niet behoud van de gelogde grondslagenaan liet beslaande die verbeteringen aan te brengen, welke cene driejarige ondervinding als noodzakelijk of nuttig zoude hebben doen kennen. De overige zes leden hebben herinnerd dat er niet anders tot de invoering van dat reglement is besloten dan bij wijze van proet- neming, om, na driejarige ondervinding, de uitkomsten in opzettelijke over- weging te nemen, om, wanneer die uitkomsten ongunstig bevonden mog- teu worden, tot het vaststellen van andere beginselen over te gaan. Die leden meenden dat het stelsel van dit reglement in gcenen deele aan de bedoeling en aan de behoeften voldaan hebbe, en de commissie had hehooren voor te stellen om het door een ander meer doeltreffend en spoedige behandeling der zaken bevorderlijk stelsel te doen vervangen. Dij gelegenheid van de behandeling van artikel Gt, hoofdstuk VF, hebben de leden, die bereids hij de algcmcene beschouwingen het verlangen naar eene verandering van stelsel hadden te kennen gegeven, hunne denkwijze nader ontwikkeld. Daarbij werd onder anderen door sommigen gesproken van de wcnsehelijkheid om terug te komen op het stelsel der zoogenaamde amende menten zoo als het hij het laatste voorstel der vorige commissie gewijzigd was voorgedragen. Ook verlangde mendut er altoos slechts een enkel verslag over ieder voorstel of wetsontwerp opgemaakt zou worden, waarvan men zich een tweeledig nut voorspelde, vooreerst, dat de openbare beraadslagingen daar door in bclarigrijklicid zouden winnen, en ten andere, dat zonder iets te be nemen aan de lievoegdheid der regering, om al zoodanige wijzigingen voor te stellen als zij noodig mogt achten, de kamer niettemin steeds bij magte zou blijven om de eenmaal ingediende voordragten der regering lot cene eindbe slissing te kunnen brengen, welk vermogen baar tbans ontbreekt, zoo dik wijls door bet uitbrengen van een voorloopig verslag de zaak als 't ware we der Wj de regering is ternggebragt. Dit Iaat6te punt beeft ook bij andere leden gewogen, die overigens in goenen deele voor eene geheeie afschaffing van het voorloopig verslag gestemd waren, maar die nogtans voor wenschclijk hielden, dat er een geschikt middel mogt worden gevonden, om het onafgedaan blijven van welsvoordragten of voorstellen welke door de regering of de voorstellers niet ingetrokken worden, in het vervolg te kunnen voorkomen. Eindigende voorts het verslag met bijzondere aanmerkingen op verschillende artikelen. Ingevolge de bepaling van den Opperhoutvester in de Provincie Zuid- llollandvastgesteld met oveileg van Gedeputeerden Staten der Provincie, is liepaalddat tot behoud der visscherij, dezelve zal gesloten zijn van den istcu April aanstaande tot den 15dco Mei daaraanvolgende, inet uitzondering echter van de visscherij van steur, elft en andere vroonvisch, in de huiten- rivieren of buitenwaterenalsmede van aal en paling in de rivieren of bin nenwateren. Gisteren middag is de echtgenoot van den YVel-Eerw. Z. Gel. Heer II. P. Timmers Verhoeven, Predikant alhier, gelukkig verlost van drie welgescha pene dochters. Kraamvrouw en liet drietal zijn welvarende, ROTTERDAM, 11 Maart. Naar men verneemtis dooi- den Heer E. Wenckebach van Amsterdam dezelfde die de rlectromagnetisolie telegraaf van Amsterdam naar 'sGraven- hage heelt vervaardigd, concessie gevraagd tot liet aanleggen van cene telegra fische lijn tusschen Rotterdam en