BUITENLAINDSCHE BERIGTEIN. 's HERTOG ENBOSCH, 1 April. In den nacht tussehen Donderdag en Vrijdag harstle in' eenen stal van ecnen landbouwer, op de Ruwe Heide onder Nistclrode, een lievige brand uit, terwijl de huisgenootcn in bunnen eersten slaap lagen; zij werden door liet geloei der beesten gewekt. Weinige oogcnblikken zijn er sleebis noodig geweest, om bet schamele fortuintje genoegzaam geheel te verwoesten, dat een ijverige huisvader, die zich vóór ccnige jaren met geringe middelen op de dorre heide had nedergeslagenzielt door voorbeeldoloozc vlijt en on- vermoeiden arbeid bad weten te verschaffen. De gehecle voorraad is met 4 kocijen cene prooi der vlammen gewordenterwijl bet den ongelukkigen vader en zijnen braven zonen niet dan met levensgevaar is gelukt, den os en nog een stuk vee, dat deerlijk gehavend is, aan het vernielende vuur te ont trekken. Niets was tegen brandschade verzekerd. Algemeen schrijft men het oniieil aan kwaadwilligheid toe; twee personen, op wie men vermoeden beeft, licvinden zich reeds in handen der justitie. OOST-IKBIE. Hoogst belangrijk voor de veiligheid en inagt der Engelschcn aldaar is de gunstige uitslag van bunnen veldtogt in de maand February II. tegen de Sikhs ondernomen, waardoor niet alleen de veiligheid der Engelsche grensbezittingen in de streken van Lahore zeer bevestigd is geworden, maar ook hunne magt ter verdere uitbreiding van het Engelsch gezag aanzienlijk versterkt. De berigten omtrent de laatste der drie overwinningen welke de Engelschcn in dezen veldtogt op de Sikhs hebben behaald, zijn dan ook in Engeland met bijzondere geestdrift ontvangenen het Dagblad The Times levert van dien laatstcn slag een uitgebreid verhaal mede, waaruit wij het voornaamste hier laten volgen. De slag van Sobraon is van wederzijde met uitstekende bekwaamheid ge leverd de Sikhs hebben getoond dat zij geen ongeoefende nieuwelingen in de kunst des oorlogs waren. Alles in en om bun kamp droeg blijken, dat zij Etiropcsche oorlogsmiddelen bezaten gepaard met schranderheid en erva ring. Hunne verschansingen werden door 30,000 man en 70 stukken ge- t schut verdedigd. Ecne dubbele rij batterijen was in halvemaans vorm opge worpen er waren hoogc wallen en wijde grachtencene driedubbele linie van verschansingen uit aarde en plantwcrk bestaande, met rijsbossen, redoutes en borstweringen. Voor bet aanbreken van den dag op den 10lltn February rukte bet Engelsche leger, onder aanvoering van Sir H. Gough Sir H. Har- dinge, Sir H. Smith, op, om den vijand aan te tasten. Na een kort verwijl opende onze gehcele artillerie haar vuur; maar de meerderheid van geschut, zoo in getal als kaliber, was aan de zijde der Sikhs. Men besloot dus hunne stelling met de bajonet te overweldigen. Onder het vernielendst kanonvuur, met moorddadige juistheid gerigt, rukte het Engelsche leger op. De infante- tcric, zoowel inlandschc als Britscbe, marcheerde met vasten tred op de werken aan, slechts nu en dan stilhoudende om de gapingen te vullen, welke 'svijands batterijen in hunne gelederen maakten. Geen schot werd door onze regementen gelost, tot dat het 10de regement 'svijands verschansingen binnen gedrongen was. Twee andere regementen volgden. Alstoen werd liet bloed bad verschrikkelijk. Al de magt der nog steeds wcêrstandsbiedende vijanden was tegen de twee brigades voreenigddie de verschansingen overweldigd hadden. Doch weerstand was vruchteloos. Nog meerdere troepen drongen binnen, en bet 3*le