LEYDSCHE WOENSDAG, 4 3IAART. BINNENLANDSCHE BER1GTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommcrs worden tegen 10 Centen afgegeven Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den 14den Februarij 11. heeft Z. M. bepaald, dat met den 8sten Maart aanstaande de heele en halve JDucutons of Zilveren Rijdersbenevens de Rijksdaalders Vijf- cn-Twintif/en en Rertiende-halvenbuiten koers zullen worden gestelden er van den 3den tot den 7den dezer maand bij de Nederlandsche Bank en bij de Agenten van 'sRijks Schatkist, op de gewone kantoor-uren, gelegenheid zal worden gegeven tot inwisseling dier munten legen andere die koers hebben. LEYDEN, 3 Maart. Wij zijn verzocht om namens den Heer Mr. H. Obreen te melden, dat hij nietgelijk in den in ons vorig nommer geplaatstenbrief van den Heer Mr. 11. C. Huyser wordt verondersteld, bedankt beeft voor de plaatsing op de aanbevelingslijstter vervulling der vacature van Plaatsvervangend Regtcr bij de Regtbank alhier; maar na die vervulling verzocht heeft om niet andermaal te worden voorgedragen; hetgeen naar zijne meening grootelijks van het ver onderstelde verschilt, daar hij het eerste onkiesch zou hebben geacht. Onlangs hebben wij de aandacht gevestigd op de aangekondigde Hollandsche vertaling van den KosmosOntwerp eener natuurkundige Wereldbeschrijving, van Alexander von Humboldt, waarvan wij toen het goede en wenschelijke hebben betoogd, en deze onderneming bijzonder aanbevolendaar dit werk voor den gewonen lezer in de Hoogduitsche, ol in welke vreemde taal ook, van wege de verscheidenheid der onderwerpen, en de velerlei daaraan verbon dene ongewone bewoordingen en kunsttermensoms moeijclijk te verslaan is hoeveel te meer moeten wij dit thans nog doen, daar wij het belangrijk nieuws kunnen meldendat deze Hollandsche uitgave de bijzondere belangstelling des Schrijvers heeft verworven, zoodat deze, volgens zijne schriftelijke toezegging, op eene allezins vereerende wijze den Heer Beyma ter hand gesteldalle op helderingen wil en zal gevenomtrent hetgeen zich soms duister mogt voor doen alsmede opgave van al wat onder en na het afdrukken der oorspronke lijke uitgave, ter verbetering of toelichting bij hem mogt zijn opgekomen. Het is te meer zijn eigen wensch, de Hollandsche vertaling onder zijne leiding te doen bewerken, om die daardoor in de meest mogelijke volmaaktheid te doen verschijnenwaardoor deze uitgaveboven alle andereeene groote waarde zal bezitten. Zoo men verneemt, heeft dit het drukken dezer uitgave eenigzins vertraagd, daar deze reeds van het lsle blad af, het door von Humboldt opgegevene zal bevatten. Wij twijfelen dus niet, of men zal zich om deze reden wel getroos ten iets langer te wachtenterwijl men thans de hoop op eenen spoedigen en geregelden voortgang mag koesteren. Het zoude goed zijn zoo de Uitgever no<* eenigen tijd de inteekening op dit belangrijk werk openstelde, verzekerd zijnde van den nu nog meer algemeenen bijval, welke deze Uitgave, door de meerdere voortreffelijkheid zal genieten. Zaturdag nacht is te Rotterdam brand ontstaan in een achterhuis van de Bontwerkers en Pettenmakers Mironje en Comp., op de Visschersdijkdie vrij groote schade nceft aangerigt. Zondag morgen heeft een brand te Amster dam een hooipakhuis van de Heereri Tall en Levisson in de Zwanenburgerstraat in de asch gelegd. In het voorleden jaar is voor het fonds voor noodlijdende kerken en per sonen 28,808.12^ bijeengebragt. 'sGRAVENHAGE, 2 Maart. Zondag morgen heeft Z. M. de Koning HH. Exec, de Fransche, Hanoversche en Belgische Gezanten ten gehoore ontvangen. Den 28sten Februarij waren in deze residentie aangekomen en aan bet Hotel de l'Europe afgestaptde Ileeren Gebroeders von Rothschild, linn verblijf alhier zou in verband staanmet dezer dagen toegestane of later toe te stane spoorweg-ondernemingen. Genoemde Ileeren hebben, na ten gehoore bij Z. M. te zijn toegelaten, slechts 5 uren alhier vertoefd en zijn toen naar Brussel wedergekeerd; zij had den in Frankrijkals deelhebbers der compagnieschap tot aanleg van den spoorweg naar de Belgische grenzen, het eerst van