gieken een prijs van ƒ290, te verdeelen: ƒ220 voor de eerst aankomende, ƒ70 voor de tweede aankomende; c. voor vijf-riems walvischsloepcn een prijs van 230, te verdee len: ƒ170 voor de eerstaankomende, ƒ60 voor de tweede aankomende; d. voor alle soorten van jollen en sloepenuitgezonderd wherry's, en van die voor welke onder de letters o, b en c bijzondere prijzen zijn uitgeschreven, een prijs van ƒ130, te verdeelen: ƒ100 voor de eerst aankomende, ƒ30 voor de tweede aankomende; e. voor alle soorten van platbodem-roei-vaartuigengebezigd op de rivieren en binnenwateren, een prijs van 200, te verdeelen: ƒ75 voor de eerste, 55 voor de tweede, ƒ40 voor de derde en 30 voor de vierde aan komende. De Inleg voor al deze roeivaartuigen is bepaald op 60 cents voor de Ned. el lengte der vaartuigen. Voor Zeilvaartuigenvoor Zeil-vaar.tuigen zonder dek niet langer over de geheele lengte dan elf Ned. ellen, als barkassen, jollen, sloepen van zeesche pen, visschersvaartuigen enz., een prijs van ƒ250, te verdeelen: ƒ190 voor de eerst aankomende, ƒ60 voor de tweede aankomende. Inleg 60 cents voor de Ned. el lengte der vaartuigen. Van Z. K. H. Prins Hendrik, Oprigter en President: Voor den wedstrijd te Rotterdam, een prijs van twee voorwerpen in zilver, benevens ƒ100 in geldvoor zes-riems giekenter uiterlijke lengte van 10,50 elbemand en gevoerd door Heeren leden der Koninklijke Nederlandsche Yacht-ClubHeeren Officieren der zee- en landmagt en geassimileerde rangenalstwee voor werpen in zilver, benevens 100 in geld voor de eerst aankomende, en het gezamcntlijke bedrag der inleggelden voor de tweede aankomende. NB. Slechts drie leden ingeschreven zijnde, zal het bedrag van den prijs voor de tweede aankomende tot op 80 gebragt worden in vermindering van den prijs in specie voor de eerst aankomende. Inleg 20 voor ieder vaartuig. Het Programma van uitvoering, der voorwaarden, afstanden enz. enz., zullen nader verkrijgbaar worden gesteld wordende voorloopig kennis gege ven, dat de inschrijving geschiedt bij den Secretaris der Koninklijke Neder landsche Yacht-Cluben open blijft tot den 5'icn Junij voor Rotterdam en tot den 5d<!D September voor Arasterdam. Uit Rotterdam meldt men, dat nu de geldsnoeijerij gefnuikt is, som migen zich toeleggen op het namaken van muntenaldaar waren valsche dubbeltjes in omloopgrootendeels van loodmet het jaartal 1826. De Stoompost berigt omtrent de werkzaamheden van den spoorweg naar Rotterdamdat men onder de gemeente Rijswijk druk bezig is met bet opwerpen der aardebaan. Aan beide zijden der Kastanje-watering tot door de stad Delft is men reeds zeer verre gevorderd. In den Kelbcl-polder is het benoodigde rijshout aangevoerden is men ook aldaar met de werkzaamheden begonnen. Te Schiedam en onder Delftshaven worden de werken voor de hulpkanalen tot het maken der bruggen benoodigd, met ijver voortgezet, zoodat men de afdamming der uitwateringen spoedig kan te gemoet zien. Voorts is men druk bezig aan het stations-plein en gebouw te Schiedam en te Rotterdam. Men berekent dat ruim 400 schuiten, bij de hierboven opgegeven werken, tot het aanvoeren van zand gebezigd worden. Eindelijk mag men voor vast stellendat het getal arbeiders tusschen 's Hage en Rotterdam thans tot on geveer 2,000 is aangegroeid. Het bestuur der stad Zaandam is voornemens, op Donderdag 30 April aanstaande, aan te besteden: het bouwen van een Stadhuis, met alle daartoe benoodigde materialenarbeidsloonentransportkosten en gereedschappen. Als een tegenhanger van hetgeen onlangs uit België berigt werd, dat er zooveel deserteurs uit Nederland overkwamen, wordt thans uit Maastricht gehield dat alleen in de maand Maart aldaar uit België 24 deserteurs waren overkomenvan welke 20 dienst naar de Oost-Indië genomen hadden en 4 over de grenzen waren gebragt. In de Vtreclitsche Courant van eergisteren deelt C. de volgende raadge vingen mede voor de aardappelenteelt: 1°. Men moet de aardappelen wijd uit een poten. Over het algemeen zet men de aardappelen veel te digt op elkander. 2°. Men moet ze niet doorsnijden. Ofschoon velen zich van het tegendeel overtuigd houden en dikwijlsmet voordeelde doorgesnedene aardappelen hebben uitgepoot, zijn echter bij ongunstige weêrsgesteldhcid de doorgesne dene aardappelen veel meer aan mislukking onderhevig. Doet men bet echter, dan moet men ze onmiddelijk na het doorsnijden uitpoten en wel met de voornaamste oogen of met de kiemen naar boven. 3°. Voor poters kieze men goed uitgegroeide gezonde aardappelen. Deze toch zullen eene veel betere plant voortbrengendie meer tegen verschillende weersgesteldheid zal bestand zijn terwijl aan eene goed ontwikkelde plant zich ook meer knollen zullen aanzetten. 4°. Men moet de aardappelen op rijen zettenminstens drie voet van el kandermet zorg wieden en meermalen aanaarden, hetgeen, voornamelijk op eenen zwaren grondvan zeer veel belang iswaartoe een aanaardploeg ge bruikt wordt. 5°. Men potezooveel doenlijkde aardappelen op een landwaar het vo rige jaar geene aardappelen gestaan hebben; want het is eene bewezene waar heid, dat wanneer men jaren achtereen, op hetzelfde land, aardappelen poot, deze hoe langer hoe meer ontaarden. 6°. Men geve aan eenen zandigen leemgrond de voorkeur, boven eenen zwaren kleigrond, waarin de aardappelen eerder mislukken. Niets schaadt zoozeer aan de aardappelen, dan eene bovenmatige vochtigheid. 7°. Men vermijde zooveel mogelijkhet gebruik van heeten en vcrschen mest, hoemeer plantaardige zelfstandigheden de mest ingemengd houdt, boe beteroverigens spare men den mest nietal moet men ze koopen want op een mager landzal de opbrengst de moeite niet genoegzaam loonen en hoe- meer mest men op zijn land doelmatig weet aan te wenden, des te meerder opbrengst. Zij die aardappelen in het klein teelenkunnen met goed gevolg gebruik maken van wollen lorren, als bijvoorbeeld van afval van laken-kleederen van vloerkleedenvan koussen enz. Fijn gemalen beenderen-meel kan men bovendien niet te veel aanprijzen, men menge bet aan met water, tot eene dikke pap en dompele daar de aardappelen in zoo ook kan men gebruik ma ken van witte haardasch. Wanneer de aardappelen boven den grond zijn en men heeft roet tot zijne dienstdan hestrooije men ze daarmede.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1