stond plaats te hebben, toen er den 21stel> Februarij een volksoploop voor de woning van den Heer Fanteria heeft plaats gehad, waarbij de voorgevel van dat gebouw aanmerkelijk door steenworpen is beschadigd en de menigte de kreeten van: Weg met de Jezuilen! Weg met de Zusters van het Heilige Hait.' heeft doen hooren. Die volksoploop heeft tot geenc vervolgingen van de zijde der overheid aanleiding gegevenmaar cenige dagen daarna, den 27stcn Februarij, hebben honderd elf der aanzienlijkste en vermogendstc inge zetenen van Pisa, waaronder verscheidene geestelijken en zes cn dertig hoog- lceraren van de beroemde hooge6chool dier stad, een verzoekschrift bij den Gouverneur ingediend, hetwelk tegen de vestiging van het opvoedings-gesticht der Zusters van het Heilige Hart is gerigt, op grond, dat deze geestelijken, die, volgens hare ordesregelen zelve, gedwongen zijn zich aan de leiding der leden van het genootschap van Jezus te onderwerpen, hare kwcckelingen in den geest van dat genootschap zouden opleiden cn door middel dier jonge meisjes dien geest in de buisgezinnen en maatschappij invoeren. Er kan, wordt in dit verzoekschrift gezegd, geen middelpunt van Jesuitis- mus in de Toscaansche maatschappij bestaanzonder dat een meer of minder openbare oorlog aan onze gewigtigste instellingen wordt aangedaanwant het genootschap van Jezus onderscheidt zich van alle andere geestelijke verceni- gingen daarin, dat het eene maatschappelijke kracht vormt, die, als een noodzakelijk gevolg van de despotieke instellingen van het genootschapde strekking heeft, om alle andere magten te verzwelgen: het is dus, wanneer het cr niet in slaagt, om ook dezen in zijne rigling mede te slepen, gelijkelijk vijandig aan de monarchie en aan de geestelijkheid. Daardoor verklaart zich de afkeer, met welken alle volken dat genootschap uit hunnen schoot uitstoo- tenhet is alsof een instinct van zelfbehoud hen waarschuwde tegen het aanwezen van een ontbindend beginsel. Toscane zou geenen Jezu tischen in vloed kunnen verduren, zonder zich ook op zijne beurt aan de lange reeks van rampen bloot te stellendie de Jezuïten in alle landen in hun gevolg met zich voeren. De grootste dier rampen is de hinderpaal, die het genoot schap aan den terugkeer tot de katholijke eenheid in den weg stelt, een terugkeer, die het merkwaardigste feit van ons tijdperk uitmaakt; want het genootschap, bakende om ecne godsdienstige beweging in een monopolie van scctengeest te doen verkeeren jaagt tegen die beweging al degenen in het harnas, welke voor de herstelling van het rijk der geestdrijverij en der onver draagzaamheid vreezen. De beroeringen die de rust onzer stad hebben ver stoord de onrustdie zich op het bloote geruchtdat de zusters van het Heilige Hart op het punt waren om zich onder ons te vestigenvan de ge moederen heeft meester gemaakt, duiden maar al te zeer aan, dat wij, indien dit gerucht zich verwezenlijkte, erger ongeregeldheden te duchten zou den hebben. Daarom hopen de ondergcleckendenvol vertrouwen in de uit stekende wijsheid van den vorstdie ons regeertdat hij Toscane zal willen behoeden voor den gecsel, waardoor het bedreigt wordt, en den roem onge schonden bewaren van die wijze, van alle buitensporigheden verwijderde rege ring, die sedert de tijden van Leopold I ons een voorwerp van wangunst voor alle andere natiën heeft gemaakt. PRITISSEIV. BERLIJN, 16 Maart. Uit Koblents wordt van den gemeld, dat de landbouwers, na het openen dor kuilen, bevonden hebbende, dat de aardappelen gezond waren gebleven, cn dus eene aanmerkelijke daling in de prijzen voorzien, zich tot de Regering gewend had met