BÏÏITEKLAJSDSCHE BERK*TEN. vaartuig door ecnc golf overstroomd en zonk oogcnblikkclijk. Spoedig werd alle hulp aangewend, doch bet gelukte alleen een soldaat, die zich aan een stuk hout had vastgeklemd, levend uit het water te halen, terwijl eenigen tijd daarna nog de corporaal der artillerie Charles is opgevischt, die echter, in weerwil van alle aangebragte hulp, geen teeken van leven meer gaf. Bij het afzenden van dit berigt is men nog bezig met naar de andere 8 lijken te visschen. AMSTERDAM, 16 Maart. Op den 13deD dezer overleed, op zijn Buitenverblijf Wisseloord, te Muider- berg, in den ouderdom van omtrent 70 jaren, de lleer Gulian Daniel Crom- melin, Ridder der Orde van den Kederlandschen Leeuw, vroeger Lid van den Raad en President van de Kamer van Koophandel en Fabrijken alhier. Het huis van negotie van Daniel Crominelin en Soonenwaarvan hij een der hoofden is geweest, is een der oudste en beroemdste dezer stad. Hij was een toevlugt der behoeftigen, een steun van weldadige inrigtingen, een hand haver van de belangen van den Handel, der Stad en der Hervormde kerk. Zijn verlies wordt door zijne weduwe en verdere betrekkingen diep betreurd. MIDDELBURG, 13 Maart. Ter gelegenheid van het ontvangen der tijding omtrent de concessie voor den spoorweg van hier naar Maastricht en bet sluiten der daartoe betrekkelijke overeenkomsthebben gisteren hier onderscheidene openbare vreugde-bedrijven plaats gehad. Alle publieke gebouwenhuizen en schepen zijn met vlaggen versierd gewordenen nadat over dag de klokken aanhoudend bespeeld waren beeft 's avonds de muziek der schutterijbij fakkellichtzich op de groote markt en voor de woningen van verscheidene ingezetenen laten hooren. De Heer D. Dronkers werd bij zijne terugkomst, door de werklieden, met de vlaggen en de muzijk der schutterij opgewacht, en door den Heer Burge meester, in diens met vier paarden bespannen staatsiekoets, afgehaald; onder het gejuich eener ontelbare menigte. CHINA. HONG-KONG, 31 December. De Heer Davis heeft eene bekendmaking in het Engelsch dagblad doen plaatsen dat hij door diplomatische onderhandelingen verkregen heeft, dat de Keizer de toelating der Roomsch-Katholijke Godsdienst, welke hij, op aan dringen van den Franschen gezant toegestaan had, uitdrukkelijk ook tot de Protestantenzoo inlandsche als vreemde, had uitgestrekt. De Chinecsche Rijks-Kanselier had daaromtrent het volgende besluit uitgevaardigd: »Toen ik vroeger bet handelsverdrag met de Vercepigde Staten sloot, werd de vergun ning toegestaan om in de vijf havens kapellen op te rigten, en alle natiën zonder onderscheid zouden dit voorregt genieten. Later deed de Fransche ge zant Lagréné het verzoek, dat inlanders, wanneer zij overigens goede menschen warenbetrekkelijk de godsdienst welke zij beledenvrij van alle straffen zouden zijn. Ik, de groote Staats-Ministcr, bragt deze zaak wederom voor den troon; waarop het Keizerlijk antwoord volgde: dat het zou wezen, zoo als verzocht werden dat er geen onderscheid zou gemaakt worden tusschen de gebruiken der onderscheidene godsdiensten. Daar evenwel eenige der plaatselijke manda rijnen crucifixenschilderijen en beelden wegnamen en verbrandden zoo is later nog nadrukkelijker bepaalddat men toe zou laten die voorwerpen te vereeren. Ik, de groote Minister, wil geene grenslijn trekken tusschen de godsdien stige ceremoniën der verschillende natiën; maar die overigens deugdzaam zijn, zullen voortaan om hunne