daar sedert 5 Januarij 1783 staat, thans in ruim 90jarigen ouderdom nog onafgebroken zijne gehecle dienst •waarneemt en de oudste is der 1550 in dienst zijnde Nederduilsch-IIervormde Predikanten. NEUZEN, 26 Maart. Denl9Jcn dezer genoten ter dezer plaatse J. Drogmans en E. Scheele liet bui tengewone voorregt den GGsten verjaardag van bun huwelijk te mogen beleven; zijnde de man thans 88 en de vrouw 84 jaren oud, terwijl zij zich beiden bij voortduring in eene goede gezond hei I mogen verheugen en in bet volkomen bezit hunner verstandelijke vermogens zijn. It eg t genoegelijk en dankbaar jegens bet Opperwezen bragten de oude lieden dien waren feestdag door, ter wijl zij des avonds zeer aardig door eene serenade van het alhier sinds bijna een jaar opgerigte muziek-gezelschap Harmonie werden verrast. 'sHERTOGENBOSCH, 25 Maart. Het aantal fabrieken ter dezer slede is door de ijverige tusschenltomst van den Heer F. Douay, met eene nieuwe inrigting vermeerderd, te weten met de alhier gevestigde Croehet-Borduurschoolalwaar onder directie van den Heer en Mejufvr. Smale, verscheidene meisjes uil deze stad gratis onderwijs ontvangen. Ook de Wel-Eerw. Heer Pastoor A. van den Heuvel beschermt deze (geestelijke?), inrigting, door dezelve van tijd tot tijd te bezoeken, de meisjes in hare werkzaamheden aan te moedigen en voor hare vlijt met prijzen te belooncn. Alles belooft dat deze nieuwe tak van fabriekmatigen arbeid waarvoor het vertier verzekerd is, spoedig tot bloei zal geraken. Men verhaalt alhier dat de Heer Dronkers zijne concessie van den Spoor weg van Middelburg naar Duitschland heeft overgegeven aan eene Engelsche Compagnie, voor de som van ƒ100,000, en het regt om Directeur te zijn der werkentegen eene belooning van ƒ5,000 'sjaars. BÜITENLAKDSCHE BEIIIGTEJN. WEST-IKDIE. Op Trinidad had men verscheidene pogingen tot brandstichting beproefd door een derzelve was de R. K. kerk in den asch gelegd. Met eerste schip met koelies (lastdragers of sjouwers) was aldaar, na een overtogt van 97 dagen aangekomenhebbende 290 landverhuizers aan boord. Uit Barbados wordt over de aanhoudende droogte geklaagdgedurende verscheiden weken was, met uitzondering van eenige kleine buijengeen re gen gevallen. Het suikerriet had daardoor veel geledenen men zal van het jonge een groot gedeelte moeten overplantenzoodra het zal hebben geregend. De aan de markt gebragte suiker is minder goedten gevolge van den zie- kelijken toestand van het riet. Op eenige gedeelten van Jamaica was de hitte zeer drukkend geweest; in sommige was de droogte zoo groot, dat men haar gelijke zich niet kon herinneren; er is niet het minste groen zigtbaar; op eenige plaatsen sterft het vee hij gebrek aan voedsel; nergens zal een goede oogst zijn. Ook was aldaar een schip met koelies aangekomenen liep het ge rucht, dat Parades, Santa Anna had uitgenoodigd naar Mexico terug te kee- ren, om met hem en Generaal Almonte een driemanschap te vormen. In St. Mary's is de suiker-bewerking gestaakt moeten worden en waren de wogen onbruikbaar. Van Cuba wordt gemelddat op den lst«D Maart aldaar een nieuw tarief in werking treedt, waardoor de uitvoer-regten met 20 pCt. verminderd worden. Dien ten gevolge had men de verschepingen tot dien tijd terug gehou den. De tonnenlast der vreemde schepen was door eene nieuwe bepaling aan de Spaanschc meting onderworpenwaardoor het Britsche regt met 25 pCt. wordt verhoogd. Het onderzoek is ook belast met i d, per ton. KAAP DE GOEDE HOOP. 22 Januarij. Bij voortduring hoort men van schermutselingen tusschcn onze soldaten en de Kaffersonlangs had eene dergelijke plaats te Post Victoria. Nabij het fort Pcddie is de Bcrlijnsche Zendeling Scholz en een bediende door de Kaffers vermoord. In de nabijheid van den Drakenberg zouden eenige militaire posten ruiterij geplaatst worden. De afschaffing van havengelden had te Port Natal algemeen genoegen gegeven. KOOllWEGElV. DRONTHEIM, 12 Maart. In den laatstvcrloopcn nacht is er een ontzettende brand uitgebarsten, in de wijk achter de Vrouwekerk. Ondanks alle pogingen en het regenachtige weder werd deze gcheele wijk op twee huizen na in de asch gelegd; 23 of 24 kapitale buizen, waaronder dat van den Bisschop zijn in puinhoopen veranderd. Slechts met moeite is de Vrouwekerk gered. De verzekerde schade wordt op 40,000 specieth. berekend. SPANJE. MADRID, 19 Maart. Bij besluit van den 17Jen dezer heeft het ministerie de Cortes voor een onbepaaldcn tijd geschorstwelke maatregel de voorlooper schijnt te zijn eener geheele ontbinding; niettegenstaande de begrooting voor dit jaar nog niet eens is vastgesteld, en de Ministers nog niet eens gemagtigd zijn om de bestaande belastingen te blijven beffen. Een tweede besluit, niet minder geschikt om de verontwaardiging op te wekken van allen die het met hun vaderland wel mecnen, heeft de volkomene onderdrukking der vrijheid van drukpers ten doel. Zoo schijnt het ongelukkige