BU1TEINLAINDSCHE BERIGTEJV. drek schuldig maakte. Alzoo het aan twijfel onderhevig is, wie persoonlijk is aangevallendaar er steeds een ander persoon als uitgever onder het Jour nal de La llaye voorkomtdan de Heer Box. De regtbank heeft den bekl. echter schuldig verklaard aan het wanbedrijf van laster, door aan den Heer Box te verwijten, dat hij den schrijver bij den Minister Rochussen heeft belasterd om hem in het verderf te storten. En heeft hierop den bekl. veroordeeld tot eene gevangenisstraf van twee maanden, eenc boete van 25vijf jaren verstek van burgerregten en in de kosten en aan de beleedigde partij vergund, het aanplakken van het veroordeelend vonnis, ten getale van 10 exemplaren, binnen de stad 'sGravenhagemits binnen vier weken na de bekrachtiging van het vonnis en de kosten van 150 niet te boven gaande. DORDRECHT, 17 Februarij. Alhier zal tegen het einde dezer maand een steekspel plaats hebben. De historische aanleiding tot dit steekspel zal zijn een hoffeest, te Dordrecht gegeven door Jan van ChatillonGraaf van Bloisop den 3den December 1363. De edelste en aanzienlijkste ingezetenen der aloude stad zullen dit feest vieren weshalve dan ook moeite noch kosten gespaard zijnniet alleen om in oude kronijken en handschriften de echte bescheiden omtrent dit feest op te sporen, maar ook om het feest zelf zoo luisterrijk mogelijk te maken. De rijschool is voor de feestviering reeds ingerigt: overal prijken trofeën uit den grafelijken tijdafgewisseld door het wapen van Avennes en van Centau- rusvan de stad Dordrecht, van Jan van Chatillon, Graaf van Blois, omgeven door helmenbanieren en wapenschilden; kortom een heerlijk feest verbeidt Dordrecht, omtrent welks pracht en historische waarde niets te wenschen overig zal blijven. AMSTERDAM, 18 Februarij. Gisteren avond omstreeks half tien ure ontstond er brand in de Stroop- makerij van den Heer Beumer, buiten de Raampoort, achter de nieuwe R. K. begraafplaatsdie zoo hevig woeddedat het gansche gebouw eene prooi der vlammen is geworden. Omstreeks 11 ure was men den brand meester, doch eenige spuiten hebben tot half 2 ure water gegeven. Van het huisraad heeft men nog iets kunnen redden. De oorzaak van den brand is onzeker; volgens de eene zon die zijn aangekomen in de aangrenzende woning eener waschvrouw volgens de andere veroorzaakt zijn geworden door het felle en welligt onvoor- zigtig stoken van suikerriet. Van de bewoners was slechts de oudste dochter te huis, zijnde de ouders met een jonger kind dien avond naar den Schouw burg gegaan. Men weet niet of het gebouw voor brandschade verzekerd was. Men heeft opgemerkt dat eene pas alhier aangekomene lading rogge van Americaanschen oorsprong, bijzonder zwaar was. De Engelsche maat die ge woonlijk slechts 50 weegt, woog 65. Deze bijzonderheid verdient wel aan de landbouwers te worden bekend gemaakt. ARNHEM, 17 Februarij. Heden werd alhier voor het Provinciaal Geregtshof de bekende zaak van den Heer C. A. Thieme, uitgever der Arnliemsche Courant, in appel behan deld. Als President zat de Heer RauVice-President hij genoemd Hof, ter wijl de Heer Dyckmcesler, Advokaat-Gcneraalhet O. M. waarnam. De Heer Mr. de Kcmpenaer is als verdediger van den beklaagde opgetreden. Aanstaan den Dingsdag zal de uitspraak plaats hebben. HARLINGEN, 15 Februarij. Bij besluit van de Stedelijke Regering is hier eene koemarkt opgerigt, om den uitvoer van levend vee naar Engeland te bevorderen zoo als hekend is was die uitvoer in den laatsten tijd zeer toegenomen, door de oprigting van eene regtstreeksche en geregelde stoombootdienst tusschen onze stad en