BUlTEINLAfNDSCHE BEB1GTEN. ziju In art. 23 wordt bepaald dat, van besluiten houdende toekenning Van pensioenin de Staats-Courant wordt opgave gedaan van den naam van den gepensioneerde, het bedrag van het pensioen en de toepasselijke wetsbepaling. Art. 30, lste zinsnede, wordt vervangen door het volgende: Burgerlijke gepensioneerden kunnen hun pensioen niet gelijktijdig genieten i met inkomsten ol' bclooningcn uit de geldmiddelen van den Staat, van des- zelfs Overzeesche bezittingen of van fondsen onder het beheer des Rijks ge plaatstin betrekkingen die ter begeving staan van het algemeen bestuur, wanneer het vereenigd bedrag de som van 500 overtreft. De 2de zinsnede van Art. 38 luidt thans Jaarlijks wordt door den Minister van Finantiën rekening en verantwoor ding afgelegddie ter Algemecne Rekenkamer wordt opgenomen en gesloten en daarna bij de Tweede Kamer overgebragt. Deze wet zou in werking worden gebragt met 1°. Julij 1846. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden heeft de President voor gesteld en is door de Kamer besloten de beraadslagingen over het ontwerp van wet, tot vergoeding van geleden schade wegens militaire inundatiën, te doen plaats hebben op Maandag den 20stcn dezer, des morgens ten 11 ure. Vervolgens zijn de afdeclingen voor de maanden April en Mei getrokken en lieblien de leden in de sectiën de Voorzitters en 2de Voorzitters gekozen. De uilslag daarvan is als volgt lrte afd., de llecrcn van Twist en Modderman; 2de, de Hecren Uytwerl Sterling en Gevers; 3llc, de Heeren Schoonevcld en de Man; 4de, de Heercn Star Busmann en van Panhuys, en 5llc, de Heeren Faber van Riemsdijk en Vcrwcy-Mejan. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het ontwerp van wet nopens de burgerlijke pensioenen. Nadat de Heeren Hooftvan Goltstcinde Kempenaervan Panhuis I.uzac en Gevers tegenen de Heeren van Twist en Faber van Riemsdijk voor de voordragt hebben gesprokenheeft de Minister die verdedigden verklaart als daartoe door den Koning gemagtigd zich, zoodra dit ontwerp zal zijn goedgekeurdeen ander tot regeling der militaire pensioenen te zul- len vervaardigen. De beraadslagingen worden gesloten en men gaat ter stemming over. Het ontwerp wordt aangenomen met eene meerderheid van 36 tegen 16 stemmen. Tegen hebben gestemd de Hecren van Heemstra, Uytwerf Ster ling, Star Busmann, I.uzac, Strens, van Goltstein, Wichcrs, de Kempe naer, van Heioma, Gevers, van Panbuys, Modderman, Gouverneur, Knip- horstHooft en Ancmaet. Is ontvangen eene Koninklijke boodschap ten geleide van zes ontwerpen van wettot verhooging van even zoo vele hoofdstukken der staatsbegrooting over 1846 en 1847, ter zake van de pensioenen. Verzending aan de Af deel ingen. Daarna wordt de Zitting opgeheven. Heden namiddag is de winkelier Nelck en zijn zoon, die zich omstreeks drie maanden in voorloopige hechtenis bevonden, ter zake van den brand, op bet einde van December jl. in de Spuistraat alhier gewoed hebbende, uit kracht van een lievelschrift van de Raadkamer der Arrondisseinents-Regtbank ontslagen en op vrije voeten gesteld, hebbende deze gecne termen aanwezig gevondenom l>edoelde personen verder te vervolgen. ROTTERDAM, 8 April. Het Sardinisch dricmastschip Amicilia, Kapitein Gary met graan van Genua naar Antwerpenis door eene stoomboot te Vlissingcn binnen gesleept wegens schade. Men deelt ons nopens dit voorval de volgende bijzonderheden mede Bij het aanbreken van den dag, werd bet vaartuig in de