LEYDSCHE WOENSDAG, 1 APRIL. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. Bij deze Courant behoort een BIJVOEGSEL, hetwelk Gratis wordt uitgegeven. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond uit. De Prijs dor Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven I.EYDEN31 Maart. Hij Koninklijk besluit worden van 1°. Mei e. k. de kantoren der directe belastingen en accijnsen te Reeuwijk en te Boskoop verecnigd, hoofdplaats Boskoop, alwaar tot ontvanger is aangesteld J. A. de Lanoy, thans ontvanger der directe belastingen te Naarden en Bussum. De Heer W. Moll, Predikant te Arnhem, heeft de benoeming tot Hoog- leeraar in de Godgeleerdheid aan het Athenaeum te Amsterdam, met de daaraan verbonden predikdienst aangenomen. De Raad van Administratie van den Hollandsclien spoorweg heeft doen aankondigen, dat op den 15den Mei de 4de storting voor de gcldleening, groot 2,500.000ten bedrage van 25 pCt. of 250 per aandeelzal moe ten plaats hebben. De heer Dronkers te Vlissingen heeft in de dagbladen een berigt doen plaatsen, dat de lijding door deze medegedeeld, dat hij de concessie van den Zceuwschcn spoorweg aan eene Engelsche maatschappij had overgedaan, van allen grond ontbloot isook verzoekt hij van de ontelbare aanzoeken om plaatsing bij dien spoorweg verschoond te blijven, daar later een Raad van Administratie de benoemingen doen zal. In het Dagblad van 's Gravenhage leest men De Heer D. BuddinghLeeraar aan de Koninklijke Akademie te Delft, reeds gunstig bekend door de uitgave van verscheidene letterkundige werken houdt zich thans bezig met de bearbeiding eener algemeene vergelijkende Aardrijksbeschrijving en Statistiek voor Handel en Nijverheid, hoofdzakelijk bewerkt naar Dr. Vrijheer F. W. von Redenen met de denkbeelden van D1'. Berghaus, Nischwitz er, Krügerover dit onderwerp verrijkt. Als handboek van Geographic en Statistiek voor Handel en Nijverheid zal het in eene be staande behoefte voorzienkoopliedenfabriekanten en staatslieden dienen alsmede tot grondslag strekken kunnen voor het onderwijs in de handels- aardrijkskunde. Het is te verwachtendat de schrijver ecnige volledigheid aan zijn werk zal kunnen geven, vooral door de hem toegezegde hulp en mededecling van onderscheidene Hooge Collcgiën en van den Directeur der Nederlandsche Handelmaatschappij, aan welke instelling het opgedragen wordt. Bereids zien twee afleveringen het lichten het geheel zal in drie boekdeclen volledig zijn, welke de uitgever A. ter Gunne te Deventer, zoo middelmatig mogelijk heeft gesteld, ten einde bet debiet onder alle standen te bevorderen. Wij hopen dat deze belangrijke onderneming aan schrijver en uitgever beiden de noodige vruchten voor hunne moeite en kosten zal opleveren, en dit werk in veler handen moge komen. 's GRAVENHAGE30 Maart. Z. M. heeft tot Ridder van de Orde der Eikenkroon benoemd den Heer Boissonneau, voordeelig bekend wegens het vervaardigen van kunstoogen. Z. M. heeft van den schilder Bles aangekocht een stuk voorstellende een zinnebeeldig tafereel, naar aanleiding van de spreuk van Vader Cats: Wie trouwt omtrent zijn oude jaren Die laat zijn goede dagen varen." Z. K. II. de Prins van Oranje heeft aan dien schilder een stuk besteld. Nog heeft Z. M. van den zeeschilder Pleysier aangekocht eene schilderij, voorstellende het vertrek van Z. K. H. Prins Hendrik en van den Gouverneur- Generaal Rochussen, ter reede van Vlissingen den 2den Junij 1845. Z. K.lI.dc Prins van Oranje heeft van den Hr. Rochussen 4 teekeningen in kleuren gekocht. Men mag zich vleijen, dat H. K. H. Prinses Albert van Pruissen, die gedurende dezen winter zich door Hare milde gaven zoo menschlievend heeft onderscheidenover een paar maanden slechts voor een' korten lijd afwezig zal zijn, en, teruggekeerd zijnde, voor vast Haar verblijf in ons midden zal vestigen. Naar men wil, zal H. K. H. alsdan Haren intrek nemen in het hótel van wijlen Z. Exc. den Minister van Staat baron Verstolk van Soelen in het Voorhout. Men verzekert dat, na het verblijf van H. M. de Koningin Victoria in de Residentie, het oude paleis in het Noordeinde, waarin