LEYDSCHE COURANT YRÏJDAG20 MAART. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BTNINEINLAINDSCHE BERiGTEN. Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den 2den Maart 11. heeft 'L. M. bepaald, dat met den 22sten eerstkomende de stukken van Acht-en-Ttcintig Stuivers of Florijnen, buiten koers zullen worden gesteld en van den 17d<!1» tot den 24sten dezer maand kunnen verwisseld worden bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 's Rijks Schatkist, op de gewone kantoor-uren, tegen andere koers heb bende munten of tegen munt-biljetten. LEYDEN, 19 Maart. Aan liet Bureau dezer Courant is bezorgd ƒ3.van V. G. voor de Weduwen en Weezen der Schippers B. en A. Hartman den 14dcn dezer hij het zinken der Veerschuit van Gorinchem op Woudrichem omgekomen. In het verslag omtrent den ijzeren spoorweg van Amsterdam naar Rot terdam uitgebragt in de algemeene vergadering van aandeelhebbers van de Ilollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij op den 25sten Februarij jl.vindt men onder anderen eene zinsnede, houdende, dat het resultaat eener vergelij king van het verbruik van het loopend met het draagbaar gazvolgens on dervinding van het afgeloopenc jaar, geenszins ten voordeele van het eerstge noemde is uitgevallen. De administratie van het loopend gaz te 'sGravenhage heeft gemeendin haar belangin de Nederl. Sloomposl daartegen te moe ten protesteren, en wel op de volgende gronden: Ingevolge den daarvan over- gelegden staat, heeft het station te Leyden, hetwelk door draagbaar gaz is verlicht, in 11 maanden verbrand, met 29 lichten, voor eene somma van ƒ801.63; terwijl het station te 'sGravenhage, verlicht doorloopend gaz, voor eencn gelijken tijd, met 43 lichten, verbrand heeft voor eene somma van 1,163.23. Hierop maakt men het volgende resultaat: Indien 29 lichten te dezer stede verbrand hebben eene somma van 801.63, dan mogen 43 lichten, tegen dezelfde verhouding, verbranden de somma van ƒ1,188.62. Dezelve hebben nu echter slechts, zoo als vroeger is aangetoond, verbrand voor 1,163.23 derhalve blijft er, in plaats van een nadeelig, hierop een voordcelig saldo van 25.39 ten dienste der Ilollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij bestaan. Neemt men nu nog daarbij in aanmerking het onderscheid en kracht van lichtten voordeele der fabriek van het loo pend gaz (gezwegen nog, dat de lichten aan het station te 'sGravenhage na tuurlijk langer moeten branden dan die aan het station alhier), dan is het klaarblijkelijk, dat het loopend gaz verreweg te verkiezen is boven het draag baar gaz. Volgens eene in de Staats-Courant door den Inspecteur-Generaal van Geneeskundige dienst der land- en zeemagt gedane oproeping is er gelegen heid voor Nederlandsche Genees- en Heelkundigendie ongehuwddoch be neden de 30 jaren oud zijn, en ten minste een examen als plattelandsheel meester hebben afgelegdomonder de daarbij gestelde voorwaardenals tands-Chirurgijn op het eiland Bonaire in de West-Indien te worden aan gesteld. 'SGRAVENHAGE, 19 Maart. Z. M. heeft voor de Vereeniging: Tot ondersteuning van Hulpbehoevenden te Amsterdamƒ150 gegeven. Dingsdagll. is naar het paleis van Z. M. overgebragt, een door den Heer Pierri alhier in pleister vervaardigd afbeeldsel in verkleinden maatstaf van het groote ruiterstandbeeld van Willem I, in het Noordeinde. Algemeen wordt de fraaiheid van het werk en de gelijkenis van het portret bewonderd. De ziekte, waardoor Z. Exc. de Minister van Eeredicnst is aangetast, schijnt eene gunstige wending te hebben genomen. Het eind-onderzoek in de afdeclingen der Kameromtrent het wets ontwerp tot regeling van den accijns op de suiker, waaromtrent men wel haast het algemeen verslag te gemoet ziet, moet tot veelvuldige beschouwin gen aanleiding hebben gegeven. Over het algemeen schijnt de wensch te zijn geweestdat de opbrengst in het belang der schatkist zon worden verhoogd en de voorbetaling op 6 pCt. of hooger gebragt. Wat de betaling op den ver valdag van den termijn van crediet betreft, daarin schijnt een groot aantal leden te kunnen berusten, ofschoon een ander gedeelte de heffing bij voorbe taling wel kon aannemen, als niet zoo veel bezwaar voor de raffinadeurs op