KENNISGEVING ÜLEYBSCïIE SCHOUWBURG. neer, gelijk thans, het bestaan van een groot deel der bevolking op het spel stond. Wat die leden der Conservative Partij betrof welke hem nu hun ver trouwen onttrokken hadden, hij was verzekerd dat zij uit de zuiverste begin selen handelden, maar de maand Mei zou niet gekomen zijn of zij zouden reeds overtuigd wezen dat hij aan verraad jegens zijne Souvereine en jegens bet Huis zou hebben schuldig gestaan indien hij een anderen weg dan den nu ingeslagenen had gevolgd. Het hoofddoel eens Ministers moest zijn den voor raad van levensmiddelen in het Land te vermeerderen. Daarop las hij brie ven dienzelfden dag ontvangenvoorom aan te toonen dat Ierland met hongersnood bedreigd werd, bijaldien geene stappen ter voorkoming daarvan gedaan wierden. De Regering wendde al het mogelijke tot dit einde aan onder anderen door het oprigten van graanmagazijnen, uit welke de granen, tot lage prijzen, in vergelding van arbeid, konden worden afgeleverd. Kon bij, wanneer de Meimaand naderde, en het gevaar steeg, 3 a 400,000 van het Huis afvragen, zonder tevens van de landbouwende klasse te vergen dat zij iets van de haar beschermende regten opofferde? Onmogelijk. Het ware zeker nog doeltreffender geweest de havens reeds den lslcn November open te stellen, maar, dewijl het toen niet geschied was, moest men het nu des te eerder doen. Aan het slot zijner redevoering herinnerde hij dat, in ieder vroeger geval, wanneer de Regering vermindering van beschermende regten had voorgeslagen voorspellingen van daaruit voortvloeijend verderf waren gedaan, en dat nog- tans, in al die gevallen, de uitkomst weldadig was geweest. Engeland, zeide hij verder, had niets van mededinging te duchten, daar het, nevens nijver heid en grootc kapitalen, zoo vele natuurlijke voordeelen bezat. Andere Landen wachtten op zijn voorbeeld ten einde het te volgen. Sardinië had bereids de beginselen van vrijen handel aangenomenNapels zou weldra vol gen, en in Pruissen en Frankrijk was de publieke meening sterk ten voordeele daarvan gestemd. De Heer O'Connell heeft toen nog een voorstel gedaan, dat het Huis in Committé zou vergaderen om over den staat van gebrek en hongersnood in Ierland te beraadslagen, welk voorstel hij echter weder ingetrokken heeft, nadat de Minister Graham alles had opgesomd wat de Regering reeds voor Ierland gedaan had en nog voornemens was te doen. De Minister Peel was sedert eenige dagen ongesteldhetgeen hem echter niet verhinderde om zijne ambtsbetrekkingen waar te nemenen in het Parlement de gemelde redevoering uit te spreken, welke voor een van zijne welsprekendste stukken gehouden wordt. Te Liverpool is den 15dcn in een katoen-pakhuis een zware brand uit gebarsten welke dit geheel in de asch gelegd en groote schade aan naburige pakhuizen heeft toegebragt. Blijkens officiële stukken zijn de Engelsche koloniën thans 71 in getal van welke Newfoundland in Noord-America als de oudste (in 1583 aange legd) en Aden in Arabië (in 1838 door de Oost-Indische Compagnie gekocht) als de laatst verkregene kan beschouwd worden. De uitgestrektheid dezer bezittingen is 2,119,708 mijlen of nagenoeg veertigmaal de oppervlakte van Engeland, men rekent thans de bevolking op 100,708,323 inwonersvan welke 2,093,229 blanken en de overige kleurlingen. Van het genoemde getal belijden er 2,953,312 bet Christendom (Protestanten en Katholijken), 28,752,153 volgen de leer van Mahomed, de overigen zijn Indianen, afgodendienaars enz. De militaire magt telt 453,199 man, waavan de helft uit inlandsche troepen bestaat. De uitgaven van deze koloniën bedragen jaarlijks 25 millioen waarvan 23 millioen door de koloniën zelve, en het overige door het moederland ge dragen wordt; en van deze aanzienlijke som worden slechts 119,000 aan het openbaar onderwijs besteed. De totale waarde van het particulier eigendom in de koloniën wordt op 2,443,150,000 geschat. FRANKRIJK. PARIJS, 19 Februarij. De Gezant van den Keizer van Marokko, heeft gedurende zijn verblijf te Parijs 3,000,000 fr. besteed aan giftenaalmoezen en het aankoopen van voorwerpen van kunst en weelde. Op de onderscheiden bals pares en masqués dezer laatste weekzij n niet minder dan 317 personen in hechtenis genomen, de meeste wegens on welvoeglijke dansen, eenige wegens diefstal. In den omtrek van Bergères-Sous-Mönt-Mirail (Dep. Marnc) is een meisje van 22 jaren in een bosch sprokkelende, met haar voet in een wolfsklem ge raakt. Het was haar onmogelijk den voet er uit te trekken, en baar schreeu wen en kermen verloor zich in het digte bosch. Na 4 uren van vrecselijken angst kwam een veldwachter toevallig dien kant uit en heeft het meisje ge red, dat echter zeer zwaar gewond is. Hoe ligt had de ongelukkige in zulk een