reg. dragonders voltooide het werk, dat de infanterie zoo wel begonnen bad. Geene vijf uren waren sedert bet begin van dit woedende en bloedige gevecht verloopen of men zag de Sikhs over de Sutlej vlugten of bij duizenden in het water dier rivier omkomenmet achterlating van geschut, vanen, ammunitie en al het overige materieel. In eene proclamatie van den 14den February verkondigde de Gouverneur- Generaul dat het Engelsch leger de Sutley over en het Punjab of koningrijk van Lahore binnengetrokken was, en de regering voornemens is de districten, tussclicn de rivieren Sutlej en Beas met de Britscbe provinciën te vereenigen, zullende nogtans derzei ver inkomsten beschouwd worden als een deel der scha devergoeding, welke de Engelschen van de Sikhs kunnen vorderen. Wat het eigenlijke koningrijk betreft, zoo verklaart de Gouverneur Generaal zich be reid hclzelvc te herstellen onder een' vorst, afstammeling van wijlen Maha rajah Uunjiet Singh, den getrouwe bondgenoot der Britscbe mogendheid. Het punt, waar het Engelsche leger de Sutlej overtrokken is, is de omtrek van Fcrozeporetussehen den 10de" en den 17dcn gingen aldaar al de corpsen, vcrzeld door een behoorlijken belegeringstrein dien grensstroom over, terwijl inmiddels ook Sir Charles Napier, die met zijn legercorps uit Seinde in aan- togt was, maar naar wien men niet gewacht schijnt te hebben, van Rorie naar Bhawulpore oprukte, wcrwaarts die Generaal zelf, aan boord van eene kleine stoomboot, den 10dcn February van Rorie vertrokken is. De 17den kwam in het kamp van den Gouverneur-Generaal te Kussoer eene schikking tot stand en den 18dcn verscheen de Maharajah Dhuliep-Sing met zijne moeder persoonlijk in die legerplaats. De 19den was ons kamp te Lullieanie half weg tussehen Kussoer en Lahore, en men berekende dat de Gouverneur Generaal den volgende dag zijne intrede in laatstgemelde plaats, de hoofdstad van het rijk, zou houden. Het overschot van het leger der Sikhs was in de diepste verslagenheid en stond nog slechts half gewapend, 16,000 man sterk, te Boerhnna, een weinig zuidwaarts van den weg tussehen Umritsir en Lahore. Achterwaarts onderwiep zich alles. Ook hel fort Phisloor, tegenover Loedia- nah, was door den Brigadier Whccler bezet. ft KÏEKEIVL A1VD. ATHENE, 20 Maart. In eene zeer gezonde, fraaije en vruchtbare streek van de provincie Argos- Kormtlie zal nog dit jaar eene vrije Duitschc kolonie gevestigd worden. De Regering heeft aan dat plan bare bijzondere bescherming toegezegddoch de deelhebbers aan de kolonisatie moeten ten minste een vermogen bezitten van 1000 tlil. F 0RTIT GAL. LISSABON, 21 Maart. Aan de Cortes is een ontwerp van wet medegedeeld waarbij de Gemaal der Koningin, don Ferdinand, benoemd wordt tot Regent van het Rijk, indien de Koningin overleed vóór dat de troonopvolger 18 jaren had bereikt. Aan den Regent wordt in dat geval de geheele Koninklijke magt opgedragen. Dit ontwerp is in tegenspraak met de belangrijkste artikelen van bet constitu- tionnclc chartc en zal bevigen tegenstand in de Cortes ontmoeten, ofschoon de Koningin en haar Gemaal genocgzamen invloed in de Kamers hebben, dat men de aanneming van dit ontwerp verwachten kan. OOSTENRIJK. WEENEN, 26 Maart. In antwoord op de klagten door onze Regering aan die van Frankrijk gerigt, omtrent de handelingen, waaraan zich de Poolsehe uitgewekenen als onder de oogen van bet bewind te Parijs schuldig makenheeft de Franschc Gezant alhier een antwoord