godsdienst niet meer gestraft worden. Het is, in dien zij, volgens hun geloof levende, deugdelijk handelen, volkomen het zelfde, of zij de beelden vereeren, of niet. Gij, geëerde Gezant van Engeland, behoeft derhalve over deze zaak geene zorg te hebben; want alle Westelijke volken zullen te dezer zaken op gelijke wijze behandeld worden en dezelfde bescherming genieten." De handel was tamelijk flaauw en de markt overladen. Reeds hebben de Engelschen te Hong-Kong eene vrijmetselaars-loge opgerigt, en dc leden waren zeer talrijk. De Heer S. Rawson Esq werd den 8stcn December tot Voorzittend Meester verkozen. TURKTE. CONSTANTINOPEL, 25 Fcbruarij. Het Oostenrijksch kabinet heeft na stellige afkeuring van bet gedrag der Turksche overheden in den Libanon aan de Portc waarborgen voor de toekomst gevraagd en te kennen gegeven dat het Christelijk Europa die bovenal zou zien in een op zich zelf staand Christelijk beheer. Daar liet stelsel volgens hetwelk Syrië sedert 1842 wordt geregeerd, toen door Vorst Metternicb is uitgedacht en voorgesteld om de mededingende eischen van Frankrijk en En geland te bevredigenzijn die mededeelingen van het Weener kabinet van groot belangen men kan zeker zijn dat Frankrijk ze ondersteunen zal. Rechid-Pacha heeft zich met de zaken van Libanon onafgebroken bezig gehouden. De ontwapening was indedaad alleen op de Christenen toegepast, hij heeft maatregelen genomen om die volledig en onpartijdig te makenen heeft verscheidene orders uitgevaardigd waardoor de Christenen met de Turken op gelijken voet worden gesteld. Oostenrijk is nu te vrede; maar Frankrijk nog niet; dit verlangt een op zich zelf staand Christelijk beheer, waarover de Fransche gezant de Bourquency met den Turkschen minister van buiten- landschc zaken 1. 1. Woensdag eene bijeenkomst heeft gehad. RUSLAND. PETERSBURG, 28 Fcbruarij. Z. M. de Keizer heeft bevolen, dat er voortaan geene munten meer van platina zullen geslagen worden, omdat de ondervinding had bewezen, dat die gemakkelijker dan gouden, zilveren of koperen te vervalschen zijn. Binnen 6 maanden zullen de nog in omloop zijnde worden ingetrokken. Den 15den Febr. is te Reval overleden in den ouderdom van 58 jaren de beroemde zeereiziger Otto von Kotzebue, welke driemaal de aarde had rondgereisd en zeer vele belangrijke mededeelingen gedaan. Sedert 1829 had hij de dienst verlaten. SPANJE. MADRID, 8 Maart. Het gerucht looptdat er weder oncenigheid in het nieuwe Ministerie ont staan is, zoodat haar bestaan van korten duur zal zijn. De Minister van Finantiën moet vooral de oorzaak zijn van deze oneenigheiddie bezwaar zou vinden, om zijne portefeuille langer te houden. De Generaal Narvaez zou reeds eergisteren den Voorzitter der Kamer van Afgevaardigden bij zich ontboden hebbenom zich met hem te verstaan over de zamenstelling van een nieuw Ministerie. ITALIË. PIACENZA6 Maart. Den 4dcn hebben hier nieuwe onlusten plaats gehad. Het volk beeft zich, niettegenstaande de Oostenrijksche bezetting versterkt wasvan de gevangenis meester gemaaktna de schildwachten gedood te hebben en heeft alle staat* kundige gevangenen in vrijheid gesteld. Deze daad heeft bij de Regering te Parma groote onrust verwekt. Echter heeft zij dadelijk bevel gezonden om de poorten onzer stad te sluiten en de Oostenrijkers, die met 2 bataillons ver sterkt zijn, staan thans met brandende lonten bij hunne kanonnen. Ook zijn de Gouverneur en het hoofd der Policie afgezet en door andere