dan zal het ijs binnen kort Verdienen zijn. In liet noorden is de dooi ook rectls begonnen do thermometer van Reaumur toekende te Gefle reeds 8 gr. boven 8hetgeen een warmtegraad is die in dezen tijd van bet jaar zelden gevoeld wordt. DENE9IARKE3T. NEST VCD, 26 February. Zaturdag 11. heeft de Scheepskapitein J. C. Kroemönnin het dorp Kan- chikmcr, dat digt bij onze stad gelegen en zijne geboorteplaats is, den 7'2ston verjaardag gevierd van zijn huwelijk. De Heer Kroemann hoeft den vellen ouderdom van 93 jaren bereikten in weerwil van dien hoogen Ouderdom is hij zoo sterk en vlug als een man van 46 jaar. Hij is zonder twijfel de deken van alle scheepsbevelhebbers in active dienst, want hij doet nog reizen. Naau- welijks drie maanden geleden is hij met zijn schip de Maria Sophia, van Mes sina naar Koppenhagen gezeild en zal zich onverwijld naar Ncw-Castle begeven om ccne lading steenkolen voor Elseneur in te nemen. ITALIË. NAPELS, 17 Februarij. II. M. de Keizerin geniet steeds eene goede gezondheidzij bevindt zich thans nog te Palermo, maar wordt in de volgende maand hier verwacht. Een liarer renboden heeft naar Stuttgardt de tijding overgebragt, dat zij met hare dochter Olga, verloofd aan den Kroonprins, in Mei liet bof van den Koning van Wurtemberg zou bezoeken. FRVISSESiv BERLIJN, 7 Maart. liet gerucht, dat Krakau zich den 3dc" op genade bad overgegeven, lieert zich door lieden ontvangen officiële lijding bevestigd. Nadat uit naam der Burgerij dien dag met den Oostenrijkschcn bevelhebber te Podgorsc onderhan deld was, die echter in geenc voorwaarde hoegenaamd wilde toestemmen heeft de stad zich overgegeven en is door Oostenrijksche en Russische troepen bezet, men wachtte er ook eene Pruisische afdeeling. Reeds waren Vóór de overgaaf onderscheiden benden uit het Krakauscbe gebied op Rossischcn grond aangekomen en hadden de wapenen nedergelegd. De graanprijzen zijn voortdurend dalende en men meent nog eeneii verderen achteruitgang te moeten verwachten, omdat het gewas allerWcge, waar het niet door het water beeft geleden uitmuntend staat. Te Leipzig lievestigdc zich liet gerucht van eene aldaar op te rigtcn Aka- demie van Wetenschappende Regering had bij de Stenden ccne jaarlijkschc toelage van 600 thl. aangevraagd. Den 26slcn Junij, het 2de eeuwfeest van Leibnitz geboortedag, zou die Akadcmie geopend worden. Te IIir5chbcrg iti Silezie heelt een sneeuwval in den zoogenaamden Ueu- zengrond, behoorende tot de heerlijkheid Morsehdorf, een nieuw opgebouwd buis vernield. De eigenaar was afwezig, doch zijne vrouw, twee kinderen en zijn vee zijn verpletterd. Op cenigen afstand van daar bij het vlek Peters rigttc een dergelijke sneeuwval veel schade aan houtgewas aan. Daal' men nog meer ongelukken vreesdezijn onderscheiden woningen in den Rcuzengrond ontruimd. 8 t Te Warschau waren dc inwoners opgeëischt, om al de wapenen, welke zij hadden aan den militairen Gouverneur oVer te gevenzullende zijindien zij aan dat bevel niet gehoorzaamden, voor ecnen krijgsraad teregt worden gesteld. ENGELAND. LONDEN, 9 Maart. Uit de haven alhier zijn in deze week 12,000 oneen zilveren muntspeciën cn 40,000 oneen zilver in baren naar Rotterdam, en 3,800 oneen zilveren muntspeciën naar België overgebragt. De uitgestrekte Zcepfabrijk van den Heer Mooré te Liverpool is den 6dfD dezer door brand vernield. De stoomboot Great-Liverpool van Alexandrië naar Londenmet de Indische en Chinesche brievenmaalbeeft den 24stcn Februarij