BUITENLANDSCHE BERIGTEN. Door de Centrale afilccling is opgemaakt bet voorloopig verslag nopens het ontwerp van wet op de burgerlijke pensioenenen dat van de bijdragen aan de Maatschappij van Weldadigheid, ter som van ƒ80,000. Uit de op last van de Provinciale Staten aangelegde nieuwe registers van bevolking en inwoning, in ons Koningrijk, blijkt ten aanzien van onze stad, dat er thans aldaar aanwezig zijn 10,086 huizen, 14,713 huisge zinnen en dat de bevolking bedraagt 29,801 inwoners van het mannelijk en 37,850 van het vrouwelijk geslacht, en dus te zaïnen 67,651 inwoners, ver deeld in: 44,070 Protestanten, 20,389 Roomsch-Katholijken3,179 Israëli ten en 13 niet genoemden. Onder deze bewoners bevinden zich twee per sonen, die den ouderdom van 100 jaren overschreden hebben. Eindelijk blijkt nog, dat de bevolking hier ter stede, Schcveningen daaronder begrepen* sedert 1840 vermeerderd is met een getal van 7,104 zielen. De oogst van 1845 op Java werd geraamd op 807,682 pikols kolfij, 855,498 pikols suiker en 1,627,359 ponden indigo; volgens de laatste berig- tenzal dezelve slechts 677,457 pikols koffij 845,014 pikols suiker en 1,595,000 ponden indigo opleveren, onder welke totalen echter de producten voor rekening van particulieren niet geteld zijndeze zijn nog niet bekend hoewel het zeker is, dat zij in de laatste jaren aanmerkelijk zijn toegenomen. 24 Februarij. De Hooge Raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van v. d., Steen v. Wadenstein, die bij het Hof te Utrecht den 30stCD Dec. was in vrijheid gesteld wegens verwonding in een tweegevecht, als vallende zulks niet in de termen der wet; en geoordeeld dat het hof art. 309 an 310 van het straf wetboek had geschondenen alzoo op nieuw regt doendeden beschuldigde ter zake van het moedwillig toebrengen van verwonding, die eene ongesteld heid van meer dan 20 dagen had te weeg gebragt, in aanmerking nemende de verzachtende omstandighedenveroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en de kosten. ROTTERDAM, 23 Februarij. Eergisteren namiddag, ten ruim twee ure, had alhier een droevig ongeluk plaats. Een osdie door twee slagersknechts van de stads waag naar de slagtplaats teruggevoerd werd, rukte zich, niet ver van de Delftschepoort nabij het wedde, waar men hem had laten drinken, van zijne geleiders los, stiet, in zijne vaart, een ruim dertienjarigen jongeling, zoon van een geacht ingezeteninet een der hoornen in de borst en wierp hem ter aarde. De .wondenzoo in de borst als aan het hoofd ontvangenwaren zoo vreeselijk dat, niettegenstaande alle mogelijke heelkundige hulp onverwijld is aangewend, de lijder gisteren avond is bezweken. AMSTERDAM, 23 Februarij. De algemeene collecte bedraagt thans de aanzienlijke som van bijna ƒ65,000, behalve ƒ900, tot aanschaffing van noodwendigheden bij de Vereeniging tot hulpbetoon aan eerlijke en vlijtige armoede. Verder is ër nog eene som door de stad verstrektwaaruit de volgende werkzaamheden zullen worden bekostigd1°. bet tot wandeling aanleggên der Binnen-Schans en Bolwerk, tusschen de Wetering-Barrière tot het Bolwerk Schinkel bij de Leydsche poort2°. het mae-adamiseren van wegen buiten de poorten3°. het afgraven der Binnen-Schans, van de Gas-Fabriek tot aan den molen de Victor, tot wandeling, tusschen de Leydsche en Raampoorten; 4°i het verbrijzelen van oude en onbruikbare straatsteenen tot mae-adamiseren. Terwijl men eerstdaags hoopt te beginnen