dien weg gebruik gemaakt, en waren dus in éénen dag van Parijs te Brussel aangekomen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal was tegen heden ten tweeden male bijeengeroepenom te beraadslagen over het ontwerp van adres tot rouwbeklag aan den Koningwegens het overlijden van den jongen Prins doch men was, ten gevolge van het niet genoegzaam getal opgekomen leden andermaal buiten staat eene Vergadering te kunnen houden. De Afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben heden onderzocht het gewijzigd ontwerp van wet nopens den Accijns op de Suiker. Bij het 11. Zaturdag ingekomen ontwerp van wet tot verhooging van het IXde Hoofdst. A. der begrooting van 1846 wordt het vermeerderd met een 13de artikelAanzuivering van interessen tot op 30 Junij 1846van een kapitaal van ƒ5,000,000 schuldbekentenissen van het Ainort.-Syndic. a 4j pCt., en daarvoor uitgetrokken ƒ112,500, waardoor het Hoofdstuk wordt ver hoogd tot ƒ36,130,669.33. Bij dit ontwerp is gevoegd de volgende Memorie van toelichtingOp den staat van berekening voor de Nationale Schuld over 1846 en 1847, zijn geenc sommen uitgetrokken voor renten van 5 of 4J pCt. schulden, in de veron derstelling. dat de aflossing of verwisseling van schuld, hare volkomene uitvoe ring in den loop van 1845 zoude verkrijgen, waarin de Regering ook is ge slaagd, behoudens dat van het kapitaal van nagenoeg ƒ99,500,000 4 pCts. schuldbekentenissen Amort.-Synd. nog in omloop is gebleven ƒ5,000,000, wier aflossing niet juist te bepalen is. Volgens de bepaling der wet van 25 Junij 1844 zal deze aflossing eerst uit de laatste der te ontvangen Belgische renten, en alzoo op 1 Julij 1846, hehooren te geschieden, ten ware de toestand der schatkist eene vroegere aflos sing gedoogde. In afwachting daarvanmoet de rentebetaling verschijnende 1 April e. k. zijn verzekerd. Het aangeboden ontwerp heeft de strekking, om de aanzuivering van renten van dat kapitaal tot April te wettigenzijnde dit het uiterlijke tijdvak waarin verondersteld wordt dat de aflossing zal kunnen zijn tot stand gebragt. Voor de verhooging der begrooting met 112,500is geen aanvulling van de middelen tot dekking noodig want de renten der Belgische schuld, welke eerst bij de evenredige betaling van den koopprijs aan de Ileeren von Roth schild is overgegaan en waarvan het bedrag verre te boven gaat de som van deze verhooging, bedragende sedert 1 Jan. 1846 eene som van 17,400,000 zijn ook niet op die begrooting vermeld. Voorts is medegedeeld een gewijzigd ontwerp van wet, nopens de opheffing van het Fonds der Nationale Nijverheid, te rekenen van 1 Januarij 1846, waarbij tot de verevening der in 1842, 1843, 1844 en 1845 uitgezegd fonds gedane of in 1846 nog te doene uitgaven, worden vastgesteld de na volgende sommen, als: A. Wegens reeds gedane uitgaven voor premiiin ter aanmoediging van vis- scherijen 107,984.26 voor stortingen in maatschappijen 9,775voor tractemcnten en verdere onkosten van consulaten 4,929.96en eenige klei nere posten; te zamenƒ176,033.50*-. B. Wegens nog te doene uitgaven 39,600waaronder ƒ30,000 voor het Veefonds, te zamenƒ215,633.501.. De in het vorige artikel sub A en B vermelde uilgaven worden aangewezen op de beschikbare haten van het fonds, hiervoren gemeld, als: a. in het op den 31stcn December 1841 in 's Rijks kas aanwezig geweest zijnde saldo, ad ƒ113,276.64 b. in de ten behoeve van het fonds gedurende de jaren 1842 en 1843 gedane ontvangsten, ad- 157,836.01 ƒ271,112.65*. Zullende de vereffening der nog uitstaande sommen .zooveel mogelijk wor den bespoedigddoor het aangaan van transactiëndoor overdragt der vorderingen aan derdenmitsgaders door den verkoop van de aandce- lcndie het fonds in naamloozc maatschappijen en andere ondernemingen bezit. Zijnde bij dit ontwerp nog gevoegd eene memorie van toelichting, waarbij vooral het laatste of 4dc artikel nader in de bijzonderheden wordt toegelicht. Tot Candidaten voor de betrekking bij de Munt hebben zich nog opge daan de 1111. Mr. J. N. W. A. Baron van Hugenpoth tot Aerdt, openbaar

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1