LEYDSCHE COURANT. N°. 31. VRIJDAG13 MAART. BINNEJN LANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond uit. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN12 Maart. Z. M. heeft in plaats van den Baron F. J. B. van der Capellen, als lid van het Collegie van Raden en Generaalmeesteren der Munt aangesteld Jhr. A. Calkoen. De Minister van Finantiën heeft ter kennis gebragt van de belangheb benden, dat van de 20 millioen steenkolen, welke krachtens het bepaalde bij art. 2 van 'sKonings besluit van 5 Januarij jl. tot den 21sten Julij aan staande langs de Maas over het kantoor Eysdenmet vrijdom van inkomen de regten uit België kunnen worden ingevoerdhereids op den laatsten Fe bruary jl. eene hoeveelheid van 12,151,340 ffi zijn ingevoerd geworden. De Minister van Marine heeft ter kennis van de Ouders en Voogden ge bragt, die voor hunne Zonen of Pupillen de toelating op het Koninklijk In stituut voor de Marine te Medenblik reeds hebben verzocht of alsnog wen- schen te erlangen, dat er, van den lsten Junij af, te Medemblik een Exa men van Adspiranten, bestemd voor de Zeedienst zal plaats hebben, en dat om daartoe te worden toegelaten, men zich bij request aan het Departement van Marine, vóór of uiterlijk op den lstcn Mei aanstaande zal moeten aanmel den, met overlegging van de vereischte bescheiden, welk request zal moeten aanduiden den naam, den stand of het beroep, de woonplaats, de geboorte plaats en godsdienst van de Ouders of Voogdenen voorts vergezeld zal moe ten gaan van een Certificaat van het Bestuur der woonplaats van de Ouders of Voogdenwaaruit blijkt hoelang zij aldaar gewoond hebben van de ge boorte-acte van den Adspirant van eene verklaring eens Geneesheersdat de Adspirant ingeënt is of de kinderpokken heelt gehad. Zullende, alvorens de toelating tot het Examen plaats hebbe, door den Officier van Gezondheid van het gezegde Instituut naauwkeurig worden onder zocht of de Adspiranten zijn van eene goede physieke gesteldheid en vrij van ligchaamsgebrekenwelke voor de dienst ongeschikt maken. Al de overige voor hen benoodigde Inlichtingen zijn aangewezen in de aan kondiging van 18 April 1838 destijds geplaatst in de Nederlandsche Staats- Courant. De werkzaamheden aan de ijzerbaan van hier naar Rotterdam worden met al dien spoed voortgezet, welken de toestand der gronden veroorlooft, en is het aantal der arbeiders tot 700 aangegroeid. Door den Heer van Dam van Kostverloren te Eist, in Gelderland, zijn 6 schapen verkocht voor f 210, waarvan 3 voor ƒ50 en 3 voor 20 het stuk. 'sGRAVENHAGE, 10 Maart. Gisteren middag is er bij Z. Exc. den Minister van Koloniën een groot diner gehouden. Een en twintig personen namen aan hetzelve deel. Men verneemtdat het berigtdat Z. Exc. de Minister van Hall de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal ten diner zou hebben genoo- digdongegrond is. Het voorloopig verslag der Kamer omtrent de ontwerpenbetrekkelijk het eerste boek van het Wetboek van Strafregt is thans opgemaakt. Het blijkt daaruit, dat het onderzoek in de seclien met veel belangstelling heeft plaats gehad; dat de aanbieding hoogst welkom was; dat de overgroote meerderheid de meening niet beaamd heeft van slechts enkele leden, die het wenschelijk oordeelden, nog eenigen tijd met het tot stand brengen van een Wetboek van Strafregt te moeten toevenen slechts het Fransche gedeeltelijk te moeten wijzigendat er meerder verschil van gevoelen heeft bestaan omtrent de afzonderlijke aanbieding van het eerste boekzonder bijvoeging der overige dat de groote meerderheid evenwel heeft gemeenddat ook een voldoend on derzoek van het voorgedragen ontwerp van het eerste boek op zich zelf kon plaats hebben, omdat men vrij blijft, ook na de beginselen aangenomen te hebbende toepassing dier beginselen wanneer zij later voorgedragen zal wor den te verwerpen voor zoo verre zij mogt geoordeeld worden afkeuring te verdienendat de Kamer met vertrouwen verwachtdat het thans ook de bedoeling der regering wezen moetom nog in deze zitting de aangeboden ontwerpen, het eerste boek omvattend, in wetten te zien overgaan; dat de meerderheid niet gedeeld heeft in den bij vele leden besproken wenschom de onderscheidene gedeelten van het Wetboek aan het oordeel der hoven der regtbanken en der regtsgeleerde faculteiten aan onze Hoogescholen te zien onderworpen vóór dat dezelve als ontwerp van wet bij de Staten-Generaal zouden worden ingezonden; dat