- gczamcntlijk naar de woning van den Minister von Eichhornten einde hem hunne dankzegging te betuigen, voor zijne medewerking tot alles, wat den loop der beraadslagingen kon bevorderen. De Heer von Eiehborn drukte in zijn antwoord de hoop uit, dat dit begin van onderlinge beraadslaging en vereeniging, later de grondslag mogt worden voor het groote gebouw van kerkelijke eenheid en vrede. Des middags waren de gezamentlijke Afgevaardigden, bij den Prins van Pruissen ter tafel genoodigd. Heden is diner bij den Koning, waaraan de afgevaardigden insgelijks deel zullen nemen. KARLSRÜHE, 18 Febrnarij. Een agent van het Oostenrijksche Lloyd heeft met het bestuur van den spoorweg eene overeenkomst geslotenwaarbij dit bestuur zich verbindt steeds een afzónderlijken locomotief gereed te bonden om ter beschikking gesteld te wórden van den bode, welke rnct de Indische brievenmaal belast is. Onze overheden hebben het belang begrepen dat voor Duitschland in dezen transito gelegen is, en hebben zich dus zoo bereidwillig mogelijk jegens den agent betoond, welke insgelijks dergelijke overeenkomsten gesloten beeft met de besturen van de Belgische en Rijnsehe spoorwegen en van de maatschappij der stoombootdienst op dén Rijn. Ten gevolge van deze schikkingen zal de Indische brievenmaal alle drie Weken geregeld door Duitschland komen; zou- wcl bij het heengaan als bij de terugkomst. De weg over Marseille zal evénwel niet dadelijk' geheel verlaten worden. De Indische brievenmaal bevat gewoonlijk omstreeks 40,000 brievenwelke gezaraentlijk met de dagbladen een gewigt van 50 quintalcn uitmaken. Er zijn drie groote wagens tot het vervoer daarvan noodigen op de stations waar geene spoorwegen zijnmoeten steeds 14 paarden gereed gehouden wor den. De onkosten voor elke reis van de Indische brievenmaal haar Londen, bedragen 30,000 fl. Hetgeen nog het belang van dit vervoer vermeerdert, is dat ook de koopwaren en reizigers, 'welke per diligence gaan, denzelfden weg volgen als dë dépêches. De mededinging van Frimkrijk is voor het ver vol* des te minder te vreezendaar de spoorweg van OiFenburg naar Con stants en die van Bregenz naar Veronaweldra voltooid zullen zijnhetgeen de reis nog aanmerkelijk zal'verkorten. FRANKFORT. 20 Februarij. Eergisteren is alhier de 300ste verjaring van Luther's dood met veel pleg- tigheid gevierd, i Reeds den vorigen avond nam die plegtigheid een' aanvang daar een groot aantal ingezetenen, met zangers en muzijk aan het bootd onder fakkellicht, zich naar de woning begaf, waarin de hervormer in 1521 op zijne doorreis naar den Rijksdag van Worms gehuisvest is geweest. De beeldtenis van Luther was aldaar in een transparent zigtbaar. Voor het huis werden toepasselijke redenen gehouden, afgewisseld door zang. De vroege morgen werd begroet, met hel schoone lied: Een vaste burg is onze God," dat, onder begeleiding van bazuinen, op den toren van verschillende kerken, door zangers werd aangeheven. Des middags luidden alle klokken. Teil 2 ure waren alle winkels gesloten, en begaf de menigte zich naar de feestelijk versierde en verlichte kerkenalwaar een plegtige dienst gehouden werd. In vele bijzondere en wetenschappelijke kringen werden 'savonds bijzondere leesten gevierd, en in het locaal der vrijmetselaarsdoge Socrates, het Luthergenootschap bepaald ingesteld. Het hoofddoel