verzoek om het verbod van uitvoer op te hef fen. Men meent echter niet, dat in dit verzoek zal bewilligd worden, omdat de algeincene toestand van het gewas niet zeer gunstig schijnt te zijn. Ook in het Hertogdom Nassau is zulk een groole voorraad aardappelen, dat de Regering niet ongenegen scheen den uitvoer weder vrij te geven. Uit Munchen werd van den lldcn geschreven, dat het vroege lenteweder sedert een paar dagen door strenge koude was afgewisseld. De wiskundige G. A. Jahn, te Leipzig, heeft onlangs een werktuig uitgevonden, aan hetwelk hij den naam van Brandaanwijzer gegeven heeft cn door middel waarvan, door meting van een punt en aldus van eene plaats in de ruimte waar de brand is gelegenmen in die ruimte de plaats van den brand door middel van twee zoogenaamde loodlijnen kan ontdekken. KRAK.AU, 7 Maart. Een ooggetuige meldt het volgende uit die stad: Gisteren was Krakau tamelijk levendigten 11 ure was er groote wacht- parade; de Russische militairen, die de wacht gehad hadden, werden door de Pruissische afgelost. Aan de westzijde van het groote ringplein bivonakkeert dag en nacht een piket kozakken het groote linnenmagazijn werd door de opstandelingen tot een paardenstal ingerigtnu staan er paarden der Oosten- rijksche uhlanende winkels, waarin zich de koopwaren bevinden, heeft men natuurlijk moeten sluiten. De parade was zeer schitterendvoorname lijk blonken de Russische officieren uit door hunne helmen die veel gelijken op de Pruissische, doch rijker versierd zijn. Na de wachtparadc marcheerde de Russische artillerie voorbij de Generaalsdaarop volgden de bergvolken met ronde pelsmutsen op bet hoofd, en de rijk gedamasceerde geweren op den zadelknop rustende; zij werden gevolgd door een 30tal Muzelmannen in bijna geheel roode Turksche kleeding, met uitgetogene, kromme sabels; allen hadden zulke onmiskenbare schurken-gczigtendat men zich niet gaarne met hen alleen zoude liehben bevonden. Toen de troepen waren voorbij getrokken, werd over de geheelc lengte van de westzijde van het ringpleineene omtreni 30 schreden breedc ruimte gevormd en een detachement bergvolken 30 man sterk, toonde in deze renbaan deszeifs bekwaamheid in het rijden cn schieten men legde b. v. vellen papier op den grond welke in de snelheid van den galop, door de ruiters werden doorschoten. Deze oefening had plaats op eqn steenen plaveisel en was derhalve bij de groote menigte volks en soldaten een niet ongevaarlijk spelwant de kogels sprongen op de steenen in stukken. Hoe lomp en onhandig ruiter en paard ook schenen bij het voorbij marcheren, zoo vurig en behendig waren zij bij deze spelen. De Opperhoofden dier berg volken waren met zilver overdekt. Des namiddags ging ik naar de Podgorze- brug, die nu weder geheel hersteld is; ik vond echter de schade aan de gebouwen niet zoo groot als ik verwachtte en ik zag aan de muren slechts de indrukselen van geweerkogelsvan kanonkogels vond ik geen spoorook het Bonifrater-klooster is bijna niets beschadigd. Ik bevond mij des avonds in den schouwburg, men gaf la fille du regimentde toeschouwers waren niet zeer talrijk en bestonden voor het grootste gedeelte uit militairen er waren zeer weinige dames aanwezig. Toen ik mij om half twaalf ure op straat bevondbcerschte cr eene diepe stilte en er was geen spoor van eene patrouille te zien of te hooren. Men zwaait den Graaf von Brandenburg den hoogstcn lof toemen zegtdat zijne eerste vraag geweest is of er velen waren gevan gen genomen en hoe men die mcnschen behandelde; toen hij hoorde, dat zij met ketenen beladen waren gaf hij terstond hevel die af te nemendaar hij te regt oordeelde, dat