fenitenlandsche rekening ontstaat, en met grond op een belangrijk debiet is te rekenen. liet ontbreekt hier aan molenshet meel kan uit de binnen landen tot dezelfde prijzen als het ongemalen koren hier ter plaatse worden geleverden de aanvoeren die ter verbruik bestemd zijnbestaan derhalve uitsluitend in meel. Eenige inkoopen van rogge op contract en leverbaar in MeiJunij en Julij aanstaande, hebben hier plaats gehad, en men heeft de volgende prijzen betaald: 40} en 40 roebels banco per mud, te leveren in Mei; 38} en 38 r. 1). leverbaar in Junij, en 36 en 35} r. b. leverbaar in Julij; alles met een voorschot van 2 4 en 6 roebels zilver per mudhet overige betaalbaar bij de levering; in het geheel kunnen zoodanig 80,000 mud op contract gekocht zijn, waarvan een gedeelte voor de Nederlanden is bestemd. Voor het oogen- blik is bet hier stil daarmede, als een gevolg der flaauwere buitenlandsche berigten. Bij eenen prijs van 36 r. b. per mudkomt het last rogge van 30 mudden op 170 Ned. court., vrij aan boord, te staan. Voor tarwe wordt hier 46 a 60 r. b. per mud gevorderdwelke prijzen nog te hoog zijn om opmerkzaamheid voor het buitenland te kunnen ver wekken. Erwten zoude men tot 46 en 44 r. b. per mud op levering in Mei en Junij, met eenig handgeld kunnen koopen. Blijkens berigten uit Odessa zoude van daar reeds bijna drie millioen mud granen naar het buitenland zijn uitgevoerden nu nog voor het tegenwoordig oogenhlik ongeveer 1,600,000 mud aldaar voorhanden zijn. Tegen aanstaande vooijaar rekent men op belangrijken uitvoer voor Enge land, welke nog afhankelijk is van de aldaar vast te stellen graanwetten. Uit Odessa wordt van den 23stcn Januarij gemelddal er toen nog geen winter geweest, noch op 100 wersten in den omtrek sneeuw was gevallen; de reede en haven waren open en geen ijs was te bespeuren. Van daar dan ook dat de scheepvaart onafgebroken haren gang hield. Sedert den 13deo waren er nog 15 schepen van buitenslands aangekomenen verschei dene waren naar Constantinopel uitgeloopen. CRIEKEIL1HD. ATHENE, 8 Februarij. De Minister Kolettis heeft aan de drie Hoven, schuldeischers van den Staat een berigt gezonden van de begrooting van uitgaven en inkomstenwaaruit blijkt dat de inkomsten ruim 26,000,000, de uitgaven iets minder zullen bedragen doch daaronder waren niet begrepen 6,000,000 voor betaling van renten en aflossing der gesloten leening over de twee halfjaren van 1845. Onderscheiden uitgas en waren verminderd, als die voor de zeemagt, voor oorlog en voor de tractementcn der Ministers en der beambten bij de Minis- tcriën. SPANJE. MADRID, 11 Februarij. De Generaal NarvaezPresident van den Raad van Ministers en Minister van Oorlog, heeft zijn ontslag ingediend, hetgeen de Koningin heeft aange nomen. llij is tot Opperbevelhebber van het leger aangesteld. De geheele ontbinding van het Ministerie, die men verwachtte, is niet gevolgd, doch de Koningin heeft den Generaal RoncaliKapitein-Generaal van Valencia tot Minister van Oorlog in plaats van Narvaez benoemd. OOSTENRIJK. PRAAG, 1 Februarij. De geschiedkundige betrekkingen van den beroemden Veldheer Wallenstein hebben in den jongsten tijd ook bij gelegenheid van zich openbarende aanspra ken op zijn vermogen van de zijde van eenige aanverwante nakomelingen, nienw belang opgewekt en meerdere geschriften te voorschijn doen komen. Voor het geregtshot' is de zaak reeds ten nadeele dier nakomelingen uitgewezen maar ook de geschiedkundige opheldering van het duistere dat over den belangrijken man lag, zal bevorderd worden. De op last der regering met veel beleid door den Hof-Kanselier Emanuel Straube, in Boheme verzamelde stukken bedragen meer dan 80,000, hoofdzakelijk als begraven in het ar chief der regering en van het grafelijk huis Schlick, welks hoofd in Wallen- steins oorlogstijdVoorzitter van den Hof-krijgsraad was, en waren in het slot Friedland, gedeeltelijk in gevaar van vernietiging. Zij omvatten naar men verneemttamelijk volledigWallensteins krijgslevenvan den aanvang als Overste tot aan zijn treurig uiteinde. Gewigtige geschiedkundige gedenkstuk ken, zoo als het beroemd besluit zijner krijgsoversten van 12 Februarij, beko men hier door de oorspronkelijke oorkonden een nieuw licht. Wat de eerzuchtige inzigten van den tegen zijn einde duhbelhartigen Veld heer betreft, zoo schijnt men zijn streven naar de Boheemsche kroon zeker te moeten achten. Zij die beweren dat de moord aan hem en zijne medestanders buiten weten van den Keizer geschied is, zullen hunne bewering versterkt vinden door een eigenhandigen brief uit Weenen daags na den moord, waarin de Keizer beveelt om de bereids verbeurdverklaarde goedéren van Wallenstein, Illo, Tersky en Kinsky te beheeren en zorgvuldig toe te zien, dat de drie laatstgenoemden er niets van bekomen. PRUISÜEN. De Regering van het Groothertogdom Darmstadt heeft den aankoop van ge zonde aardappelenom daaruit brandewijn te vervaardigen verbodenop ccne boete van 2 voor ieder mud. In de Ilanoverschc provincie Oost-Vriesland zijn in het afgcloopcn jaar 2895 personen overleden en 5700 kinderen geborenzoodat er bijna eens zoo veel geboren als gestorven zijn. BREMEN. 