brouwershaven. AMSTERDAM, 11 Maart. Men verneemt dat de Koning van Hanover aan den Ncderlandschcn Adsis- tcnt-Uesident te liandong op Java den Heer Nagel (van wien wij in ons nom- mcr van 27 Febr. gemeld hebben, dat bij door de Inlanders was vermoord) bet Ridderkruis der Guelpen-orde geschonken bad. Het gerucht, 't welk men, als herkomstig uit Rolterdam, goedgevonden heeft door middel van een der hier uitkomende dagbladen te verspreiden alsof er reeds valschc papieren munt in omloop zoude zijnen ten gevolge daarvan van regeringswege contra-order zou gegeven zijn om het papieren geld niet verder ju werking te brengenaangezien het valsclie papieren geld volstrekt nipt van het echte te onderscheiden is" is, indien daarmede, zoo als hel schijntde muntbiljet ten bedoeld wordenvan allen grond ontbloot. «U de administratie is niets bekend van cenige poging tot het nabootsen van de muntbiljetten, noch omtrent eenig verbod van derzelver uitgifte, UTRECHT, 8 Maart. Z. M. beeft liet Logement de Lindenboomvan de familie Schimmel te Soestdijk aangekocht, met de daarbij hehoorende boerderij, om aldaar eene paardenstoeterij aan te leggen. LEEUWARDEN, 9 Maart. Volgens herigten moeten er in deze provincie nog aanzienlijke hoeveelheden aardappelen bij de landlieden zijn gekuild vermits men nog niet verneemt dat onder die aardappelen bederf heerschtzoo is men hier algemeen van gevoelen dat de aardappelprijzen spoedig zullen dalen, en dit te meer, wan neer het zachte weder voortduurt, waardoor een rijke en vroege oogst van deze aardvrucht beloofd wordt. HEERENVEEN. 9 Maart. Sedert den 8sten November jl. werd vermist zekere J. Kok, schoenmaker alhier, omtrent wiens verdwijning niemand de ware oorzaak kon ontdekken. Intusschen meende men uit de handelingen van zijnen knecht, A. Bijsterveld, die van eene zeer ongunstige zijde bekend stond, en die, na de verdwijning van Kok, eenige kleedingstukkcn aankocht en betaalde, waartoe hein bet geld vroeger ten eenemalc ontbrak, terwijl bij een zilveren liorologic verkocht, hetwelk het eigendom zijns meesters is gebleken te zijn, te moeten opmaken, dat liij hem om liet leven bad gebragt. Hij werd dan ook in verzekerde be waring genomen. Nog altijd echter bleef de verdwijning van Kok cene geheimvolle zaak, ter wijl de knecht tc kennen gaf niet anders daarvan te weten dan dat bij op reis gegaan was. Eindelijk echter werd liet lijk van den vermisten persoon op den 28stca der vorige maand in de vaart te Appelscha drijvende gevonden, en waren er kentcckcnen dat hij vermoord was; zoodat het bijna aan geen twijfel onderhevig is, of Rijslerveld heeft zijnen meester door hamerslagen de hersenen verbrijzeld cn daarna hem in liet vaarwater geworpen wclligt aan steencn of eenig gewigt vastgemaakt, ten einde te zinken. GRONINGEN, 10 Maart. Men vraagt in hoeverre liet volgende waar zij wat gelezen wordt in het Hoogduitsch werkje Landwirthschafl fiir frauen, Leipzig 1845, p. 233234, en hetwelk wij vermeendenten nutte onzer landbouwende lezers, zoo in deze als andere provinciën, openlijk tc moeten mcdedeelen 1°. dat het nuttig zoude zijn, een of meer bokken in paardenstallen te houden, wijl dit een voorbehoedmiddel zoude zijn tegen duizelingen der paar den (staggers in liet Engelsch, kolder?). 