LEYDSCHE COURANT. N26. MAANDAG, 2 MAART. BINNEN LANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaturdag avond vit. De Prijs dor Courant is 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LF.YDEN, 28 February. Heden is albier de verjaardag van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden, op de gebruikelijke wijze herdacht. Een bijzonder berigt uit Castricum meldt aangaande het roofdierdat sedert cenigen tijd zoo vele schapen in die streken aanvalt en vermoordt, dat hetzelve door eencn boer zoude gezien en naar deszelfs beschrijving een panther wezen zou. Men houdt het er voor, dat dit beest op eenc toevallige wijze ontkomeu is van eene brik, die onlangs in het gezigt van Petten is verbrij zeld en, naar men uit sommige omstandighen wil afleiden, ook wilde dieren aan boord had. Het wordt zeer mogelijk geacht, dat het bewuste dier, ten gevolge der op hetzelve 11. Maandag gemaakte jagtnaar elders de wijk geno men heeft. Volgens een ander bij ons ingekomen berigt zou het zeker zijn, te oordcelen naar het spoor der klaauwen, dat zoo in den grond als op den rug van scha pen is herkend geworden, dat het ondier geen wolf is. Jongens, die kudden hoedende dezen geduchtcn gast hebben gezienzijn zoodanig onthutst geweest cn verward in hunne beschrijvingendat men uit hunne verhalen en opgaven tot niets bepaalds besluiten kan. Men is het spoor van het dier sinds de op hetzelve gemaakte jagt kwijt. ('s Grav. Nieuwsb.) In de Prov. Gron. Cour. leest menOp Zaturdag den 21slen Febrnarij jl. is te Nieuw-Beertagemeente Beerta, op het land van O. Ebbens, een Das gevangen. Dit dier had zich onder een aldaar staanden strooberg een hol gekrabtzulks werd ontdekttoen de strooberg bijna verbrand washetwelk men deed, omdat men het land ploegen wilde, waarop het dier te voor schijn kwam. Het heeft ten naastenbij eene lengte van 0.6 cl Ned. en weegt ongeveer 10 Ned. Men vindt deze dieren in Europa en Azia, doch zeld zaam in ons gewestvan hun vet en bont bedient men zichterwijl van het haar kwasten voor schilders gemaakt worden. De bevolking der stad Delft bedroeg op 1°. Januarij 1846 18,008 in woners (bet garnizoen er onder begrepen) van de navolgende onderscheidene gezindheden, als: 10,276 Gereformeerden, 6,905 Roomsch-Katholijken58 Oud-Roomschen473 Lutherschen 24 Remonstranten, 2 Mennonieten, 146 Afgescheidenen der Gereformeerden, 103 Hoogduitschc Israëliten, 9 Portu- gcesch- Israëlitcn en 12 van niet genoemde gezindheden. 's GRAVENHAGE27 February. Aanstaanden Zaturdag, ter gelegenheid van het verjaarfeest van Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden zal er een schitterend bal bij Zijne Majesteit gegeven worden. Het heeft II. K. II. de Prinses van Oranje behaagdaan de armen-kin- dcr-bewaarschool te Delftshaven de aanzienlijke gift van 100 te doen toe komen. Gisteren heeft Z. K. H. de Prins van Oranje het middagmaal gebruikt bij H. Ds. broeder, Z. K. H. Prins Hendrik. Naar men verneemt is door den Officier van Justitie te Brielle regtsin- gang met bevel tot gevangenneming gerequireerd tegen zekeren Pietcr Slinger, Ketellapper te Ooltgensplaat, cn diens huisvrouw Johanna den Boer, als beide verdacht van het des bewust uitgeven van vertinde of verzilverde centen voor stukken van 25 centen. De Inspecteur-Generaal van de Geneeskundige Dienst der Land- en Zee- magt heeft berigt, dat op den 15dC[l Julij 1846 een Vergelijkend Examen over de Adspiranten zal worden gehoudenter toelating als kweekeling bij 's Rijks Kweekschool voor militaire Geneeskundigencn dat voor den lsten Mei 1846 een daartoe strekkend verzoekschrift aan hem vrachtvrij moet wor den ingezondenhetwelkop zegel geschrevenmoet vermelden de namen cn voornamen van vader en moeder of voogden, voluit, hun stand of beroep, woon- en geboorteplaats, de godsdienst waarin hunne zonen of pupillen zijn opgeleiden of men bij de Geneeskundige Dienst der Land- of Zeemagtof der Ovcrzecsche bezittingen wil geplaatst worden cn voorts nog de volgende bewijsstukken op zegel: 1». Eene verklaring van het bestuur der woonplaats van de ouders of voogden, dat zij ingezetenen van het Rijk zijn of der Ovcrzecsche bezittingen; met eene opgave ten opzigte hunner gegoedheid. 