LEYDSCHE COURANT, N°. 22. VRIJDAG, 20 FEBRUARIJ. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt Zaterdag avond uit. V1 1IJi De Prijs dor Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. BINNE1N LANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 19 Februarij. Heden is alhier de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje op de gebruikelijke wijze gevierd. Door het Muzijkcorps van het 2de reg. Dragonders, is in de GrooteKerk te Haarlem Maandag 11. een Concert gegeven ten behoeve der Armen dat na aftrek van omstreeks ƒ40 onkosten, zuiver ƒ240 heeft opgebragt. Naar men verneemt, is dezer dagen door Z. M. het besluit geteekend, houdende, onder bepaling van eenige wijziging, magtiging tot het sluiten eener overeenkomst tusschen II. Exc. de Ministers van Binnenl. Zaken en van Finantien, en de Heeren Dronkers en Comp., betrekkelijk het aanleggen van een' spoorweg van Vlissingen en Middelburg, door Zuid-Beveland en Noord- Braband over Venlo en Roermond naar Maastrichtwelke spoorwegonder anderen bestemd is tot regelregte gemeenschap tusschen de Noordzee en den Rhijn. Deze weg zal zich overigens, naar men verwacht, aansluiten te Breda, aan den ontworpen spoorweg tusschen België en Zuid-Holland; te 's Hertogen bosch of Yegchel, aan den ontworpen Gelderscben spoorweg loopende van eene der evengenoemde plaatsen over Nymegcn en Arnhem om aldaar in verbinding te komen met de spoorwegen van Overijssel naar VrieslandGro ningen en Drenthe, en verder naar Hanover, enz. Bij hetzelfde contract is tevens de concessie verleend tot het graven van een voor de grootste zeeschepen geschikt kanaalvan Vlissingen naar Middel burg, het uitdiepen der reeds aanwezige haven van laatstgenoemde stad, en het digten van het vaarwater het Sloe. Indien het aan de eene zijde te verwachten is, dat Middelburg door deze middelen zich eerlang eenigermate tot vroegere welvaart, en daarbij tot eene mededingster der overige Nederlandsche handelsteden zal kunnen verheffen maar vooral tegenover den Antwerpschen handel, eenen bedenkelijken wedijver zal kunnen voeren, mogen hierbij niet worden over het hoofd gezien de be langrijke voordeden en gemakken, welke al de opgenoemde handelsteden ge- zamentlijk van deze Zeeuwsche onderneming, in sommige tijdperken van het jaar, zullen knnnen genieten. Hoe dikwerf wordt, bijv. door de steden Amsterdam, Rotterdam, Dor drecht en door Antwerpen zelve, het ongerijf ondervondendat, des winters bij ijsgangde voor die steden bestemde schepen hunne bestemming niet kunnen bereiken. Zij worden dan weken, soms maanden lang met hunne manschappen en ladingen opgehoudentot groot nadeel van den daarbij be trokken handel. Niet slechts voor deze, maar ook voor alle andere schepen, welke 'swinters door stormen in de Noordzee, tot het zoeken eener veilige schuilplaats ver- pligt worden, waartoe de zeegaten van Vlissingen zoo uitmuntende gelegenheid aanbiedenzullen dat kanaal en die spoorweg zeer dienstig zijnzoo door er de meest veilige ligplaats en bekwame gelegenheid tot herstel te vinden, als door de gelegenheidom de schepen op eene snelle en min kostbare wijs te doen lossen en naar hare bestemming te vervoeren, hetzij in Nederland zelve, lietzij naar België, hetzij naar de handelsteden aan den Rhijn; want niet alleen met Dusseldorp, maar ook met Keulen zal de Zeeuwsche spoorweg in regt- streekscho verbinding komenhetzij dan over Maastricht en Akenhetzij door eenen bij de Pruissische regering reeds aangevraagden weg van Venlo over Creleld en Neuss naar Keulen. Daar Vlissingente rekenen van den Teemsmede het naaste punt van dit gedeelte van het vaste land uitmaakt, althans veel nader gelegen is dan Antwerpenen veel gemakkelijker aan te doen dan Ostendezoo zal niet alleen de handel veel nut van deze onderneming kunnen trekkenmaar ook onder anderenalle Engelsche reizigerswelke zich naar het vasteland bege ven, zoo niet zelfs de Engelsche brievenmaal voor Indië, zullen daarvan nut en gerij f knnnen ondervinden. Nog zullen door die onderneminggewigtige voordeelen ontstaanvoor den Staat en de particulieren, door de gelegenheid tot beveiliging der scheepsmagt op de Scheldedoor aanmerkelijke landaanwinningalsook beveiliging van sommige polderswelke eerlang veel minder kosten ter hunner verdediging zullen behoeven. Z. M. steltzoo men verneemtveel