Londen, waaraan dan ook hier de duurte van het vleesch is toeteschrijven. SCHIERMONNIKOOG, 12 Februarij. In den avond van gisteren is op den Z. Z. W. wal gestrand het smakschip de Eendragt, Kapt. Stuitvan Koningsbergen naar Amsterdam, geladen met erwten en pennen. Op het gerucht van dit ongelukwas met den mecsten spoed de reddingsboot aangebragtzoodat het is mogen gelukken door den ineesten ijver en volharding van 6 wakkere mannen, de vier schipbreukelingen onder welke een 78jarige grijsaard in bewusteloozen staat aan wal te brengen, waar zij doelmatig verpleegd, hun bewustzijn weldra terugkregen. SAS van GEND15 Februarij. Het gewezen tuighuis alhier is in 1844 ingerigt tot eene machinale kur- kensnijderijgedreven door stoom. In den nacht van Zaturdag op Zondag ontstond er een geweldige brand in, waardoor deze fabriek een roof der vlam men is geworden. Tot 8 ure was er nog in gewerkt; tusschen half 10 en 10 ure werd er brand ontdekten deze nam in hevigheid zoodanig toedat binnen een half uur aan geen blusschen te denken was. Tot midden in den nacht bleef de brand hevigen heeft tot heden middag voortgewoed. Ge lukkig echter dat het stil weder was. Van het gebouw zijn alleen de muren over gebleven. Jammer van het kunstmatig zamenstei der machinerie, maar niet minder voor de menschen, die daar hun bestaan vonden, want hoewel er minder in gewerkt werd dan vroeger, is het vooral in den tegenwoordigen tijd een groot verlies. PENT1SSÏLVA1VIE. Alhier bestaat eenc door de orde der Redemptoristen gestichte kolonie Sl. Maria gcheetcn, die aan dc Duitscke landverhuizers sterk wordt aanbe volen. Zij hebben in hot graafschap Elk 91,000 acres land gekocht voor 4 a 5 dollars de acre. De nieuwe stad telde reeds 1200 inwoners en in 1846 verwachtte men 1000 landverhuizers uit Beijeren. Alleen Roomschcn worden in deze kolonie toegelaten die verpligt zijn zekere voorwaarden te ondertec-- kenen. De orde der Redemptoristen telt reeds in de Vereenigde Staten 11 zendingen. TVRKÏE. CONSTANTINOPEL28 Januarij. De Courtier de Constantinople bevat het volgende: Brieven uit Jenischehr melden dat aldaar eenige dagen van tijd tot tijd Manna van den hemel viel en door de ingezetenen als voedsel gebruikt werd. Het valt, gelijk die brie ven zich uitdrukken, in stukken ter groote van eene hazelnoot en in aanzien lijke hoeveelheid. Het wordt daar te lande voor 12 piasters het Ned. ffi ver kocht hetgeen eenige maanden geleden de prijs van het koren was. De in woners wrijven het fijn en bakken er brood van, hetwelk van geen mindere hoedanigheid is dan hetgeen zij gewoonlijk eten. Een ander in de Turksche hoofdstad verschijnend blad, het Journal de Constantinoplevan 26 Januarijbehelst het volgende artikel Hetzelfde verschijnsel, dat in het voorjaar van 1841 in het landschap Van is waargenomen, heeft zich thans in het district Jenischehr onder dezelfde merkwaardige omstandigheden herhaald. Uit onderscheiden brieven van per sonen, die de hoofdplaats van dat gewest bewonen en alle geloof verdienen, blijkt, dat nadat eenigen tijd een gevoelig gebrek aan levensmiddelen ge- heerscht had eene verwonderlijke hoeveelheid eener grijsachtige zelfstandig heid van den hemel gevallen is, ter grootte van dikke hagelkorrels, die met het traanvormige manna eenige overeenkomst en een vrij aangenamen smaak heeft. Deze zelfstandigheid is in zoo groote hoeveelheid gevallen, dat zij ter hoogte van 3 a 4 duim den grond bedekte, en gedurende verscheiden dagen in het onderhoud der bevolking voorzag. Het meeldat daarvan bereid wordtis buitengemeen wit en geeft een voedzaam broodhetwelk echter