2°. De geboorte-akte van den adspirant. 3°. Eenc verklaring van het genoten onderwijs. 4". Eene verklaring van den lsten Officier van Gezondheid in hunne woonplaats of in het nabij gelegen garnizoendat de adspirant eene goede ligchaams-gesteldheid heeft enz.en 5°. Indien zij in de termen der nationale militie vallen, een bewijs dat zij aan hunne verpligtingen hebben voldaan. Het examen zal zich bepalen tot de navolgende vakken: Het schrijven eener goede leesbare hand. b. De grammaticale gronden der Ncderduitschc en Fransche talende adspirant zal uit deze talen wederkeerig cn met vaardigheidzoowel schrifte lijk als mondelingmoeten kunnen overzetten. c. De grammaticale gronden der Latijnsche taal cn het verstaan van ge woon proza in die taal. d. De gronden der algemcene geschiedenis en van die des vaderlands. e. De voornaamste doelen der aardrijkskunde. De rekenkunde, vooral de leer der gewone en tiendeelige breuken, en derzelver toepassing op het metrieke stelsel van maten en gewigtenalsmede de leer der evenredigheden en der logarithmenvooral zal gelet worden op vlugheid en naauwkeurigheid in toepassing en bewerking. g. De stelkunst tot en met de vierkants-vergelijkingen. h. De eerste gronden der meetkunst, vooral bekendheid met de formulen voor den inhoud der vlakken en ligchamen. De adspiranten mogen niet heneden de 16 en niet boven de 20 jaren zijn; de toelating zal zijn op 1° Septemberl846 cn de cursus vier jaren duren de kweekelingen voor de Landmagt, worden bij openvallende plaatsen, tot kweekelingen der 2de klasse op een tractemcnt van ƒ200 en tot die der lstc klasse op een tractement van 300 'sjaars bevorderd. Die bij de Zeemagt genieten gedurende hunnen vierjarigen studietijd eenc jaarlijksche toelage van ƒ400, even als die voor de Oost.-Ind. behoudens borg- togt der ouders of voogden voor de terugbetaling, wanneer de kweekeling zich onttrekt of wegens traagheid ofslecht gedrag wordt ontslagen. De ouders of voogden moeten zoo lang het verblijf zal durenvoor klecding, voedingwoningboeken instrumentenenz., naar behooren zorgenover eenkomstig de bepalingen. De kweekelingen van het vierde studiejaar worden, naar mate van bekwaam heid en bestaande behoefte tot Officier van Gezondheid der 3de klasse voorgedra gen aan deze betrekking bij de Landmagt is verbondena. een tractement van ƒ800 'sjaars, en b. de rang van 2dcn Luitenant; aan die bij de Zeemagt: a. een activiteits-tractement van ƒ700 b. een non-activitcils-tractement van 500 en verdere voordeelen cn de rang van 2dcü Luitenant bij het corps Mariniers. Bij de Landmagt in de O. I. is aan deze betrekking verbonden a. een jaarlijksch tractement van ƒ1,710, benevens vrije woning of schade loosstelling voor huishuur, en de indemniteit voor fourrage voor twee paarden; b. een tractement van ƒ800 'sjaars, gedurende hun oponthoud hier te lande; c. eene gratilicatie van ƒ380 en een voorschot van ƒ520te zamen uitma kende eenc som van ƒ900, waarover men vóór de afreis kan beschikken, zoodra het schip aangewezen is, waarmede de reis op kosten der Regering zal geschieden en d. de rang van 2dcn Luitenant bij den Staf van het leger in Oost-Indië. Gisteren en heden heeft de Centrale Afdecling van de Tweede Kamer der Staten Generaal zittingen over verschillende aanhangige onderwerpen gehouden. Voorts zijn bij de Kamer ingekomen de antwoorden der Regering betrekke lijk het ontwerp van wet ten aanzien van den accijns op de suiker. Uit ecnen daarbij gevoegde Staat van in-, uit- en doorgevoerde ruwe suiker uit de Ovcr zecsche Bezittingen van den Staat en van elders afkomstigblijkt dat er in 1845 uit onze koloniën is ingevoerd 73,280,098, en van elders 32,235,051 ffi (te zamen 105,515,149 ffi), zijndej ruim 20,000 ffi meer dan in 1843 en 1844; terwijl de uit- cn doorvoer in 1845 heeft bedragen 23,316,525 waaruit zou blijken dat er hier te land 77,198,624 ffi suiker zou worden ge bruikt, of 22 ffi per ziel in het jaar. Terwijl de opperman C. Z.alhier woonachtig, buiten 'shuis aan zijn werk wasen zijne vrouw eenc boodschap verrigttebleven er 4 kinderen zonder opz'igt achter. Kort daarna is een buurmeisje, op het geschreeuw

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1