13 Februarij. Heden is de bekendmaking van den Senaat in het licht verschenen, ter wering van de Hollandsche zilveren munt uit den openbaren omloop. Ten gevolge van dienzijn de openbare kassen aangeschrevenom van de dagtce- kening dezer bekendmaking af aan, geene Hollandsche munt hoegenaamd meer aan te nemen. Voor het overige staat het iederen particulier vrijom bij de ontvangst van betalingen, Hollandsch geld te weigeren, hetwelk nie mand vermag te worden opgedrongen. ENGELAND. LONDEN, 16 Februarij. Men zegt alhier, dat te beginnen met de maand April, al de stoombooten van het vaste landdie met het overbrengen van de mails belast zijn en van hier uitvarenvan Harwich zullen vertrekken en alzoo den Teems ver mijden, hetgeen den overtogt bij het vertrek en de wederkomst minstens 4 a 5 uren zal verkorten voor de booten van RotterdamAntwerpen en Hamburg. De bevolking van Groot-Britannië is als volgt: Engeland 15,071,602; Wallis 911,321; Ierland 8,175,124, en Schotland 2,628,957, te zamen 26,787,004. In het Noordelijk gedeelte van Engeland telt men thans 2,068 fabrij- ken, met 1,552 stoomwerktuigen van 44,333 paardenkracht, en 515 water raderen van 5,413 paardenkracht; 221,437 personen zijn daarin werkzaam, onder welke 14,441 kinderen van 8 tot 13 jaren. In de Indische berigten is melding gemaakt van soldatenSikhs gc- heeten. Deze naam duidt eigentlijk hunne godsdienstige secle aan. Hun geloof is eene vermenging van de godsdienst der Hindoes met de Mahome- daanschc. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Februarij. De Hertogin van Nemours is den 16den van eene dochter bevallen. De spoorweg van Parijs naar Rouaan is bijna geheel door water om geven, afkomstig uit de overstrooming der Seine; vooral is dit het geval bij Rouaan. Den 13den dezer had te Poissy de keuring plaats van ossenuit welke de vette os moest worden gekozen die met vasten-avond zou worden rond geleid. Die van de Hecren Cornet en Zoon, van Caen, heeft nit een getal van 1,607 den prijs behaald. Het is nu de 25st« keer dat die Heeren den vetten os hebben geleverd. Zijne lengte van den kop tot de staart is 2 Ned. ellen 8 palmen en 5 strepen. Zijne hoogte aan den schoft genomen, 1 el 7 palmen en 4 strepen. Zijn omvang om den buik 3 el en 2 duimen zijn gewigt 1,975 Ned. Behalve dien geweldigen os hadden de Heeren Cornet er nog 6 anderen één die slechts 100 Ned. minder woog, en een veel kleineren, die tot de gezochte Durhamsche soort in Engeland behoort. De vleeschhouwer'Roland alhier, heeft die 6 ossen voor eene ontzettende som gekocht. BELGIE. BRUSSEL, 17 Februarij. Uit eenen vergelijkenden staat van het vervoer en den ontvangst op de spoorwegen blijkt, dat in 1843 3,085,349, in 1844 3,381,529 en in 1845 3,470,678 reizigers van dit middel van gemeenschap hebben gebruik ge maaktdat langs dien weg vervoerd zijn aan koopwaren, die anders gewoon lijk per as werden overgebragt: in 1843 333,453,812, in 1844 520,891,615 en in 1845 645,601,654 Ned. en dat die weg heeft opgebragt: in 1843 8,994,439.33, in 1844 11,230,493.31 en in 1845 12,403,203.55 francs. ANTWERPEN, 17 Februarij. Eergisteren heeft de rederykkamer de Olyftah hare openbare zitting gehou den in eene der zalen van de Citéj eene talryke menigte woonde dezelve by; de zael was letterlyk opgepropt met volk, en meer dan dry honderd persoonen zyn moeten terug keerenzonder op dit nationale feest te hebben kunnen tegenwoordig zyn. De zitting wierd geopend door den heer Verspreeuwen die in eenige woorden ophaeldewat de rederykkamers voortyds geweest zyn en welke thans hunne zending is en moet wezen. Dan heeft den heer Ed. Terbruggen lezing gegeven van het verslag des eersten sekretaris Van Kerkhoven. Hy heeft ons getoond wat in de XVI.C eeuw onze rederykers voor de vryheyd van geest en geweten gedaen hebbenen hoe zy ten spyte der vervolgingen hunne tael met moed bleven handhaven. Dacrna ging den schryver over tot de werkzaeraheden der mactschappy en bedankte in name dcrzelve de heeren Mertens en Torfs, opstellers der Geschiedenis van Ant werpen, van welk werk hy de waerde behoorlyk heeft opgehelderd. Het algemeen gejuyeh der vergadering gaf te kennen, dat zy met de redens des verslaggevers overeenstemde. Nu was het de beurt van Conscience. Wat zullen wy van zyne redevoering zeggen Wy zyn nog te veel onder den indrukdie zy by ons verwekt beeftom cr eene koude ontleding van te gevenhet was eene dier hart-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 3