op eene bank bij Kaap Finistère schipbreuk geledende equipage cn 29 van de 32 passa giers de dcpcches en een kistje met geschenken voor de Koningin zijn ge red al het overige is verloren. Bij gelegenheid van eene verkiezing voor een parlementslid te Mayo, in de provincie Connanght in Ierland, is het tot bloedstorten gekomen, daar dc boeren cenige kiezers, die naar de plaats heenkwamen, met steenworpen aanvallendedoor een detachement huzarenwelke dc kiezers vergezelde werden uiteengejaagd, en daar dit niet genoegzaam hielp, hun geweer ge bruikten, 3 menschcn doodschoten en een 30tal kwetsten. De rust werd evenwel daardoor hersteld. FRAKKRIJK. PARIJS, 10 Maart. In dc Kamer van Afgevaardigden is den 9deS een voorstel ingediend om de 5 Pet. in 4J. te verwisselenhet werd door den beer Lamartine onder steund, doch door den Minister van Finantiën als ontijdig bestreden. Er heeft zich hier een Poolsch Comité gevormd aan welks hoofd de geleerde Arago staater worden inschrijvingen gedaan om te Polen te onder steunen; den 9den beliepen deze reeds 6000 fr. In de volgende maand zal de eerste sectie van de noordelijke spoorweg linie tusschen Parijs en de Belgische grenzen geopend wordenwaarbij I1II. MM. onze Koning en die der Belgen zullen tegenwoordig zijn. Nadat Abd-el-kader eenige dagen niets van zich had laten liooren en da Maarschalk Bugeaud naar Algiers was teruggekeerd, is hij, volgens berigten van den 5dd« weder in Kabylie verschenen, had cenige stammen wederom afvallig gemaakt, en was Bugeaud den vorigén dag nogmaals uit Algiers gerukt om hem natezetten. BELGIË. Brussel, io Maart. Het Journal d'Anvers bevat een artikel omtrent de gedragingen 'cn listen der Jesuiten, welke hij, zegt het, nu de behandeling dezer stof aan de orde van den dag is, publiek moet maken. Na nu eene reeks van feiten te heb ben opgenoemd waardoor bewezen wordtdat het de bedoeling der Jcsuitcn is, de Kalholijke Hoogeschool van Leuven ten gronde te rigten, en de hunne te Namen in aanzien te brengenwaarvan vooral een zekere Vader Barhicux de raddraaijer is, dié reeds door den Aartsbisschop van Mechelen uit Leuven is verwijderd en zich thans te Gent moet ophoudengaat genoemd blad dus voort De invloed der Jesuiten in de voorname familiën is zeer groot; zij beschik ken over de jonge lieden en zenden ze waarheen hun goeddunkt. Dc geld- verzamelingen welke men jaarlijks doet voor de Lcuvensche Universiteit zijn aanmerkelijk verminderd, cn wij weten dat dc fleer Ram moeite heeft, om de zaken gaande te hóuden. De Bisschoppen vaardigen rondgaande brieven uit prediken, smceken niets baat. De Jesuiten zijn daar, om de pogingen vait het Episcopaat te verijdelen, en zij sluiten de beurzen der Katholijkcn. On- dcrtusschcn kim men niet aan allen te gelijk geven, en hetgeen men aan de Universiteit te Leuven geeftwordt door dc Jesuiten beschouwd als ontroofd aan de talrijke inrigtingen, die zij bij ons hebben. Men verzekert ons, dat de Bisschoppen zich eindelijk hebben vcrccnigd, om een einde te maken aan de altijd toenemende vorderingen van het Jesuilis- mus'; maar wij Vreëzen, dat de maatregelen te laat komen ten aanzien van zulke doorslepene lieden. Bovendien zijïi dc Jesuiten sterk geworden cn de worsteling zal moeijdijk en lang zijn, indicit zij ooit wordt ondernomen. Zij vrcezen niets meer, en reeds bedreigen die stoutmoedige Missionarissen het Instituut van den II. Lodewijk te Mecheleneen voorWei p van al dé be zorgdheid van den Cardinaal