vele leden het meenden te moeten goedkeuren, dat het ontwerp niet op eene enkele zuivere strafregt-theorie is gebouwd. Geregtigheid te handhaven in de maatschappij, ziedaar het doel, hetwelk men dan door beveiliging, dan door afschrikdan door verbetering moet trachten te bereiken. Wat nu de titels zeiven betreft, zoo laten wij hier eenige algemeene en veel besprokene punten volgen Op eenige leden na, was inen algemeen voor het behoud der doodstraf) bij de beoordeeling der straf van levenslange opsluitingals straf naast den doodis ook weder de deportatie ter sprake gekomen men beval die zaak ook nu nog aan de herhaalde overweging der regering dringend aanen alleen wanneer alle hoop om de deportatie te zien aangenomen, moest worden op gegeven, dan zouden vele leden hunne goedkeuring aan de levenslange opslui ting kunnen geven de groote meerderheid heeft ook gemeendin het voor gedragen gevangenisstelsel van afzondering te moeten berusteneen langer uitstel toch omtrent de keuze van stelsel kwam overbodig voormet de ver banning zoowel voor staatkundige misdaden als voor vreemdelingenkan de meerderheid zich vereenigen over de eerloosverklaring is geen stellig oor deel uitgebragt, omdat men de omschrijving mistte van hetgeen als gevolg en uitwerksel der eerloosverklaring zou moeten beschouwd worden. Sommige leden wilden de geeselslraf niet geheel verwerpen, mits op eene andere wijze, b. v. binnen de muren der strafgevangenis uitgevoerd sommigen wenschten ook nog als zinnebeeldige straf, die van het zwaaijen met het zwaard over het hoold te willen behouden, doch de overgroote meerderheid heeft ge oordeeld, dat zoodanige vertooning niet veel indruk kan maken. Vele leden hebben zich onbepaald tegen de tepronkstelling verklaardmen koesterde ook geene zeer gunstige meening omtrent den invloed dier straf, te oordeelen vooral naar hetgeen de ervaring daarvan thans oplevert. Men wilde met de regering aannemendat eene afzondering in de gevangenis niet wel voor- zigtig boven de 12 jaren kon worden uitgestrekt, doch dat men dan ook de tuchthuisstraf in haar maximum tot 12 jaren moest bepalen. Het is velen voorgekomendat bij art. 38 en 39 van den IIden titel door de regering een stelsel van gemeenschappelijke werkzalen en cellulaire gevan genissen zou gevestigd wordenwat hoogst gevaarlijk zou wezenen den in vloed van het geheele aangenomen stelsel zon doen verloren gaan. Nopens titel III werd o. a. algemeen begrepen, dat alleen van eene bij de wet strafbare poging, in de wet behoort te worden gesproken, en het overige aan de wetenschap overgelaten. Algemeen zijn de verbeteringen erkend, welke de IVde titel heeft ondergaan. Aangaande titel V zij hier alleen vermelddat de groote meerderheid de dronkenschap beschouwt als een toestandin welken men zich vrijwillig heeft begeven, en dat dit juist doet uitkomen, wat haar in toerekenbaarheid geheel van krankzinnigheid doet verschillen. Algemeen is goedgekeurddat er een tijdstip door de wet wordt aangewezen, op hetwelk ten aanzien van kinderen, de toerekenbaarheid op het gebied van het strafregt wordt geacht aan te van gen. Er is wijders gevraagd, waarom de regter, de doodstraf alléén niet zal kunnen wijzigen? Gelden de verzachtende omstandigheden van alle straffen, waarom ook niet van deze De oefening van het regt van gratie zou ook zeldzamer noodig zijn. Den VIden titel zag men algemeen gaarne meer uitgebreid men verlangde eene geheel andere ontwikkeling van de leer der herhaling van misdaad. Met opzigt tot den VIIden titelmeende mendat deze te veel verloren heeft in gewigt en beteekenissedert dat de eerloosheid verklaard wordt, niet meer het bepaald gevolg te zullen zijn van criminele straffen. De voorstellen der commissie tot herziening van het reglement van orde, in de vergadering van den 10dcl> February jl. ter tafel gebragt, zijn in de afdeelingen der Tweede Kamer door 39 leden onderzocht. 32 leden heb ben genoegen genomen met de wijze, waarop de commissie zich van haar taak heeft gekweten. Behoudens de bedenkingen tegen sommige wijzigingen geop perd, oordeelde die meerderheid, dat de voorstellen in het algemeen aanne melijk zijn en eenige belangrijke verbeteringen in de wijze van behandeling der zaken zullen aanbrengen, en dat de commissie te regt had begrepen, dat het der Kamer niet te doen is geweest om een nieuw reglementmaar wel om

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1