Wielingen gezien, op omtrent drie uren alstands van Vlissingcn. Eene Belgische loodsboot zeilde onmiddelijk derwaarts en ontdekte bij de naderingdat het vaartuig voor anker lag, met alle zeilen op, die evenwel bijeen gebonden ware#. Het schip was geheel door dc bemanning verlatenhet had zijn roer verlorenzon der eenige andere ziglbare schade en er stond slechts elf duiin water in het ruim. Het kompas, de goederen cn kisten der bemanning waren medegenomen en de wanorde deed blijken, dat men alles had geborgen wat cenigzins ver voerbaar was. Dc twee booten, door middel waarvan de ekwipaadje zich had geredwerden op het naburige strand gezieneen van haar verwijderde zich van hetzelve en voerde na een half uur eenige manschappen aan, die in cencn volkomen staat van dronkenschap verkeerden en zich verzetten tegen de pogingen, welke aangewend werden om het vaartuig te brengen uit den toe stand, waarin het zich bevond. Men vernam van hen, dat het vaartuig, onder de leiding van een Engelschen loods, den vorigen nacht op eene onbe kende bank gestootcn en gedurende den nacht verlaten was. De Kapitein was over land vertrokken, om te Vlissingen hulp te halen, en daar de opper stuurman nog niet aan boord was, begaf de Belgische loodsboot zich aan land, om hem te halen en terug te brengen. In dien tusschentijd was ook eene Hollandsche loodsboot aangekomen en de ekwipaadjes der beide booten beijver den zich dc ankers van bet vaartuig te ligtcn. Terwijl zij hiermede bezig warenkwam eene kleine stoomboot van Vlissingenmet Kapitein Gary cn een agent dier haven aan boord die boot nam het schip op sleeptouwdat door den Kapitein en zijnen agent in handen der Hollandsche loodsen toever trouwd en te Vlissingen binnengebragt werd. SCHIEDAM, 8 April. De stedelijke Regering heeft besloten dal op Woensdag den 22slen April aanstaande, binnen deze stad eene Vee-Markt zal worden opgerigt, welke ge regeld op denzelfden dag van iedere week zal gehouden worden. Alle belang hebbenden worden uitgenoodigd oin die markt te bezoeken, tot aanmoediging en bevordering waarvan, van wege de Regering de navolgende Premiën worden uitgeloofd, als: Eene Premie van 50 voor dengenehetzij Koopman of Bouwman die ge durende een tijdsverloop van 3 maanden, te rekenen van den eersten Markt dag het meeste Rundvee op de Vee-Markt alhier gekocht zal hebben. Eene Premie van ƒ75 voor zoodanigen gepatenteerden Koopman in vee, die, gedurende een gelijk tijdvak, het grootste aantal Runderen aan deze markt ter verkoop zal hebben gebragt. Eene premie van ƒ100, voor dengene, die gedurende het tijdvak van één jaar, insgelijks te rekenen van den eersten Marktdag, op deze Markt het meeste Rundvee zal hebben gekocht; en Eene premie van ƒ100, voor dengene, die aldaar gedurende hetzelfde tijd vak het meeste Rundvee verkocht zal hebben. Om met zekerheid tc wetendoor wie de premiën behaald zijnzullen de Koopers en Verkoopers gezamentlijk gehouden zijnvan de door hen geslotcne koopen aan het kantoor van Invoer aan de Overschieschc Poort dc vercischtc aangifte tc doen. DORDRECHT, 6 April. Heden nacht brak in het naburig dorp Oud-Alhlas een zware brand uit bij den bakker Wynhoff, weldra was een geheel blok huizen midden in het dorp vernield vier der voornaamste waaronder het Regthuis liggen in den ascli negen stuks vee kwam er bij om en van de inboedels werd naauwelijks iets gered. UTRECHT, 7 April De Palin-paardenmarkt was gisteren, in weerwil van het ongunstige