LEYDSCHE con MAANDAG30 MAART. A BININEN LANDSCHE BERIGTEN. 1846. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt Zaturdag avond uit N°. 38/ De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 28 Maart. Gedurende 2 jaren, dat het Britseh Bijbelgenootschap hier te lande werk zaam is geweestbedraagt het getal der door hetzelve voor zeer geriDgen prijs verkochte bijbels en nieuwe testamenten niet minder dan 121,000 exem plaren. 's GRAVENllAGE27 Maart. Zr. Ms. stoomschepen Etna en Suriname worden met den lsten April in dienst gesteld, de eerste naar de Oost- en de laatste naar West-Indië, onder bevel van de Luitenants ter zee lste klasse Eschauzier en Staring. Heden middag is er een groot diner gehouden bij Z. Exc. den Minister van Buitenlandsche Zaken, hetwelk door Z. M. den Koning en Z. K. H. den Prins van Oranje met Hoogstderzelver tegenwoordigheid vereerd werd en waarop voorts genoodigd waren Hfl. Exc. de Ministers, het corps diplomatique, de Voorzitters van beide Kamers der Staten-Generaalenz. Ook bij Z. K. H. Prins Alexander is diner geweest. II. M. de Koningin en Z. K. II. Prins Hendrik namen er deel aan. Morgen avond zal er bij Z. K. H. den Prins van Oranje een groot bal worden gehouden, waarop 700 personen genoodigd zijn. In de Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden heeft de Centrale Afdeeling haar algemeen verslag uitgebragt over het ontwerp van wettot voortzetting van den weg van 's Ilertogenbosch naar Culenborg. De dag der beraadslagingen zal nader worden vastgesteld. Aan de orde van den dag zijn die, over de voorgestelde wijzigingen in het reglement van orde. De Heer Luzac vraagt, of het ook aan de leden geoorloofd zal zijn, veran deringen voor te stellen op artikelen, welke niet door de Commissie zijn voor gesteld; welke vraag door den Voorzitter bevestigend wordt beantwoord. Vervolgens worden art. 14. van Hooidst. I. zonder beraadslaging goedgekeurd. Art. 5 wordt goedgekeurd met eene meerderheid van 36 tegen 15 stemmen. Art. 6 wordt goedgekeurd. Het geheele Hoofdstuk wordt vervolgens met 46 tegen 5 stemmen aangenomen. Hoofdst. II (art. 814) wordt eerst arlikelsgewijzedaarna in zijn geheel, zonder eenige beraadslaging, aangenomen. Hoofdst. III. art. 15, goedgekeurd. Bij art. 16 verklaart de Heer Luzac zich tegen het houden van avondzittin gen, en de Heeren van I'anhuys, Verwey Mejan en Scheers beantwoorden den spreker; waarna dit artikel wordt goedgekeurd met 40 tegen 12 stemmen. Art 17, goedgekeurd. Art. 18 wordt goedgekeurd met 41 tegen 11 stemmen. Art. 1923, goedgekeurd. Art. 24. Hieromtrent stelt de Heer Schoonevcld twee amendementen voorde strekking hebbende om de ingekomen stukken van de Regering, niet tot wets-ontwerpen behoorende, aan eene Commissie in handen te stellen, die deswege in het openbaar verslag zal doen, voorzien met eene bepaalde conclusiewaarover alsdan door de Kamer zou worden beraadslaagd. Mogt dit amendement door de Kamer niet worden aangenomen, dan verlangt de Heer Schooneveld ten minste dat de bedoelde Commissiën bare verslagen met eéne bepaalde conclusie kunne besluiten. De Heer de Kempenaer' wil alle stukkendie niet tot eene voordragt be- hoorenaan eene Commissie onderwerpendie deswege zoodanige voorstellen zal doen als zij vermeent te behoorën. De Heer van Goltsteiri wil de stukken in handen stellen eener Commissie van vijf ledenten einde deswege verslag op te makendat in de Vergade ring wordt uitgebragt. De Heer Vërwcy-Méjanlid der Commissiebestrijdt de amendementen. Bij hoofdelijke omvraag worden de eerste amendementen afgekeurden dat van den Heer van Goltstein met 30 tegen 23 stemmen aangenomen. Het geheele geamendeerde artikel wordt met 38 tegen 15 stemmen goedgekeurd. Art. 2532goedgekeurd. De beraadslagingen over art. 33 geopend zijnde, stelt de Heer de Jong tusschen dat en het volgende een amendement voor, houdende dat, indien een spreker zich beleedigende uitdrukkingen jegens de Kamer of jegens zijne medeleden veroorloofthij door den Voorzitter vermaand en tot de orde te-; ruggeroepen kan worden. Na eenigc discussie wordt