ingediend, bevattende, dat de Franschc Regering beloolt voortaan een naauwkeuriger toezigt op de Poolsehe uitgewekenen te zullen houden. PREIS§EN. BERLIJN, 20 Maart. Het aantal Duilseh-Katholijkc gemeenten bedraagt thans 417 met 70 gees telijken. Hier telt de gemeente ruim 2,200 leden. Tussehen Ensdorf en Saarlouis, op de rivier de Saar, is den 27slcn ecne pont, die 60 mensehen, meest viouwcn en twee beladen wagens overzette, omgeslagen, waardoor de meeste passagiers eene prooi der golven geworden zijn. SAKSEN. De Apostolische Vicaris in ons Koningrijk heelt aan de Eerste Kamer der Stenden berigt, dat een bul van den Paus voortaan de gemengde huwelijken toestaatterwijl de reeds voltrokkene erkend worden. In vele streken van Duilscbland dalen de graanprijzen bij voortduring; en ofschoon de weersgesteldheid zeer veranderlijk isis zij echter niet onvoor- deelig voor den groei. De aanvoeren van granen worden wederom groolcr. ENGELAND. LONDEN, 1 April. In bet Iloogerhuis beeft de Minister Wellington zijn voornemen aangekon digd, om ecne motie te doen, ten einde een adres van dankbetuiging aan Sir II. Smith te rigten en aan de onder zijn bevel staande troepen in Oost- Indie, wegens hunne behaalde overwinning op de Sikhs. De Minister Peel beeft hetzelfde in liet Lagerhuis aangekondigd. Van 1 Jan. tot 21 Maart zijn van buitenslands hier ingevoerd 2698 ossen en koeijen6201 schapen en 109 varkens. Den 28slen is hier van stapel geloopen het ijzeren stoomschip Pottinger, groot 1225 ton, bestemd tot bet overbrengen der brieven naar de Indische en Chineschc zeeën het is bet grootste dat nog op de Teems gebouwd is. Nog 4 anderen, met dezelfde bestemming, zullen op andere werven gebouwd worden. FRANKRIJK. PARIJS, 2 April. De Commissie van de Kamer van Afgevaardigdenbelast met het onder zoek tot conversie der 5 in 4' pCt. rente, heeft met 6 tegen 3 stemmen zich tegen bet onbepaald uitstellen van dien maatregel door de F.egering verklaard. liet getal der beetworlelsuiker-fabrijken is weder aan bet toenemen. Er zijn er thans 306, waarvan slechts 3 den arbeid hebben gestaakt; in liet vorige jaar telde men er 293waarvan 21 stilstonden. De mcesten (144) bevinden zich in het departement du Nord69 in Pas de Calais, 38 in Aisnc; in Sommc, Oise, Puy de Dome 27, 7, 2 en 14 in dertien andere departementen. Van de maand November tot 28 February werden 40 mil- lioen beetwortelsuiker vervaardigd3 millioen meer dan in het vorige jaar, en daarvan waren 27i millioen voor het verbruik bestemd. De belas ting bad aan den staat nu reeds 4,200,000 fr. meer opgebragt dan op het zelfde tijdstip des jaars 1845. De katoenspinnerij van den Heer Chambort te Ardus bij Montauban is door brand vernield 80 werklieden zijn daardoor buiten betrekking geraakt en de schade wordt op 100,000 fr. begroot. Voor de Polen is in het geheel in Parijs voor 128,287 en in de depar tementen voor 67,236 fr. ingeschrevendus te zamen 195,523 fr. In de gemeente Plourhan Dep1. Cótes-du-Nord is eene menigte van 18 a 20,000 Romeinsche munten gevonden een gewigt uitmakende van 60 Ncd- ponden. Elk der stukken heeft de grootte van een Fransch koperen geldstuk van twee liards, maar dikker, doorgaans vrij duidelijk, van allerlei muntslag, vele verbeelden onderwerpen uit de fabelkunde. De mcesten schijnen ten minste 19 eeuwen oud, 60 jaren vóór de geboorte van Christus en denkelijk door Rotncinsch krijgsvolk achtergelaten.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2