Aartsbisschop. Défcé iurigling aan tie vailcrt, is zoo goed als hem op de gevoeligste plaats te treffen. De Vaders wéteh het wel, maar zij hebben gezworen, (en dit is de zending Welke zij hadden, toen zij zich in België hebben gevestigd), zij willen het godsdienstig onder wijs bezitten. Ook vermoeden zij, dat do Cardinaal hun niet gunstig is: de weinige zendingen, die hun in dit kerspel zijn toevertrouwd; bewijzen het; en zij doen den Bisschop Sterckx bitter boeten veor de gunsten, welke hij hun ontzegt. Alles kondigt aan, dat de openbare oorlog op handen is. Onderlusschcn hebben de jesuiten geene vrees. Zij rigtcn hunne batterijenwapenen zich voor de Worstelihg, én wat ergè'r is, too als de lieer Paül Dirókséns hét heeft aangetoond, zij hebben dc Belgische Diplomatie voor zich, die hen kracht dadig ondersteunt bij deh FauS. Vader Barbieux, hoewel thans te Cent, liotidt hict op te ifttfigUérétten zijne pógihgén zullen niet dè minst nóód- löltigc zijn'voor de Ratholijke Universiteit, indien Grcgorius Wl geen gëlioor geeft aan de waarschuwingen van onze Bisschoppen én stellige beletselen iu den weg werpt aan de veroveringen van de kinderen van Loyola. De Indépendance Beige voegt bij dit artikel de volgende opmerkingen: Men weet hoe het vorige jaar hij de stappen door de Fransclte Regering te Rome gedaanom de verwijdering der Jesuiten te verkrijgendë liberale dagbladen behandeld zijn welke die stappen goedkeurden, en wenscblen dat zij beter uitwerking hadden gehad dan het geval geweest is. Men lasterde de Jesuitenzeide men ons. Zij hielden zich niet met staatkunde ophadden gcene eerznehtbekommeren zicli slechts ter zake van de menschlicid en, godsdienst. Zij waren zachtzinnig en rustig, moesten niemand zorg baren, cn volstrekt geen argwaan verwekken. Hetzelfde beeft te Verviers plaats ge had, en thans ziet men, wat van de zaak is; men ziet, dat hunne geheime gangen, hunne altoosdurende listen van dien aard zijndat zij thans ernstige vrees inboezemen zelfs aan hen, die ze in België hebben ingevoerd, die te onder hunne bescherming genomen hadden. Zal men nu zeggendat merl die congregatie lasterde, als men haar beschuldigde naar het monopolie van liet onderwijs te slaan Te vergeefs zal men willen bewcérendat er slechts spraak is van het godsdienstig onderwijs; is het niet duidelijk, dat dit onder scheid dat men nu wil aanwijzengeheel en al zal verdwijnendat het uitsluitcndst monopolie zal uitgeoefend worden, indien men het kan verkrij gen cn datzoo men nog uitstelt om de beloofde wet op bet onderwijs in de Kamer in onderhandeling te nemendit monopolie weldra ccne daadzaak zal zijn. De berigten uit Gent, Brugge, Thielt, Arlon en andere binnenland- sche markten ontvangen, zijn verblijdend; zij kondigen eene daling in de prijzen der eetwaren aan. Dezer dagen is te Bambrugge, hij Ac'lst, in den ouderdom van 103 jareri en 4 maanden Overleden, Petrus varl Sriick, dienstknecht bij Jan Bap- tiste de Cnyl', slagter in genoemde gemeente; deze grijsaard heeft tot óp het einde van zijn leven al zijne geestvermogens behouden, cn heeft tot 3 weken voor Zijnen dood nog gearbeid. De weduwe Pappaert, een vuil, morsig en vrekkig wijf, die té Brussel bekend stond onder den naam van Zwarte Madameis aldaar overledencn heeft een fortuin van een half millioen nagelatendat door hare eenige doch ter, die met een' Ilollandsclien Diplomaat gehuwd is, zal geërfd worden.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3