2°. dat bokken, in koestallen geplaatst, door hunnen sterken reuk wel cene onaangename zijde hebbenmaar dat zij van groot belang zouden zijn om de longziekte in de stallen voor te komen. Dit is uit Beijcren bekend geworden cn zoude te Schlitz en in liet Odenwald reeds niet goed gevolg beproefd zijn. Men meent, dat de eigendommelijkc uitwaseming van den bok liet miasma (smetstof) der longziekte zoude ontleden en onschadelijk maken. Zoo een der talrijke Courantlezers eenige zekere ondervinding vóór of tegen deze opmerking heeft, en hij hiervan openlijk mededecling doen wil, zoude het steller dezes aangenaam zijn. Prov. Gron. Cour. BUI TEiN LAiNÜSCHE BEK IGTEJN i -a NIÉUW-HOLLAND. SIDNEY24 Oelolier. De Sidney-Herald spreekt in de gunstigste bewoordingen over de vooruit- zigten der kolonie. Eene vermeerdering van 18,800 op de inkomsten van bet kwartaal, eindigende op uit. September, in vergelijking met hetzelfde tijdstip in liet vorige jaar, is een klaarblijkelijk bewijs van de verbetering, die daar in den staat van zaken beeft plaats gegrepen. Berigtcn van Otabeitc gewagen van cene zamenkomst van de En- gelsehc en Eranscbe vlootvoogden nopens de zaken van den Consul Pritchard. VEUEEMGDE STATEN. Berigtcn van daar meldendat in sommige Staten cn voornamelijk Noord- Carolina, Massachusetts en Kentucky sedert 1797 zulk guur weder niet was gevoeld. Er is cene aanmerkelijke hoeveelheid sneeuw gevallen en rnen beeft in de wouden vele dieren doodgevrozen gevonden. Deze strenge koude vormt een zonderling contrast met liet zachte weder in Europa. TURKTE. CONSTANTINOPEL20 Febrnarij. De Sultan beeft bevolendat in de Keizerlijke drukkerij tc Scutari eene goedkoope uitgave zou worden bezorgd van al zulke boeken, welke strekken kunnen tot bevordering en verspreiding van algemeene kennis en beschaving, met bijvoeging, dat de verzending van zulke werken naar de provinciën voortaan zal ontheven zijn van alle regten. Verder zijn twee besluiten des Grooten Heers bekend gemaakt, de cene betreffende bet slaan van kleine koperen munt en de andere nopens de invoe ring der koepok-inenting in alle staten van het Turkscbe rijk. RUSLAND. PETERSBURG, 25 Februarij. Z. M. de Keizer heeft gisteren eene grootc wapenschouwing over de troepen gehouden, welke reeds vroeger zou hebben plaats gehad, maar door de strenge koude was verhinderd geworden. Hij zou zich in liet begin van Maart naar Moscou en daarna naar Italië hegeven. Te Nakhitchevan, eene stad in het Zuid-Oostelijk gedeelte van Europiscli Rusland aan deze zijde van den Donniet verre van de zee van Asofheeft den ll<len Januarij te 10 ure des morgens eene hevige aardbeving plaats ge had, die aan de huizen groote schade heeft aangerigt. Uit den Kaukasus heeft men berigten lot den C*6", meldende, dat het den Russen gelukt was eene vaste stelling in het Gechinskische bosch te krij gen, en dat zij nu hun voornemen zouden uitvoeren, om er een deel van om te hakken en te verbranden. De hoofden der Abadsechen waren aan den Kei zer in onderwerping gekomen. Zij hadden zich bij den Generaal op den regter- flank aangeboden en de voorwaarden, op welke zij zich onderwierpen, getee- kend. Die stam telt ruim 100,000 zielen; en zijne onderwerping is van zeer veel belang, ook omdat bet een voorbeeld aan de andere stammen geeft. ZWEDEN. STOKHOLM, 3 Maart. Gisteren is hier plotseling dooiweder ingevallen met eene heldere voorjaars lucht; de sneeuw is reeds weggesmolten en blijft de luchtgesteldheid aldus,

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2