Spanje op nieuw ten prooi te zijn aan de be- krompene inzigten van heden die mccncn dat de verlichting door overmagt te keeren is, en die den vooruitgang des volks liever dan haar te leiden en langs den regten weg te bevorderentrachten tegen te houden en te onder drukken; en sommigen welligt ter goeder trouw, meenende op die wijze voor bet volk te zorgen de meerderheid uit vrees van haar gezag en aanzien te verliezen, dat ze niet door eigen verdienste, maar door blinde onderwer ping kan staande houden. Die onderwerping zoeken ze dan ook behalve door schoonschijnende woorden met bajonetten te handhaven. De Gene raal Balbaoeen der ruwste en hardvoelitigste oversten van Spanje, is in plaats van den lieer Artela, die de achting en bet vertrouwen van de Ingeze tenen bezat, tot burgerlijk gezagvoerder van Madrid benoemd, en dag en nacht blijft de bezetting onder de wapenen want de onderdrukking beeft een angstig geweten. Zoo blijft het ongelukkige Spanje aan onophoudelijke afwisseling van voor- uitgang en terugwerking blootgesteld; echter niet, zonder dat de laatste bij lederen terugkeer zich bedeesder en zwakker vertoont en de eerste daarentegen toeneemt in meer bedaarde en beter bepaalde rigting, die alle hoop geeft dat eerlang het licht over de duisternis zal zegepralen. Brieven van hier stellen den toestand van Spanje als zeer ernstig voor. Er worden ambtenaren afgezet, hetgeen zeer kwade gevolgen kan hebben. De dagbladen der oppositie hebben besloten hunne uitgaven te staken, doch hunne uitgevers maken zich gereed om zich met alle magt tegen de banden te ver zetten aan welke men hen leggen wil. ITALIË. ROME, 10 Maart. De vraag of niet-Roomsebenmet name Protestanten, binnen onze stad wettig en vervreemdbaar eigendom mogen bezitten, is door de Congregatie van Kardinalen ontkennend beantwoord. Eene uilzondering is alleen gemaakt ten aanzien der Gezanten van niet-Roomsche Vorsten, Het verzoek dér En- gelschenom eene kerk binnen de stad te bouwen, is daarom afgewezen, daar Engeland geen gezantschap hier beeft, krachtens den krooningseed van de Vorsten van dat land, om met Rome geenc'rlei godsdienstige of staatkundige betrekking le onderhouden. De onderhandelingen van den Russiscben Gezant met ons bof moéten thans op een' goeden voet staan. De l'aus zou zijn' wensch gekregen hebben, om een' Nuntius te Petersburg té mogen zendén. OOSTENRIJK.^ WEENEN, 19 Maart. Den 7Jcn dezer hebben de Poolsche uitgewekenen die zich te Parijs bevin den aan dén Vorst Adam Czartoryski een adres overhandigdwaarin zij aan hemals hun natuurlijk opperhoofdde krachtdadigste medewerking en stipte gehoorzaamheid aan zijne bevelen beloven en hem uitnoodigen om zich aan het hoofd van hunne verecniging te stellen. De Vorst zwaaide in zijn antwoord lof toe aan de beweging die zich op ver scheiden punten van Polen openbaardeen gaf zijn voornemen te kennen om den opstand met alle te zijner beschikking staande middelen te dienen. Ten gevolge daarvan heeft Z. M. geoordeeld aan de vereenigdc Hof kanselarij, als de opperste politieke overheid bet bevel te móéten gevenom aan ge noemden Vorst, aan zijne gemalin en zijne afstammelingen de beschikking over hunne in de Keizerlijke Koninklijke Staten gelegene onroerende en roerende goederen en over de daaruit voortvloeiende inkomsten, tot nadere verordening le ontnemen. De jaarlijkscbe inkomsten van dién Prins uit die goederenzouden nage noeg 500,000 dukaten bedragen. TRIEST15 Maart. Gisteren is onze haven binnengeloopen het Oostenrijkscb koopvaardijschip Robert, met volle lading van China komende. De Oostcnrijksehc brik Aironc, is van China naar New-York gezeild en wordt binnen kort bier verwacht. Het verkeer onzer havens met Oost-Indiè' en China begint zich meer en meer te verlevendigen. ENGELAND. LONDEN, 25 Maart. Het voorstel Tan den Graaf Grey in het Hoogerhuis, om een adres aan H. M. aan te bieden nopens den toestand van Ierland, is met 61 tegen 17 stemmen verworpen. Men denkt dat bet schip, betgeen de Indische brievenmaal moest over brengen, schipbreuk heeft geleden, daar het den 18dcn te Malta nog niet was aangekomenhoewel het den 9den reeds van Alcxandrië was vertrokken. Maandag 11. is eene jaarmarkt in den Tunnel gehouden. De beide galerijen waren fraai verlicht en met vlaggen versierd. Tnsscben de bo gen waren kramen opgeslagenen twee corpsen muzijkanten voerden muzijk- stukken uit. De bezoekers waren zeer talrijk en de handel levendig. In de omstreken van New-Castle is zulk eene groote hoeveelheid sneeuw gevallen, als men zich kan herinneren ooit gezien te hebben, zoodat daardoor de postwagens en spoortreinen veel oponthoud hebben gehad. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Maart. De Franscbe Maatschappij voor bet behoud der geschiedkundige gedenktee- kenen beeft besloten, om het archeologische Congres van 1846 te houden te

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2