dit amendement met 44 tegen 7 stemmen goedgekeurd. Art. 3444 (uitmakende bet III'1e hoofdstuk) goedgekeurd. Het geheele hoofdstuk wordt met 45 tegen 6 stemmen aangenomen. Hoofdstuk IV (art. 45—55) in zijn geheel zonder beraadslaging goedgekeurd. Hoofdstuk V. Bij de beraadslagingen over art. 56 (raadpleging met gesloten deuren), heelt Z. Exc. dé Minister van Binnenl. Zaken ad interim het leed wezen der Regering uitgedrukt, dat de Commissie niet als vroeger over het reglement met de Regering heeft geconfereerd waardoor welligt eenig ver schil over dat en andere hoofdstukken ware opgeheven. De Heeren Luzac en van Goltstein geven hunne bevreemding over die ver klaring te kennen. Het schijnt dat de bezwaren, die nu bij de Regering tegen deze artikelen bestaanlater zijn opgekomendaar deze vroeger niet van harentwege in het midden gebragt zijn. De Heer Faber van Riemsdijk namens de Commissie, en de Voorzitter dee- lcn mede, dat wel degelijk aan den voorraaligen Minister van Binnenlandsche Zaken kennis gegeven is van de behandeling dezer zaak, en dat die Minister geene conlërentien daarover noodig achtte. De Minister heeft daarop verklaard van die omstandigheid volstrekt geene kennis te hebben gedragen en alzoo verschooning te verzoeken voor dezen misslag. Omtrent art. 68 ontstaat eenige beraadslaging. Het voorstel der Commissie is omnopens de regeling der werkzaamhedenin overleg met de hoofden der departementen van algemeen bestuur te treden. De Ilecren Luzac en van Golsttein verklaren er zich tegenen willen het vroegere artikelvolgens hetwelk de Voorzitter met de Voorzitters der Afdec- lingen dié volgorde regelt, behouden. De Heeren Faber v. Riemsdijk en v. Twist verdedigen het voorstel der Commissie. Het voorstel van den Heer Luzac is met 43 tegen 10 stemmen afgewezen terwijl dat der Commissie met gelijke meerderheid is goedgekeurd. Art. 71 behelst eene bepaling, dat niemand te gelijker tijd rapporteur over meer dan drie wetsontwerpen behoeft te zijn. De Heer de Man keurt die be paling af, en stelt voor die zinsnede weg te laten, welk amendement met 51 tegen 2 stemmen wordt goedgekeurd. De zitting is na eenige discussie over artt. 71 en 74, en de verwerping van twee amendementen, bepaald op morgen ochtend. 28 Maart. In de Zitting van heden is ingekomen eene Koninklijke Boodschap, ten ge leide van een ontwerp van wet, tot regeling der uitgaven voor de kosten der Algemeene Landsdrukkerij over 18411847. Daarna zijn de beraadslagingen hervat over het reglement van orde. Omtrent art. 75, het onderzoek in de afdeelingen betreffende, zijn eenige beraadslagingen ontstaan. Het art. is met 43 tegen 7 stemmen aangenomen. Art. 76, houdende het verslag der rapporteurs van het onderzoek in de afdeelingen, geeft tot eene zeer langdurige beraadslaging aanleiding. Dezelve duren bij het verzenden dezes nog voort. De Raad van State heeft heden eene buitengewone vergadering gehou den, die door Z. K. 11. den Prins van Oranje en door sommige Ministers is bijgewoond. UTRECHT, 26 Maart. Het concert van Dingsdag 11. in de Domkerk, ten behoeve der Vrouwen- Vereeniging tot bevordering van werkzaamheid en welstand in behoeftige huisgezinnen, heeft aan de gespannen verwachting allezins voldaan. Zóówel het orgelspel als de keuze der muziekstukken hebben op nieuw een blijk gegeven van het talent en den goeden smaak van den Heer Nieuwen- huySen. De uitvoering der korenonder de leiding van den kondigen en verdienste lijken muziek-directeur, den Heer Kufferatbj, was treffend en indrukwekkend, terwijl de instrumentale begeleiding in dat kerkgebouw eene uitmuntende uitwerking te weeg bragt. Het is dan ook gebleken, hoezeer bij eene oordeelkundige keuze van mu ziek, kerkgebouwen geschikt zijn voor de uitvoering van geestelijke muziek, welke meer bepaaldelijk voor kerkgebruik dan wel voor gewone concerten is geschreven. GRONINGEN, 26 Maart. Als eene bijzonderheid kan worden aangemerkt, dat de thans te Nichove, in het wester kwartier staande Predikant Ningo Nipnhuis Sinninghe, die al-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1