vervangen. Onderscheiden aanzienlijke personen worden vervolgd. Men meent dat door deze maatregelen de rust weldra zal hersteld zijn. In verscheiden provinciën en vooral in die van Midden-Italië heerschte een groote onrust. Te Bologna en in de Romana zijn vele jongeliedendie in de zaak van Riinini gewikkeld waren, verbannen. OOSTENRIJK. PODGORZE, 5 Maart. De Generaal von Collin heeft aan den Hofkrijgsraad den 4den Maart verslag aangaande het weder bezetten van Krakau medegedeeldwaaruit blijkt dat den 3(Ien Maart hij het aanbreken van den dag, de opstandelingen hunne pos ten aan de Weichsel ingetrokken hadden. Tegen negen ure des morgens kwam eene bezending uit Krakau bij den Generaal, waaronder zich de Senator Kopf bevondwelke hem mededeelde dat de gewapende benden de stad verla ten hadden en datbij ontstentenis van alle overheid zich een committé tot handhaving der rust gevormd en besloten bad zich met het verzoek om be scherming, tot de op de grenzen bevelvoerende Generaals der drie beschermende mogendheden te wenden. De Generaal von Collin gaf daarop het bescheiddat de zeven leden van den Senaat in Krakau aanwezig voorloopig onder het voorzitterschap van den Senator Kopf, het bewind zouden opvatten. Daarop schreef de Generaal aan den regerenden Senaat van Krakau dat hij de verzochte bescherming voor loopig aan de stad verleende, tot dat de drie beschermende mogendheden na dere beschikkingen zouden genomen hebben, waarbij eenige verordeningen be paald werdennagenoeg overeenkomende met de hieronder vermelde later te zamen met den Russiscben Generaal uitgevaardigd. Genoemde Generaal gaf nu last om de brug over de Weichsel met den meesten spoed te herstellen. Nog eer dit werk voltooid was, verschenen tegen 4 ure na den middag eenige Russische Staf-Officieren, door eenen troep Cir- cassische ruiters vergezeld, aan de overzijde, en begaven zich bij den Generaal om hem te berigten dat aanzienlijke Russische strijdkrachten in aantogt waren. Hij liet daarop terstond zijne troepen onder de wapenen komende brug met inspanning van alle krachten herstellenen rukte met vier com- pagnien infanterie, eene divisie ligte ruiterij en de stedelijke militie, onder het blijde gejuich der talrijke volksmenigte, de stad binnen. Bij het aanbreken van den nacht waren drie bataillons Russische infanterie met 12 stukken geschut en 500 man ruiterij, meest kozakken, aangekomen. Omstreeks 300 man ruiterij en een deel voetvolk met geschut was op het gebied van den vrijstaat voortgerukt om de gevlugte opstandelingen te vervol gen. Sterke afdcelingcn Russische troepen zijn nog in aantogt. In den laten avond kwam ook de commanderende Generaal Riidiger te Krakau aanmet welken de Generaal von Collin omtrent de verder te nemen maatregelen in overleg trad. Den 4dcn deed de Generaal von Collin nog twee stukken geschut en eene divisie ruiterij in de stad komen. Te Podgorze heeft hij een bataillon infan terie en een escadron ruiterij als reserve achtergelaten. De Keizerlijk-Koninklijke Veldmaarschalk-Luitenant Graaf Wzbna is in den morgen van den 4den te Krakau aangekomen. Voorts hebben de Russische en Pruissische Generaals te Krakau eene be kendmaking afgekondigdwaarbij zij verklaren dat het doel van dit bezetten is, om, in vereeniging met eene afdeeling Pruissische troepen, het gebied der vrije stad Krakau van dc rustverstoorders te zuiveren, dat de beschermende

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2