weer, zeer levendig, cn de paarden werden tegen hooge prijzen, grootcndeels aan Franschc opkoopers, afgestaan. Op de markt waren 877 paarden aangegeven. NIJMEGEN, 6 April. Zeker persoon, genaamd P., wonende te Hees, en blind, had eene som van ƒ2,000 afgezonderd om een door hem gekocht huis te hctalen. Zijn zoontje een knaap van 10 jaren, wist zich door het openbreken eener deur van deze som meester te maken, cn maakte zich daarmede uit de voeten. Zaturdag II., zijnde drie dagen na den diefstal, vernam men dat hij zich bij eene we duwe, zekere Jufvr. G. ophield, cn tevens dat deze reeds eenig geld in een nabijzijnden tuin had verborgen. Het geregt hiervan onderrigt, heeft gezegde Jufvrouw laten in hechtenis nemen, tengevolge waarvan men dan ook reeds een gedeelte van het geld moet teruggevonden hebben. Met ziet met gespan nen verwachting nadere bijzonderheden van deze gebeurtenis te gemoet. CHINA. In de dagbladen is melding gemaakt, dat de Engelschen, ofschoon de laatste oorlogsschatting door de Chinezen betaald was, het eiland Chusan nog niet zouden verlaten. Het volgende is de brief, welke Sir John Davis ten dien aanzien aan den Chineschen Commissaris Key-ing den 22sten Januarij 11. van Hong-Kong geschreven heeft Het 2de artikel van het tractaat van Nankin bevatdat Engelschc onder danen in de steden Canton, Amoy, Foockowsoo, Ningpo en Singhni zouden kunnen wonen om er vrijen handel te drijven omtrent de laatste plaatsen is het tractaat nagekomen, maar niet ten aanzien van Canton, daar ongeluk kig aldaar Engelschen niet alleen uit de stad zijn verbannen, maar onze Consul zelf zwaar is beleedigd geworden op den anderen oever van de rivier, waarvoor nog geene vergoeding is gegeven, evenmin als voor een ander der gelijk geval. De lange ondervinding van uw staatkundig leven moet u overtuigen dat een dergelijke staat van zaken niet kan voortduren. Tc Canton is de aanlei ding tot den oorlog begonnenwaaraan de vrede een einde heeft gemaakt maar hoewel ik ten sterkste wensch, dat die vrede bestendig zij, zoo moet ik er toch het krachtigst op aandringendat het tractaat ook ten aanzien van Canton worde uitgevoerd. En daar de Engelschen, na de geheelc on voorwaardelijke uitvoeringdc eilanden Koolangsoo en Chusan zouden ontrui men cn dit ten aanzien van het eerstgenoemde reeds geschied iszoo moet ik u echter aankondigenwaarop ik u tc voren reeds heb opmerkzaam ge maakt, dat de ontruiming van het laatste eerst dan zal plaats hebben, wan neer wij te Canton kunnen verkeeren en handelen. Daarom dring ik hier slechts op ééne zaak aan dat dc Engelsche onderdanen genot hebben van de voorregten en de bescherming, welke zij zoo dikwijls hebben ingeroepen, cn die steeds verschoven zijn. Nu, daar ik stellige bevelen daaromtrent van mijne Regering ontvangen heb, zoo moet ik mij diensvolgens gedragen. Ik neem enz. De zeemagt voor Canton vereenigd bestaat in 6 oorlogschepen met 2,500 man bovendien zijn er nog twee andere schepen in de Chincscbc wateren en is cr krijgsvolk in garnizoenhetwelkindien men dit bij de artillerie voegt, in staat zou zijn Canton in te nemen. VEREENIGDE STATEN. De schcepsmagt, welke de Staten thans in de golf van Mexico hebben, is de grootstedie zij ooit bezatenzij is zaamgesteld uit 5 groote fregatten waarvan 2 door stoom gedreven worden, en onderscheiden schepen van klei ner kaliber. Zij is bemand met 2,500 koppen en heeft 275 stukken.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2