eenzaam oord na dagen lijdens een vreeselijken dood kunnen sterven. Eene maatschappijaan wier hoofd de Broeders Rotschild staan, zullen te Paturages eene kolossale stcenkolengas-fabrijk oprigten, om het gas van daar door buizen langs den spoorweg tusschen Parijs en Brussel te leiden, om door hetzelve den geheelen weg en de onderscheiden stations te verlichten. De laatste berigten uit Algerie luiden zoo onganstig, dat de Minister van Oorlog reeds bevel heeft gegeven om 2 regimenten ruiterij en 4,000 man voetvolk ten spoedigste daarheen over te voerenzoodat het leger dan tot 100,000 man zou vermeerderd worden. Ook hebben een aantal officieren met verlof zich in Frankrijk bevindende, aanschrijving ontvangen om onmid- delijk naar hunne posten terug te keeren. STARSBERIOT. van de dagen der Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER £ïf WETHOUDERS der STAD LEYDEN, ontvangen hebbende de alphabetische naamlijst van alle de personen, die aan de ligting der Nationale Militie van dezen jare 1846 deel moeten nemen; brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendat voornoemde naamlijst ter visie van elk en een' iegelijk zal liggen in een der vertrekken van het Raadhuis, van Maandag den 23sten Februarij tot Dingsdag den 3dcn Maart aanstaande, 's morgens van 10 tot des namiddags ten één ure, ten einde een ieder in staat zoude zijnomingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mogten voorkomendie op dezelve nog zouden behooren te worden aangetee- keud of daarvan moeten worden weggelatenhiervan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris kennis te geven; alsmede, dat de loting zal plaats hebben op de Groote Pers van het Raadhuisen wel Op Woensdag den 4llen Maart 1846 des morgens ten 9 ure, voor de ingeschrevenen wier familie-naam begint met de letters A, B, C, D, E, F, G, II, I, J, K en L; en Donderdag den 5d™ Maart 1846 des morgens ten 9 urevoor de ingeschrevenen wier familie-naam begint met de letters: M, N, O, P, Q, R, S, T, U, V, W, X, Y en Z. Zullende ieder opgcschrevene hij een biljet worden opgeroepenom tot de loting ter voorz. plaatse op te komen op den dag en het uur in deze Ken nisgeving uitgedrukt; terwijl door hen wier woning, wegens onnaauwkeurige opgave, niet is te ontdekken, en welke uit dien hoofde zoodanig biljet niet hebben ontvangen, hetzelve twee dagen vóór den dag der loting, ter Secretarij kan worden afgehaald. Hebbende alle de lotelingen bet regtom bij de op- rolling van de loling-nommers op den 4den Maart 1846, 's morgens ten 9 ure, zich te komen overtuigen, dat al dc nommers, welke daartoe worden ver- eischtwerkelijk zijn opgerold. En vermanen Burgemeester en Wethouders voornoemdalle degenenwien znlks moge aangaan, om tot de loting op te komen op de plaats, den dag en het uur, in het oproepings-biljet vermeld, en redenen van vrijstelling hebbende, dezelve alsdan aan den Heer Kolonel Militie-Commissaris op te geven. Aldus gedaan bij H. H. Burgemeester en Wethouders der Stad Leyden, op den 19deu Februarij 1846. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. AKADEimE-NIEUWS. PR0310TIE AAN DE LEYDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Den 215ten Febrnarij de Heer J. J. van Son, van Amsterdam, in de Medicijnen, na publieke verdediging zijner Dissertatie, continens: nonnulla de aurium morbislaesiones cerebri producentibus. ZAaNDAM, 17 Februarij. Ter vervulling der vacature, welke ontstaan zal door het vertrek van Ds. G. J. de Klerknaar Haarlemheeft de breede kerkeraad der herv. gemeente alhier, de volgende nominatie gemaakt: TwaalftalDD, J. W. Haverkamp Begemannte GeervlietN. A. van Cha- rante, te RockanjeII. Claasen, te Maassluis; L. van Dijk, te Abbekerk en Lamberschaag; S. C. Klinkhamer, te Wijngaarden en Ruigbroek; J. Kooij te Lisse; J. B. Nijhoff, te Spaarndam en Spaarnwoudc; M. J. Schroder, te Krommenie; B. S. Tenckinck, te Bergen; II. J. R. G. Theesing, te Zevenbui zen; 11. de Vries, te Heikop en Boekop; W. A. Wanrqoy, te Kwadijk. Zestal: DD. N. A. van Charante, J. Kooij, J. B. Nijhoff, M. J. Schroder, H. J. R. G. Theesing en H. de Vries. DrietalDD. J. KooijH. J. R. G. Theesing en II. de Vries. En daaruit werd aanstonds met eenparige stemmen beroepen, de Wel-Eerw. Heer 11. J. R. G. Theesing, Predikant te Zevenhuizen. ADVERTENTIEN. Heden verloste voorspoedig van een' ZOON, JOHANNA EVERIIARDA BORN, geliefde Echtgenoot van Leïden, 20 Februarij 1846. H. LA RIVIÈRE. Eenige en Algemeene Kennisgeving. Onder Directie van J. II. HOEDTMaandag 23 Februarij 1846: Jflaria het tflrme Jfteisje Tooneclspel in 5 Bedrijven. Ge volgd doorOjt heeterdaad he trapt 9 kluchtige Vaudeville in 1 Bedrijf.a ,348 n 1 Aanvang ten ZES ure.

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3