van dit genootschap is de bevordering der eenheid onder alle godsdienstige belijdenissen in het Vaderland. Het voornemen, om in'Möhra, de plaats Waaruit de familie Luther af stamt, een gedenkteeken voor hem te slichtenschijnt aanvankelijk te zullen gelukken. De Koningin-weduwe van Engeland heeft daartoe, onaangezocht, ƒ1,200 geschonken, bij welke som de Hertog van Mcinungen nog ƒ1,000 ge voegd heeft. De Koniog van Pruissen was uit Berlijn naar Wittenberg vertrokken, om in die stad, waar zoo vele gewigtige gebeurtenissen betrekkelijk de hervor ming hebben plaats gehadden gedenkdag van Luthers dood waardig te vieren. In laatstgenoemde stad zelve is ook die dag, zoowel door godsdienstoefenin gen, als door de hooge- en lagere scholen plegtig herdacht. Ook in andere steden, zoo als te Leipzig, Hanau, Stuttgarut enz., beeft hetzelfde plaats gehad. Oft I ,;C1 E1V Cl E Li A IV D. LONDEN, 21 Februarij. Hier te lande tracht men van de Nederlandsch-Indische Regering concessie en van het publiek deelneming te verkrijgentot het aanleggen van eenen grooten Nederlandsch-Indischen spoorweg, op het eiland Java, die in drie takken zou verdeeld worden, de eerste van Batavia naar Buitenzorg, de tweede van Batavia naar Anjer en Straat Sunda, en de derde van Samarang naar Solo en Djockjokartagczamcntlijk ongeveer 200 mijlen wegs vormende. Later dacht men ook eenen tak van Samarang naar Soerabaya aan te leggen. Het kapitaal zou uit 3 millioen bestaan, a 10 pér aandeel. Daar het eiland Java een der vruchtbaarste oorden van Indië iscene bevolking van ongeveer 7 millioen zielen lelt, jaarlijks tusscben de 4 en 5 millioen voornamelijk aan koflijsniker, rijst, indigo en peper, uitvoert, welke handelsartikelen in verbazend groote hoeveelheden uit de plantaadjen in bet Binnenland naar Batavia en Samarang overgebragt wordencii geene van de bovenvermelde linien eenige technische moeijelijkheden oplevert, stelt men zich van deze on derneming dc meest gewcnschtc gevolgen voor. Wegens den onzekeren toestandwaarin ons land zich tegenover de Vcreenigde Staten bevindtbeeft de Regering bevel gegeven td Woolwich meer dan 300 stukken geschut gereed te houden, om stoombooten en andere oor logsvaartuigen te wapenendie gestationneerd zullen worden op de kusten en in de rivieren van Canadazoowel als op de meerendoor welke die kolonie van de Verecnigde Staten wordt gescheiden. Te Liverpool zijn de groote zeepfabrikanten Stockdale en Comp. falliet gegaan, meteen te kort van 2,400,000. Een van de reusachtige werken op den spoorweg van Berwich naar New castle zal de brug zijn over de Tweed rustende op 128 bogenwaarvan 11 voor de brug zelve 66 voeten wijdte zullen hebbenterwijl de andere langzamerhand tot op 25 voet zullen afdalen. De kosten worden op ruim ƒ2,400,000 begroot. FRANKRIJK. - 1 PARIJS, 22 Februarij. Een merkwaardig verschijnsel heeft in dé Kamer der Afgevaardigden plaats gehad, namelijk dat een der hoofden van céne afdecling der oppositie, Odillon-Barrot, zich met dat van eéne andere, Thiers, veréenigd heeft om aan te dringendat de beraadslagingen over de wet op het middelbaar onder wijs zouden liervat worden die in het vorige jaar onafgedaan waren gebléven. Het geldt hier ecne wet, die reeds tot zoo veel twist tusséheii de voorstanders der Universiteit en de hooge Geestelijkheid heeft aanleiding