om het Bosch voor de Leydsche poort en dat buiten de Muider poort tot aangename wandeling in te rigten en alsdan het aantal manschappen te vermeerderen en het werk te doen voort duren tot uit0 April. Alle werkzaamheden worden bestuurd door den Commis saris van de stads publieke werken en den Directeur der Stads waterwerken. HAARLEM., 23 Februarij. De voorgenomene jagt op het roofdier't welk sedert eenige weken zich in de streken van CastricumHeilo, Egmond, enz., schijnt optehouden, en aldaar meer dan 200 schapen gedood heeftheeft hedenondanks het min gunstige wederplaats gehad. Aan dezelve hebben ruim 70 jagers, bijgestaan door een nog grooter aantal drijvers, deel genomen, onder het bestuur van de Hoeren Verster, Jbr. L. Borcel en Sandenbergh Matthiessen, hoofdbeamb ten bij de Houtvesterij. De geheele duinstreek ten westen van den straatweg tót aan zee, van Castricum tot Egmond en vervolgens tot Bergenis onder zocht, en men heeft het vermoedelijke spoor van het dier ook bij deze gele genheid gevonden, doch niet het dier zelf. LEEUWARDEN, 21 Februarij. Men verneemt met belangstelling, dat de onderhandelingen van eenige voorname handelshuizen te Amsterdam, aan wier hoofd de Heer W.... staat, wegens den aankoop van eene groote uitgestrektheid heidegrond in de nabij heid van het Heerenveende ontginning dier woeste gronden ten doel heb bende in zoo verre gevorderd zijn dat de aanvrage tot concessie eerstdaags wordt tegemoet gezien. Bijaldien dit plan verwczentlijkt wordt, zullen de omliggende plaatsen daarvan veel voordeel trekken, naardien het bepaald is om voor die ontginning slechts aldaar wonende lieden te bezigen. BOLSWARD, 21 Februarij. Gisteren heeft alhier de publieke aanbesteding plaats gehad van een nieuw te bouwen R. K. Kruiskerk, en is voor eene som van 33,185 aangenomen door de Heeren Scotanus en Ketelaar van Woudsend en Workuin. Naar de tcekening te oordeelen zal dit gebouw niet alleen in de behoefte der Gemeente voorzienmaar ook een sisraad van deze stad worden. ALGERIE, ALGIERS14 Februarij. In eenen bijzonderen brief uit die stad leest men het volgende: De overheden en de bevolking zijn, ten gevolge der ontrustende tijdingen, die wij van alle zijden ontvangen, niet zonder eenige bezorgdheid. Men zendt bij voortduring levensmiddelen naar de troepen, die in de vlakte van Metidja [de uitgestrekte vlakte nabij de stadwaarop in de laatste jaren dorpen van kolonisten zijn gesticht] gelegerd zijn. Al de lastdieren zijn in requisitie ge steld en de 'gemeenschap met de naburige steden is thans zeer moeijelijk. De hier uitkomende dagbladenvooral de Akhlarraden den ingezetenen aanom geen uitstap naar de zijde van Foudonk te ondernemenhetgeen aanleiding heeft gegeven tot het geruchtdat Abd-el-Kader op dat punt hetwelk slechts tien [een andere brief zegt drie] uren van Algiers verwijderd iszou aangekomen zijn. De burgerwacht te paard is vcrpligt geweestom een convooi levensmiddelen te begeleidendie te voetis op hare beurt onder de wapenen geroepen, om gemobiliseerd te worden. Een deel der veroordeelde militairen is, na van wapenen voorzien te zijn, de stad uitgetrokken. Volgens eene dagorder van den lslen Februarij, zou er den 8stcn Maart eene wapenschouw der burgerwacht hebbén plaats géhad. Gisteren is eene dag order uitgevaardigd, volgens welke die aanstaanden Zondag moet plaats hebben. Er zijn zeer weinig soldaten in Algiers; de verdediging der stad berust geheel op de burgerwacht. En in een post-scriptum. Het overschot der veroordeelde militairen is met wapenen en pakgoederen uitgetrokken. Wij hebben hier geen soldaten meer De schrik is algemeen. Ongetwijfeld is die angst overdrevenwant hier zul len wij toch wel niets te vreezen hebben. Intusschen is het waar, dat de oorlog met de Arabieren geen vöorspoedigcn loop neemt. 