belang in het tot stand komen dezer onderneming, waarom Z. Ex. de nu afgetreden Minister van Binnenl. zaken en zijn ambtgenoot van Finantiën zich ten sterkste hebben beijverd om die onderneming haar beslag te doen erlangen, en dat van de zijde der provinciale autoriteiten, van de besturen der steden en de kamers van koophandel in de drie provinciën Noord-Braband, Zeeland en Limburg, zoo ook door onderschei dene particuliere belanghebbenden, de krachtdadigste pogingen zijn aangewend, om het tot stand komen dier onderneming te ondersteunen en te bevorderen. Wanneer dan deze zaak voor het vervolg allezins voordeelige uitkomsten aan hare ondernemers belooftmag zij ook reeds dadelijk in dat opzigt als hoogst heilzaam worden beschouwd, dat al spoedig in een drietal provinciën aan een belangrijk deel der arbeidende klasse, bestaanmiddelen zullen kunnen worden verschaften men mag zich vleijendat de Regering en de onderne mers al het mogelijke zullen aanwenden om spoedig een aanvang te kunnen maken. In de Stoompost leest men Met genoegen kunnen wij melden dat er reeds op onderscheidene punten een aanvang is gemaakt met de werkzaamheden tot verlenging van den spoor weg van hier naar Rotterdamwaardoor voor het oogenblik aan ongeveer 400 menschen brood verschaft wordt. Te DelftSchiedam en Kethel is men druk bezig met het aanvoeren van zand, waarvoor ruim 155 schuiten in werking zijn. Voor zoo verre het land onder de Kethel hoog is en niet onder water staat, zijn mede een aantal personen bezig; het is te wenschen dat het water spoedig moge vallen, opdat hierdoor nog aan een grooter getal arbei ders werk worde verschaft. 's GRAVENIIAGE18 Februarij. Uit het voorloopig verslag nopens het wetsontwerp tot voortzetting van den weg van 's Bosch naar Culemborg blijkt, dat van de 28 leden die aan de beraadslagingen deel namen, 17 verklaard hebben dat zij de onderneming te kostbaar achtten en van te weinig nut voor militaire verdediging of ter bevor dering van algemeene welvaart. De minderheid was van een tegenovergesteld gevoelen, 23 leden waren tegen de oprigting van een bijzonder fonds. Eenige leden wilden de kosten bestreden hebben uit de som van meer dan 12 mil- lioen voor het Departement van Oorlog toegestaan. Ook werd gevraagd of een griendwegvooral bij de rivieren waar die grondstof in overvloed te be komen is, niet de voorkeur zou verdienen boven een straatweg. Eindelijk vond men de begrooting onvolledig ingerigt en geen waarborg opleverende voor het juiste gebruik der gelden. De buitengewone en gevolmagtigde Belgische Gezant voor de onderhan delingen nopens een handelsverdrag tusschen België en Nederlandis van hier naar Brussel vertrokken. De werkzaamheden aan den bouw van het Gothische gedeelte van 'sKo- nings paleis, in het Noordeinde, gaan onafgebroken voort. Reeds zijn de voormalige stallen geheel afgebroken. 19 Februarij. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is ingekomen eene Konink lijke boodschap ten geleide van een ontwerp van wet, met eene bijgevoegde memorie van toelichting, strekkende om op de Staatsbegrooting van 1848 gelden over te brengen welke op die van 1845 voor de uitgaven tet herstel van het Muntwezen waren toegestaan, en wel ter somme van 5,706,676.37j. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft heden na eene langdurige en zeer levendige beraadslaging, het ontwerp van wet nopens de bezwaar schriften in het stuk der Directe belastingen enz., verwat pen met algemeene stemmen. Eene hevige discussie is daarbij ontstaan tusschen den Heer van Dam van Issclt en den Minister van Finantiën, waarbij eerstgemelde ten slotte verklaard heeft, dat het ontstane verschil in de vergadering was afgedaan. De Arrond.-Regtbank alhier heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van het Openbaar Ministerie tegen den Heer Adrien van Bevervoordeschrij ver en uitgever van het weekblad de Asmodéeen schrijver en verspreider van een bij dat weekblad gevoegd geschrift, getiteld: Vn chapitre d'un livre d faire etc. De Regtbank heeft den bckl. niet schuldig verklaard aan de tweede en derde punten der aanklagt, dat hij namelijk den Heer Box zou gelasterd hebben, door het Journal de La Haye te laste te leggendat het de redevoeringen van de leden der oppositie vervalschtc en zich aan na-

Leydse Courant | 1846 | | pagina 1