leverende. Als middenweg ware bet welligt niet verwerpelijkom de helft te heffen bij ingang en de andere helft hij de verschijning van den termijn. Even als bij het voorloopig onderzoek, moet ook thans bet punt der af schrijvingen tot velerlei bedenkingen aanleiding hebben gegeven, te dien einde, dat men eene hoogere afschrijving voor melis en lompen, dan de Rege- rin voorstelde, wel noodzakelijk schijnt te achten. Een aantal leden achtte het wenschelijk de afschrijving te behouden op den voet der wet van December 1840. Ook omtrent de kandij schijnt men niet te kunnen berusten in de voorgestelde afschrijvingen, terwijl bovendien nog vele aanmerkingen zouden gevallen zijn op de artikelen 17, 21 en 30 der gewijzigde voordragt. De centrale afdeeling is gisteren bijeengekomen tot het opmaken van haar algemeen verslag over de wetsontwerpenbetrekkelijk de fondsen voor den landbouw en de nijverheidwelk verslag in de eerstvolgende zitting der Ka mer zal worden uitgebragt. De beraadslagingen over deze wetsontwerpen worden binnen kort te gemoet gezien. Heden zijn de afdeelingen der Tweede Kamer vergaderd tot het onder zoek van de drie volgende wetsontwerpenals1°. nopens de buitengewone bijdrage ten behoeve der Maatschappij van Weldadigheid 2°. tot voortzetting van den weg van Cuilenburg naar 's Boschen 3°. omtrent de verhooging van hoofdstuk IX A der staatsbegrooting voor 1846, Departement van Finantiën Nationale Schuld). ROTTERDAM, 18 Maart. Gisteren heeft de Arrondissements-Regtbank eene lijst opgemaakt van 3 Candidaten voor de betrekking van Regter-Plaatsvervanger, opengevallen door de benoeming van Mr. C. D. Beels, tot Regterhet drietal bestond uit de HH. Mrs. J. B. L. Wentholt, P. van der Hoeven en A. Hoynck van Papendrecht. Gisteren avond zag men aan de zijde van het aangrenzende Kralingcn de lucht dermate in gloed, dat men aan eenen feilen nabijzijnden brand moest denken; deze had dan ook werkelijk plaats, doch bepaalde zich geluk kig tot eene igroote turfschuur aan den Boschweg, De brand is in weinige uren geheel gebluscht en verdere schade in den omtrek voorkomen. Men is nog onbekend met de vermoedelijke oorzaak er van. AMSTERDAM, 18 Maart. Gisteren is Prinses Albert per Spoortrein van 's Gravenhage hier aangekomen en heeft de Diergaarde enz. bezochtheden is H. K. II. weder teruggekeerd. Het hier gevestigde commité der Spaansche fondsenhouders heeft heden een berigt van deszelfs medelid, den Heer L. Druckeruit Madrid bekend ge maakt, hoofdzakelijk inhoudende: dat de Minister van Financien, de Heer Pena Aguayo, in eene conferentie met dien Ileer over de belangen der sebuld- eischers van Spanje »de hoop had geuit, dat, met de handhaving van de openbare orde en met behulp van de verbeteringen in de administratie de inkomsten van de schatkist aanzienlijk zouden vermeerderen, terwijl van den anderen kant de uitgaven konden worden verminderd; dat men zoo doende langzamerhand niet alleen een volkomen evenwigt zou verkrijgen tusschen de ontvangsten en uitgaven, maar een wezenlijk overschot zou ontstaan, hetwelk eene algemeene en bepaalde schikking met al de schuldeischers van den Staat zou veroorloven; dat het Gouvernement dan doorslaande bewijzen zou geven van de belangstelling, die het voor deszelfs schuldeischers en voor de herstel ling van bet nationaal crediet op hechte en eervolle grondslagen koestert." De Heer Drucker had, bij de inededeeling hiervan, als zijne meening te ken nen gegeven: »dat, alhoewel die verzekeringen slechts van algemeenen aard zijn, de schuldeischers buitenslands niettemin eenige hoop op een beter lot in eene meer verwijderde toekomst mogen koesteren." Uit deze stad wordt aan het Dagblad Overijssel geschreven, dat er in de afgeloopen week aan zeker kantoor aldaar een muntbillet groot 500 werd in betaling aangeboden, doch geweigerd, daar op dien dag nog geen zoodanig billet van Rijkswege in omloop was gebragt. De berigtgever wil niet beslis sen of het echt of valsch was. In de Eiserhahn Zeitung vindt men een belangrijk verslag omtrent eenige genomen proeven tot het stoken van turf in de locomotievenwelker uitslag niet ongunstig is.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1