15 Februarij. Nadere berigten hebben medegedeeld dat de aanval van den Generaal Gentil den 7<lcn Februarij, niet op de legerplaats van Ben-Salem maar op die van Abd-el-Kader zei ven is geweesten hoéwei sommige hoofden bij die gelegen heid afvallig zijn geworden, zijn er ook geweest die uitstekende blijken van getrouwheid aan de Fransche Regering hebben gegeven. Op het vernemen dat Abd-el-Kader in aantogt wasvertrok de Generaal met twee bataillons en eenige ruiterij, en vereenigde zich na een marsch van één geheelen nacht met een ander bataillon van den Colonel Blangini die van Dellys terugkwam. Den volgenden middernacht trok hij in alle stilte op en overviel den afgematten vijand, die meer dan 300 paarden, 600 geweren en 'verdere legertrein achterliet. Overigens is de toestand van de kolonie volgens de laatste tijdingen bij lange na niet zoo verontrustend als die vroeger is afgeschetst, en Abd-el-Kader is thans bij de Kabylen. TUNIS. 4 Februarij. De Bey heeft een besluit bekend gemaakt, waarbij de slaven in al zijne Staten vrij worden verklaard, en elke slaaf die op Tonisch grondgebied voet zet, dadelijk vrij zal zijn. Dit besluit strekt den Muzelman tot groote eer en ter beschaming van menig Christendie zich nog in kwalijk begrepen eigenbelang of vooroordeel tegen de vrijlating der slaven verzet. Opmerkings waardig is het overigens dat deze vrijlating geen de minste wanorde heeft verwekt, en de meeste slaven als arbeiders bij hunne Heeren zijn gebleven. 25 WE II EN. STOKHOLM, 6 Februarij. f nshod nsv laeTOnsD-notoJg iób ïpftjoJL qbosVrT ób tast jjiiJiiv oh ui De Regering heeft eene Commissie belast met de bewerking van een ont werp van wet, om eene andere wijze van vertegenwoordiging in te voeren dan tot hiertoe in ons land gebruikelijk was. De Commissie is genomen uit de Staatsvergadering en bestaat uit leden vaQ onderscheidene staatkundige denkwijze. SPANJE. MADRID, 15 Februarij. Bij een nader besluit der Koningin is de Heer Pena y Aquayo benoemd tot Minister van Finantiën. De Heer Serrano heeft in den Senaat opheldering verlangt, omtrent de be noeming van den gewezen Minister Narvaez tot Opperbevelhebber van het leger, daar deze betrekking in den Staat niet bekend was en bij de constitutie niet werd aangewezen. Hierop is geen regtstreeksch antwoord kunnen gegeven worden, omdat geen der nieuw benoemde Ministers tegenwoordig was. Men meent echter dat die benoeming van Narvaez slechts een eer-titel zal zijn. Men maakt er zich hier echter over ongerust, daar Narvaez alzoo als het ware tot Dictator zou verheven wezen en alle volgende Ministeriën van hem afhan kelijk zijn. Het nieuw benoemde Ministerie zal in eene volgende zitting inlichtingen omtrent de betrekking van Narvaez geven. PRUISSEN. BERLIJN, 21 Februarij. Gisteren zijn de verhandelingen der Evangelische conferentie gesloten. De leden vereenigden zich op het gewone uur van bijeenkomst in de zaalwaar zij tot dusverre hunne zittingen gehouden hadden en begaven zich voorts

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2