gegeven. Bijna het tiende gedeelte van de bevolking van Parijs was in 1844 hij dc bureaux van weldadigheid ingeschreven. Te Bayohne waren den 14den een aantal van 40 schepen uit verschil lende havens binnengekomen met tarwe, rogge, gerst, haver en maiV; er waren daar in de laatste dagen meer dan 30,000 madden graan aangebragt. TaiiTiiDo^ëKHifiaRiH mi -naiiais BRUSSEL22 Februarij. De inhuldiging van het standbeeld van den grooten.meet- eu werktuig kundige, Simon Stevin, leermeester van Prins Maurits van Oranje, te Brugge, is op 26 Julij vastgesteld. De feesten zullen 7 dagen duren, namelijk van 26 Julij tot 3 Augustus ingesloten. De stedelijke Raad van Brugge heeft het verslag der Commissie goedgekeurd, en besloten om binnen vijftien dagen over het programma te stemmen. Te Viane een dörp bij Geraertsbergenhetwelk voorleden jaar 350 armen had en er nu 1,000 telt op eene bevolking van 1,569 zielen, werd onlangs, op bevel dei overheid, een paard dat in een oogeneeslijkeu graad door den droes was aangetast, afgemaakt en ter aarde besteld; des nachts, zonder dat de policie bet kon beletten, is, liet door een vijftigtal personen opgegraven, het vleesch er afgesneden en door de beboeftigeu gegeten. Eenige dagen later voedden zich deze uitgehongerde mcnsclicn met het vleesch van eene zieke koe, die men insgelijks des nachts uit de aarde bad gehaald. Hun overig voedsel bestond uit rapen met het loof te zamen gekookt of koolzaad- planten, cn eene hoop bladeren dient hen tot rustplaats. Nog steeds wordt onze stad overstroomd door uitgewekenen uit den bc- hoeftigen stand in de Vlaamsche provinciën die zich voor het bedelaarsge sticht te Tcikamere aanmelden, doch daarin niet kunnen opgenomen worden, omdat het vol is. Zij gaan dan hier bedelenworden opgenomen- en in de gevangenis des Petits-Carmes gezet, hetgeen ook hun verlangen is. Dingsdag hadden 22 zulke gevangennemingen plaats. AKADEMIE-NIEUWS. PROMOTIE AAN DE UTRECHTSCIIE IIOOGESCHOOL. Den 21s,en Februarij de fleer J. C. de Wit, van Utrecht, fh dé Règten met Theses. :i' ,WwV«Q AnvERTENTIEN. ''.v.o Mijne geliefde Echtgenoot C. FAUL beviel heden van eenen ZOON. Leiden 22 Februarij 1847. J. STOKHUYZEN. Eenige Kennisgeving. Heden morgen is mijne geliefde Echtgenoote G. J. HOOGEBOOM 'zcclr voorspoedig verlost van een' ZOON. Leiden, 24 Februarij 1846. A. MONTAGNF, Iz. Heden overleedin den ouder dom van 67 jaren cn 4 maandenonze geliefde Moeder, Vrouwe ANNA SUSANNA BAGELAAR, Weduwe den Wel- Edelen Heer j. van der Chis. Delft, pit aller naam, 20 Februarij 1846. P. O. van der CllYS: Algemeene en bijzondere Kennisgeving. Bij Vonnis der Arrondissements-Regtban'k te Legdenvan dato twintig Februarij 1846, is in staat van Faillissement verklaard de Persoon van JAN PELLEKOORNE, Winkelier, MeelverkooperVerhuur der van Rijtuig en Slijter in Sterken Drank wonende te Niemvkoopte rekenen van dato van gemeld Vonnis. Zijnde tot Regler-Commissaris in dit Faillissement .benoemd, de Edel Achtbare Heer Mr. J. II. van der SANDIi, te Legden, en tot Curator J. A. SWILLENSNotaris te Nieuwkoop. Mren REGENTEN der Huiszitten- en Diaconie-Armeii zeggen hij deze dank voor de navolgende giften, door hen ten behoeve huiitter Armen ont vangen: van het Mu/ijk-Gezelschap Sempre Crescendo f 311.66 van dc

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3