weinig smaak heeft. Het ware te wenschendatom allen twijfel weg te nemen, de overheden van Jenischehr eenige stukken van dit manna naar her waarts zonden om door natuurkundigen onderzocht te worden. RUSLAND. PETERSBURG, 6 Februarij. Een der aanzienlijkste fabrijken is die van den Heer KaretnikoIF, in het dorp Teikowo; zij houdt 3,000 menschen bezig en levert jaarlijks tusschen de 45 en 50.000 stukken zoo katoen als laken. De grootvader van genoemden KaretnikoIF had onder Katharina IItoen de pest te Moskou hevig woedde die stad verlaten, zich te Teikowo nedergezet en de grondslagen tot de fabrijk gelegd, welke nu zoo grooten omvang heeft. In het gouvernement St. Petersburg is de oogst over het algemeen gun stig geweest; intusschen heeft dezelve, wat de granen betreft, niet eens den noodigen voorraad tot onderhoud van den boerenstand opgeleverd, waarin door aanvoeren van rogge, tarwe, erwten, gort, enz. uit het binneuland moet worden voorzien. In deze en omliggende streken onthieekt het geens zins aan landerijen; deze zijn integendeel overvloedig; maar het ontbreekt aan de noodige handen ter bewerking, en daar groenten, aardappelen, peulvruch ten enz. meer voordeel geven dan granenzoo worden ooktot het voort brengen van eerstgenoemde, de meeste vlijt en werkzaamheid besteed. Dc aard appelen-teelt heeft hier belangrijk toegenomen en ook in het binnenland be gint men zich meer daarop toe te leggenofschoon de Russenvooral wat de lagere volksklasse en boerenstand betreft, gcene vrienden van aardappelen zijn. Brood, gort, meelspijzen, de gewone witte kool, uijen en agurken zijn de hoofdspijzenwaarvan de Rus leeft; van de overige levensmiddelen draagt hij geen kennisen van groenten buiten dc genoemde, maakt hij geen of hoogst zelden gebruik. De aardappel wordt hier voornamelijk voor de stedelingen aangekweekt, en sedert kort heeft men daarmede insgelijks in de binnenlanden begonnen, en wel op hooger bevel, om in de behoefte der branderijen te voorzien. Van de ziektedie in het buitenland zoo gevoelig nadeel aan de aardappelvrucht heeft veroorzaaktis hier te lande de plant geheel bevrijd gebleven intusschen kunnen aardappelen hier nog geenszins als een product van uitvoer beschouwd worden. De graanoogst in de kwartieren of provinciën, welke als de eigentlijken ko renschuren van het rijk te beschouwen zijnis in 1844 en 1845 volkomen naar wensch rijk gezegend geweest. Men berekent de hoeveelheid der granen, die alleen in het Tamboffsche gouvernement geoogst zijn, op 70 a 80 millioen muddenvoor het grootste gedeelte uit rogge bestaandeten minste kan men den voorraad daarvan op 40 millioen mudden begrooten. TambofF heeft eene bevolking van 1,598,722 zielen. Uit de meeste dier prov. ontvangt men hier jaarlijks belangrijke aanvoeren, zoowel tot verbruik als ten uitvoer, en ook naar Archangel en Riga worden van daar groote partijen granen gezondenterwijl Odessa uit andere gouver nementen geweldige partijen ontvangt meestal uit tarwe bestaande. Doch in sommige gouvernementen is de oogst ten deele middelmatig en overigens zeer ongunstig uitgevallen, zoodat zij uit andere kwartieren met het noodige moeten worden voorzien. Naar het buitenland zijn van hier slechts uitgevoerd ruim 80,000 mudden rogge, bijna 30,000 mudden tarwe, bijna 10,000 mudden haver en ruim 2000 mudden erwten; de tarwe en haver naar Engeland, de rogge en erwten voor het grootste gedeelte naar Nederland. In het aanstaande jaar kan men hier groote aanvoeren uit de binnenlanden te gemoet zienwanneer namelijk gedurende dc wintermaanden vraag voor

Leydse Courant | 1846 | | pagina 2