men steeds druk bezig is vele verfraaijingen en verbeteringen aan te brengenzal betrokken worden door HII. KK. IIH. den Prins en Prinses van Oranje, zijnde bet paleis aan liet Plein bestemd voor Z. K. 11. Prins Hendrik. In de Zitting der Tweede Kamer van Zaturdag, is na langdurige be raadslagingen [zie ons vorig nommcr), art. 78 van het Reglement van Orde aangenomen met 40 tegen 6 stemmen. In de Avondzitting zijn de beraadslagingen voortgezet. Art. 78 de bepaling behelzende, dat de Commissie van rapporteurs beoordeelt, of de van de Rege ring ontvangen mededeelingen enz., eene nieuwe overweging in de afdeeling vorderen, is aangenomen met 30 tegen 16 stemmen. Art. 79 luidende: Indien de commissie zoodanige overweging niet noodig oordeelt, voegt zij bij haar verslag, hetwelk in zoodanig geval liet algemeen verslag uitmaakt, de van de Regering ontvangene mededeelingen, toelichtingen en wijzigingen, alsmede hetgeen waartoe deze aanleiding geven, aangenomen met 37 tegen 8 stemmen. Art. 80 met 42 tegen 3 stemmen. Hoofdstuk VI (van liet verzenden der ontwerpen van wet en der voorstellen naar de afdeelingen, van de werkzaamheden aldaar, en die der rapporteurs) wordt goedgekeurd met 36 tegen 9 stemmen. Art. 87 bepalingen bevattende nopens de verzending van voorstellen aan de afdeelingen en bet overwegen aldaar, of dezelve al dan niet een onderwerp van nader onderzoek zullen uitmaken, is aangenomen met 24 tegen 21 stem men. Vervolgens wordt het geheele VIIIstc Hoofdstuk (van voorstellen inge volge art. 114 der Grondwet te doen) aangenomen met 27 tegen 18 stem men waarna de Zitting wordt opgeheven en de voortzetting der beraadsla gingen bepaald op aanstaanden Maandag, des morgens ten 11 ure. In de Zilling van heden zijn de beraadslagingen voortgezet. Art. 93 ten doel hebbende, dat een ontweip-adres der Commissie, nS in de afdeelingen behandeld te zijn, en aan de orde van den dag gesteld zijnde, hij den aanvang der vergadering aan de Leden wordt rondgedeeld, is aangenomen met 35 tegen 14 stemmen. Art. 96 behelzende bepalingen nopens de openbare beraadslagingen van het ontwerp-adreswordt aangenomen met 42 tegen 7 stemmen. Art. 97 regelende de wijze van stemming over het ontwerp-adresinsgelijks aangenomen. Na het aannemen der overige artikelen het geheele ontwerp afgehandeld zijnde, stelt de Voorzitter voor, om het nieuwe reglement dadelijk in werking te brengendoch de néstaande bepalingen omtrent het onderzoek der wets ontwerpen nog toe te passen op de thans in behandeling zijnde ontwerpen. De Heer Luzac stelt daarentegen voor, om het reglement eerst met het begin der volgende zitting in werking te brengen. Rij stemming wordt, met 25 tegen 24 stemmen, tot dit laatste besloten. De Voorzitter zegt, namens de Kamer, dank aan de Commissie, die met zoo veel moeite en zorg het aangenomen reglement heeft ontworpen. De Zitting is daarop op verdaagd. Rij de Tweede Kamer zijn ingekomen de antwoorden der Regering, ten aanzien van het ontwerp van wet, nopens de Burgerlijke pensioenen. Morgen zullen de beraadslagingen over de verschillende aanhangige wets ontwerpen worden voortgezet. Tot Paschen zullen de werkzaamheden der kamers voort duren. Spoedig daarna komen zij weder hijeenten einde haren arbeid voor de loopende vergaderingzoo mogelijk vóór de maand Mei ten einde te bren gen. Ook zal men het eerste hoek van het Wetboek van Strafregt, in deze vergadering trachten af te doen. 31 Maart. De Eerste Kamer der Slaten-Gcncraal heeft in hare Zitting van gisteren aangenomenhet ontwerp van wet tot verhooging van het IX Hoofdstuk A der Staatsbegrooting van 1846 Nationale Schulden zal morgen in hare afdeelingen vergaderen. In de Zitting van de Tweede Kamer van hedenzijn de beraadslagingen over de vijf voordragten van wet tot opheffing van liet Fonds van den Land bouw enz., bepaald op aanstaanden Vrijdag ten 10 ure; zullende na afloop de discussiën gehouden worden over het ontwerp van wet nopens de opheffing der Nationale Nijverheid. De Kamer is na de openbare Zitting, in Comité-Generaal vergaderd geweest.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1