dit voor louter verdachten, wier schuld nog niet wettig bewezen was, eene onverantwoordelijke hardheid inogt genoemd worden. BADEN. FREIBURG, 12 Maart. De Dom-Deken en Geheimraad Ilug, Hoogleeraar in de Godgeleerdheid .aan onze Iloogeschoolen een van de geleerdste en ijverigste beoefenaars van dat vak, is gisteren overleden. ENGELAND. LONDEN, 16 Maart. De Regering heeft maatregelen ge trollenom de maïsboekweitrijst enz. in Ierland voorloopig tot het nominale regt van 1 sh. toe te laten. De aanneming der voorstellen van Sir Robert Peel is niet twijfelachtig meer, en men kondigt aan dat het nieuwe stelsel, wat de granen en voe dingsmiddelen betreft aanstaanden Zaturdag, bij kabinetsorde in werking zal worden gebragt. Men zoidc alhier dat de Hertog van Wellington zich voorstelde om een deel der artillerie, thans in garnizoen te Woolwich, met hare O-ponders naar Indic te zenden. Men beweert dat in den laatsten slag twee batterijen dier artillerie de overwinning hadden heslist. De werving van matrozen gaat druk voort, Er zal in den Tunnel onder de Teems den 23sten cn 3 volgende dagen, een feest worden gehouden, ter gedachtenis van den derden verjaardag der opening; er worden reeds toebereidselen gemaakt, om dit feest zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn. -Een vreeselijk onweder woedde in de afgcloopcn weck tc Bulmcr, gedu rende hetwelk een jongeling door den bliksem getroHcn en op de plaats ge dood werd. h- 1 f Onlangs overleed te Birmingham zekere Thomas Baldwinzonder tes tament na te laten; zijn vermogen is zoo aanzienlijk, dat aan suocessic-rcgten 12,000 is betaald. De Times verzekertdat volgens uit Brussel ontvangen berigtendc Belgische Regering was toegetreden tot de overeenkomst tusschen de Groole Mogendheden betrekkelijk den slavenhandel. De man die in Indie aan het hoofd staat der Sikhs, is een Fransch- man Mouton geheetcn volgens een brief van een Engclschen officier in het dagblad the Globe volgens welken brief de Sikhs een leger zoude bebbcn van 100,000 man, en 400 stukken geschut aan dc andere zijde van dc ri vier Sutledjc. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Maart. Terwijl Zaturdag L 1. dc Koningin van Ncuilly komende den triumfboog de l'Etoilc voorbij reedstortte zich een persoon van dcnzelvcn op straalde Koningin schrikte hevig, deed ophouden en naar den man vernemen, doch hij was reeds een lijk. De tentoonstelling van Schilderijen in de Louvre is heden voor het pu bliek geopend, nadat gisteren de Koninklijke familie dc tentoongestelde voor werpen bad bczigtigd. Het voorstel van den Heer Rcmusat, om eene wet te maken, dat geenc door het Rijk bezoldigde ambtenaars in de Kamer van Afgevaardigden zitting mogten hebben is door de Commissie van onderzoek verworpen. De diadeem in brillantcn welke de Keizer van Rusland als bruilofts- geschcnk voor zijne dochter Olga hier heeft laten vervaardigen, is thans liij den Juwelier ten toon gesteld. Dezelve zou 18,000,000 fr. waarde hchhcn en in het midden een diamant bevat zijn, die op 1,000,000 geschat wordt. Dc geleerde Biot houdt zich tegenwoordig onledig met liet doen van nasporingen omtrent het openbare onderwijs in Chinavan de vroegste tijden tot op de 17dc eeuw. Hij wil bewijzen dat Chinareeds 2400 jaren voor de Christelijke tijdrekeningeen nationaal onderwijs bezat, cn dat dit onderwijs aanzienlijke vorderingen maakte, onder dc dynastie der Tchcou, welke in de 12de eeuw vóór Christusop den troon kwam. Toen reeds zouden er prijs vragen zijn uitgeschreven. Voor de Polen is reeds meer dan 60,000 fr. ingeschreven.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3